Ibuprofen alkem


Działanie i wskazania

Ibuprofen Alkem należy do grupy leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), które są stosowane w celu zmniejszenia bólu i stanu zapalnego.

Lek ten stosowany jest w objawowym leczeniu bólu i stanów zapalnych w chorobach stawów (np. reumatoidalne zapalenie stawów), zwyrodnieniowych zmianach stawów (np. choroba zwyrodnieniowa stawów), a także bolesnych obrzęków i zapalenia tkanek miękkich po urazach.

Skład

Substancją czynną leku jest ibuprofen.
Każda tabletka powlekana zawiera 600 mg ibuprofenu.

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, hypromeloza, krzemionka koloidalna bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian
Otoczka tabletki Opadry White 03G28692: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 6000, makrogol 400

Dawkowanie

Występowanie działań niepożądanych można ograniczyć, stosując najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów.

Dorośli
Zalecana dawka dobowa wynosi 1200-1800 mg ibuprofenu w dawkach podzielonych. U niektórych pacjentów wystarczającą dawką jest 600-1200 mg na dobę. W stanach ciężkich lub ostrych korzystne może być zwiększenie dawki i utrzymanie jej na tym poziomie aż objawy ulegną złagodzeniu, jednakże nie należy przekraczać maksymalnej zalecanej dawki dobowej 2400 mg w dawkach podzielonych.

Pojedyncza dawka
Dorośli 600 mg ibuprofenu (1 tabletka)

Maksymalna dawka dobowa
1200-2400 mg ibuprofenu (2-4 tabletek)

Stosowanie u dzieci i młodzieży

Młodzież w wieku od 15 do 17 lat
Zalecana dawka dobowa powinna być dostosowana do masy ciała pacjenta: 20-40 mg/kg masy ciała (maksymalnie 2400 mg na dobę) w 3 lub 4 dawkach podzielonych. Ibuprofen Alkem jest przeciwwskazany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 15 lat.

Sposób podania
Podanie doustne. Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody.

Czas trwania leczenia
Lekarz prowadzący leczenie decyduje o czasie jego trwania. W przypadku chorób reumatycznych może być wymagane długotrwałe stosowanie leku Ibuprofen Alkem.

Przedawkowanie

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitalnego oddziału ratunkowego. Mogą wystąpić następujące objawy: nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka, dzwonienie w uszach, ból głowy, krwawienie z przewodu pokarmowego, zawroty głowy, senność, pobudzenie, dezorientacja, śpiączka, drgawki, wydłużony czas protrombinowy/INR, ostra niewydolność nerek, uszkodzenie wątroby, hipotensja, depresja oddechowa, sinica, zaostrzenie astmy u pacjentów z astmą.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

U osób z wrażliwym przewodem pokarmowym zaleca się przyjmowanie leku Ibuprofen Alkem podczas posiłku.

Wystąpienie niektórych działań niepożądanych, takich jak te dotyczące układu pokarmowego lub ośrodkowego układu nerwowego, może być bardziej prawdopodobne w przypadku jednoczesnego przyjmowania leku Ibuprofen Alkem i spożywania alkoholu.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Nie stosować leku Ibuprofen Alkem w ostatnim trymestrze ciąży. W ciągu pierwszych 6 miesięcy ciąży należy unikać stosowania leku Ibuprofen Alkem, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Karmienie piersią
Ibuprofen przenika do mleka kobiet karmiących piersią w bardzo małej ilości i nie ma konieczności przerywania karmienia piersią w przypadku krótkotrwałego stosowania ibuprofenu. Jeśli jednak zalecane jest dłuższe przyjmowanie leku, należy rozważyć wcześniejsze zakończenie karmienia piersią.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Podczas stosowania dużych dawek leku Ibuprofen Alkem mogą wystąpić działania niepożądane ze strony ośrodkowego układu nerwowego, takie jak zmęczenie i zawroty głowy. W pojedynczych przypadkach czas reakcji oraz zdolność do aktywnego uczestniczenia w ruchu i obsługi maszyn może być ograniczona. Jednoczesne spożywanie alkoholu może nasilać działania niepożądane.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Weryfikacja ceny w aptece, dostępność

Opinie pacjentów / forum

Aktualna ocena:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Please enter your comment!
Please enter your name here