Możesz powstrzymać wypadanie włosów

To naturalne, kiedy dziennie tracisz ok. 100 włosów, bo w ich miejsce rosną nowe. Gdy gubisz ich więcej, warto skonsultować się z lekarzem.

Zbadaj hormony

Ich zaburzenia źle wpływają na włosy, skontroluj tarczycę. Przy jej nadczynności włosy stają się gładkie, lśniące, ale też cienkie i po 3-4 miesiącach nadmiernie wypadają. Przy niedoczynności — są osłabione, suche, matowe i wypadają. Warto zbadać poziom TSH i gdy potrzeba, leczyć schorzenia tarczycy, to poprawi kondycję włosów.

Sprawdź, czy to nie menopauza. W tym czasie gwałtownie spada w organizmie poziom żeńskich hormonów, co ma wpływ na osłabienie włosów. U ok. 30-50 proc. kobiet pojawiają się prześwity w okolicach czoła i na środku głowy — tzw. łysienie androgenowe typu żeńskiego. Powiedz o kłopocie lekarzowi, by zbadać hormony i zacząć kurację.

Możesz powstrzymać wypadanie włosów

Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w dermatologii: trądzik (Izotek, Chlorocyclinum 3%, Efracea, Skyrizi, Acnelec, Epiduo Forte, Aklief, Duac, Klindacin T, Benzacne),  wszawica (Sora Forte), łuszczyca (Enstilar, Skilarence, Tremfya, Ovixan, Skyrizi, Taltz, Clarelux, Psotriol, Cosentyx, Acitren), rogowacenie słoneczne (Solacutan), atopowe zapalenie skóry (Protopic, Afloderm, Maxicortan, Dupixent), łysienie androgenowe (Minovivax, Propecia) grzybica/łupież (Travogen, Afloderm, Myconafine, Pirolam lakier).

Mniej oczywiste przyczyny

Leki: Zdarza się, że więcej włosów wypada wskutek choroby i zażywania leków. Niektóre z nich, np. antybiotyki, cytostatyki czy flukonazol (przy leczeniu grzybicy), osłabiają cebulki włosowe. To wypadanie jest odwracalne. Ale przy terapii np. sterydami kłopot może się nasilić, zasięgnij porady lekarza. Sprawdź także leki zapobiegające wypadaniu włosów.

Narkoza: Pod jej wpływem więcej włosów wchodzi w tzw. fazę telogenową, czyli odpoczynku. Włos nie wzrasta, tylko pozostaje w mieszku włosowym przez pewien czas, a potem wypada wypchnięty przez nowo rosnący. Może to trwać ok. 2 miesięcy od narkozy, wtedy masz wrażenie ich przerzedzania.

Reklama

Zwróć uwagę na pielęgnację

Zbyt mocne zabiegi osłabiają cebulki. Zapobiegaj wysuszeniu skóry głowy. Pasma intensywniej wypadają, gdy niewłaściwie o nie dbasz, np. mocno trzesz włosy ręcznikiem po myciu, suszysz skórę głowy gorącym strumieniem suszarki, rozpylasz za dużo lakieru. Niekorzystnie na kondycji cebulek odbijają się też zabiegi chemiczne, m.in. za częste farbowanie. Jeśli włosy są bardzo osłabione, zmień fryzurę na taką, która ograniczy „męczenie” ich modelowaniem.

Sięgnij po lecznicze preparaty, stosuj odżywki, wcierki i szampony aptecznych marek do włosów osłabionych i wypadających.

Uzupełnij niedobór witamin

Dostarczaj organizmowi w diecie żelazo, cynk. Niedobór tych substancji może powodować przerzedzenie włosów, zwłaszcza podczas ostrych kuracji odchudzających (dzienne spożycie do 700-1000 kcal) czy modnych mono-diet (niskobiałkowe, bezmięsne itp.). Żelazo znajdziesz w mięsie, jajach, kakao, nasionach dyni, morelach, śliwkach Cynk — m.in. w pomidorach, kapuście i natce pietruszki.

Zbadaj poziom ferrytyny. To ważne białko, które ma wpływ na magazynowanie żelaza w organizmie i tym samym kondycję włosów. Poproś lekarza rodzinnego o skierowanie na badanie poziomu ferrytyny i żelaza we krwi. Jeśli zajdzie potrzeba, przepisze on odpowiednie preparaty na receptę.