Każda szczoteczka jaką do tej pory stosowałeś pozostawiała wiele do życzenia? Ostatecznie lądowała w koszu na śmieci a Ty przynosiłeś tryumfalnie ze sklepu coś innego? Wszystkie szczoteczki dawniej działały właściwie na tej samej zasadzie: mechanicznego tarcia nimi po powierzchni zębów.
Czy dentysta będzie jeszcze potrzebny?
Nie ma tutaj znaczenia, czy były to szczoteczki manualne, czy może elektryczne – obrotowe. Obecnie, w dobie prężnie rozwijających się nowoczesnych technologii także w dziedzinie szczoteczek do zębów nastąpił niesamowity przełom. Czy zatem dentyści będą nam jeszcze potrzebni? Zapewne tak. Jednak nie w takim stopniu, w jakim jest obecnie. Dzisiejsza stomatologia wciąż boryka się z licznymi przypadkami głębokiej próchnicy. Szczoteczka soniczna, gdyż to ona jest tym wynalazkiem, ma szansę odmienić oblicze tej dziedziny. Dzięki takim szczoteczkom, powszechnie stosowanym, prawdopodobnie znacząco zmniejszy się liczba pacjentów z próchnicą oraz skala zjawiska.
Soniczna wspaniała szczoteczka
Soniczna, dokładnie: dźwiękowa, szczoteczka do zębów, pomimo dość wysokiej ceny coraz częściej staje się standardem. Wciąż pozostają osoby dla których sentyment do szczoteczek manualnych jest ważniejszy. Jest jednak wiele powodów, aby zaufać nowoczesnemu rozwiązaniu. Fale dźwiękowe wytwarzane przez taką szczoteczkę nowej generacji to prawdziwa rewolucja wśród metod higieny jamy ustnej. Fale te docierają głębiej niż sama powierzchnia szczoteczki. Ich zasadniczą zaletą jest zdolność rozbijania płytki nazębnej, z której powstaje niezdrowy i niebezpieczny dla uzębienia kamień.
W kamieniu nazębnym znajdują się między innymi bakterie powodujące próchnicę. Należy więc zadbać, aby pozbyć się możliwie jak najwięcej osadów tworzących płytkę nazębną oraz samej płytki. Szczoteczka soniczna sprawi zatem, że ci, którzy regularnie stosują takie właśnie szczoteczki, będą potrzebowali pomocy dentysty znacznie rzadziej niż pozostali pacjenci. Dźwiękowe szczoteczki są dostępne w coraz niższych cenach oraz różnych wariantach. Nadal lepiej jednak sięgać po szczoteczki znanych i sprawdzonych producentów.
Jak wybrać szczoteczkę dźwiękową?
Szczoteczki takie występują w kilku wariantach cenowych. Różnice pomiędzy nimi mogą być nawet trzykrotne, lub większe. Znaczenie w tym przypadku najczęściej mają mnogość ich funkcji oraz liczba drgań wytwarzanych przez szczoteczkę w ciągu minuty. A zatem najszybsze szczoteczki są także zwykle najdroższymi u tego samego producenta. Ponadto istotny jest potencjał ich akumulatora. Wszystkie dobre jakościowo szczoteczki posiadają ładowarkę i właśnie wysokojakościowy akumulator. Sięgając po szczoteczki dźwiękowe na baterie możemy przekonać się, że nie są one aż tak dobrym produktem jak te zasilane za pomocą akumulatora, podobnie jak ma to miejsce w przypadku klasycznych szczoteczek elektrycznych do zębów.
Wyjątek stanowi typowa szczoteczka soniczna dla dzieci. Ta ostatnia, przeznaczona już dla niemowląt, potrzebuje mocy do wytwarzania jedynie 16 000 drgań na minutę, dzięki czemu wystarczy co pewien czas wymienić w niej klasyczną baterię typu paluszek, małą, o symbolu AAA. Naprawdę warto przyzwyczajać dzieci od samego początku ich przygody z myciem zębów do używania właśnie szczoteczki tego rodzaju. Z pewnością przyniesie to w przyszłości efekty w postaci mniejszej liczby dramatów spowodowanych koniecznością leczenia ząbków. Kupując pierwszą szczoteczkę soniczną dla dziecka można się miło zaskoczyć, ponieważ szczoteczka taka jak SEYSSO BABY PENGUIN zawiera w komplecie dwie dziecięce końcówki: jedną przeznaczoną dla dzieci do 1,5 roku życia a drugą – do 3 roku życia. Kupując zatem jedną szczoteczkę mamy ją na pierwsze 3 lata. Taka dziecięca wersja sonicznej szczoteczki ma oczywiście dużo delikatniejsze włókna oraz ciekawe, atrakcyjne dla dzieci design i kolorystykę. Ponadto wyposażona jest w podświetlaną główkę. Zarówno osoba myjąca ząbki dziecku, jak i maluch, który robi to już samodzielnie lub dopiero próbuje samodzielnie wykonywać codzienną toaletę, mogą dobrze przyjrzeć się temu w jaki sposób manewrują szczoteczką.
Co z pastą?
Jedną z funkcji dobrej szczoteczki sonicznej jest możliwość polerowania powierzchni szkliwa bez uszczerbku dla niego. W dodatku taka dźwiękowa szczoteczka wytwarza mikrobąbelki, wnikające między innymi w przestrzenie międzyzębowe. Zbyt zbita, zwarta pasta jaką znamy stosując szczoteczki manualne nie sprawdza się w połączeniu ze szczoteczkami sonicznymi. Pasta przeznaczona do szczoteczek działających w oparciu o fale dźwiękowe powinna mieć nieco inną konsystencję, wynikającą z tak zwanego indeksu ścieralności RDA. O ile najwyższa wartość tego indeksu dopuszczalna dla past do zębów wynosi obecnie 250, to w połączeniu ze szczoteczkami sonicznymi najlepiej sprawdzają się te o indeksie RDA o wartościach pomiędzy 30 a 70. Szczoteczka soniczna sama skutecznie usuwa osady, przez co nie potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci silnego tarcia. Jest delikatna dla zębów, ale bezwzględna dla wszystkiego, co do nich przylgnęło.
Artykuł sponsorowany