Substancja czynna: Terbinafina

Terbinafina – lek o szerokim spektrum działania przeciwgrzybiczego. Terbinafina działa grzybobójczo na dermatofity, pleśnie oraz określone dwupostaciowe grzyby, a na drożdżaki, w zależności od ich rodzaju, działa grzybobójczo lub hamuje ich wzrost. Wskazaniem do stosowania terbinafiny jest grzybica tułowia, pachwin, stóp i paznokci, zakażenia drożdżakowe skóry oraz łupież pstry.  

Terbinafina występuje w postaci tabletek, aerozolu, roztworu na skórę, żelu oraz kremu. Postać leku dostosowuje się do rodzaju choroby i stopnia nasilenia objawów. Zazwyczaj złagodzenie dolegliwości następuje po kilku dniach stosowania terbinafiny. 

Możliwe działania niepożądane: mogą być różne w zależności od drogi podania. Terbinafina stosowana miejscowo może spowodować wystąpienie objawów takich jak świąd, pieczenie, ból w miejscu podania, rumień, łuszczenie skóry, zaburzenia pigmentacji. Po podaniu doustnym może wystąpić ból głowy, utrata apetytu, uczucie pełności w żołądku, ból brzucha, niestrawność, wysypka, pokrzywka, bóle stawów i mięśni. 

Uwaga: Należy pamiętać, że nieregularne stosowanie i zbyt wczesne odstawienie terbinafiny może zwiększać ryzyko nawrotu choroby. 

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik