Asteloc

Asteloc to lek, który zawiera substancję czynną pantoprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który działa poprzez hamowanie wydzielania kwasu solnego w żołądku. Asteloc jest stosowany w leczeniu chorób żołądka i jelit mających związek z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego. Lek ten stosuje się u dorosłych i dzieci powyżej 12 lat. Asteloc jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

ASTELOC jest wybiórczym inhibitorem pompy protonowej, lekiem zmniejszającym ilość kwasu solnego w żołądku. Jest stosowany w leczeniu chorób żołądka i jelit związanych z nadmierną ilością kwasu solnego.

Lek ASTELOC jest stosowany w:

Osoby dorosłe i młodzież w wieku od 12 lat:
– leczeniu objawów (takich jak zgaga, kwaśne odbijanie, ból podczas połykania) związanych z chorobą refluksową przełyku wywołaną przez cofanie się kwaśnej treści z żołądka do przełyku;
– długotrwałym leczeniu refluksowego zapalenia przełyku (stanu zapalnego przełyku towarzyszącego cofaniu się kwasu solnego z żoładka do przełyku) i zapobieganiu nawrotom tej choroby;

Osoby dorosłe:
– zapobieganiu owrzodzeniom dwunastnicy i żołądka wywołanym przez nieselektywne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ, np. ibuprofen) u pacjentów z grupy ryzyka wymagających stałego stosowania tych leków.

Skład

Substancją czynną leku jest pantoprazol (w postaci pantoprazolu sodowego półtorawodnego). Każda tabletka zawiera 20 mg pantoprazolu.

Pozostałe składniki to:
mannitol,
sodu węglan bezwodny,
karboksymetyloskrobia sodowa (typ A),
kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer,
wapnia stearynian.

Otoczka:Opadry white OY-D-7233:
hypromeloza,
tytanu dwutlenek (E 171),
talk,
makrogol 400,
sodu laurylosiarczan.

Otoczka: Kollicoat MAE 30 DP yellow:
kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer dyspersja 30 %,
glikol propylenowy,
żelaza tlenek żółty (E 172),
tytanu dwutlenek (E 171),
talk.

Dawkowanie

Kiedy i w jaki sposób należy przyjmować lek ASTELOC?
Tabletki należy przyjmować 1 godzinę przed posiłkiem. Nie należy ich gryźć ani kruszyć, należy je połykać w całości popijając wodą.

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, zwykle stosowana dawka wynosi:

Osoby dorosłe i młodzież w wieku od 12 lat:

Leczenie objawów (takich jak zgaga, kwaśne odbijanie, ból podczas połykania) związanych z chorobą refluksową przełyku wywołaną przez cofanie się kwaśnej treści z żołądka do przełyku
Zazwyczaj stosowaną dawką jest jedna tabletka na dobę. Poprawa następuje zazwyczaj w ciągu 2 do 4 tygodni – najpóźniej po kolejnych 4 tygodniach. Lekarz poinformuje, jak długo należy kontynuować przyjmowanie leku. Jeśli po uzyskaniu poprawy, objawy będą nawracać można je opanować przyjmując jedną tabletkę leku na dobę w razie potrzeby.

Długotrwałe leczenie i zapobieganie nawrotom refluksowego zapalenia przełyku
Zazwyczaj stosowaną dawką jest jedna tabletka na dobę. Podczas nawrotu choroby lekarz może zalecić przyjmowanie podwójnej dawki leku. W takim przypadku można użyć leku ASTELOC 40 mg i stosować go raz na dobę. Po uzyskaniu poprawy dawkę można ponownie zmniejszyć do jednej tabletki 20 mg na dobę.

Osoby dorosłe:

Zapobieganie owrzodzeniom dwunastnicy i żołądka u pacjentów wymagających stałego przyjmowania leków z grupy NLPZ
Zazwyczaj stosowaną dawką jest jedna tabletka na dobę.

Szczególne grupy pacjentów:
– Pacjenci z ciężkimi chorobami wątroby nie powinni przyjmować więcej niż jednej tabletki o mocy 20 mg na dobę.
– Dzieci w wieku poniżej 12 lat. Nie zaleca się stosowania tych tabletek u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Przedawkowanie

Należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Nie są znane objawy przedawkowania.

Jedzenie i picie (alkohol)

Tabletki należy przyjmować 1 godzinę przed posiłkiem.

Ciąża i karmienie piersią

Brak wystarczających danych dotyczących stosowania pantoprazolu u kobiet w ciąży. Stwierdzono przenikanie produktu do mleka kobiecego. Kobiety w ciąży, podejrzewające, że są w ciąży lub karmiące piersią mogą stosować ten lek, tylko jeśli lekarz uzna, że korzyść z jego stosowania jest większa niż potencjalne ryzyko dla nienarodzonego dziecka lub niemowlęcia.

Przed przyjęciem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty

Prowadzenie pojazdów

Pacjenci, u których wystąpią działania niepożądane, takie jak zawroty głowy i zaburzenia widzenia, nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Ulotka Asteloc


Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)


Opinie o Asteloc (forum)

Stosujesz Asteloc? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Asteloc. Podziel się doświadczeniami na forum.