Escitalopram Cipla

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

Działanie i wskazania

Ten lek należy do klasy leków przeciwdepresyjnych zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Leki takie działają na układ serotoninowy w mózgu zwiększając stężenie serotoniny. Uważa się, że zaburzenia układu serotoninowego są ważnym czynnikiem wpływającym na występowanie depresji i powiązanych z nią chorób.

Lek ten zawiera substancję czynną escytalopram i stosowany jest w leczeniu depresji (epizodów dużej depresji) oraz zaburzeń lękowych, takich jak zaburzenia paniczne w połączeniu z agorafobią lub bez, fobia społeczna, uogólnione zaburzenia lękowe czy zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.

Skład

Substancją czynną leku jest escytalopram. Każda tabletka powlekana leku Escitalopram Cipla zawiera 5 mg, 10 mg lub 20 mg escytalopramu (w postaci escytalopramu szczawianu).

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: mannitol, celuloza mikrokrystaliczna (PH101), kroskarmeloza sodowa, skrobia kukurydziana, magnezu stearynian.
Otoczka: hypromeloza 15 cP tytanu dwutlenek (E171), makrogol 6000.

Dowiedz się więcej na temat substancji czynnej: .

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dorośli
Depresja
Normanie zalecana dawka tego leku to 10 mg przyjmowane jako jedna dawka na dobę. Lekarz może zwiększyć tę dawkę do maksymalnie 20 mg na dobę.

Zaburzenia paniczne
Dawka początkowa tego leku to 5 mg przyjmowane jako jedna dawka na dobę przez pierwszy tydzień, następnie zwiększona do 10 mg na dobę. Lekarz może dodatkowo zwiększyć tę dawkę do maksymalnie 20 mg na dobę.

Fobia społeczna
Normanie zalecana dawka tego leku to 10 mg przyjmowane jako jedna dawka na dobę. W zależności od reakcji pacjenta na lek, lekarz może zmniejszyć tę dawkę do 5 mg na dobę lub zwiększyć do maksymalnie 20 mg na dobę.

Uogólnione zaburzenia lękowe
Normanie zalecana dawka tego leku to 10 mg przyjmowane jako jedna dawka na dobę. Lekarz może zwiększyć tę dawkę do maksymalnie 20 mg na dobę.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne
Normanie zalecana dawka tego leku to 10 mg przyjmowane jako jedna dawka na dobę. Lekarz może zwiększyć tę dawkę do maksymalnie 20 mg na dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku (ponad 65 lat)
Zalecana dawka początkowa tego leku to 5 mg przyjmowane jako jedna dawka na dobę. Dawka ta może być zwiększona do 10 mg na dobę.

Stosowanie u dzieci i młodzieży (poniżej 18 lat)
Normalnie lek ten nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży.

Lek ten można zażywać razem z posiłkiem lub osobno. Tabletkę należy połknąć popijając wodą. Nie żuć i nie ssać tabletki, która ma gorzki smak.

Tabletki 10 mg i 20 mg można podzielić na równe dawki. Aby podzielić tabletka, należy ją umieścić na płaskiej powierzchni z linią podziału skierowaną w górę. Następnie można przełamać tabletkę naciskając palcami wskazującymi na oba końce tabletki.

Czas trwania leczenia
Może minąć kilka tygodni zanim pacjent poczuje się lepiej. Należy kontynuować przyjmowanie tego leku, nawet jeśli uzyskanie jakiejkolwiek poprawy trwa przez pewien okres.

Nie należy zmieniać dawki leku bez konsultacji ze swoim lekarzem.

Należy kontynuować stosowanie tego leku tak długo, jak zaleci to lekarz. W razie zbyt wczesnego przerwania przyjmowania tego leku objawy mogą powrócić. Zaleca się, aby leczenia trwało co najmniej 6 miesięcy od momentu wystąpienia poprawy.

Przedawkowanie

W razie przyjęcia dawki większej od przepisanej przez lekarza, należy natychmiast skontaktować się ze swoim lekarzem lub najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym. Należy to zrobić nawet przy braku jakichkolwiek niekorzystnych objawów. Niektóre objawy przedawkowania mogą obejmować zawroty głowy, drżenie mięśniowe, pobudzenie, drgawki, śpiączkę, mdłości, wymioty, zmiany rytmu serca, zmniejszone ciśnienie krwi i zmiany równowagi wodno-elektrolitowej organizmu. Zgłaszając się do lekarza lub szpitala należy zabrać ze sobą opakowanie leku Escitalopram Cipla.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Ten lek może być przyjmowany razem z posiłkiem lub niezależnie od niego.

Podobnie jak w przypadku wszystkich leków, nie zaleca się łączenia tego leku z alkoholem, jednakże nie oczekuje się jego interakcji z alkoholem.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza. Nie należy przyjmować tego leku, jeśli pacjentka karmi piersią, chyba że omówiła z lekarzem związane z tym zagrożenia i korzyści.

Jeśli pacjentka przyjmowała ten lek w ciągu ostatnich 3 miesięcy ciąży, należy mieć na uwadze, że u noworodka mogą wystąpić następujące problemy: trudności z oddychaniem, sine zabarwienie skóry, napady padaczkowe, zmiany temperatury ciała, trudności z karmieniem, wymioty, małe stężenie cukru we krwi, sztywność lub wiotkość mięśni, nasilone odruchy, drżenie mięśni, drżączka nerwowa, drażliwość, ospałość, ciągły płacz, senność i zaburzenia snu. Jeśli u noworodka wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy natychmiast skontaktować się ze swoim lekarzem.

Należy się upewnić, że położna i (lub) lekarz wie, że pacjentka przyjmuje ten lek. Leki podobne do leku Escitalopram Cipla przyjmowane w okresie ciąży, a zwłaszcza w ciągu ostatniego trymestru, mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia poważnego powikłania u dziecka, zwanego przetrwałym nadciśnieniem płucnym noworodków (PPHN), przy którym dziecko szybko oddycha i ma sinicę. Objawy te zwykle pojawiają się w ciągu pierwszych 24 godzin po urodzeniu. Jeżeli powikłanie takie wystąpi u dziecka pacjentki, należy niezwłocznie skontaktować się z położną i (lub) lekarzem.

Jeśli lek ten stosowany jest w okresie ciąży, nie należy nigdy nagle przerywać jego stosowania.

W badaniach na zwierzętach wykazano, że citalopram, lek podobny do escytalopramu, pogarsza jakość nasienia. Teoretycznie mogłoby to wpłynąć na płodność, jednakże do tej pory nie zaobserwowano żadnego wpływu na płodność u ludzi.

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów - forum o lekach

Poniżej możesz dodać swój komentarz.

Proszę wpisz swoją opinię!
Please enter your name here