Abfen

Abfen to lek, który zawiera substancję czynną ibuprofen. Należy do grupy leków zwanych “niesteroidowe leki przeciwzapalne” lub NLPZ. Lek jest stosowany w celu zmniejszenia bólu w stanach takich jak ból zęba, ból menstruacyjny i ból głowy, a także do obniżenia gorączki i zmniejszenia bólu w czasie przeziębienia. Abfen jest dostępny bez recepty.

Abfen Forte

Abfen Forte to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Każda saszetka zawiera 400 mg ibuprofenu. Lek ten jest stosowany przez krótki okres w celu zmniejszenia łagodnych lub umiarkowanie nasilonych dolegliwości bólowych, takich jak ból głowy i ból zęba, a także do zmniejszenia bólu menstruacyjnego. Jest dostępny bez recepty.

Acatar Zatoki

Acatar Zatoki

Acatar Zatoki to produkt leczniczy w postaci tabletek powlekanych stosowany w zwalczaniu objawów takich jak ból i niedrożność zatok, katar, ból głowy. Jest to preparat o działaniu ogólnym zawierający niesteroidowy lek przeciwzapalny ibuprofen w połączeniu z pseudoefedryną.

Acatar Zatoki Tabs

Acatar Zatoki Tabs to lek dostępny bez recepty, który zawiera dwa składniki aktywne: ibuprofen i pseudoefedrynę. Ibuprofen działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo, natomiast pseudoefedryna zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa, ułatwiając oddychanie. Lek jest zalecany do doraźnego łagodzenia objawów grypy i przeziębienia, takich jak ból i niedrożność zatok obocznych nosa, katar, ból głowy, gorączka oraz bóle stawowo-mięśniowe.

Acenol

Acenol to lek dostępny bez recepty, który zawiera paracetamol. Jest stosowany w bólach różnego pochodzenia, takich jak bóle głowy, zębów, stawowe, miesiączkowe, nerwobóle i inne. Działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Efekt leczniczy występuje już po podaniu pierwszej dawki i utrzymuje się przez 24 godziny. Acenol jest dostępny w postaci tabletek o dawce 300 mg lub 500 mg.

Acenol Forte

Acenol Forte to lek, który skutecznie łagodzi bóle różnego pochodzenia, takie jak bóle głowy, zębów, stawów, miesiączkowe, nerwobóle i wiele innych. Jego głównym składnikiem jest paracetamol, który działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Lek jest stosowany w zwalczaniu gorączki oraz w leczeniu bólów różnego pochodzenia. Acenol Forte jest dostępny bez recepty.

Acetylcysteine Sandoz

Lek stosowany w przypadkach zatrucia paracetamolem. Roztwór do infuzji zawierający substancję czynną acetylocysteinę – lek o właściwościach przeciwutleniacza, neutralizujący szkodliwe czynniki (np. wolne rodniki).

Acutral

Acutral to lek złożony, który zawiera dwie substancje czynne o działaniu przeciwbólowym: tramadolu chlorowodorek oraz paracetamol. Lek ten jest wskazany do objawowego leczenia bólu o nasileniu umiarkowanym do dużego u pacjentów, u których właściwe jest równoczesne stosowanie tramadolu i paracetamolu. Acutral jest dostępny na receptę i należy go stosować najkrócej jak to tylko jest możliwe.

Acutral Effervescent

Acutral Effervescent to lek złożony, który zawiera dwie substancje czynne o działaniu przeciwbólowym: tramadolu chlorowodorek oraz paracetamol. Wskazaniem do stosowania leku Acutral Effervescent jest objawowe leczenie bólu o nasileniu umiarkowanym do dużego u pacjentów, u których właściwe jest równoczesne stosowanie tramadolu i paracetamolu. Cena Acutral Effervescent wynosi ok. 20 zł za opakowanie 10 tabletek musujących.

Advil Zatoki

Advil Zatoki to lek stosowany w celu złagodzenia objawów związanych z przekrwieniem błony śluzowej nosa, zatokowym bólem głowy, gorączką oraz bólem związanym z przeziębieniem i grypą. Zawiera ibuprofen, niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który wykazuje działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Tabletki zawierają również pseudoefedryny chlorowodorek, substancję ułatwiającą oddychanie, która pomaga oczyścić przewód nosowy oraz zmniejszyć przekrwienie błony śluzowej nosa. Lek jest dostępny bez recepty.

