Izotek

Izotek to lek w postaci kapsułek miękkich, zawierający substancję czynną izotretynoinę, która należy do grupy retinoidów. Stosowany jest w leczeniu ciężkich postaci trądziku, które mogą powodować trwałe blizny i są oporne na inne środki przeciwtrądzikowe. Izotek działa poprzez hamowanie aktywności gruczołów łojowych i zmniejszanie ich wielkości, a także wykazuje działanie przeciwzapalne na skórę. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Izotek 10 mg i Izotek 20 mg jest stosowany w leczeniu ciężkich postaci trądziku (takich jak trądzik guzkowy lub skupiony lub trądzik z ryzykiem powstawania trwałych blizn), które nie uległy poprawie po leczeniu innymi lekami przeciwtrądzikowymi, w tym antybiotykami doustnymi.

Izotek 10 mg i Izotek 20 mg zawiera substancję czynną izotretynoinę, należącą do leków z grupy retinoidów.

Lekarz może zastosować inne leczenie. Należy się ściśle stosować do zaleceń lekarza.

Leczenie izotretynoiną musi być prowadzone przez lekarza specjalistę w leczeniu ciężkich postaci trądziku, który ma pełną wiedzę o ryzyku wad wrodzonych u dzieci związanym ze stosowaniem izotretynoiny. Izotek 10 mg i Izotek 20 mg nie jest stosowany w leczeniu trądziku przed okresem dojrzewania i u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Skład

– Substancją czynną leku Izotek 10 mg i Izotek 20 mg jest izotretynoina.
Izotek 10 mg: każda kapsułka, miękka zawiera 10 mg izotretynoiny.
Izotek 20 mg: każda kapsułka, miękka zawiera 20 mg izotretynoiny.

– Pozostałe składniki to: olej sojowy oczyszczony, wosk żółty, olej sojowy uwodorniony, olej sojowy częściowo uwodorniony, żelatyna, glicerol, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek żółty (E 172).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka to:
Dawka początkowa wynosi zwykle 0,5 mg na kilogram masy ciała na dobę (0,5 mg/kg mc/dobę).

W trakcie terapii lekarz może zmienić dawkę. Zależy to od tego jak pacjent znosi leczenie i jakie są wyniki terapii. Dla większości pacjentów dawka wynosi od 0,5 mg/kg mc/dobę do 1 mg/kg mc/dobę. Jeśli pacjent odnosi wrażenie, że działanie leku Izotek 10 mg lub Izotek 20 mg jest zbyt słabe lub zbyt mocne, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę.

Jeśli pacjent nie toleruje zaleconej dawki, lekarz może kontynuować leczenie mniejszą dawką, co wiąże się z koniecznością wydłużenia terapii i zwiększa ryzyko nawrotów choroby.

Zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Poszczególni pacjenci mogą reagować w odmienny sposób na lek.

Kapsułki należy przyjmować z pokarmem raz lub dwa razy na dobę. Kapsułki należy połykać w całości.

Sporadycznie podczas pierwszych tygodni terapii może dojść do pogorszenia objawów trądziku. W ciągu dalszego leczenia objawy te powinny złagodnieć.

Kuracja trwa zwykle od 16 do 24 tygodni. Objawy trądziku mogą ustępować jeszcze przez okres do 8 tygodni po skończeniu kuracji. Nie należy zatem rozpoczynać ponownego cyklu leczenia przed upływem tego czasu, tj. zanim nie minie co najmniej 8 tygodni. U większości pacjentów wystarcza jeden cykl leczenia.

Lekarz powinien przepisać inny lek albo zakończyć leczenie. Po zakończonej kuracji wszystkie nie zużyte kapsułki należy zwrócić farmaceucie do apteki. Można je zatrzymać tylko wtedy, gdy zaleci to lekarz prowadzący. Należy pamiętać, że lek ten został przepisany jednej konkretnej osobie. Jedynie lekarz może go przepisać danemu pacjentowi. Nigdy nie należy dawać tego leku innym osobom. Lek ten może być dla nich szkodliwy, nawet jeśli występują u nich podobne objawy jak u osoby, dla której był przepisany.

