Aciprex

Aciprex

Lek Aciprex zawiera escytalopram i jest o lek na receptę stosowany w leczeniu: depresji (dużych epizodów depresji) oraz zaburzeń lękowych.

Andepin

Andepin to lek przeciwdepresyjny, który zawiera fluoksetynę należącą do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Jest stosowany w leczeniu zaburzeń depresyjnych, nerwicy natręctw i bulimii. Lek ten jest dostępny na receptę.

ApoSerta

ApoSerta to lek przeciwdepresyjny, który działa poprzez inhibicję wychwytu zwrotnego serotoniny. Substancją czynną leku jest sertralina. Jest stosowany w leczeniu epizodów ciężkiej depresji oraz w profilaktyce nawrotów epizodów ciężkiej depresji, lęku napadowego z agorafobią lub bez, zespołu lęku społecznego, zespołu stresu pourazowego oraz zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Lek jest dostępny na receptę.

Arketis

Arketis to lek zawierający paroksetynę, który jest silnym i selektywnym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny w neuronach mózgowych. Jest zazwyczaj przepisywany do leczenia następujących stanów: epizodu depresyjnego, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego, lęku napadowego z agorafobią lub bez agorafobii, fobii społecznej, zespołu lęku uogólnionego, zespołu stresu pourazowego. Jest dostępny na receptę.

Asentra

Asentra to lek wykorzystywany w leczeniu psychiatrycznym. Preparat ten stosowany jest w leczeniu zaburzeń depresyjnych oraz lękowych. Należy do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny.

Asertin 50/100

Asertin

Asertin to lek o działaniu przeciwdepresyjnym, który zaliczany jest do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Substancją czynną leku jest sertralina. Lek ten występuje w dwóch dawkach: 50 mg oraz 100 mg. Asertin jest dostępny na receptę. Stosuje się go głównie w leczeniu depresji, zespołu lęku pourazowego, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, fobii społecznej oraz manii różnego podłoża.

Atinepte

Atinepte

Atinepte to lek o działaniu przeciwdepresyjnym, anksjolitycznym i redynamizującym. Preparat zawiera substancję tianeptyna i jest dostępny na receptę. Lek jest wskazany do stosowania w leczeniu epizodów depresyjnych. Dawkowanie leku powinno być zgodne z zaleceniami lekarza.

AuroMirta ORO

AuroMirta ORO to lek przeciwdepresyjny zawierający substancję czynną mirtazapinę. Jest stosowany w leczeniu epizodów dużej depresji u osób dorosłych. Zanim leczenie lekiem AuroMirta ORO zacznie dawać efekty, upływa od 1 do 2 tygodni. Po 2 do 4 tygodni pacjent może zacząć czuć się lepiej. Jest to lek na receptę.

Bupropion Neuraxpharm

Bupropion Neuraxpharm to lek przeciwdepresyjny dostępny na receptę. Zawiera substancję czynną bupropion, która oddziałuje z substancjami chemicznymi w mózgu nazywanymi noradrenaliną i dopaminą. Lek jest stosowany w leczeniu dużych epizodów depresji. Zalecana dawka początkowa to 150 mg raz dziennie, a w przypadku braku poprawy po 4 tygodniach, dawkę można zwiększyć do 300 mg raz dziennie.

CHLORPROTHIXEN HASCO

Chlorprothixen Hasco to lek przeciwpsychotyczny dostępny na receptę, który ma silne działanie uspokajające, słabe przeciwwytwórcze i przeciwautystyczne, a w niewielkim stopniu przeciwdepresyjne. Jest stosowany w leczeniu psychoz endogennych i organicznych ze stanami pobudzenia ruchowego i agresywnością, niepokoju i bezsenności w nerwicach i zaburzeniach psychosomatycznych, a także psychoz alkoholowych. Ponadto, jest stosowany w chirurgii w premedykacji dla uspokojenia pacjenta i zmniejszenia reakcji neurowegetatywnych oraz w celu zapobiegania wymiotom pooperacyjnym.

Depremin 612mg

Depremin 612mg to lek roślinny, który zawiera wyciąg suchy z ziela dziurawca. Jest wskazany do krótkotrwałego leczenia objawów związanych z łagodnymi zaburzeniami depresyjnymi u osób dorosłych. Działa poprzez hamowanie wychwytu zwrotnego niektórych neuroprzekaźników, takich jak serotonina, noradrenalina i dopamina, co łagodzi objawy złego samopoczucia i stany obniżonego nastroju. Lek jest dostępny bez recepty.

