Tamivil

Jak działa i kiedy stosujemy Tamivil?

Lek Tamivil jest stosowany u osób dorosłych, młodzieży, dzieci w wieku powyżej 6 lat, o masie ciała większej niż 40 kg do leczenia grypy. Może być stosowany, gdy wystąpią objawy grypy oraz kiedy wiadomo, że wirus grypy krąży w środowisku.

• Lek Tamivil może również zostać przepisany osobom dorosłym, młodzieży, dzieciom w wieku powyżej 6 lat, o masie ciała większej niż 40 kg w celu zapobiegania grypie. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie – na przykład, jeśli pacjent miał kontakt z osobą chorą na grypę.

• Lek Tamivil może być przepisany osobom dorosłym, młodzieży, dzieciom w wieku powyżej 6 lat, o masie ciała większej niż 40 kg jako leczenie zapobiegawcze w wyjątkowych okolicznościach, na przykład podczas globalnej epidemii grypy (pandemii grypy), gdy szczepionka przeciw grypie sezonowej nie zapewnia wystarczającej ochrony.

Tamivil zawiera oseltamiwir, który należy do grupy leków zwanych inhibitorami neuraminidazy. Leki te zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusa grypy w organizmie. Pomagają złagodzić objawy lub zapobiec ich wystąpieniu w przypadku zakażenia wirusem grypy.

Grypa to choroba zakaźna spowodowana wirusem. Objawy grypy często obejmują nagle pojawiającą się gorączkę (powyżej 37,8°C), kaszel, wysięk lub niedrożność nosa, bóle głowy, bóle mięśniowe i skrajne zmęczenie. Takie objawy mogą być również spowodowane przez inne infekcje. Prawdziwe zakażenie grypą występuje wyłącznie podczas corocznych wybuchów choroby (epidemii), kiedy to wirus grypy rozprzestrzenia się w lokalnym środowisku. Poza okresami epidemii objawy grypopodobne są na ogół wynikiem rozwijania się innych chorób.

Jaki jest skład Tamivil, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest oseltamiwir.
Jedna tabletka zawiera 75 mg oseltamiwiru (w postaci oseltamiwiru fosforanu).

Pozostałe składniki leku to:
Celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, powidon K30, krospowidon typ A, magnezu stearynian.

Dowiedz się więcej na temat substancji: .

Dawkowanie preparatu Tamivil – jak stosować ten lek?

Zalecane dawkowanie
W celu leczenia grypy należy przyjmować dwie dawki na dobę, zazwyczaj najlepiej jedną rano i jedną wieczorem. Ważne jest, żeby ukończyć cały 5-dniowy cykl leczenia, nawet jeśli samopoczucie pacjenta ulegnie szybkiej poprawie.

W celu zapobiegania grypie lub po kontakcie z osobą zarażoną należy przyjmować jedną dawkę na dobę przez 10 dni, najlepiej rano podczas śniadania.

W szczególnych sytuacjach, takich jak rozpowszechnianie się grypy lub w przypadku, gdy pacjent ma osłabiony układ odpornościowy, leczenie potrwa do 6 tygodni lub 12 tygodni.

Masa ciała 40 kg lub więcej

Leczenie grypy:
dawka przez 5 dni 75 mg dwa razy na dobę

Zapobieganie grypie:
dawka przez 10 dni 75 mg raz na dobę

Sposób podawania
Tabletki należy popijać wodą. Tabletek nie wolno dzielić ani rozgryzać.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W większości przypadków przedawkowania nie zgłaszano żadnych działań niepożądanych. Jeśli je zgłaszano, to były one podobne do działań niepożądanych pojawiających się po zastosowaniu zalecanych dawek, jak opisano w punkcie 4 ulotki dostepnej w dolnej części tej strony.

Przedawkowanie zgłaszano częściej po podaniu Tamivilu dzieciom niż dorosłym i młodzieży. Należy zachować ostrożność podczas podawania dzieciom tabletek Tamivil.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tamivil – czy mogę spożywać alkohol?

Tamivil można przyjmować z posiłkiem lub bez niego. Przyjmowanie leku z posiłkiem zmniejsza ryzyko wystąpienia nudności lub wymiotów.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Tamivil w okresie ciąży i karmienia piersią?

Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży, jeśli przypuszcza, że jest w ciąży lub zamierza zajść w ciążę tak, aby lekarz mógł zdecydować, czy Tamivil jest odpowiednim lekiem.

Wpływ Tamivilu na niemowlęta karmione piersią nie jest znany. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka karmi dziecko piersią, aby mógł zadecydować, czy Tamivil jest odpowiednim lekiem

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Lek Tamivil nie wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena Tamivil i dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź ile kosztuje Tamivil i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy. Dowiedz się także, czy lek jest dostęny na receptę, czy bez recepty oraz czy jest refundowany (poziom refundacji).

Ulotka Tamivil – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Pobierz ulotkę leku Tamivil. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Tamivil m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Tamivil - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz lek Tamivil? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu. Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania leku możesz pomóc innym pacjentom.

Ważne! Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup leku z tzw. "drugiej ręki" może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(52 ocen, średnia: 5,54 na 10)

7 OPINIE O LEKU

  1. Już po pierszej dawce leku zamiast poprawy odczuwałam zmęczenie, bóle żołądka kolejnego dnia zawroty glowy i mdłości. Pierwszy raz spotkałam się z tyloma efektami ubocznymi. Wydane 70 zl ale po 3 tabletkach wurzucone do śmietnika.

  2. Uważam ,że lek więcej szkodzi niż pomaga- ulotka dot. niepoążadanych skutków bardzo rozbudowana .Lek brałam dwa dni i miałam 80% niepożądanych działań leku -roztrój żołdka, ból ucha, cieknący katar , trudności ze snem, bół gardła , ból żołądka , zaburzenia rytmu serca , zawroty głowy itd. Uważam ,że są tańsze i lepsze leki na grypę ..

  3. Już po pierwszej tabletce czułem się lepiej, wieczorem miałem wysoką gorączkę – ponad 40 a rano było już 36,6. Zgodnie z ulotka chciałem zjeść wszystkie 10, 1 tab co 12 h natomiast po zjedzeniu 3 tableteki zaczęła mnie piec skóra w okolicach klatki piersiowej. Po 4 tabletce objaw nasilił się, a po 5 przerwalem. Tabletki pomogły w grypie ale miałem wrażenie ze coś dziwnego dzieje się ze skórą. Dziwny objaw – jakby skora w okolicach klatki piersiowej było poparzona.

  4. Biorę drugi dzień i pojawiła się opryszczka na górnej wardze, a w głowie mam dziwne uczucie, którego nie potrafię opisać, chyba muszę odstawić ten lek.

  5. Po leku odczuwalam niesamowite zawroty i bole glowy. Do tego stopnia, ze ciezko mi bylo wstac z lozka. Do tego mdlosci gorsze niz w czasie ciazy i bol zoladka. Mialam brac 5 dni, ale 4ego odstawilam bo nie dalo się tak dluzej funkcjonowac.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.