Ebilfumin

Ebilfumin to lek przeciwwirusowy, który jest skuteczny przeciwko wirusom grypy typu A i B. Substancją czynną preparatu jest oseltamiwir w postaci fosforanu. Lek ten blokuje enzymy wirusowe, które umożliwiają wnikanie do niezarażonych komórek, hamuje replikację (namnażanie się) wirusa oraz zmniejsza jego patogenność (zdolność do wywoływania choroby). Ebilfumin jest stosowany zarówno w leczeniu grypy, jak i w profilaktyce grypy. Jest wydawany na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

– Lek Ebilfumin jest stosowany u osób dorosłych, młodzieży, dzieci i niemowląt (w tym u noworodków urodzonych o czasie) do leczenia grypy. Może być stosowany, gdy wystąpią objawy grypy oraz kiedy wiadomo, że wirus grypy krąży w środowisku.
– Lek Ebilfumin może zostać także przepisany osobom dorosłym, młodzieży, dzieciom oraz niemowlętom w wieku powyżej 1 roku w celu zapobiegania grypie, w indywidualnym przypadku, jeśli na przykład pacjent miał kontakt z osobą chorą na grypę.
– Lek Ebilfumin może być przepisany osobom dorosłym, młodzieży, dzieciom oraz niemowlętom (włącznie z noworodkami urodzonymi o czasie) jako leczenie zapobiegawcze w wyjątkowych przypadkach, na przykład, gdy szczepionka przeciw grypie sezonowej nie zapewnia wystarczającej ochrony i gdy panuje pandemia grypy (globalna epidemia grypy).

Ebilfumin zawiera oseltamiwir, który należy do grupy leków zwanych inhibitorami neuraminidazy. Leki te zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusa grypy w organizmie. Pomagają złagodzić objawy lub zapobiec ich wystąpieniu w przypadku zakażenia wirusem grypy.

Grypa to choroba zakaźna spowodowana wirusem. Objawy grypy często obejmują nagle pojawiającą się gorączkę (powyżej 37,8°C), kaszel, wodnistą wydzielinę lub niedrożność nosa, bóle głowy, bóle mięśniowe i skrajne zmęczenie. Takie objawy mogą być również spowodowane przez inne infekcje.

Prawdziwe zakażenie grypą występuje wyłącznie podczas corocznych wybuchów choroby (epidemii), kiedy to wirusy grypy rozprzestrzeniają się w lokalnym środowisku. Poza okresami epidemii objawy grypopodobne są na ogół wynikiem innych rodzajów zakażenia lub innej choroby.

Skład

Ebilfumin, 30 mg, kapsułki twarde
– Każda kapsułka twarda zawiera fosforan oseltamiwiru w ilości równoważnej 30 mg oseltamiwiru.

– Pozostałe składniki to:
zawartość kapsułek: skrobia wstępnie żelowana (pochodząca ze skrobi kukurydzianej), talk, powidon (K-29/32), kroskarmeloza sodowa, sodu stearylofumaran;
osłonka kapsułki: żelatyna, żelaza tlenek żółty (E 172) i tytanu dwutlenek (E 171);
tusz nadruku: szelak szkliwiony – 45 % (20 % estryfikowany), żelaza tlenek czarny (E 172), glikol propylenowy (E 1520), amonu wodorotlenek 28 % (E 527).

Ebilfumin, 45 mg, kapsułki twarde
– Każda kapsułka twarda zawiera fosforan oseltamiwiru w ilości równoważnej 45 mg oseltamiwiru.

– Pozostałe składniki to:
zawartość kapsułek: skrobia wstępnie żelowana (pochodząca ze skrobi kukurydzianej), talk, powidon (K-29/32), kroskarmeloza sodowa, sodu stearylofumaran;
osłonka kapsułki: żelatyna, żelaza tlenek (E 172), tytanu dwutlenek (E 171);
tusz nadruku: szelak szkliwiony – 45 % (20 % estryfikowany), żelaza tlenek czarny (E 172), glikol propylenowy (E 1520), amonu wodorotlenek 28 % (E 527).

Ebilfumin, 75 mg, kapsułki twarde
– Każda kapsułka twarda zawiera fosforan oseltamiwiru w ilości równoważnej 75 mg oseltamiwiru.

– Pozostałe składniki to:
zawartość kapsułek: skrobia wstępnie żelowana (pochodząca ze skrobi kukurydzianej), talk, powidon (K-29/32), kroskarmeloza sodowa, sodu stearylofumaran;
osłonka kapsułki: wieczko: żelatyna, żelaza tlenek żółty (E 172) i tytanu dwutlenek (E 171),
korpus: żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171);
tusz nadruku: szelak szkliwiony – 45 % (20 % estryfikowany), żelaza tlenek czarny (E 172), glikol propylenowy (E 1520), amonu wodorotlenek 28 % (E 527).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Ebilfumin należy przyjąć jak najszybciej, najlepiej w ciągu pierwszych dwóch dni od wystąpienia objawów grypy.

