DROPAX

Podmiot odpowiedzialny: ITF Pharma Kereskedelmi és Szolgáltató Kft

REKLAMA

DROPAX WSKAZANIA DO STOSOWANIA

DROPAX jest przeznaczony do leczenia osób dorosłych z depresją i (lub) z zaburzeniami lękowymi.

DROPAX jest lekiem z grupy leków zwanych SSRI (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny).
Każdy ma w mózgu substancję zwaną serotoniną. Osoby z depresją lub zaburzeniami lękowymi mają mniej serotoniny niż inne osoby. Nie zostało dokładnie wyjaśnione, w jaki sposób działa DROPAX, a także inne leki z grupy SSRI, jednak być może leki te wywierają korzystne działanie poprzez zwiększanie stężenia serotoniny w mózgu.

Depresję i zaburzenia lękowe można leczyć również innymi lekami lub psychoterapią. Odpowiednie leczenie depresji i zaburzeń lękowych ma istotne znaczenie dla poprawy samopoczucia pacjenta.
Jeżeli stany te nie są leczone, mogą nie ustąpić samoistnie, nasilić się i stać się trudniejsze do leczenia.

REKLAMA

Pomocne dla pacjenta może być poinformowanie bliskiej osoby o tym, że pacjent ma depresję lub zaburzenie lękowe i poproszenie jej o zapoznanie się z treścią tej ulotki. Pacjent może poprosić taką osobę, żeby poinformowała go, jeżeli zauważy u niego nasilenie objawów depresji lub lęku lub niepokoją go zmiany w zachowaniu pacjenta.

DROPAX SKŁAD

Substancją czynną leku jest paroksetyna w postaci chlorowodorku.

Ponadto lek zawiera: hydroksypropylobetadeks, sacharozę, aromat anyżowy (o składzie: etanol 52,8%, woda 46,9%, anetol 0,3%), sodu benzoesan (E 211), kwas solny 1N, wodę oczyszczoną.

DROPAX DAWKOWANIE

DROPAX w postaci kropli należy przyjmować w postaci rozcieńczonej w wodzie, rano, podczas posiłku.
Ważne jest, aby lek przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, który ustali, jaką dawkę należy przyjmować na początku stosowania leku DROPAX. Większość ludzi odczuwa poprawę samopoczucia po kilku tygodniach. Jeżeli u pacjenta nie wystąpi poprawa po tym czasie, powinien on porozmawiać z lekarzem, który może podjąć decyzję o zwiększaniu dawki do maksymalnej dawki dobowej.

REKLAMA

Dawki zazwyczaj stosowane w leczeniu różnych chorób zamieszczone się w poniższej ulotce.

Osoby w podeszłym wieku
Dawka maksymalna dla osób w wieku powyżej 65 lat wynosi 4 ml na dobę.

Pacjenci z chorobami wątroby lub nerek
Pacjentom z ciężkimi chorobami wątroby lub nerek lekarz może zalecić przyjmowanie mniejszych dawek leku DROPAX niż zazwyczaj stosowane.

PRZEDAWKOWANIE

Przyjęcie większej dawki leku DROPAX przez pacjenta lub inną osobę, poza objawami wymienionymi w punkcie 4 „Możliwe działania niepożądane”, może powodować wymioty, rozszerzenie źrenic, gorączkę, zmiany ciśnienia krwi, bóle głowy, mimowolne skurcze mięśniowe, pobudzenie, lęk i przyspieszone bicie serca.

W każdym przypadku należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub do szpitala i pokazać butelkę leku.

REKLAMA

STOSOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

Podczas stosowania leku DROPAX nie należy pić alkoholu, ponieważ może on nasilać objawy choroby lub działania niepożądane leku.