Deprexetin

Deprexetin to lek przeciwdepresyjny dostępny na receptę, który zawiera fluoksetynę. Działa poprzez zwiększenie poziomu serotoniny w mózgu, co jest kluczowe w leczeniu depresji. Jest również stosowany w leczeniu nerwicy natręctw oraz bulimii. Lek jest dostępny w postaci kapsułek.

Dropax

Dropax to lek przeciwdepresyjny zawierający paroksetynę, która należy do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Lek ten jest stosowany w leczeniu depresji oraz różnego rodzaju zaburzeń lękowych. Jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania to między innymi ciężkie epizody depresji, zespół natręctw, zespół lęku napadowego, fobia społeczna, zespół lęku uogólnionego oraz zespół stresu pourazowego.

Dulofor

Dulofor to lek zawierający substancję czynną duloksetynę, która zwiększa stężenie serotoniny i noradrenaliny w układzie nerwowym. Jest stosowany w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych uogólnionych oraz bólu w neuropatii cukrzycowej. Lek jest dostępny na receptę.

Duloxetine Apotex

Duloxetine Apotex to lek zawierający substancję czynną duloksetynę, która zwiększa stężenie serotoniny i noradrenaliny w układzie nerwowym. Jest wskazany do stosowania u dorosłych w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych uogólnionych oraz bólu w neuropatii cukrzycowej. Lek jest dostępny na receptę.

Dulxetenon

Dulxetenon to lek przeciwdepresyjny, który zawiera substancję czynną – duloksetynę. Jest stosowany w leczeniu dużych zaburzeń depresyjnych, bólu w obwodowej neuropatii cukrzycowej oraz zaburzeń lękowych uogólnionych. Produkt leczniczy jest wskazany do stosowania u dorosłych. Jest dostępny na receptę.

Escipram

Escipram to lek przeciwdepresyjny, który zawiera substancję czynną escytalopram. Należy do grupy leków znanych jako selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), które mają na celu zwiększenie stężenia serotoniny w mózgu. Stosowany jest w leczeniu depresji (dużych epizodów depresyjnych), zaburzeń lękowych (takich jak zaburzenie lękowe z napadami lęku z agorafobią lub bez agorafobii, fobii społecznej, zaburzenia lękowego uogólnionego oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego). Jest dostępny na receptę.

Escitalopram Actavis

Lek Escitalopram Actavis jest stosowany w leczeniu depresji (dużych epizodów depresyjnych), zaburzeń lękowych (takich jak zaburzenie lękowe z napadami lęku. Lek przeciwdepresyjny, należący do grupy SSRI (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny).

Escitalopram Aurovitas

Escitalopram Aurovitas to lek przeciwdepresyjny, który zawiera substancję czynną escytalopram. Należy do grupy leków zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Stosowany jest w leczeniu depresji (dużych epizodów depresyjnych), zaburzeń lękowych (takich jak zaburzenie lękowe z napadami lęku z agorafobią lub bez agorafobii, fobii społecznej, zaburzenia lękowego uogólnionego oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego). Jest dostępny na receptę.

Escitalopram Bluefish

Escitalopram Bluefish to lek przeciwdepresyjny, który zawiera substancję czynną escitalopram. Należy on do grupy leków zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Lek jest stosowany w leczeniu depresji (dużych epizodów depresyjnych), zaburzeń lękowych (takich jak zaburzenie lękowe z napadami lęku z agorafobią lub bez agorafobii, fobii społecznej, zaburzenia lękowego uogólnionego oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego). Escitalopram Bluefish jest dostępny na receptę.

Escitalopram Cipla

Escitalopram Cipla to lek przeciwdepresyjny, który działa poprzez wpływ na układ serotoninergiczny w mózgu. Należy do grupy leków znanych jako selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Znajduje zastosowanie w leczeniu dużych epizodów depresji, fobii społecznej, zaburzeń lęku uogólnionego, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych oraz zaburzeń lękowych z agorafobią lub bez niej. Jest dostępny na receptę.

