Konsultacja merytoryczna:

Terbinafina Ziaja

Lek Terbinafina Ziaja ma postać kremu zawierającego substancję czynną terbinafiny chlorowodorek. Lek wykazuje miejscowe działanie przeciwgrzybicze i jest przeznaczony do stosowania na skórę. Terbinafina Ziaja działa grzybobójczo (powoduje śmierć grzybów) na grzyby wywołujące zakażenia skóry u ludzi, jak dermatofity i pleśnie. Na drożdżaki, w zależności od gatunku, działa grzybobójczo lub grzybostatycznie (hamuje wzrost grzybów).

Wskazania do stosowania Terbinafina Ziaja:
– grzybica stóp,
– grzybica podeszwowa stóp,
– grzybica fałdów skórnych,
– grzybica skóry gładkiej,
– łupież pstry,
– drożdżyca skóry.

Grzybica stóp – występuje na jednej lub dwóch stopach, najczęściej pomiędzy palcami; pojawia się także na podeszwie lub bocznych stronach stóp. Zmiany grzybicze między palcami powodują macerację skóry, pękanie, łuszczenie naskórka, mogą objawiać się także wykwitami w postaci grudek i pęcherzyków. Rozwojowi zakażenia sprzyjają ciepło, wilgoć i uszkodzenie naskórka. Do nagłych zaostrzeń z wysiewem licznych pęcherzyków i pęcherzy dochodzi przeważnie podczas upałów. Swędzenie, ból, stan zapalny, wysiew pęcherzyków mogą mieć charakter łagodny lub nasilony. W przypadku długo utrzymującej się grzybicy stóp może dochodzić do zakażenia paznokci.

Grzybica fałdów skórnych – może pojawić się na tych obszarach skóry, które są pofałdowane i wilgotne, to jest:
– w pachwinach,
– na wewnętrznej powierzchni ud (zmiany obustronne, ale także często bardziej nasilone po jednej stronie; zmiany te mogą rozprzestrzeniać się do pośladków lub ku górze brzucha),
– pod piersiami,
– w obrębie pach.
Pojawiające się w tych miejscach na skórze zmiany grzybicze powodują zaczerwienienie, świąd i łuszczenie naskórka.

Grzybica skóry gładkiej – może występować na całym ciele, najczęściej spotykana jest na nieowłosionej skórze głowy, szyi, twarzy oraz ramionach. Charakterystyczne są obrączkowate ogniska o zabarwieniu różowym do czerwonego. Pokryte są one grudkami i łuskami, szerzą się obwodowo i wykazują skłonność do ustępowania w części środkowej.

Łupież pstry – występuje na skórze w postaci łuszczących się, plackowatych ognisk. Zmiany te mogą uwidoczniać się wyłącznie latem, ponieważ ogniska grzybicy nie brązowieją pod wpływem opalania się, uwidoczniają się jako różnej wielkości plamy słoneczne. Łupież pstry pojawia się głównie na tułowiu, szyi, ramionach zwłaszcza podczas upałów, przy wzmożonej potliwości skóry.

Drożdżyca skóry – występuje głównie w fałdach skóry, w miejscach wilgotnych, podatnych na pocenie, np. pod piersiami i pachami, zwłaszcza u osób otyłych lub chorych na cukrzycę. Zmiany te powodują zaczerwienienie, świąd, złuszczanie skóry. W przypadku wątpliwości odnośnie przyczyny zakażenia należy zwrócić się po poradę do lekarza przed zastosowaniem leku.

Jaki jest skład Terbinafina Ziaja, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest terbinafiny chlorowodorek. Jeden gram kremu zawiera 10 mg terbinafiny chlorowodorku.

Pozostałe składniki to: izopropylu mirystynian, alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, sorbitanu stearynian (Typ 50), cetylu palmitynian (15), polisorbat 60, alkohol benzylowy, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Terbinafina Ziaja – jak stosować ten lek?

