IBUPROFEN ALKEM

CO TO JEST I JAK DZIAŁA IBUPROFEN ALKEM? – OPIS I WSKAZANIA

Ibuprofen Alkem należy do grupy leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), które są stosowane w celu zmniejszenia bólu i stanu zapalnego.

Lek ten stosowany jest w objawowym leczeniu bólu i stanów zapalnych w chorobach stawów (np. reumatoidalne zapalenie stawów), zwyrodnieniowych zmianach stawów (np. choroba zwyrodnieniowa stawów), a także bolesnych obrzęków i zapalenia tkanek miękkich po urazach.

SKŁAD IBUPROFEN ALKEM, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Substancją czynną leku jest ibuprofen.
Każda tabletka powlekana zawiera 600 mg ibuprofenu.

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, hypromeloza, krzemionka koloidalna bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian
Otoczka tabletki Opadry White 03G28692: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 6000, makrogol 400

JAKIE JEST DAWKOWANIE IBUPROFEN ALKEM? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Występowanie działań niepożądanych można ograniczyć, stosując najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów.

Dorośli
Zalecana dawka dobowa wynosi 1200-1800 mg ibuprofenu w dawkach podzielonych. U niektórych pacjentów wystarczającą dawką jest 600-1200 mg na dobę. W stanach ciężkich lub ostrych korzystne może być zwiększenie dawki i utrzymanie jej na tym poziomie aż objawy ulegną złagodzeniu, jednakże nie należy przekraczać maksymalnej zalecanej dawki dobowej 2400 mg w dawkach podzielonych.

Pojedyncza dawka
Dorośli 600 mg ibuprofenu (1 tabletka)

Maksymalna dawka dobowa
1200-2400 mg ibuprofenu (2-4 tabletek)

Stosowanie u dzieci i młodzieży

Młodzież w wieku od 15 do 17 lat
Zalecana dawka dobowa powinna być dostosowana do masy ciała pacjenta: 20-40 mg/kg masy ciała (maksymalnie 2400 mg na dobę) w 3 lub 4 dawkach podzielonych. Ibuprofen Alkem jest przeciwwskazany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 15 lat.

Sposób podania
Podanie doustne. Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody.

Czas trwania leczenia
Lekarz prowadzący leczenie decyduje o czasie jego trwania. W przypadku chorób reumatycznych może być wymagane długotrwałe stosowanie leku Ibuprofen Alkem.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI IBUPROFEN ALKEM, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitalnego oddziału ratunkowego. Mogą wystąpić następujące objawy: nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka, dzwonienie w uszach, ból głowy, krwawienie z przewodu pokarmowego, zawroty głowy, senność, pobudzenie, dezorientacja, śpiączka, drgawki, wydłużony czas protrombinowy/INR, ostra niewydolność nerek, uszkodzenie wątroby, hipotensja, depresja oddechowa, sinica, zaostrzenie astmy u pacjentów z astmą.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

U osób z wrażliwym przewodem pokarmowym zaleca się przyjmowanie leku Ibuprofen Alkem podczas posiłku.

Wystąpienie niektórych działań niepożądanych, takich jak te dotyczące układu pokarmowego lub ośrodkowego układu nerwowego, może być bardziej prawdopodobne w przypadku jednoczesnego przyjmowania leku Ibuprofen Alkem i spożywania alkoholu.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ IBUPROFEN ALKEM W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Ciąża
Nie stosować leku Ibuprofen Alkem w ostatnim trymestrze ciąży. W ciągu pierwszych 6 miesięcy ciąży należy unikać stosowania leku Ibuprofen Alkem, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Karmienie piersią
Ibuprofen przenika do mleka kobiet karmiących piersią w bardzo małej ilości i nie ma konieczności przerywania karmienia piersią w przypadku krótkotrwałego stosowania ibuprofenu. Jeśli jednak zalecane jest dłuższe przyjmowanie leku, należy rozważyć wcześniejsze zakończenie karmienia piersią.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Podczas stosowania dużych dawek leku Ibuprofen Alkem mogą wystąpić działania niepożądane ze strony ośrodkowego układu nerwowego, takie jak zmęczenie i zawroty głowy. W pojedynczych przypadkach czas reakcji oraz zdolność do aktywnego uczestniczenia w ruchu i obsługi maszyn może być ograniczona. Jednoczesne spożywanie alkoholu może nasilać działania niepożądane.

ULOTKA LEKU IBUPROFEN ALKEM – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – IBUPROFEN ALKEM CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

REZERWACJA LEKU W APTECE - IBUPROFEN ALKEM CENA, REFUNDACJA

IBUPROFEN ALKEM OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here