Advil Zatoki Sprint

Advil Zatoki Sprint to lek dostępny bez recepty, przeznaczony dla dzieci powyżej 12 lat i dorosłych. Stosuje się go w celu krótkotrwałego łagodzenia objawów grypy i przeziębienia, takich jak ból, gorączka, niedrożność nosa i zatok przynosowych. Substancją czynną jest ibuprofen oraz pseudoefedryny chlorowodorek. Ibuprofen działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo, natomiast pseudoefedryna zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa.

Agrypin

Agrypin to lek bez recepty stosowany w leczeniu krótkotrwałym u osób, u których wystąpiło przeziębienie, grypa lub zapalenie zatok przynosowych. Produkt leczniczy łączy w sobie siłę działania trzech substancji aktywnych, którymi są paracetamol, pseudoefedryna i dekstrometorfan. Lek skutecznie łagodzi objawy grypy i zapalenia zatok. Agrypin pomaga zwalczyć m.in. gorączkę, ból głowy, katar i niedrożność zatok.

Akis

Akis to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), którego substancją czynną jest diklofenak sodowy. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Jest podawany w postaci wstrzyknięcia domięśniowego lub podskórnego i stosowany jest w leczeniu różnych stanów bólowych, takich jak nawroty bólu stawów i pleców, napady dny moczanowej, ból spowodowany kamieniami nerkowymi oraz ból wynikający z obrażeń, złamań lub urazów. W warunkach szpitalnych lek Akis podawany jest również w postaci wstrzyknięcia dożylnego, w celu leczenia lub zapobiegania bólu po zabiegu chirurgicznym.

Amipar

Amipar to lek dostępny bez recepty, zawierający paracetamol jako substancję czynną. Działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, głównie przez hamowanie aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej w ośrodkowym układzie nerwowym. Wskazania do stosowania to podwyższona temperatura ciała oraz bóle różnego pochodzenia o małym lub umiarkowanym nasileniu, takie jak bóle głowy, migrena, bóle kręgosłupa, bóle reumatyczne, mięśniowe, nerwobóle, ból zęba i bóle menstruacyjne.

Anesteloc

Anesteloc

Anesteloc to lek w postaci tabletek dojelitowych, który zawiera pantoprazol. Należy do grupy leków o nazwie “inhibitory pompy protonowej”, których działanie polega na zmniejszaniu wydzielania kwasu solnego w żołądku. Stosowany jest w leczeniu chorób żołądka i jelit mających związek z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego. Lek ten stosuje się u dorosłych i dzieci powyżej 12 lat. Jest dostępny na receptę.

Antidol 15

Antidol 15 to lek dostępny bez recepty, który zawiera dwie substancje czynne: paracetamol i fosforan kodeiny. Jest stosowany do krótkotrwałego leczenia bólu o średnim i dużym nasileniu, takiego jak ból głowy, ból po ekstrakcji zęba, ból kostno-stawowy czy ból miesiączkowy. Leku nie należy przyjmować dłużej niż 3 dni.

AntyGrypin noc

AntyGrypin noc granulat

AntyGrypin noc to lek wieloskładnikowy, który jest dostępny bez recepty. Zawiera paracetamol, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, maleinian chlorofenaminy, który zmniejsza wyciek wydzieliny śluzowej nosa, hamuje odruch kichania i łzawienie oczu oraz kwas askorbinowy, który uzupełnia niedobory witaminy C w organizmie. Stosowany jest do doraźnego leczenia objawów grypy, przeziębienia i stanów grypopodobnych, takich jak ból głowy, gorączka, ból gardła, nieżyt nosa i gardła u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 15 lat.

Apap

Apap

Apap to lek dostępny bez recepty, który zawiera paracetamol jako substancję czynną. Działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, a jego mechanizm działania polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy kwasu arachidonowego w ośrodkowym układzie nerwowym. Wskazaniem do stosowania Apap są bóle różnego pochodzenia, takie jak ból głowy, mięśni, zębów, nerwobóle, bóle menstruacyjne, bóle kostno-stawowe oraz gorączka, na przykład w przebiegu przeziębienia lub grypy.