Dokładny sposób dawkowania zawarty jest w poniższych ulotkach lub charakterystykach.

Przedawkowanie

Należy zaprzestać przyjmowania leku Ebilfumin i bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

W większości przypadków przedawkowania nie zgłaszano żadnych działań niepożądanych. Jeśli je zgłaszano to były one podobne do działań niepożądanych pojawiających się po zastosowaniu zalecanych dawek.

Przedawkowanie zgłaszano częściej po podaniu oseltamiwiru dzieciom niż dorosłym i młodzieży.

Należy zachować ostrożność podczas przygotowywania płynnej postaci leku Ebilfumin dla dzieci oraz podczas podawania dzieciom leku Ebilfumin w postaci kapsułek lub płynu.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, musi poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku, tak aby lekarz mógł zdecydować, czy Ebilfumin jest odpowiednim lekiem.

Wpływ Ebilfumin na niemowlęta karmione piersią nie jest znany. Pacjentka musi poinformować lekarza, jeśli karmi dziecko piersią tak, aby lekarz mógł zadecydować, czy Ebilfumin jest odpowiednim lekiem.

Przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka EbilfuminCharakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Ebilfumin (forum)

Stosujesz Ebilfumin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

37 komentarzy do “Ebilfumin”

 1. Miałem 39 stopni gorączki, dreszcze i duszności. przepisano mi ten lek faktycznie gorączka szybko spadła, ale to tyle z pozytywów. Później co się działo to: brak apetytu, nudności, bezsenność, suchy kaszel, duże osłabienie 3 doby go przyjmowałem i przestałem. na mnie yo działa jak trucizna.

  Odpowiedz
 2. Jak można takie ścierwo nazywać lekiem ? a drugie to ci którzy to przypisują nie powinni nazywać się lekarzami wygląda na to że firmy farmaceutyczne kupują akceptację wszystkich po kolei ,pod żadnym pozorem nie wolno tego zażywać (większą część skutków niepożądanych przerobiłem na swoim organizmie)

  Odpowiedz
 3. Przez cały okres zażywania leku u córki występowały nudności, bezsenność i suchy kaszel. Po pierwszej dawce całonocne wymioty. Ostatniej dawki już nie podałam, ponieważ wymioty (znowu trwały całą noc) powtórzyły się po zażyciu przedostatniej dawki. Nie polecam, szczególnie dla dzieci. Dorosły potrafi skojarzyć że lek mu szkodzi. W przypadku dziecka rodzic nie zawsze jest w stanie to stwierdzić. Żałuję że w ogóle podawałam ten lek córce.

  Odpowiedz
 4. zapomniałem jeszcze dopisać że się pojawiły jakieś dziwne niepokoje duszności zostały mi jeszcze dwie tabletki ale odstawiam to bo zanim wyjdę z choroby to coś komuś zrobię

  Odpowiedz
 5. Nie miałam żadnych z opisywanych tu skutków ubocznych. Po dwóch dniach gorączka spadła, nie bolą mnie już wcale stawy i mięśnie, a przedtem bolały tragicznie. Lek pomaga, aczkolwiek po 4 dniu
  choroby jestem jeszcze osłabiona.
  Polecam.

  Odpowiedz
  • gorączką szybko spadła ale bezsenność i świąd na całym ciele od głowy do nóg nie polecam to jest jakiś eksperyment na chorych z tym lekiem

   Odpowiedz
 6. Myślę, że wiele osób nigdy wcześniej nie miało grypy. I nie wie, że sama grypa wywołuje ciężkie zawroty głowy i wymioty. Towarzyszy jej także palenie skóry żywym ogniem, rwanie w kościach, ból głowy, ból nerek. Tak właśnie objawia się grypa w zależności od jej typu. Lek może wywoływać silne działania niepożądane, ale bez przesady, są one dość rzadkie. Mój syn brał ten lek 2 tygodnie temu i po 2 dniach był zdrowy.

  Odpowiedz
 7. Po drugiej tabletce wymioty cała noc, potworny ból głowy, ale na męża działa pozytywne po pięciu dniach poprawa zdrowia.