Stosowanie u dzieci
Leku Izotek 10 mg i Izotek 20 mg nie stosuje się w leczeniu trądziku przed okresem dojrzewania ani u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
W przypadku ciężkich chorób nerek, kuracja powinna się rozpocząć od mniejszej dawki, tzn. od 10 mg/dobę, potem dawka może być zwiększana do maksymalnej dawki tolerowanej przez pacjenta.

Przedawkowanie

Jeśli pacjent przyjął zbyt wiele kapsułek leku lub gdy inna osoba przypadkowo zażyła ten lek należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub najbliższym szpitalem.

Izotretynoina jest pochodną witaminy A. Objawy zatrucia lekiem Izotek 10 mg i Izotek 20 mg są podobne do objawów zatrucia witaminą A. Są to na przykład: ból głowy, nudności, wymioty, zawroty głowy, drażliwość i świąd.

Jedzenie i picie (alkohol)

Izotek 10 mg i Izotek 20 mg powinien być przyjmowany z pokarmem. Kapsułki należy połknąć w całości.

Ciąża i karmienie piersią

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ciąża
Leku Izotek 10 mg i Izotek 20 mg nie wolno stosować w czasie ciąży. Izotretynoina stosowana podczas ciąży znacznie zwiększa ryzyko bardzo ciężkich wad wrodzonych u płodu i ryzyko poronienia. Wady płodu związane ze stosowaniem izotretynoiny w czasie ciąży obejmują uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, zniekształcenia twarzy, rozszczep podniebienia, wady uszu, oczu, wady układu sercowo-naczyniowego oraz wady grasicy i przytarczyc.

Karmienie piersią
Nie należy przyjmować leku Izotek 10 mg i Izotek 20 mg podczas karmienia piersią, ponieważ izotretynoina przenika do mleka matki i może działać szkodliwie na dziecko.

Ulotka Izotek

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)


Opinie o Izotek (forum)

Stosujesz Izotek? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

3 komentarze do “Izotek”

  1. Miałem poważne problemy z trądzikiem (duże krosty ropne, min. 10 na twarzy każdego dnia, gojące się nawet tygodniami). Izotek jako jedyny lek pomógł, a przetestowałem prawie wszystko. Trafiłem niestety na panią doktor, dla ktorej istotne było tylko to, by brać jak najwiecej tabletek w jak najkrótszym czasie. Ostatecznie sam sobie dawkowalem lek (miałem dostęp do recept) i robiłem co miesiac/dwa miesiące badania enzymów wątrobowych. Minęło ponad 5 lat od kuracji, nawrotu trądziku nie ma. Owszem, krosty się pojawiają szczególnie jak zjem 5 czekolad w dwa dni, ale to są minikrostki w porównaniu do tego co było kiedyś. Jeżeli chodzi o efekty uboczne…były właściwie wszystkie z ulotki. Wysuszone ciało, pękające usta, suche oczy No i psychika trochę siadła – wszystko było mi obojętne (dosłownie… gdyby ktoś mi w trakcie terapii powiedział, ze ktoś bliski mi umarł, to możliwe ze nawet łzy bym nie uronił). Zauważyłem ze maksymalna dawka jaka powinienem przyjmować to 3 tabletki/2 dni. W związku z tym leczenie trwało ponad 1,5roku. Reasumując czy warto było? Zdecydowanie tak. Wszystkie efekty uboczne ustąpiły, a twarzą już nie straszę. Mam nadzieje, ze ten komentarz pomoże osobom, które nie wiedza czy się zdecydować na leczenie tym specyfikiem. Moim zdaniem jeżeli nie macie „aż tak” poważnych problemow, to lepiej sobie ten lek darujcie.

    Odpowiedz
  2. Izotek jest bardzo skuteczny na trądzik ale jednocześnie jest to bardzo i silny lek i bardzo szkodliwy na inne organy. Wydaje się, że stosowanie tego leku jest ostatecznością i to w naprawdę skrajnych problemach ze skórą.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Izotek. Podziel się doświadczeniami na forum.