Escitalopram PharmaSwiss

Działanie i wskazania

Escytalopram należy do grupy leków przeciwdepresyjnych nazywanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (ang. SSRI – Selective Serotonin Re-uptake Inhibitors). Leki te działają na układ serotoninergiczny w mózgu przez zwiększanie stężenia serotoniny. Zaburzenia układu serotoninergicznego w mózgu uważane są za ważny czynnik w rozwoju depresji oraz związanych z nią chorób.

Escitalopram PharmaSwiss zawiera escytalopram i jest stosowany w leczeniu depresji (ciężkie zaburzenia depresyjne) oraz zaburzeń lękowych takich jak: nawracające napady lęku panicznego z agorafobią lub bez agorafobii (lęk przed wystąpieniem napadu paniki w miejscu lub sytuacji, z której wyjście jest trudne lub kłopotliwe); lęk społeczny (lęk przed byciem ocenianym przez innych oraz przed sytuacjami publicznymi, które mogą prowadzić do zakłopotania); uogólnione zaburzenia lękowe (przewlekły lęk); zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (ciągłe mycie rąk, sprawdzanie zamków).

Escitalopram PharmaSwiss cena - refundacja, interakcje - dostepność w aptekach

Skorzystaj z wyszukiwarki, dzięki której znajdziesz następujące informacje o leku Escitalopram PharmaSwiss:

  • cena leku Escitalopram PharmaSwiss (ile kosztuje lek w zależności od poziomu refundacji)
  • czy lek przepisywany jest na receptę, czy jest dostępny bez recepty?
  • interakcje leku Escitalopram PharmaSwiss z innymi lekami
  • lista leków refundowanych oraz leków 75+
  • adresy i numery telefonów aptek

Sprawdź ile kosztuje Escitalopram PharmaSwiss - cena leku.

Skład

− Substancją czynną leku jest escytalopram.
Każda tabletka leku Escitalopram PharmaSwiss, 10 mg, tabletki powlekane zawiera szczawian escytalopramu w ilości odpowiadającej 10 mg escytalopramu.
Każda tabletka leku Escitalopram PharmaSwiss, 15 mg, tabletki powlekane zawiera szczawian escytalopramu w ilości odpowiadającej 15 mg escytalopramu.
Każda tabletka leku Escitalopram PharmaSwiss, 20 mg, tabletki powlekane zawiera szczawian escytalopramu w ilości odpowiadającej 20 mg escytalopramu.

− Ponadto lek zawiera: celulozę mikrokrystaliczną, krzemionkę koloidalną bezwodną, talk, kroskarmelozę sodową i magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: hypromeloza, makrogol 400, tytanu dwutlenek (E 171).

Zobacz listę preparatów zawierających: .

Dawkowanie

Escitalopram PharmaSwiss należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Może upłynąć kilka tygodni leczenia zanim pacjent poczuje się lepiej. Nie należy zaprzestawać stosowania leku ani zmieniać jego dawki bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Pacjent powinien przyjmować Escitalopram PharmaSwiss tak długo, jak to zalecił lekarz, nawet jeśli zacznie się dobrze czuć. Jeśli pacjent nie zacznie się czuć lepiej po kilku tygodniach leczenia, powinien ponownie skonsultować się z lekarzem, który może zdecydować się zwiększyć stopniowo dawkę leku do maksymalnej dawki dobowej wynoszącej 20 mg.

Nie wykazano bezpieczeństwa stosowania dawek większych, niż 20 mg na dobę.

Poniżej przedstawiono typowe dawkowanie escytalopramu. Lekarz określi, jak długo lek należy stosować (może to być kilka miesięcy a nawet dłużej).

Escitalopram PharmaSwiss można przyjmować z pokarmem lub bez. Należy go zażywać raz na dobę. Tabletkę należy połknąć popijając wodą. Tabletki można podzielić na dwie równe części. Nie należy ich żuć.

Dorośli
W leczeniu depresji, uogólnionego zaburzenia lękowego i zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego zwykle stosuje się dawkę 10 mg na dobę.
W leczeniu zaburzenia lęku panicznego i fobii społecznej lekarz może zdecydować się zastosować mniejszą dawkę (5 mg na dobę).
Lekarz może zwiększyć dawkę maksymalnie do 20 mg na dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku
Leczenie należy rozpoczynać od dawki 5 mg na dobę, a maksymalna dawka dobowa może być mniejsza, niż 20 mg.

Dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat
Nie należy stosować escytalopramu w leczeniu dzieci oraz młodzieży poniżej 18 lat.

Pacjenci z chorobą wątroby
Jeśli pacjent ma chorobę wątroby, lekarz może zdecydować się, by podczas pierwszych 2 tygodni leczenia stosować u niego escytalopram w mniejszej dawce, wynoszącej 5 mg na dobę. Dawkę tę lekarz może zwiększyć do 10 mg na dobę.

Pacjenci z chorobą nerek
Nie zaleca się stosowania escytalopramu przez pacjentów z ciężką chorobą nerek. Pacjenci z lekką lub umiarkowanie ciężką chorobą nerek mogą stosować normalne dawki escytalopramu.

Przedawkowanie

Nigdy nie należy zażywać więcej tabletek, niż zalecił lekarz. Jeśli pacjent uważa, że on sam lub ktokolwiek inny zażył zbyt dużą ilość escytalopramu, powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala. Powinien tak zrobić nawet, gdy nie występują żadne dolegliwości. Do objawów przedawkowania zalicza się: zawroty głowy, drżenie, pobudzenie, drgawki, śpiączkę, nudności, wymioty, zaburzenia rytmu serca, obniżenie ciśnienia krwi oraz zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej organizmu. Na wizytę, do lekarza lub szpitala, należy zabrać ze sobą opakowanie po leku.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Escitalopram PharmaSwiss można przyjmować z pokarmem lub bez. Nie należy spożywać alkoholu podczas leczenia escytalopramem, ponieważ może on nasilać działania niepożądane lub objawy choroby.

Spożywanie alkoholu podczas farmakoterapii może zmieniać działanie leków. Mogą nasilić się działania niepożądane leku, a terapia może się okazać nieskuteczna. Zaburzenie wchłaniania, dystrybucji substancji czynnej oraz jej wydalania z organizmu stanowi wielkie zagrożenie dla organizmu. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje zajść w ciążę, powinna poinformować o tym lekarza. Nie należy stosować leku Escitalopram PharmaSwiss podczas ciąży dopóki lekarz nie omówi ryzyka i korzyści wynikających ze stosowania leku.

Należy poinformować lekarza i (lub) położną o stosowaniu escytalopramu. Przyjmowanie podczas ciąży (zwłaszcza w trakcie trzech ostatnich miesięcy ciąży) takich leków, jak Escitalopram PharmaSwiss , może zwiększać ryzyko wystąpienia u dziecka ciężkiego stanu, nazywanego zespołem przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka (PPHN), powodującego przyspieszenie oddechu i zasinienie noworodka. Objawy te rozpoczynają się zwykle w pierwszej dobie po porodzie. Jeśli takie objawy wystąpią u noworodka, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i (lub) położną.
Nie należy gwałtownie przerywać leczenia escytalopramem. Jeśli pacjentka stosowała escytalopram w ciągu trzech ostatnich miesięcy ciąży, powinna poinformować o tym fakcie lekarza, ponieważ u jej dziecka mogą po urodzeniu wystąpić pewne objawy. Objawy te zwykle rozpoczynają się w ciągu 24 godzin od narodzin i mogą należeć do nich: niemożność zaśnięcia, trudności ze ssaniem i oddychaniem, senność, zasinienie skóry, nadmierne lub niedostateczne ucieplenie skóry, nadmierna płaczliwość, wymioty, małe stężenie glukozy we krwi, sztywność lub wiotkość mięśni, drażliwość, letarg, drżenia, wzmożona pobudliwość odruchowa, drżączka lub drgawki. Jeśli u dziecka po urodzeniu wystąpi którykolwiek z podanych objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który udzieli pomocy.

Karmienie piersią
Escytalopram prawdopodobnie przenika do mleka matki. Nie należy stosować leku Escitalopram PharmaSwiss dopóki lekarz nie omówi ryzyka i korzyści wynikających ze stosowania leku.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów o Escitalopram PharmaSwiss - forum o lekach

Aktualna ocena:
12345678910
(2 ocen, średnia: 4,50 na 10)
Loading...

Please enter your comment!
Please enter your name here