Apap 325 mg

Apap 325 mg to lek dostępny bez recepty, który zawiera paracetamol jako substancję czynną. Paracetamol jest znanym lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Apap jest często stosowany do łagodzenia objawów przeziębienia i grypy, takich jak gorączka, ból głowy, ból gardła, bóle mięśniowe i bóle kostno-stawowe. Może być również stosowany do łagodzenia innych rodzajów bólu, takich jak bóle menstruacyjne, bóle zębów czy bóle mięśni.

Apap ból i gorączka

Apap ból i gorączka to lek dostępny bez recepty, który zawiera paracetamol i witaminę C. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, natomiast witamina C wspomaga odporność organizmu, szczególnie w czasie zakażeń wirusowych. Lek ten jest wskazany do krótkotrwałego leczenia bólu i (lub) gorączki.

Apap ból i gorączka C plus

Apap ból i gorączka C plus

Apap Ból i Gorączka C Plus to lek dostępny bez recepty, który zawiera paracetamol i witaminę C. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, natomiast witamina C wspomaga odporność organizmu, szczególnie podczas infekcji wirusowych. Lek ten jest wskazany do krótkotrwałego leczenia objawów takich jak ból (w tym ból głowy, ból gardła, bóle mięśniowe i bóle kostno-stawowe) oraz gorączka, które mogą występować w przebiegu przeziębienia lub grypy.

APAP Caps

APAP Caps

APAP Caps to lek dostępny bez recepty w postaci kapsułek. Zawiera paracetamol, który ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia. Stosowany jest w bólach różnego pochodzenia, takich jak ból głowy, mięśni, zębów, nerwobóle, bóle miesiączkowe, a także w przypadku gorączki, na przykład w przebiegu przeziębienia lub grypy.

Apap Direct

Apap Direct to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, który zawiera paracetamol jako substancję czynną. Jest dostępny bez recepty. Stosowany jest w celu złagodzenia łagodnego do umiarkowanego bólu oraz obniżenia gorączki. Preparat wystarczy podać bezpośrednio na język i połknąć – bez konieczności popijania wodą.

Apap Direct Max

Apap Direct Max to lek dostępny bez recepty, który zawiera paracetamol jako substancję czynną. Jest to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Stosowany jest w celu złagodzenia łagodnego lub umiarkowanego bólu różnego pochodzenia oraz w celu obniżenia gorączki. Lek jest dostępny w formie granulatu, który jest łatwy do spożycia i działa szybciej niż tradycyjna tabletka. Wystarczy podać go bezpośrednio na język i połknąć bez popijania wodą.

Apap dla dzieci Forte

Apap dla dzieci Forte

Apap dla dzieci Forte to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, który zawiera paracetamol jako substancję czynną. Jest stosowany do krótkotrwałego, objawowego leczenia bólu o małym i umiarkowanym nasileniu oraz gorączki. Może być stosowany u dzieci o masie ciała do 40 kg (w przybliżeniu od 0 miesięcy do 12 lat), dzieci powyżej 12 lat, młodzieży i dorosłych (włączając osoby w podeszłym wieku). Lek jest dostępny bez recepty.

Apap Extra

Apap Extra

Apap Extra to lek dostępny bez recepty, który zawiera w swoim składzie paracetamol i kofeinę. Działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Jest zalecany do doraźnego stosowania w celu łagodzenia dolegliwości bólowych, takich jak ból głowy, migrena, bóle mięśni, bóle zębów, nerwobóle, bóle menstruacyjne, bóle kostno-stawowe. Dodatkowo Apap Extra łagodzi objawy przeziębienia i grypy takie jak gorączka, bóle gardła, bóle mięśniowe i kostno-stawowe.

Apap Junior

Apap Junior

Apap Junior to lek w formie granulatu o smaku truskawkowo-waniliowym, przeznaczony dla dzieci. Zawiera paracetamol, który działa przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo. Stosuje się go w objawowym leczeniu łagodnego i umiarkowanego bólu oraz gorączki u dzieci w wieku powyżej 4 lat. Jest dostępny bez recepty.

APAP migrena

APAP Migrena to lek dostępny bez recepty, który zawiera trzy substancje czynne: paracetamol, kwas acetylosalicylowy i kofeinę. Te składniki działają przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, a kofeina dodatkowo wzmacnia działanie przeciwbólowe pozostałych substancji. Lek jest przeznaczony do doraźnego leczenia bólów głowy, w tym migreny. Nie powinien być stosowany dłużej niż 4 dni bez konsultacji z lekarzem.