Escitalopram Genoptim

Escitalopram Genoptim to lek przeciwdepresyjny, który zawiera substancję czynną escytalopram. Należy on do grupy leków zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Stosowany jest w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych, obsesyjno-kompulsyjnych oraz lęku społecznego. Lek jest dostępny na receptę.

Escitalopram LEK-AM

Escitalopram LEK-AM to lek przeciwdepresyjny, który działa poprzez wpływ na układ serotoninergiczny w mózgu. Jest to grupa leków znana jako selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Lek ten zwiększa w mózgu poziom serotoniny, ważnego neuroprzekaźnika. Zmniejszenie w mózgu poziomu serotoniny obserwuje się u osób chorujących na depresję. Escitalopram LEK-AM jest stosowany w leczeniu dużych epizodów depresji, fobii społecznej, zaburzeń lękowych uogólnionych, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych oraz zaburzeń lękowych z agorafobią lub bez niej. Jest dostępny na receptę.

Escitalopram Pfizer

Escitalopram Pfizer to lek przeciwdepresyjny, który działa poprzez zwiększanie poziomu serotoniny w mózgu. Jest to neuroprzekaźnik, którego obniżony poziom jest często obserwowany u osób cierpiących na depresję. Lek ten jest stosowany w leczeniu wielu zaburzeń psychicznych, takich jak duże epizody depresji, zaburzenia lękowe (takie jak zaburzenie lękowe z napadami lęku z agorafobią lub bez agorafobii, fobia społeczna, zaburzenia lękowe uogólnione) oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Escitalopram Pfizer jest dostępny na receptę.

Escitalopram PharmaSwiss

Escitalopram PharmaSwiss to lek przeciwdepresyjny, który zawiera substancję czynną escitalopram. Jest to inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), który działa poprzez zwiększenie stężenia serotoniny w mózgu. Lek ten jest stosowany w leczeniu ciężkich epizodów depresji, zaburzeń lękowych (takich jak zaburzenie lękowe z napadami lęku z agorafobią lub bez agorafobii, fobii społecznej, zaburzenia lękowego uogólnionego oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego). Escitalopram PharmaSwiss jest dostępny na receptę.

Escitalopram Symphar

Escitalopram Symphar to lek, który zawiera substancję czynną escytalopram. Należy on do grupy leków przeciwdepresyjnych, zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Działają one na układ serotoninergiczny w mózgu, zwiększając stężenie serotoniny. Lek jest stosowany w leczeniu depresji, dużych epizodów depresyjnych oraz zaburzeń lękowych, takich jak zaburzenie lękowe z napadami lęku z agorafobią lub bez agorafobii, fobia społeczna, zaburzenie lękowe uogólnione oraz zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne. Jest dostępny na receptę.

Escitalopram Teva

Escitalopram Teva to lek przeciwdepresyjny, który zawiera substancję czynną escytalopram. Należy do grupy leków zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Lek ten jest stosowany w leczeniu depresji (dużych epizodów depresyjnych), zaburzeń lękowych (takich jak zaburzenie lękowe z napadami lęku z agorafobią lub bez agorafobii, fobii społecznej, zaburzenia lękowego uogólnionego oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego). Jest dostępny na receptę.

Escitalopram Zdrovit

Escitalopram Zdrovit to lek przeciwdepresyjny, który zawiera substancję czynną o nazwie escitalopram. Jest to nowoczesny lek z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Stosowany jest w leczeniu dużych epizodów depresji, fobii społecznej, zaburzeń lękowych uogólnionych, zaburzeń obsesyjno

Escitasan

Escitasan to lek przeciwdepresyjny dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną escytalopram. Stosowany jest w leczeniu depresji (dużych epizodów depresyjnych) oraz różnych zaburzeń lękowych, takich jak zaburzenia lękowe z napadami lęku z agorafobią lub bez agorafobii, fobii społecznej, zaburzenia lękowego uogólnionego oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego. Lek ten działa poprzez zwiększenie stężenia serotoniny w mózgu, co jest kluczowe dla regulacji nastroju.

Fluoksetyna EGIS

Fluoksetyna EGIS to lek przeciwdepresyjny, który działa poprzez zwiększenie stężenia serotoniny w mózgu. Jest to substancja, która pomaga utrzymać równowagę psychiczną. Fluoksetyna jest często stosowana w leczeniu depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (OCD) oraz bulimii. Fluoksetyna jest wydalana głównie z moczem (około 60%). Okres półtrwania na etapie eliminacji dla fluoksetyny wynosi od 4 do 6 dni, natomiast dla norfluoksetyny może trwać nawet do 16 dni. Należy uwzględnić, że lek utrzymuje się w organizmie do 5-6 tygodni po zaprzestaniu leczenia1. Nie jestem w stanie potwierdzić, czy Fluoksetyna EGIS jest dostępna na receptę na podstawie dostępnych informacji.

Fluoxetin Polpharma

Fluoxetin Polpharma

Fluoxetin Polpharma to lek przeciwdepresyjny należący do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Działa poprzez blokowanie transportu serotoniny z powrotem do komórki nerwowej, co zwiększa poziom tej monoaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. Wskazaniami do stosowania Fluoxetin Polpharma są zaburzenia depresyjne u dorosłych, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, bulimia oraz epizody dużej depresji o nasileniu umiarkowanym lub ciężkim u dzieci po 8. roku życia i młodzieży, w przypadku gdy psychoterapia nie przynosi efektów. Nie jestem w stanie potwierdzić, czy Fluoxetin Polpharma jest dostępny na receptę na podstawie dostępnych informacji.

Fluoxetine Aurovitas

Fluoxetine Aurovitas to lek w postaci kapsułek, który zawiera substancję czynną fluoksetynę. Jest to lek przeciwdepresyjny z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Stosowany jest w leczeniu depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych oraz bulimii. Jest dostępny na receptę.

Fluoxetine Vitabalans

Fluoxetine Vitabalans to lek przeciwdepresyjny należący do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Działa poprzez blokowanie transportu serotoniny z powrotem do komórki nerwowej, co zwiększa poziom tej monoaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. Wskazaniami do stosowania Fluoxetine Vitabalans są zaburzenia depresyjne u dorosłych, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, bulimia oraz epizody dużej depresji o nasileniu umiarkowanym lub ciężkim u dzieci po 8. roku życia i młodzieży, w przypadku gdy psychoterapia nie przynosi efektów. Nie jestem w stanie potwierdzić, czy Fluoxetine Vitabalans jest dostępny na receptę na podstawie dostępnych informacji.

Fluoxetine Vitama

Fluoxetine Vitama to lek przeciwdepresyjny, który zawiera substancję czynną fluoksetynę. Jest ona selektywnym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), co oznacza, że działa na drogi przewodzenia nerwowego w określonych obszarach mózgu, pomagając wyrównać zaburzenia równowagi chemicznej. Lek jest zalecany dla dorosłych do leczenia epizodów dużej depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych oraz bulimii. Dzieci i młodzież w wieku 8 lat i starsi mogą go stosować do leczenia umiarkowanych lub ciężkich epizodów dużej depresji, jeśli po 4-6 sesjach pacjent nie odpowiada na psychoterapię. Fluoxetine Vitama jest lekiem na receptę.

Fluxemed

Fluxemed to lek przeciwdepresyjny, który wpływa na ośrodkowy układ nerwowy. Jego głównym składnikiem jest fluoksetyna, substancja należąca do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Fluxemed jest stosowany w leczeniu epizodów dużej depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych oraz bulimii u dorosłych. U dzieci i młodzieży powyżej 8 roku życia, Fluxemed jest stosowany w leczeniu epizodów depresji o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego, gdy objawy depresji nie ustępują po 4-6 sesjach psychoterapii. Fluxemed jest dostępny na receptę.

Hyperis

Hyperis to lek roślinny, który jest przeznaczony do krótkotrwałego leczenia objawów łagodnych zaburzeń depresyjnych. Jeżeli po upływie 4 tygodni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skonsultować się z lekarzem. Lek jest dostępny bez recepty. Warto jednak pamiętać, że każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża zdrowiu, dlatego przed użyciem warto zapoznać się z ulotką lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Luxeta

Luxeta to lek, którego głównym składnikiem jest sertralina. Sertralina jest selektywnym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), co oznacza, że działa na układ nerwowy, zwiększając poziom serotoniny, neuroprzekaźnika biorącego udział w regulowaniu nastroju. Luxeta jest wskazana w leczeniu epizodów dużej depresji, lęku napadowego z towarzyszącą (lub nie) agorafobią, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (ZO-K) u dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku 6-17 lat, zespołu lęku społecznego oraz zespołu stresu pourazowego. Jest to lek na receptę.

