Tamivil

Tamivil to lek przeciwwirusowy, który jest aktywny wobec wirusa grypy typu A i B. Blokuje enzymy wirusowe, które umożliwiają wnikanie do niezarażonych komórek. Lek hamuje replikację (namnażanie się) wirusa oraz zmniejsza jego patogenność (zdolność do wywoływana choroby). Jest dostępny na receptę i występuje w trzech wariantach o różnej zawartości substancji czynnej: kapsułki twarde 30 mg, 45 mg, 70 mg. Produkt przeznaczony jest do stosowania w leczeniu grypy o typowych objawach, w czasie gdy wiadomo, że jej wirus rozprzestrzenia się w środowisku pacjenta.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Tamivil jest stosowany u osób dorosłych, młodzieży, dzieci w wieku powyżej 6 lat, o masie ciała większej niż 40 kg do leczenia grypy. Może być stosowany, gdy wystąpią objawy grypy oraz kiedy wiadomo, że wirus grypy krąży w środowisku.

• Lek Tamivil może również zostać przepisany osobom dorosłym, młodzieży, dzieciom w wieku powyżej 6 lat, o masie ciała większej niż 40 kg w celu zapobiegania grypie. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie – na przykład, jeśli pacjent miał kontakt z osobą chorą na grypę.

• Lek Tamivil może być przepisany osobom dorosłym, młodzieży, dzieciom w wieku powyżej 6 lat, o masie ciała większej niż 40 kg jako leczenie zapobiegawcze w wyjątkowych okolicznościach, na przykład podczas globalnej epidemii grypy (pandemii grypy), gdy szczepionka przeciw grypie sezonowej nie zapewnia wystarczającej ochrony.

Tamivil zawiera oseltamiwir, który należy do grupy leków zwanych inhibitorami neuraminidazy. Leki te zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusa grypy w organizmie. Pomagają złagodzić objawy lub zapobiec ich wystąpieniu w przypadku zakażenia wirusem grypy.

Grypa to choroba zakaźna spowodowana wirusem. Objawy grypy często obejmują nagle pojawiającą się gorączkę (powyżej 37,8°C), kaszel, wysięk lub niedrożność nosa, bóle głowy, bóle mięśniowe i skrajne zmęczenie. Takie objawy mogą być również spowodowane przez inne infekcje. Prawdziwe zakażenie grypą występuje wyłącznie podczas corocznych wybuchów choroby (epidemii), kiedy to wirus grypy rozprzestrzenia się w lokalnym środowisku. Poza okresami epidemii objawy grypopodobne są na ogół wynikiem rozwijania się innych chorób.

Skład

Substancją czynną leku jest oseltamiwir.
Jedna tabletka zawiera 75 mg oseltamiwiru (w postaci oseltamiwiru fosforanu).

Pozostałe składniki leku to:
Celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, powidon K30, krospowidon typ A, magnezu stearynian.

Dawkowanie

Zalecane dawkowanie
W celu leczenia grypy należy przyjmować dwie dawki na dobę, zazwyczaj najlepiej jedną rano i jedną wieczorem. Ważne jest, żeby ukończyć cały 5-dniowy cykl leczenia, nawet jeśli samopoczucie pacjenta ulegnie szybkiej poprawie.

W celu zapobiegania grypie lub po kontakcie z osobą zarażoną należy przyjmować jedną dawkę na dobę przez 10 dni, najlepiej rano podczas śniadania.

W szczególnych sytuacjach, takich jak rozpowszechnianie się grypy lub w przypadku, gdy pacjent ma osłabiony układ odpornościowy, leczenie potrwa do 6 tygodni lub 12 tygodni.

Masa ciała 40 kg lub więcej

Leczenie grypy:
dawka przez 5 dni 75 mg dwa razy na dobę

Zapobieganie grypie:
dawka przez 10 dni 75 mg raz na dobę

Sposób podawania
Tabletki należy popijać wodą. Tabletek nie wolno dzielić ani rozgryzać.