Apap NBG

Apap NBG to lek zawierający dwie substancje czynne: paracetamol i kofeinę. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, natomiast kofeina działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy. Dodanie kofeiny do paracetamolu zwiększa jego skuteczność w leczeniu napięciowych bólów głowy. Lek jest dostępny bez recepty.

Apap Noc

Apap Noc

Apap Noc to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, który łączy działanie paracetamolu z uspokajającym i nasennym działaniem difenhydraminy. Lek łagodzi ból, ułatwia zasypianie i zapobiega nocnym wybudzeniom spowodowanym odczuwaniem bólu. Stosuje się go podczas doraźnego łagodzenia bólu różnego pochodzenia, np. menstruacyjnego, nerwobólu, kostno-stawowego, a także towarzyszącego objawom grypy lub przeziębienia, które utrudniają zasypianie. Apap Noc jest dostępny bez recepty.

Apap Przeziębienie

Apap Przeziębienie

Apap Przeziębienie to lek wieloskładnikowy, który zawiera paracetamol, kwas askorbowy oraz chlorowodorek fenylefryny. Jest stosowany do krótkotrwałego łagodzenia objawów przeziębienia, grypy i stanów grypopodobnych, takich jak: gorączka, bóle głowy, gardła, bóle mięśniowe i kostno-stawowe oraz objawów obrzęku błony śluzowej nosa występujących w przeziębieniu, grypie. Lek jest dostępny bez recepty.

Apap Przeziębienie CAPS

Apap Przeziębienie CAPS to lek w kapsułkach, który skutecznie zwalcza objawy przeziębienia i grypy. Zmniejsza gorączkę, łagodzi ból głowy, bóle mięśni i bóle kostno-stawowe, a także udrażnia nos i likwiduje katar. Substancjami czynnymi leku są paracetamol (500mg) i chlorowodorek fenylefryny (6,1mg). Lek jest dostępny bez recepty. Wskazaniem do stosowania leku jest krótkotrwałe łagodzenie objawów przeziębienia, grypy i zakażeń grypopodobnych.

APAP Przeziębienie FAST

APAP Przeziębienie FAST to lek dostępny bez recepty, który zawiera paracetamol i witaminę C. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Lek jest wskazany do krótkotrwałego leczenia objawów występujących w przebiegu przeziębienia lub grypy, takich jak: gorączka, ból głowy, ból gardła, bóle mięśniowe i bóle kostno-stawowe.

Apap przeziębienie HOT

Apap Przeziębienie HOT to lek w formie proszku do sporządzania roztworu doustnego. Zawiera trzy składniki aktywne: paracetamol, witaminę C oraz chlorowodorek fenylefryny. Działa przeciwgorączkowo, przeciwbólowo a także udrożnia nos. Wskazany jest do krótkotrwałego łagodzenia objawów przeziębienia, grypy i zakażeń grypopodobnych. Jest dostępny bez recepty.

APAP przeziębienie junior

APAP Przeziębienie Junior to lek złożony, który zawiera paracetamol, fenylefrynę i kwas askorbowy (witaminę C). Paracetamol działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, fenylefryna zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej. Lek jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania w leczeniu objawów przeziębienia i grypy u dzieci od 6 roku życia. Jest dostępny bez recepty.

APAP przeziębienie MAX

APAP Przeziębienie MAX to lek stosowany w krótkotrwałym leczeniu objawów przeziębienia i grypy. Zawiera trzy substancje czynne: paracetamol, kofeinę i fenylefrynę. Składniki leku łagodzą ból i gorączkę, zmniejszają ilość wydzieliny z nosa a także zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa. Jest dostępny bez recepty.

Apenal

Apenal to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy w postaci czopków, który jest szczególnie polecany dla niemowląt i dzieci. Dzięki swoim właściwościom, łagodzi ból i obniża gorączkę, co jest szczególnie ważne w przypadku bólu związanego z ząbkowaniem, po szczepieniach oraz w objawowym leczeniu stanów grypopodobnych i przeziębień. Lek jest dostępny bez recepty.

ApoPatram

ApoPatram to lek przeciwbólowy, który zawiera dwa składniki aktywne: tramadol i paracetamol. Te dwie substancje działają razem, aby złagodzić umiarkowany lub silny ból. Lek jest dostępny na receptę.

