Escitalopram Actavis

Lek Escitalopram Actavis jest stosowany w leczeniu depresji (dużych epizodów depresyjnych), zaburzeń lękowych (takich jak zaburzenie lękowe z napadami lęku. Lek przeciwdepresyjny, należący do grupy SSRI (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny).

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Escitalopram Actavis jest lekiem przeciwdepresyjnym, który należy do grupy SSRI (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny). Leki te działają na układ serotoninergiczny w mózgu poprzez zwiększenie stężenia serotoniny. Zakłócenia czynności układu serotoninergicznego w mózgu odgrywają podstawową rolę w rozwijaniu się depresji i podobnych zaburzeń.

Lek Escitalopram Actavis jest stosowany w leczeniu:
– zaburzeń depresyjnych (epizody ciężkiej depresji)
– zespołu lęku napadowego z agorafobią lub bez agorafobii (np. lęk przed opuszczaniem domu, wchodzeniem do sklepów, przebywaniem w tłumie i miejscach publicznych)
– lęku społecznego (fobii społecznej)
– zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (natrętnych zachowań, myśli).

Skład

− Substancją czynną leku jest escytalopram. Każda tabletka powlekana zawiera 5 mg, 10 mg, 15 mg lub 20 mg escytalopramu (w postaci szczawianu).

− Inne składniki leku to:
rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, kroskarmeloza sodowa, talk, magnezu stearynian;
otoczka tabletki: hypromeloza 6 mPas, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 6000

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Pacjenci dorośli
Leczenie depresji
Zalecana dawka leku Escitalopram Actavis wynosi 10 mg i przyjmowana jest jako jedna dawka na dobę. Dawka może zostać zwiększona przez lekarza do dawki maksymalnej 20 mg na dobę.

Leczenie zespołu lęku napadowego z agorafobią lub bez agorafobii
Dawka początkowa leku Escitalopram Actavis wynosi 5 mg raz na dobę w pierwszym tygodniu leczenia, następnie dawkę zwiększa się do 10 mg na dobę. Dawka może być następnie zwiększana przez lekarza maksymalnie do 20 mg na dobę.

Leczenie lęku społecznego (fobii społecznej)
Zalecana dawka leku Escitalopram Actavis wynosi 10 mg i przyjmowana jest jako jedna dawka na dobę.
Dawka może następnie przez lekarza zostać zmniejszona do 5 mg na dobę lub zwiększona maksymalnie do 20 mg na dobę, zależnie od reakcji pacjenta na lek.

Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (ZOK)
Zalecana dawka leku Escitalopram Actavis wynosi 10 mg i przyjmowana jest jako jedna dawka na dobę.
Dawka może być zwiększana przez lekarza maksymalnie do 20 mg na dobę. W leczeniu długoterminowym należy regularnie oceniać korzyści wynikające z leczenia.

Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
Zalecana dawka początkowa leku Escitalopram Actavis to 5 mg i przyjmowana jest jako jedna dawka na dobę. Dawka może być zwiększona przez lekarza do 10 mg na dobę.
Skuteczność leku Escitalopram Actavis w leczeniu fobii społecznej u pacjentów w podeszłym wieku nie była oceniana.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Zalecana początkowa dawka dla pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby nie powinna przekraczać dawki 5 mg na dobę przez pierwsze 14 dni leczenia. Lekarz zlecający leczenie może zwiększyć dawkę dobową w zależności od indywidualnej reakcji pacjenta do 10 mg na dobę.
Specjalna uwaga i ostrożność przy zmianie dawki jest wskazana u pacjentów z ostrymi zaburzeniami czynności nerek.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
W razie łagodnych do umiarkowanych zaburzeń czynności nerek dostosowanie dawkowania nie jest wymagane. Ostrożność jest zalecana w przypadku ostrych zaburzeń czynności nerek.

Stosowanie u dzieci i młodzieży (w wieku poniżej 18 lat)
Lek Escitalopram Actavis normalnie nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży. W celu uzyskania dalszych informacji należy zapoznać się punktem 2 „ Informacje ważne przed zastosowaniem leku Escitalopram Actavis”.

Escitalopram Actavis 5 mg tabletki powlekane:
Tabletki powlekane należy przyjmować jeden raz na dobę, połykać w całości z wystarczającą ilością płynu (najlepiej wody). Lek Escitalopram Actavis może być przyjmowany z posiłkiem lub niezależnie od posiłku.

Escitalopram Actavis 10 mg, 15 mg i 20 mg tabletki powlekane:
Tabletki powlekane należy przyjmować jeden raz na dobę, połykać w całości z wystarczającą ilością płynu (najlepiej szklanką wody). Lek Escitalopram Actavis może być przyjmowany z posiłkiem lub niezależnie od posiłku.

W razie potrzeby można przełamać na dwie części, umieszczając tabletkę na płaskiej powierzchni rowkiem do góry. Tabletki można następnie przełamać na pół, przyciskając każdy z końców w dół palcami wskazującymi obu rąk, jak to pokazano na rysunku.