Nie zaleca sie spożywania alkoholu w trakcie stosowania leków. Istnieją pewne grupy leków, w przypadku których picie alkoholu jest kategorycznie zakazane. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź interakcje leków z alkoholem.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Jeśli pacjentka dowie się, że jest w ciąży, może być w ciąży lub planuje ciążę, powinna natychmiast powiadomić lekarza. U dzieci, których matki przyjmowały DROPAX w ciągu pierwszych miesięcy ciąży, występuje zwiększone ryzyko wad wrodzonych, szczególnie wady serca. W populacji ogólnej, 3wady wrodzone serca występują u 1 dziecka na 100. Częstość występowania tych wad u dzieci, których matki przyjmowały DROPAX, zwiększa się do 2 na 100 dzieci. Pacjentka i lekarz mogą podjąć decyzję o stopniowym odstawieniu leku DROPAX, jeśli jest to korzystne dla pacjentki.
Jednakże, zależnie od okoliczności, lekarz może zasugerować dalsze przyjmowanie leku DROPAX, jako korzystne dla pacjentki.

Należy upewnić się, że położna i (lub) lekarz wiedzą, że pacjentka przyjmuje DROPAX. W przypadku przyjmowania leków takich, jak DROPAX, szczególnie w czasie ostatnich 3 miesięcy ciąży, może zwiększać się ryzyko wystąpienia u dzieci ciężkiej choroby, zwanej przetrwałym nadciśnieniem płucnym noworodków (PPHN). W PPHN ciśnienie krwi w naczyniach krwionośnych między sercem a płucami dziecka jest zbyt wysokie. Jeśli pacjentka przyjmowała lek DROPAX w ciągu ostatnich 3 miesięcy ciąży, u nowonarodzonego dziecka wystąpić mogą również inne schorzenia, szczególnie podczas pierwszych 24 godzin po urodzeniu.

Objawy to:
– trudności z oddychaniem
– sinienie skóry, podwyższona lub obniżona temperatura ciała
– sine usta
– wymioty lub niewłaściwe odżywianie
– zmęczenie lub niezdolność do snu albo nadmierny płacz
– zesztywnienie lub wiotkość mięśni
– drgawki.

Jeżeli u dziecka wystąpi którykolwiek z tych objawów, lub jeśli pacjentka obawia się o zdrowie dziecka, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub położną.

DROPAX może w bardzo niewielkich ilościach przenikać do mleka matki. Kobiety przyjmujące DROPAX powinny udać się do lekarza i poradzić się go, zanim zaczną karmić piersią.

Pacjentka i lekarz mogą zdecydować o kontynuowaniu karmienia piersią podczas stosowania leku.

Leki takie, jak DROPAX mogą pogarszać jakość plemników. Pomimo że wpływ leku na płodność jest nie znany, u niektórych mężczyzn przyjmujących lek DROPAX płodność może być zaburzona.

DROPAX ULOTKA LEKU

ULOTKA LEKU - Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje m.in. skutki uboczne stosowania leku, interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania do stosowania leku.


REKLAMA

CHPL – CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO - CHPL - Zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznych.


CENA LEKU - REZERWACJA W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Rezerwacja leku w najbliższej aptece w Twojej okolicy. Sprawdź cenę leku oraz gdzie kupić lek. Kupuj wygodnie i najtaniej. Możliwość rezerwacji leków zarówno na receptę, jak i bez recepty. Podczas rezerwacji nie są pobierane żadne opłaty – za wybrane produkty zapłacisz w aptece. Sprawdź także, czy ten lek jest refundowany (poziom refundacji) oraz czy wymagana jest recepta.

ZAMIENNIKI - LISTA LEKÓW POWIĄZANYCH WG. SUBSTANCJI CZYNNEJ

OPINIE O LEKU / FORUM - OCENA

Portal baza-lekow.com.pl oprócz dostarczania podstawowych informacji o lekach, jest także platformą wymiany doświadczeń pacjentów. Jest to pewnego rodzaju forum o lekach. Poznaj opinie pacjentów stosujących ten produkt lub podziel się własnymi spostrzeżeniami. Możesz także dokonać oceny leku lub innego produktu przyznając gwiazdki w systemie od 1 do 10.

12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here