Ibuprofen Alkem

Ibuprofen Alkem należy do grupy leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), które są stosowane w celu zmniejszenia bólu i stanu zapalnego.

Lek ten stosowany jest w objawowym leczeniu bólu i stanów zapalnych w chorobach stawów (np. reumatoidalne zapalenie stawów), zwyrodnieniowych zmianach stawów (np. choroba zwyrodnieniowa stawów), a także bolesnych obrzęków i zapalenia tkanek miękkich po urazach.

Jaki jest skład Ibuprofen Alkem, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest ibuprofen.
Każda tabletka powlekana zawiera 600 mg ibuprofenu.

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, hypromeloza, krzemionka koloidalna bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian
Otoczka tabletki Opadry White 03G28692: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 6000, makrogol 400

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Ibuprofen Alkem – jak stosować ten lek?

Występowanie działań niepożądanych można ograniczyć, stosując najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów.

Dorośli
Zalecana dawka dobowa wynosi 1200-1800 mg ibuprofenu w dawkach podzielonych. U niektórych pacjentów wystarczającą dawką jest 600-1200 mg na dobę. W stanach ciężkich lub ostrych korzystne może być zwiększenie dawki i utrzymanie jej na tym poziomie aż objawy ulegną złagodzeniu, jednakże nie należy przekraczać maksymalnej zalecanej dawki dobowej 2400 mg w dawkach podzielonych.

Pojedyncza dawka
Dorośli 600 mg ibuprofenu (1 tabletka)

Maksymalna dawka dobowa
1200-2400 mg ibuprofenu (2-4 tabletek)

Stosowanie u dzieci i młodzieży

Młodzież w wieku od 15 do 17 lat
Zalecana dawka dobowa powinna być dostosowana do masy ciała pacjenta: 20-40 mg/kg masy ciała (maksymalnie 2400 mg na dobę) w 3 lub 4 dawkach podzielonych. Ibuprofen Alkem jest przeciwwskazany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 15 lat.

Sposób podania
Podanie doustne. Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody.

Czas trwania leczenia
Lekarz prowadzący leczenie decyduje o czasie jego trwania. W przypadku chorób reumatycznych może być wymagane długotrwałe stosowanie leku Ibuprofen Alkem.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitalnego oddziału ratunkowego. Mogą wystąpić następujące objawy: nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka, dzwonienie w uszach, ból głowy, krwawienie z przewodu pokarmowego, zawroty głowy, senność, pobudzenie, dezorientacja, śpiączka, drgawki, wydłużony czas protrombinowy/INR, ostra niewydolność nerek, uszkodzenie wątroby, hipotensja, depresja oddechowa, sinica, zaostrzenie astmy u pacjentów z astmą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ibuprofen Alkem – czy mogę spożywać alkohol?

U osób z wrażliwym przewodem pokarmowym zaleca się przyjmowanie leku Ibuprofen Alkem podczas posiłku.

Wystąpienie niektórych działań niepożądanych, takich jak te dotyczące układu pokarmowego lub ośrodkowego układu nerwowego, może być bardziej prawdopodobne w przypadku jednoczesnego przyjmowania leku Ibuprofen Alkem i spożywania alkoholu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Ibuprofen Alkem w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Nie stosować leku Ibuprofen Alkem w ostatnim trymestrze ciąży. W ciągu pierwszych 6 miesięcy ciąży należy unikać stosowania leku Ibuprofen Alkem, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Karmienie piersią
Ibuprofen przenika do mleka kobiet karmiących piersią w bardzo małej ilości i nie ma konieczności przerywania karmienia piersią w przypadku krótkotrwałego stosowania ibuprofenu. Jeśli jednak zalecane jest dłuższe przyjmowanie leku, należy rozważyć wcześniejsze zakończenie karmienia piersią.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Podczas stosowania dużych dawek leku Ibuprofen Alkem mogą wystąpić działania niepożądane ze strony ośrodkowego układu nerwowego, takie jak zmęczenie i zawroty głowy. W pojedynczych przypadkach czas reakcji oraz zdolność do aktywnego uczestniczenia w ruchu i obsługi maszyn może być ograniczona. Jednoczesne spożywanie alkoholu może nasilać działania niepożądane.

Ulotka Ibuprofen Alkem – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Ibuprofen Alkem, 600 mg, tabletki powlekane (Ibuprofenum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Ibuprofen Alkem m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Ibuprofen Alkem, 600 mg, tabletki powlekane (Ibuprofenum)

Ocena i opinie o Ibuprofen Alkem - forum pacjentów

Stosujesz Ibuprofen Alkem? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)

Dodaj komentarz