Miravil

Miravil to lek, który zawiera substancję czynną sertralinę. Sertralina jest częścią grupy leków psychotropowych znanych jako selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRIs). Stosowany jest w leczeniu ciężkiej depresji, zaburzeń lękowych z napadami lęku, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, fobii społecznych oraz zaburzeń stresowo-pourazowych (PTSD). Lek jest dostępny na receptę.

Mirtazapine Aurovitas

Mirtazapine Aurovitas to lek przeciwdepresyjny, który jest antagonistą presynaptycznych receptorów α2, zwiększającym neuroprzekaźnictwo noradrenergiczne i serotoninergiczne w OUN. Jest wskazany do stosowania w leczeniu epizodów dużej depresji. Lek jest dostępny na receptę i jest przeznaczony dla osób dorosłych. Stosuje się go doustnie w postaci tabletek powlekanych oraz tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej.

Opidanz

Opidanz to lek przeciwdepresyjny, który jest dostępny na receptę. Jest stosowany w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych, takich jak depresja i zaburzenia lękowe. Działa poprzez wpływanie na poziom neuroprzekaźników w mózgu, co pomaga w łagodzeniu objawów tych stanów. Wskazania do stosowania tego leku powinny być zawsze określane przez lekarza.

Leki przeciwdepresyjne – antydepresanty

Lista leków stosowanych w leczeniu depresji.

Zobacz także:

ADHD – zespół nadpobudliwości ruchowej
Choroba afektywna dwubiegunowa (CHAD)
Dysleksja
Schizofrenia
Preparaty na sen i uspokojenie
Uzależnienie od alkoholu (alkoholizm)
Zaburzenia lękowe (nerwica)
Wszystkie leki na choroby psychiczne i zaburzenia psychologiczne

Co to jest depresja?

Depresja to jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Należy do grupy tak zwanych zaburzeń nastroju i polega m.in. na nieumiejętności regulacji własnych emocji. Jednym z głównych objawów choroby jest obniżony nastrój, utrzymujący się przez dłuższy czas. Do symptomów należą także: nadmierna drażliwość, utrata motywacji do realizowania swoich pasji, brak chęci do życia oraz obniżona zdolność do czerpania z niego przyjemności. Istnieje wiele różnych przyczyn i rodzajów tego zaburzenia. Wśród nich znajdzie się: depresja lękowa – której cechą charakterystyczną są m.in. wybuchy paniki, reaktywna – mająca swoje źródło w przeżytej w przeszłości traumie lub depresja poporodowa. Depresja to bardzo groźna choroba. Jest w stanie wywołać omamy, urojenia, a nawet zagrozić życiu.

Leki na depresję

Leczenie depresji zarówno szpitalne jak i ambulatoryjne powinno przebiegać pod ścisłym nadzorem psychologa, psychoterapeuty oraz psychiatry, który odpowiada za dobór i ustalenie dawki farmaceutyków. Aktualnie główną metodą kuracji jest włączenie leczenia farmakologicznego, jednak bez wsparcia psychoterapeutycznego są większe szanse na ponowne doświadczenie epizodu depresyjnego. Nowe leki przeciwdepresyjne są bardzo skuteczne i w większości przypadków doprowadzają do remisji choroby, należy jednak pamiętać, że proces działania tych leków jest długotrwały.

Istnieją różne rodzaje leków na depresje. Do najczęściej wykorzystywanych należą m.in. farmaceutyki z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (np. citalopram), SSRI (np. escitalopram), selektywnych inhibitorów wychwytu noradrenaliny (np. reboksetyna), czy trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych (np. opipramol).

Przykładowe substancje czynne stosowane w lekach psychiatrycznych:

Depresja / zaburzenia lękowe:

Agomelatyna
Cytalopram
Duloksetyna
Escitalopram
Lamotrygina
Mirtazapina
Wenlafaksyna

Schizofrenia, epizody maniakalne:

Arypiprazol
Kwetiapina
Olanzapina
Rysperydon

ADHD:

Metylofenidat

Bezsenność i uspokojenie:

Midazolam
Zolpidem