  Odpowiedz
 8. Też odradzam, niedosc,że dostałam opryszczki na trzy tygodnie (a miałam może cztery razy w życiu po maks dwa dni, czasami jeden), zapalenie ucha po którym na stałe zostały szumy, to jeszcze niepokoje. Każdy organizm inaczej znosi, myślę,że lek ma wiele skutków ubocznych, które odkrywamy po pewnym czasie albo w ogóle nie łączymy z tym lekiem, mi po nim strasznie zdrowie siadło, a sądzę,że bez tego moje ciałko poradziliby sobie z grupą niegorzej, no ale nigdy nie wiaodmo

  Odpowiedz
 9. Też odradzam ten lek!! Po trzeciej kapsułce przez cały dzień mam nudności, a zawroty głowy okropne, a w najgorszym momencie przez chwilę myślałem, że wykituję przez to gówno! Nie wiem… albo lekarz popełnił błąd przepisując mi to lub rzeczywiście, to trucizna.

  Odpowiedz
 10. W pierwszym dniu przyjecia leku pojawily sie zawroty glowy i nudnosci gorsze niz te, ktore mialam w ciazy.. Z kazdym dniem objawy nasilaly sie. Przed zasnieciem gdy zamykalam oczy jakies dziwne wizualizacje i niepokoj. Zostaly mi jeszcze 3 tabletki, ale mimo zalecen lekarza i farmaceuty, ze trzeba przyjac cale opakowanie, chyba odstawie lek, bo skutki uboczne sa nie do wytrzymania..

  Odpowiedz
 11. Super lek przy gorączce 40,6 po drugiej dawce 37, córka 4 latka wstała i funkcjonuje, owszem były wymioty i nudności ale skutki uboczne w porównaiu do skuteczności niewielkie. Polecam.

  Odpowiedz
 12. Okropny lek. Drugi dzień biorę i ciągle nudności, ból brzucha i okropny ból głowy. Dotrwam do końca, ale dzieciom bym tego nie podała w żadnym wypadku.

  Odpowiedz
 13. 7letnia córeczka miała silne zawroty głowy, nudności i nie mogła zamykać oczu. Od drugiej w nocy do 6ej rano koszmaaar! Wzięła dopiero 2 dawki leku. Ale gorączka jakby mniejsza. Odstawiam lek. Ona nie mogła ustać na nogach.

  Odpowiedz
 14. Po pierwszej dawce 20 min po zażyciu wymioty, całą noc trwały. Rano dziecko jak nowo narodzone, praktycznie jak ręką odjął

  Odpowiedz
 15. Dziecko lat 12 po przyjęciu pierwszej tabletki miało w nocy ataki panicznego strachu (nic takiego wcześniej u dziecka nigdy nie występowało). Szczerze odradzam zażywania tego lekarstwa.

  Odpowiedz
 16. Jak dla mnie super lek. Dziecko lat 6 temperatura 39.5 ból mięśni podejrzenie grypy. Po 3 dawce temperatura 36.6 objawy ustąpiły. Wokół nas grypa szaleje nam pomogło Gorąco polecam. U nas brak jakich kolwiek skutków ubocznych.

  Odpowiedz
 17. U mnie zadziałał już po jednej dawce….Jak dla mnie podejrzanie szybko..Póki co skutków ubocznych brak, ale rozmawiałam z osobą, która ma problemy neurologiczne po zażywaniu tego leku. Zastanawiam się poważnie nad odstawieniem.

  Odpowiedz
 18. kobieta lat 63. Mąż po piątej tabletce przed zaśnięciem po zamknięciu oczu miał dziwne biegajace obrazy tak jakby nie mogl zapanować nad mózgiem tak to określił i tak trwało do zaśnięcia.Prócz tego suchy kaszel ,samopoczucie lepsze temperatura spadła .Rano po przebudzeniu miał wrazenie jakby wrócił z innego świata.Lek ma wyjątkowo dużo działań ubocznych.
  strach brać kolejną kapsułkę!

  Odpowiedz
 19. Lek bardzo silnie uczula , najpierw spuchły mi usta później wysypało mnie czerwonymi plamami okropnie swędzącymi do tego strasznie wysusza gardło.

  Odpowiedz
 20. Mam duże wątpliwości co do skuteczności tego leku. Ja stosowałam na grypę i w tym samym czasie mój mąż też był chory. Wcale szybciej nie wyzdrowiałam i łagodniej nie przechodziłam infekcji niż mój mąż.

  Odpowiedz
 21. mam wrażenie, że lek ebilfumin, który stosowałam przez 5 dni na grypę – bardzo wysuszył mi gardło i wywołał męczący suchy kaszel. W rezultacie znowu musiałam udać się do lekarza, bo nic nie pomagało.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Ebilfumin. Podziel się doświadczeniami na forum.