Konsultacja merytoryczna:

Aciprex

Aciprex

Lek Aciprex zawiera escytalopram i jest stosowany w leczeniu depresji (dużych epizodów depresji), zaburzeń lękowych (takich jak napady lęku panicznego z agorafobią lub bez agorafobii (lęk przed znalezieniem się w miejscach, gdzie uzyskanie pomocy może okazać się niemożliwe), lęku społecznego (lęk przed kontaktami z ludźmi) oraz zaburzeń obsesyjno kompulsyjnych.

Escytalopram należy do grupy leków przeciwdepresyjnych zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Leki te wpływają na czynność układu serotoninergicznego w mózgu, zwiększając stężenie serotoniny. Zaburzenia czynności układu serotoninergicznego uważane są za istotny czynnik wystąpienia depresji i związanych z nią zaburzeń.

Jaki jest skład Aciprex, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest escytalopram. Każda tabletka powlekana leku Aciprex zawiera 5 mg, 10 mg, 15 mg lub 20 mg escytalopramu (w postaci szczawianu).

Ponadto lek zawiera: Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian. Otoczka tabletki: Opadry White Y-1-7000 (hypromeloza 6cP, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 400).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Aciprex – jak stosować ten lek?

Lek Aciprex należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dorośli

Depresja
Zwykle zalecana dawka leku Aciprex wynosi 10 mg raz na dobę. Lekarz prowadzący może zwiększyć dawkę do dawki maksymalnej, tj. 20 mg na dobę.

Zaburzenie lęku napadowego (napady lęku panicznego)
Dawka początkowa leku
Aciprex wynosi 5 mg raz na dobę w pierwszym tygodniu leczenia. Dawkę następnie
zwiększa się do 10 mg na dobę. Lekarz prowadzący może zalecić dalsze zwiększanie
dawki do dawki maksymalnej, tj. 20 mg na dobę.

Lęk społeczny
Zazwyczaj zalecana dawka leku Aciprex wynosi 10 mg raz na dobę. W zależności od reakcji pacjenta na leczenie, lekarz może zmniejszyć dawkę do 5 mg na dobę lub zwiększyć do dawki maksymalnej, tj. 20 mg na dobę.

Zaburzenia obsesyjno kompulsyjne
Zwykle zalecana dawka leku Aciprex wynosi 10 mg raz na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę do dawki maksymalnej, tj. 20 mg na dobę.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku Aciprex należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub izby przyjęć najbliższego szpitala. Jest to konieczne nawet wówczas, gdy nie są odczuwane żadne dolegliwości. Do objawów przedawkowania należą m.in.: zawroty głowy, drżenie, pobudzenie, drgawki, śpiączka, nudności, wymioty, zaburzenia rytmu serca, obniżenie ciśnienia krwi, zaburzenia równowagi wodno elektrolitowej. Zgłaszając się do lekarza lub szpitala, należy zabrać ze sobą opakowanie leku Aciprex.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Aciprex – czy mogę spożywać alkohol?

Lek można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Tabletkę należy połknąć, popijając wodą. Nie rozgryzać tabletki, ponieważ jest gorzka w smaku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Aciprex w okresie ciąży i karmienia piersią?

W przypadku ciąży lub jej planowania należy poinformować o tym lekarza. Kobiety w ciąży nie powinny stosować leku, zanim nie omówią z lekarzem zagrożenia i korzyści związanych ze stosowaniem tego leku.

Pacjentka powinna być świadoma, że przyjmowanie leku w ostatnich trzech miesiącach ciąży może powodować u noworodka następujące objawy: trudności z oddychaniem, sinicę, drgawki, wahania ciepłoty ciała, trudności w karmieniu, wymioty, małe stężenie cukru we krwi, sztywność lub wiotkość mięśni, nasilenie odruchów, drżenie, drżączkę, nerwowość, ospałość, ciągły płacz, senność lub trudności w zasypianiu. Jeśli u noworodka wystąpi którykolwiek z powyższych objawów, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Należy upewnić się, że położna i (lub) lekarz wiedzą, że pacjentka przyjmuje lek. Stosowanie leków takich jak Aciprex w ciąży, szczególnie w ostatnich trzech miesiącach może zwiększać ryzyko wystąpienia u dziecka ciężkiego zaburzenia, tzw. przetrwałego nadciśnienia płucnego u noworodków (PPHN), które objawia się przyspieszonym oddechem i sinym zabarwieniem skóry noworodka. Objawy te występują zwykle w ciągu pierwszych 24 godzin po urodzeniu. Jeśli u noworodka wystąpi którykolwiek z powyższych objawów, należy niezwłocznie zgłosić to położnej i (lub) lekarzowi.

Leczenia lekiem Aciprex w okresie ciąży nie należy nagle przerywać.

Nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią, zanim nie omówi się z lekarzem zagrożenia i korzyści związanych ze stosowaniem tego leku.

Ulotka Aciprex – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

ACIPREX, 5 mg, 10 mg, 20 mg tabletki powlekane

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 229 razy

Rozmiar plku 3.87 MB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Aciprex m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

ACIPREX, 5 mg, 10 mg, 20 mg tabletki powlekane

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 144 razy

Rozmiar plku 3.87 MB

Cena - ile kosztuje Aciprex?

Cena Aciprex i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Aciprex.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Aciprex? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

9 komentarzy do “Aciprex”

 1. Leczyłam aciprexem nerwicę depresyjno,-lękową przez 4.5 roku. Lek zadziałał praktycznie od razu – uspokojenie, z czasem rozwinęły się inne pozytywne skutki . Obniżenie leku na stałe. Mnie pomógł, przywrócił do życia, realizacji planów ( wrócił napęd życiowy) W zestawie z psychterapią oczywiście. Skutki uboczne ? Nieco waga skoczyła 8 kg przez te 4 ,5 roku ( bez objadania się) . Okresowy brak apetytu.
  Kompulsje zakupowe. Zejście z leku spokojne , jedynie fizyczne Skutki odstawienia się pojawiły. Nerwica w reemisji. Depresja też. Moim zdaniem, lek trafiony .

  Odpowiedz
 2. Ja zaczalem brac w dawce 5mg i narazie jest 2 dzien i jest gorzej niz było drzenie rak , wymioty , lęki sie nasilily. Niewiem jak dalej bedzie

  Odpowiedz
  • Będzie dobrze. Ja biorę już z 5 lat. 10mg raz dziennie. Wcześniej nieustające bóle głowy nie dawały mi żyć. Kupa badań rezonansów i co tylko. W końcu trafiłem na odpowiedniego lekarza i aciprex rozwiązał wszelkie problemy

   Odpowiedz
 3. Ja biorę już czwarty miesiąc jest dobrze czasami mam skoki napięcia ale jak lekarz mówił że mogą się powtarzać że to normalnie organizm musi to przewalczyć.pozdrawiam

  Odpowiedz
 4. Hej jakie mieliście z początku brania tego leku objawy bo ja mam bóle głowy i mnie mdli nie wiem czy to normalne na początku?

  Odpowiedz
 5. ACIPREX, to lek, który pomógł mi stanąć na nogi. Przez kilkanaście lat starałam się pomóc sobie sama. Nie chciałam wikłać się w tabletki. Dziś już wiem, jak bardzo się myliłam. Po kilku miesiącach „kuracji” pozbyłam się lęków, które naprawdę utrudniały mi życie. Szczerze polecam wszystkim, którzy rozważają rozpoczęcie leczenia. Może warto zapytać lekarza, czy aby w Waszym przypadku, nie będzie odpowiednim lekiem.
  Wszystkiego dobrego życzę.

  Odpowiedz
 6. czesc brałam to kiedyś i mi pomoglo, zmienilo się moje myslenie, wszystko nabralo kolorow no i przedewszystkim już się tym tak nie przejmowałam w tej chwili biore fluokseyne ale mam mieszane odczucia ponieważ mam takie skoki nastrojow ze nie wiem? mysle ze wroce do esci

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply
84.99 

Zastosowanie Olivenoel Olifting przeciwzmarszczkowy krem na noc (Opakowanie: 50 ml)Olivenoel Olifting przeciwzmarszczkowy krem na noc (Opakowanie: 50 ml) to intensywna pielęgnacja skóry twarzy z toskańską oliwą z oliwek, która ujędrnia i redukuje zmarszczki, nadając skó…

17.94 

Acti Vita-miner (Opakowanie: 60 ) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

81.98 

Zastosowanie Tone tabletki (Opakowanie: 120 )Tone tabletki (Opakowanie: 120 ) to suplement diety na szumy uszne, zawierający ekstrakt m.in. z gryki, czarnej borówki i chmielu zwyczajnego.

Dodatek witaminy B3, potasu i magnezu, w tabletkach na szumy uszne, wspiera utrzymanie prawidł…

21.71 

Zastosowanie Pregna VOMI gumy do żucia (Opakowanie: 20 )Pregna VOMI gumy do żucia (Opakowanie: 20 ) to suplement diety, który zawiera ekstrakt z kłącza imbiru, magnez oraz witaminę B6.

Preparat, w postaci gum do żucia, łagodzi mdłości związane…

23.99 

Zastosowanie Melatonina LEK-AM 5mg tabletki (Opakowanie: 30 )Melatonina LEK-AM 5mg tabletki (Opakowanie: 30 ) jest lekiem do stosowania przy zaburzeniach snu związanego z pracą zmianową lub ze zmianą stref czasowych.

Melatonina 5mg może być elementem terapii bezsenności u pacjentów…

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief