Przyczyny i leczenie chrypki

Chrypka powstaje najczęściej na skutek nadwyrężenia głosu lub współistnieje z infekcjami dróg oddechowych. Zwykle towarzyszy jej uczucie suchości i drapania w gardle. Chrypka jest objawem, który nie powinien budzić niepokoju. W większości przypadków ustępuje ona w przeciągu kilku dni. Do lekarza udać powinniśmy się dopiero wówczas, gdy czas jej trwania przekracza 4 tygodnie (dotyczy to w szczególności dzieci). Jak leczyć tą dolegliwość?

W tworzeniu ludzkiego głosu uczestniczą struktury takie, jak jaka ustna, jama nosowa krtań oraz układ oddechowy. By wydać z siebie dźwięk, w pierwszej kolejności bierzemy wdech, a następnie, napinając fałdy głosowe zlokalizowane w krtani, wydychamy powietrze. W czasie wydechu fałdy głosowe są na przemian napinane oraz rozluźniane. Powietrze, przedostając się między drgającymi fałdami, tworzy dźwięk krtaniowy. Następnie w jamie ustnej, przez oddziaływanie języka, warg, policzków i podniebienia, ulega on przekształceniu w słyszalny dźwięk. Przyczyną chrypki jest zaburzenie przepływu powietrza przez fałdy głosowe. Podłożem wspomnianej nieprawidłowości mogą być zarówno uszkodzenia samych fałdów i mięśni krtani, jak i ich unerwienia.

Główne przyczyny chrypki

 • Długie mówienie – na skutek tego fałdy głosowe ulegają przeciążeniu wywołując chrypkę bez bólu gardła. To zjawisko odwracalne, które ustąpi, gdy przez jakiś czas będziemy oszczędzać głos.
 • Zapalenie krtani – dolegliwość ta często nazywana jest chorobą nauczycieli, a to ze względu na fakt, że często dotyka ona osób nadwyrężających swój narząd mowy. Pozostałymi czynnikami doprowadzającymi do choroby są nawracające, długotrwałe infekcje dróg oddechowych, alergie oraz przebywanie w okolicy pyłów, spalin i innych zanieczyszczeń. Charakterystycznymi dla zapalenia krtani objawami towarzyszącymi są: suchy kaszel, drapanie w gardle oraz podwyższenie temperatury. Gdy choroba ulegnie zaostrzeniu, pojawić może się także duszność i pogłębiająca się zmiana barwy głosu, aż do jego zaniku.
 • Palenie papierosów – delikatna zmiana głosu, chrypka oraz flegma w gardle praktycznie zawsze współistnieją z paleniem papierosów. Wdychany do płuc dym papierosowy podrażnia i uszkadza nabłonek dróg oddechowych, a regularne palenie sprawia, że nie ma on możliwości pełnej odbudowy.
 • Zapalenie nagłośni – to rzadko występująca dolegliwość, lecz wymagająca natychmiastowego leczenia. Ma ona podłoże bakteryjne, a narastający w jej przebiegu obrzęk stwarza ryzyko całkowitego zablokowania dróg oddechowych. Chrypka występuje na początkowym stadium choroby, a w miarę jej postępu może doprowadzić do całkowitej utraty głosu.
 • Nowotwory gardła i krtani – nieustannie zachrypnięty głos jest nierzadko początkowym objawem rozwoju nowotworu, w związku z czym nigdy nie należy bagatelizować tego, z pozoru błahego, symptomu, w szczególności jeśli nie reaguje on na leczenie i nie ustępuje po kilku tygodniach. Zaniepokoić powinny nas także problemy z przełykaniem, duszności, suchość w gardle oraz utrata masy ciała.
leczenie chrypki

Pozagardłowe przyczyny chrypki

 • Niedoczynność tarczycy – u podłoża tej choroby leży niedobór hormonów tarczycy, a jednym z jej powikłań jest obniżenie siły mięśniowej, co przekłada się na redukcję napięcia fałd głosowych. Powietrze w niewłaściwy sposób przechodzi przez krtań, co prowadzi do zmiany brzmienia głosu osoby chorej.
 • Refluks – objawia się on cofaniem się kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku i prowadzić może do chrypki oraz kaszlu.
Reklama

Ile może trwać chrypka?

W zależności od czasu trwania, chrypkę możemy podzielić na:

 • Krótkotrwałą – najczęściej powstaje na skutek nadwyrężenia głosu lub współistnieje z chorobami dróg oddechowych i ustępuje razem z ich przeminięciem.
 • Przewlekłą – trwa powyżej 4 tygodni i wymaga wizyty u lekarza, jako że może być symptomem wielu groźnych chorób, w tym nowotworów.

Jak leczyć chrypkę?

 • Pozwolić strunom zregenerować się przez unikanie zbyt dużego i głośnego mówienia.
 • Nawilżać powietrze – nie doprowadzamy w ten sposób do wysuszania błon śluzowych układu oddechowego.
 • Płukać gardło roztworem soli kuchennej, która ma właściwości bakteriobójcze i pomaga zwalczać współistniejące z chrypką infekcje.
 • Pić napary z siemienia lnianego – łagodzą one stan zapalny i przynoszą ulgę podrażnionej błonie śluzowej.
 • Spożywać duże ilości płynów – nawilżą one błonę śluzową gardła i zapobiegną odwodnieniu.
 • Przyjmując dostępne bez recepty tabletki na chrypkę zawierające w swoim składzie między innymi ekstrakt z porostu islandzkiego. Tworzą one na śluzówce ochronny film, poprawiają komfort mówienia i nawilżają gardło oraz struny głosowe.