Przedawkowanie

Jeśli pacjent przyjął większą niż przepisana dawkę leku Escitalopram Actavis lub ktoś inny przyjął lek przez pomyłkę, powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala. Należy to uczynić nawet wtedy, gdy pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości. Należy zabrać ze sobą pozostałe tabletki, jak również opakowanie/pojemnik, nawet jeśli jest on pusty.
Objawy przedawkowania to: zawroty głowy, drżenia, pobudzenie, uczucie senności, utrata przytomności, zaburzenia rytmu serca, drgawki, osłabienie czynności oddechowej, osłabienie mięśni tkliwość lub ból i złe samopoczucie lub wysoka temperatura (rabdomioliza), zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, wymioty lub nudności.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Escitalopram Actavis można przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od posiłków.

Tak jak w przypadku wielu leków, nie jest zalecane jednoczesne przyjmowanie leku Escitalopram Actavis i alkoholu, choć interakcje leku Escitalopram Actavis z alkoholem nie są spodziewane.

Ciąża i karmienie piersią

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku powinna skontaktować się lekarzem lub farmaceutą.

Należy poinformować lekarza i (lub) położną o stosowaniu leku Escitalopram Actavis. Przyjmowanie podczas ciąży leków, takich jak Escitalopram Actavis, zwłaszcza w trzech ostatnich miesiącach ciąży, może zwiększać ryzyko wystąpienia u noworodka ciężkich powikłań zwanych zespołem przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka (PPHN). Stan ten objawia się przyspieszonym oddechem i sinicą i występuje zwykle w pierwszej dobie po porodzie. Jeśli takie objawy wystąpią u noworodka, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i (lub) położną.

Jeśli pacjentka stosuje lek Escitalopram Actavis w ostatnich 3 miesiącach ciąży, powinna zdawać sobie sprawę, że u noworodka mogą wystąpić następujące objawy: trudności w oddychaniu, sina skóra, drgawki, wahania ciepłoty ciała, trudności w pobieraniu pokarmu, wymioty, niskie stężenie glukozy we krwi, sztywność lub wiotkość mięśni, wzmożone odruchy, drżenia, nerwowość, drażliwość, letarg, płaczliwość, senność i trudności w zasypianiu. Jeśli u noworodka wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

W okresie ciąży nie należy nagle przerywać stosowania leku Escitalopram Actavis.

Jeśli pacjentka karmi piersią, nie powinna przyjmować leku Escitalopram Actavis przed omówieniem z lekarzem zagrożeń i korzyści związanych z leczeniem.

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Płodność
W badaniach na zwierzętach wykazano, że cytalopram, lek taki jak escytalopram, wpływa na jakość spermy. Teoretycznie może to mieć wpływ na płodność, jednak dotychczas nie zaobserwowano wpływu na płodność u ludzi.

Ulotka Escitalopram Actavis

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Escitalopram Actavis (forum)

Stosujesz Escitalopram Actavis? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

9 komentarzy do “Escitalopram Actavis”

 1. Biorę 5 dzień ,dzisiaj z 5 mg na 10 zero skutków ubocznych :) co w moim przypadku , przy każdym leku występowały .Czekam na poprawę samopoczucia :)))

  Odpowiedz
 2. Esci actavis.

  Dzień 5 : mdłośći ustały, brak apetytu, zoobojętnienie, zmęczenie psychiczne i fizyczne, senność.. zobaczymy co będzie po 14 dniu oby te uboczne efekty ustały bo jeśli nie to napewno zakończę leczenie tym lekiem. Pozdrawiam wszystkich zmagających się ze swoimi słabościami oby kiedyś było wkoncu dobrze

  Odpowiedz
 3. Hj kochani, pewnie duzo osob szuka opinii na temat telgo leku przed jego zastosowanie (tez szukalam :))
  Obawialam sie bardzo skutkow ubocznych i przekladalam przez kilka dni wziecie pierwszej dawki leku :P
  Skutki uboczne mialam, glownie nudnosci przek okolo 10 dni, ktore z dnia na dzien ustapily, nasilone leki mialam przez okolo 2 tygodnie, jednak wtedy jeszcze nie czulam poprawy. Porawa w moim przypadku nastapila po okolo 4 tygodniach, moglam wejsc do sklepu, stac dlugo w kolejce, pojsc na spacer, normalnie pracowac :) biore lek piaty tydzien jeszcze nie jest calkiem idealnie, bralam caly czas 10 mg (pierwszy tdzien 5mg), teraz skoczylam na 15 mg. zobaczymy co przyniosa nastepne tygodnie :)

  pozdrawiam, Karolina

  Odpowiedz
 4. Cześć, jak to lek escitalopram wywarł u mnie pozytywy ,działanie bardzo szybkie tolerancja na skutki uboczne jedynie -drżenie. ,działa i pomaga dzień 10. Brałem pramolan dłuższy czas nie pomógł za wiele.. triticco również parę dni i zle na mnie wpływał. Leki mają skutki uboczne co powinny z czasem znikać dac sobie czasu jak dla mnie to dobry lek mimo tych 10 dni. Dawka od początku 10mg

  Odpowiedz
 5. Biorę escitalopram 2-gi tydzień i mam zaburzenia widzenia. czy ktoś ma takie objawy proszę o kontakt,a jeszcze do tego mam myśli samobójcze.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Escitalopram Actavis. Podziel się doświadczeniami na forum.