Przedawkowanie

W większości przypadków przedawkowania nie zgłaszano żadnych działań niepożądanych. Jeśli je zgłaszano, to były one podobne do działań niepożądanych pojawiających się po zastosowaniu zalecanych dawek, jak opisano w punkcie 4 ulotki dostepnej w dolnej części tej strony.

Przedawkowanie zgłaszano częściej po podaniu Tamivilu dzieciom niż dorosłym i młodzieży. Należy zachować ostrożność podczas podawania dzieciom tabletek Tamivil.

Jedzenie i picie (alkohol)

Tamivil można przyjmować z posiłkiem lub bez niego. Przyjmowanie leku z posiłkiem zmniejsza ryzyko wystąpienia nudności lub wymiotów.

Ciąża i karmienie piersią

Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży, jeśli przypuszcza, że jest w ciąży lub zamierza zajść w ciążę tak, aby lekarz mógł zdecydować, czy Tamivil jest odpowiednim lekiem.

Wpływ Tamivilu na niemowlęta karmione piersią nie jest znany. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka karmi dziecko piersią, aby mógł zadecydować, czy Tamivil jest odpowiednim lekiem

Ulotka Tamivil

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Tamivil (forum)

Stosujesz Tamivil? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

27 komentarzy do “Tamivil”

 1. Po drugim dniu brania leku pojawiła się opryszczka a po czwartym dniu pojawiło się po nocy krwioplucie i ból klatki piersiowej.

  Odpowiedz
 2. Już po jednej tabletce gorączka, ból mięśni i głowy minął, ale z każdą kolejną tabletką czułem się coraz słabszy. Kiedyś grypę trzeba było wyleżeć, a teraz przepisują tabletki na grypę i jeszcze w tak wysokiej cenie. Nie polecam, zbyt poważne skutki uboczne. Ja odstawiłem.

  Odpowiedz
 3. Faktycznie lek przynoszący więcej szkód niż korzyści . Już po pierwszej tabletce miałam nudności iwymioty ,bóle mięśni i kości znacznie się nasiliły , a organizm był tak osłabiony , ze nie miałam się podnieść się z łóżka , oczywiście do tego ból żołądka i brak apetytu . To jakiś koszmar , wzięłam 4 tabletki i koniec , trzeba wrócić do świata żywych . NIE POLECAM !!!!!

  Odpowiedz
 4. Biorę czwarty dzień i czuję się fatalnie, niestety będę musiała to przerwać. Skutki uboczne są straszne, okropny ból głowy, nudności, jak tylko pomysle o jedzeniu to od razu mam odruch wymiotny.
  Mój organizm jest tak wykończony, że wstanie z łóżka stanowi problem.
  Nikomu nie polecam. Gorączka niby minęła po dwóch dniach, natomiast lepiej się czułam z 40 stopniową gorączką, niż w tej chwili, po kilku dniach brania tego leku.

  Odpowiedz
 5. Stwierdzona grypa typu A. Wysoka gorączka, ból mięśni, rozbicie itp. Lek pomógł już po pierwszej tabletce. Gorączka i inne dolegliwości zniknęły. Po 24h pojawiła się niestety opryszczka której nigdy nie miałem.

  Odpowiedz
 6. Już po pierwszej dawce wymioty, ból głowy temperatura nie spadała strasznie zawroty głowy i dziwne uczucie leku w nocy strasznie senne koszmary po 3 tabletce nie miałam już siły tego brać byłam odwodna miałam skurcze nóg nie mogłam jeść ani pić a nawet spać to nie jest lek to jest wycienczacz organizmu nigdy więcej się na niego nie zgodzę i trzeba uważać, bo ma odpowiedniki pod inną nazwą!!!

