Leki na gorączkę i ból
Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, leki na gorączkę
Lista leków stosowanych w leczeniu gorączki i towarzyszącym dolegliwościom bólowym.
Ból i gorączka to jedne z objawów przeziębienia i grypy. Zróżnicowane dolegliwości bólowe połączone z wysoką temperaturą powodują dyskomfort i brak możliwości właściwego funkcjonowania. Leczenie objawowe ma na celu przywrócenie przynajmniej częściowej sprawności oraz eliminację bólu i podwyższonej temperatury. Dostępne bez recepty leki zwykle działają także przeciwzapalnie, lecząc źródło bólu.
Dolegliwości w przebiegu przeziębienia i grypy
Bóle mogą dotyczyć głowy, mięśni, stawów, a także gardła czy zatok. Ich pochodzenie może być złożone, dlatego bez pełnej diagnozy stosuje się leczenie objawowe zwykle z użyciem niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Również gorączka, czyli podwyższona temperatura ciała wynosząca powyżej 38°C przy pomiarze pod pachą może mieć zróżnicowane przyczyny i jest leczona objawowo. Stan podwyższonej temperatury w wielu przypadkach pozwala skuteczniej walczyć z chorobą, dlatego warto ściśle go kontrolować.
Leczenie bólu i gorączki
Najpopularniejsze środki umożliwiające skuteczne zwalczanie gorączki i bólu bazują na substancjach czynnych:
- ibuprofenie,
- paracetamolu,
- kwasie acetylosalicylowym,
- metamizolu.
Występują w postaci syropów, zawiesin, tabletek dojelitowych lub musujących, czopków. Mogą mieć w składzie również substancje dodatkowe, pomocnicze w postaci leków napotnych, wyciągów ziołowych, soków oraz witamin. Dawka leku na ból i gorączkę uzależniona jest od wagi lub wieku pacjenta. Preparaty działają najczęściej przez 3 do 8 godzin, po których zalecane jest ponowienie określonej dawki. Leków tych bez zaleceń lekarskich nie powinno się stosować dłużej niż przez kolejne 3 dni.