Apselan Plus

Apselan Plus

Apselan Plus to lek zawierający ibuprofen i pseudoefedrynę. Ibuprofen działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo, natomiast pseudoefedryna zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa oraz ilość wydzieliny, udrożniając nos i zatoki oboczne nosa. Lek jest wskazany do łagodzenia objawów niedrożności nosa i zatok obocznych nosa z towarzyszącym bólem głowy, gorączki i bólu w przebiegu grypy i przeziębienia. Apselan Plus jest dostępny na receptę.

Asteloc

Asteloc to lek, który zawiera substancję czynną pantoprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który działa poprzez hamowanie wydzielania kwasu solnego w żołądku. Asteloc jest stosowany w leczeniu chorób żołądka i jelit mających związek z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego. Lek ten stosuje się u dorosłych i dzieci powyżej 12 lat. Asteloc jest dostępny na receptę.

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, leki na gorączkę

Lista leków stosowanych w leczeniu gorączki i towarzyszącym dolegliwościom bólowym.

Zobacz także:

Ból gardła
Kaszel mokry
Kaszel suchy
Katar
Leki na grypę
Ospa wietrzna i półpasiec
Zapalenie oskrzeli
Zapalenie pęcherza moczowego
Zatoki
Wszystkie leki na przeziębienie i grypę

Ból i gorączka to jedne z objawów przeziębienia i grypy. Zróżnicowane dolegliwości bólowe połączone z wysoką temperaturą powodują dyskomfort i brak możliwości właściwego funkcjonowania. Leczenie objawowe ma na celu przywrócenie przynajmniej częściowej sprawności oraz eliminację bólu i podwyższonej temperatury. Dostępne bez recepty leki zwykle działają także przeciwzapalnie, lecząc źródło bólu.

Dolegliwości w przebiegu przeziębienia i grypy

Bóle mogą dotyczyć głowy, mięśni, stawów, a także gardła czy zatok. Ich pochodzenie może być złożone, dlatego bez pełnej diagnozy stosuje się leczenie objawowe zwykle z użyciem niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Również gorączka, czyli podwyższona temperatura ciała wynosząca powyżej 38°C przy pomiarze pod pachą może mieć zróżnicowane przyczyny i jest leczona objawowo. Stan podwyższonej temperatury w wielu przypadkach pozwala skuteczniej walczyć z chorobą, dlatego warto ściśle go kontrolować.

Leczenie bólu i gorączki

Najpopularniejsze środki umożliwiające skuteczne zwalczanie gorączki i bólu bazują na substancjach czynnych:

  • ibuprofenie,
  • paracetamolu,
  • kwasie acetylosalicylowym,
  • metamizolu.

Występują w postaci syropów, zawiesin, tabletek dojelitowych lub musujących, czopków. Mogą mieć w składzie również substancje dodatkowe, pomocnicze w postaci leków napotnych, wyciągów ziołowych, soków oraz witamin. Dawka leku na ból i gorączkę uzależniona jest od wagi lub wieku pacjenta. Preparaty działają najczęściej przez 3 do 8 godzin, po których zalecane jest ponowienie określonej dawki. Leków tych bez zaleceń lekarskich nie powinno się stosować dłużej niż przez kolejne 3 dni.

Substancje stosowane przy przeziębieniu o grypie (przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i wiele innych)

Ibuprofen
Kamfora
Kodeina
Kwas acetylosalicylowy
Metamizol
Paracetamol
Lipa
Rutozyd (rutyna)
Sosna
Witamina C (kwas askorbowy)

Katar i zatoki:

Fenylefryna
Ksylometazolina
Oksymetazolina
Olejek eukaliptusowy

Substancje stany zapalne i ból gardła:

Alkohol dichlorobenzylowy
Amylometakrezol
Lewomentol
Tymianek

Ospa wietrzna / półpasiec:

Acyklowir
Benzokaina
Pranobeks inozyny

Zapalenie oskrzeli:

Acetylocysteina 
Azytromycyna
Bromek ipratropiowy
Fenspiryd
Lewofloksacyna
Liść bluszczu
Meropenem
Moksyfloksacyna

Kaszel suchy i mokry:

Babka lancetowata
Butamirat
Dekstrometorfan
Fenspiryd
Gwajafenezyna