  Odpowiedz
 7. Lekarz przepisał mi Tamivil w lutym stawiając diagnozę grypa.Przez 4 dni ból głowy ( stosowałam zimne okłady ,Apap 2 *1), ból w klatce przez 4 dni ( nie mogłam leżeć ),miałam kaszel .Po 7 dniach dalej napadowy kaszel i przepisano mi Klacid i Acodin.Po 7 dniach kaszel i przepisano mi wziewny lek sterydowy. Miflonide.Uważam,że lek Tamivil jest nieskuteczny i nie polecam.

  Odpowiedz
 8. Drogie i nie działa. Powoduje dziwne zawroty głowy, biorę drugi dzień, ale od jutra koniec, jest zapewne wiele tańszych zamienników po których nie za skutków ubocznych…. strata pieniędzy i żołądka…. eh….

  Odpowiedz
 9. Już po pierszej dawce leku zamiast poprawy odczuwałam zmęczenie, bóle żołądka kolejnego dnia zawroty glowy i mdłości. Pierwszy raz spotkałam się z tyloma efektami ubocznymi. Wydane 70 zl ale po 3 tabletkach wurzucone do śmietnika.

  Odpowiedz
   • Bredni? Każdy z nas przechodzi chorobę inaczej i każdy z nas ma inna tolerancje na dany lek , to jest forum na którym wyrażamy swoją opinie , ponieważ mamy do tego prawo. Ja po pierwszej tabletce czułam się okropnie , pojawiły się wszystkie możliwe skutki uboczne i dzięki takiemu forum zdałam sobie sprawę , ze podobnie jak 90% innych trzeba zrezygnować z dalszego brania leku . Odstawiłam i już tego samego dnia poczułam się o niebo lepiej, a biorę tylko Apap , a zatem coś chyba jest nie tak z tym lekiem. Wpisując komentarze chcemy ostrzec innych przed okropnymi konsekwencjami brania owego „leku”

    Odpowiedz
   • Dobry środek .Wzięłam na drugi dzień od zachorowania i od razu zaczął działać zanim wirusy zaatakowały cały organizm. Temperatura spadła, mięśnie przestały boleć i nie miałam żadnych skutków ubocznych. Polecam.

    Odpowiedz
 10. Uważam ,że lek więcej szkodzi niż pomaga- ulotka dot. niepoążadanych skutków bardzo rozbudowana .Lek brałam dwa dni i miałam 80% niepożądanych działań leku -roztrój żołdka, ból ucha, cieknący katar , trudności ze snem, bół gardła , ból żołądka , zaburzenia rytmu serca , zawroty głowy itd. Uważam ,że są tańsze i lepsze leki na grypę ..

  Odpowiedz
 11. Już po pierwszej tabletce czułem się lepiej, wieczorem miałem wysoką gorączkę – ponad 40 a rano było już 36,6. Zgodnie z ulotka chciałem zjeść wszystkie 10, 1 tab co 12 h natomiast po zjedzeniu 3 tableteki zaczęła mnie piec skóra w okolicach klatki piersiowej. Po 4 tabletce objaw nasilił się, a po 5 przerwalem. Tabletki pomogły w grypie ale miałem wrażenie ze coś dziwnego dzieje się ze skórą. Dziwny objaw – jakby skora w okolicach klatki piersiowej było poparzona.

  Odpowiedz
 12. Biorę drugi dzień i pojawiła się opryszczka na górnej wardze, a w głowie mam dziwne uczucie, którego nie potrafię opisać, chyba muszę odstawić ten lek.

  Odpowiedz
 13. Po leku odczuwalam niesamowite zawroty i bole glowy. Do tego stopnia, ze ciezko mi bylo wstac z lozka. Do tego mdlosci gorsze niz w czasie ciazy i bol zoladka. Mialam brac 5 dni, ale 4ego odstawilam bo nie dalo się tak dluzej funkcjonowac.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Tamivil. Podziel się doświadczeniami na forum.