Lek Tersilat to biały krem, który zawiera 10 mg/g substancji czynnej – terbinafiny chlorowodorku.
Tersilat jest stosowany zewnętrznie w celu leczenia grzybiczych lub drożdżakowych zakażeń skóry, takich jak grzybica stóp.
Jaki jest skład Tersilat, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest terbinafiny chlorowodorek.
1 g kremu zawiera 10 mg terbinafiny chlorowodorku.
Ponadto lek zawiera:
wodę oczyszczoną, alkohol cetostearylowy, izopropylu mirystynian, cetylu palmitynian, sorbitanu stearynian, alkohol benzylowy, polisorbat 60, sodu wodorotlenek.
Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających: Terbinafina
Dawkowanie preparatu Tersilat – jak stosować ten lek?
Sposób podawania
Tuba jest zamknięta szczelnie przy pomocy aluminiowego zamknięcia. Zamknięcie może zostać przerwane przez lekkie naciśnięcie odwróconą zakrętką.
Do stosowania tylko na skórę. Zanim zastosuje się krem należy dokładnie umyć i osuszyć skórę. Należy nanieść cienką warstwę kremu na zakażone miejsca na skórze i nieco wokół nich. Rozetrzeć delikatnie krem. Jeżeli krem nie jest przeznaczony do leczenia rąk, po nałożeniu kremu należy dokładnie umyć ręce.
Czas trwania leczenia i częstość stosowania
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat:
– Grzybica stóp:
Raz dziennie przez tydzień
– Grzybica wywołana przez dermatofity (grzybica fałdów skórnych, grzybica skóry gładkiej):
Raz dziennie przez tydzień
– Grzybicze zakażenia skóry (kandydoza skórna):
Raz dziennie przez 1-2 tygodnie
– Łupież pstry:
Jeden do dwóch razy dziennie przez 2 tygodnie
Na ogół poprawa objawów jest widoczna w ciągu kilku dni. Nieregularne stosowanie lub przedwczesne przerwanie leczenia zwiększa prawdopodobieństwo nawrotu objawów. Jeżeli poprawa objawów nie nastąpi po dwóch tygodniach leczenia, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Pacjenci w podeszłym wieku
Brak danych świadczących o konieczności zmiany dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku lub możliwości wystąpienia innych działań niepożądanych niż obserwowane u młodszych pacjentów.
Stosowanie u dzieci
Ze względu na ograniczoną ilość dostępnych informacji dotyczących stosowania kremu Tersilat u dzieci poniżej 12 lat, nie jest zalecane stosowanie tego leku w tej grupie wiekowej.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Nie są znane przypadki przedawkowania leku Tersilat podczas stosowania zewnętrznego.
W przypadku wszelkich wątpliwości dotyczących stosowania należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
W przypadku nieumyślnego połknięcia kremu Tersilat, na przykład przez dziecko, spodziewane działania niepożądane będą podobne do tych, które występują po przedawkowaniu terbinafiny w postaci tabletek (takie objawy mogą obejmować ból głowy, nudności, zawroty głowy i ból brzucha). W tym przypadku należy skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitalnej izby przyjęć.
W razie przypadkowego kontaktu kremu z oczami, należy przemyć je dokładnie czystą, bieżącą wodą.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tersilat – czy mogę spożywać alkohol?
Nie dotyczy.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Tersilat w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża
Nie należy stosować kremu Tersilat w czasie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.
Karmienie piersią
Nie należy stosować leku Tersilat w czasie karmienia piersią, gdyż terbinafina przenika do mleka ludzkiego. Niemowlęta nie powinny mieć dostępu do skóry leczonej tym lekiem, w tym skóry piersi. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ulotka Tersilat – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Cena - ile kosztuje Tersilat?
Cena Tersilat i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Tersilat.Opinie o Tersilat - forum pacjentów
Stosujesz Tersilat? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.