Myconafine

Myconafine to lek przeciwgrzybiczy dostępny na receptę. Zawiera substancję czynną terbinafinę, która działa poprzez niszczenie błon komórkowych grzybów. Lek jest stosowany w leczeniu zakażeń grzybiczych skóry wrażliwych na terbinafinę, takich jak grzybica tułowia, grzybica pachwin, grzybica stóp. Może być również stosowany w leczeniu grzybiczych zakażeń paznokci wywołanych przez dermatofity wrażliwe na terbinafinę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Myconafine zawiera terbinafinę o działaniu przeciwgrzybiczym. Terbinafina zabija grzyby przez niszczenie ich błon komórkowych.

Lek Myconafine stosuje się w leczeniu zakażeń grzybiczych paznokci u stóp i rąk, grzybicy podeszew stóp (stopa atlety), grzybicy wokół pachwin lub grzybicy w pachwinach i rozległych zakażeń grzybiczych skóry (grzybica).

Skład

– Substancją czynną leku jest terbinafina, w postaci terbinafiny chlorowodorku. Jedna tabletka zawiera 250 mg terbinafiny (w postaci terbinafiny chlorowodorku);

– Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, hypromeloza i magnezu stearynian.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zwykle stosowana dawka leku u pacjentów dorosłych, w tym u pacjentów w podeszłym wieku wynosi 250 mg jeden raz na dobę (1 tabletka leku Myconafine).

Czas trwania leczenia:
Czas trwania leczenia zależy od miejsca i ciężkości zakażenia i wynosi:
– Zakażenia grzybicze okolic pachwiny i w pachwinach oraz rozległe zakażenia grzybicze skóry (grzybica): w większości przypadków, czas trwania leczenia wynosi 2-4 tygodni.
– Zakażenie grzybicze podeszew stóp (stopa atlety), na stopach i między palcami: czas trwania leczenia może wynosić do 6 tygodni.
– Zakażenie grzybicze paznokci u rąk: w większości przypadków czas trwania leczenia wynosi 6 tygodni.
– Zakażenie grzybicze paznokci stóp: czas trwania leczenia wynosi zwykle 12 tygodni, ale w niektórych przypadkach do 6 miesięcy.

Stosowanie u dzieci i młodzieży (w wieku poniżej 18 lat):
Brak informacji na temat stosowania tego leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Nie podawać leku Myconafine dzieciom chyba, że zostało to zalecone przez lekarza.

Zaburzenia czynności nerek i wątroby:
Pacjent może wymagać mniejszej dawki leku. Lekarz poinformuje pacjenta, jaką dawkę pacjent może stosować.

Przedawkowanie

Jeśli pacjent przyjął więcej niż powinien leku Myconafine, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub szpitalem.

Objawy przedawkowania to ból głowy, nudności, ból w górnej części brzucha i zawroty głowy.

Jedzenie i picie (alkohol)

Pokarm nie wpływa na działanie leku Myconafine, dlatego pacjent nie musi przyjmować tabletek z posiłkiem.

Ciąża i karmienie piersią

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Nie należy stosować leku Myconafine u kobiet w okresie ciąży, chyba że lekarz uzna to za szczególnie wskazane.

Nie należy stosować leku Myconafine, jeśli pacjentka karmi piersią, ponieważ terbinafina przenika do mleka.

Ulotka Myconafine

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Myconafine (forum)

Stosujesz Myconafine? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

6 komentarzy do “Myconafine”

  • Tak ! miałam chory paznokieć u ręki , to było skaleczenie robił mi się brązowy , doktor mówiła że to coś grzybicznego i przepisała mi ten lek , powiem że nowy paznokieć ładnie odrósł biorę już 5 miesiąc ten lek , u mnie niema skutków ubocznych .

   Odpowiedz
 1. Po 2- ch miesiącach brania leku , miałam brak smaku i węchu. Trwało to blisko 3 miesiące – koszmar, / „świetna dieta odchudzająca ” – schudłam 4 kilo

  Odpowiedz
 2. Czy miał ktoś może problem z wątroba podczas brania leku. Biorę go już prawie dwa miesiące i od kilku dni zaczęłam mieć uporczywy świąd skóry stóp i rąk ogólnie całego ciała ale najbardziej stopy. Wyczytałam że może to być cholestaza którą może powodować ten lek. Czy miał ktoś może coś podobnego? Dzięki z góry za pomoc.

  Odpowiedz
 3. Witam biorę ten lek już 3 miesiąc i nagle od tygodnia mam brak smaku .Jem i tak naprawdę nie czuje co jem .Czy tak też macie

  Odpowiedz
 4. U mnie po miesiącu brania leku nastąpiło silne upośledzenie receptorów smaku, trwa to już 8 dzień ..odstawiłam lek od razu,u jak to nastąpi. Bardzo uciążliwa dolegliwość.. nic nie smakuje szczegolnie nie odczuwam słodkiego ani onego, coś jak życie kapcia
  .

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Myconafine. Podziel się doświadczeniami na forum.