Terbital to biały do prawie białego krem o charakterystycznym zapachu, zawierający substancję czynną terbinafiny chlorowodorek. Lek ten ma właściwości przeciwgrzybicze, działa na różnorodne gatunki grzybów wywołujących choroby skóry.
Terbinafiny chlorowodorek zawarty w leku Terbital działa grzybobójczo (powoduje śmierć komórek grzybów) na dermatofity i pleśnie. Na drożdżaki w zależności od gatunku działa grzybobójczo lub grzybostatycznie (hamuje wzrost grzybów).
Terbital to lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego.
Terbital może być stosowany w leczeniu:
• grzybic skóry, jak:
− grzybica stóp (Tinea pedis),
− grzybica podeszwowa stóp,
− grzybica fałdów skórnych i skóry gładkiej,
• łupieżu pstrego (Pityriasis versicolor),
• drożdżycy skóry.
Jaki jest skład Terbital, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest terbinafiny chlorowodorek (10 mg/g).
Pozostałe składniki leku to: izopropylu mirystynian, alkohol cetostearylowy, sorbitanu stearynian (Typ 1), cetylu palmitynian, polisorbat 60, alkohol benzylowy, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.
Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających: Terbinafina
Dawkowanie preparatu Terbital – jak stosować ten lek?
Używając lek po raz pierwszy odwróconą częścią zakrętki przebić foliowe zabezpieczenie tuby, w celu otwarcia tuby.
Lek jest przeznaczony do stosowania na skórę.
Sposób użycia
• Przed nałożeniem leku na zmieniona chorobowo skórę i jej okolice, należy dokładnie umyć i osuszyć skórę,
• Nanieść niewielką ilość leku na zmienione chorobowo miejsca na skórze, lekko go wcierając.
• Po zastosowaniu leku dokładnie umyć ręce tak, aby lek nie dostał się w niepożądane miejsca oraz aby uniknąć zakażenia innych osób i przeniesienia zarodników grzyba w inne części ciała.
• W przypadku stosowania leku w fałdach skórnych, miejsca te należy przykryć świeżą i czystą gazą, zwłaszcza używając kremu na noc.
Zaleca się poniższy schemat dawkowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat:
− Grzybica stóp z wyłączeniem podeszwy i bocznych powierzchni stóp:
stosować raz na dobę przez 1 tydzień.
− Grzybica podeszwowa stóp (obejmująca podeszwy i boczne powierzchnie stóp):
stosować 2 tygodnie 2 razy na dobę.
− Grzybica fałdów skórnych:
stosować raz na dobę przez 1 tydzień.
− Grzybica skóry gładkiej:
stosować raz na dobę przez 1 tydzień.
− Drożdżyca skóry:
stosować raz na dobę przez 1 tydzień.
− Łupież pstry:
stosować raz na dobę przez 2 tygodnie.
Lek należy stosować przez zalecany okres czasu, nawet jeżeli objawy zakażenia ustępują już po kilku dniach. Zapobiegnie to wystąpieniu nawrotu choroby.
Po zastosowaniu leku Terbital, poprawa powinna nastąpić w ciągu kilku dni. Działanie leku Terbital oraz proces gojenia skóry utrzymują się nawet po zakończeniu stosowania kremu.
Jeśli po 2 tygodniach stosowania leku objawy nie ustępują, konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem.
Jak postępować podczas leczenia lekiem Terbital
Uzyskanie poprawy jest ułatwione, jeśli miejsca zmienione chorobowo na skórze są regularnie myte. Skórę należy dokładnie osuszać, bez pocierania. Pomimo swędzenia, należy unikać drapania skóry, gdyż zwiększa się w ten sposób uszkodzenie skóry i spowalnia proces leczenia lub powoduje się rozprzestrzenianie zakażenia. Pacjenci powinni używać oddzielnego ręcznika, aby uniknąć zarażania innych osób. Aby uniknąć powtórnego zakażenia, pacjent powinien często zmieniać bieliznę. Po zastosowaniu kremu, należy dokładnie umyć ręce.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku zastosowania wiekszej niż zalecana dawki leku Terbital należy skontaktować się z lekarzem.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Terbital – czy mogę spożywać alkohol?
Nie dotyczy.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Terbital w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża
W okresie ciąży nie należy stosować leku Terbital, z wyjątkiem przypadków, gdy stosowanie zaleci lekarz.
Karmienie piersią
Nie należy stosować leku Terbital w okresie karmienia piersią, gdyż substancja czynna leku (terbinafiny chlorowodorek) przenika do mleka matki.
Niemowlęta nie powinny mieć dostępu do skóry leczonej tym lekiem, w tym do piersi.
Ulotka Terbital – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Cena - ile kosztuje Terbital?
Cena Terbital i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Terbital.Opinie o Terbital - forum pacjentów
Stosujesz Terbital? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.