Lek Terbinafina Ziaja jest przeznaczony do stosowania na skórę.

Sposób użycia
• Przed nałożeniem leku należy starannie umyć i osuszyć powierzchnię skóry.
• Nakładać cienką warstwę kremu na zmienioną chorobowo skórę i na miejsca bezpośrednio ją\ otaczające, delikatnie wcierając.
• Jeśli chorobowo zmienione miejsca znajdują się w fałdzie skórnym (pod piersią, pomiędzy palcami stóp lub dłoni, w pachwinie lub pod pośladkami) na skórę można nałożyć jałową gazę, szczególnie na noc.
• Po zastosowaniu leku należy umyć ręce, chyba że to ręce są miejscem leczonym.

Stosowanie u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat
Grzybica stóp – raz na dobę przez 1 tydzień;
Grzybica podeszwowa stóp – 2 razy na dobę przez 2 tygodnie;
Grzybica fałdów skórnych – raz na dobę przez 1 tydzień;
Grzybica skóry gładkiej – raz na dobę przez 1 tydzień;
Drożdżyca skóry – raz na dobę przez 1 tydzień;
Łupież pstry – raz na dobę przez 2 tygodnie.

Lek należy stosować zgodnie z zalecanym schematem dawkowania.

Leczenie należy kontynuować, nawet jeżeli objawy zakażenia ustępują już po kilku dniach od zastosowania leku. Zapobiegnie to nawrotowi choroby, co może mieć miejsce, gdy lek nie będzie stosowany regularnie lub będzie stosowany przez krótszy czas niż zalecany.

Podczas leczenia zmienioną chorobową skórę należy:
– utrzymywać w czystości poprzez regularne mycie,
– wycierać delikatnie, nie trzeć,
– unikać drapania miejsc leczonych, gdyż może spowodować to spowolnienie procesu leczenia lub rozprzestrzenianie się zakażenia.

Stosowanie u dzieci
Nie zaleca się stosowania leku Terbinafina Ziaja u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Stosowanie u osób w podeszłym wieku
Brak danych świadczących o konieczności zmiany dawkowania u osób w podeszłym wieku lub możliwości wystąpienia innych działań niepożądanych niż obserwowane u młodszych pacjentów.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przypadkowego połknięcia dużej ilości leku Terbilum należy oczekiwać działań niepożądanych podobnych do tych, które występują po przedawkowaniu terbinafiny w postaci tabletek (np. bóle głowy, nudności, wymioty, bóle w nadbrzuszu i zawroty głowy). W takim przypadku należy zgłosić się do lekarza.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Terbinafina Ziaja – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Terbinafina Ziaja w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży lek Terbinafina Ziaja można stosować wyłącznie na zlecenie lekarza.

Nie należy stosować leku Terbinafina Ziaja w okresie karmienia piersią, gdyż substancja czynna leku (terbinafiny chlorowodorek) przenika do mleka ludzkiego. Niemowlęta i małe dzieci nie powinny mieć dostępu do skóry leczonej tym lekiem, w tym skóry piersi.

Ulotka Terbinafina Ziaja – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Terbinafina Ziaja, 10 mg/g, krem (Terbinafini hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 28 razy

Rozmiar plku 94.55 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Terbinafina Ziaja m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Terbinafina Ziaja, 10 mg/g, krem (Terbinafini hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 7 razy

Rozmiar plku 102.04 KB

Cena - ile kosztuje Terbinafina Ziaja?

Cena Terbinafina Ziaja i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Terbinafina Ziaja.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Terbinafina Ziaja? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Unikalna kompozycja łącząca bakterie probiotyczne i prebiotyk z wyciągami z liści karczocha i korzenia cykorii. Suplement diety ProbioHepa polecany jest jako uzupełnienie codziennej diety m.in. w składniki, które wspierają utrzymanie zdrowia wątroby.

PIROLAM Szampon jest wysokiej jakości produktem do pielęgnacji włosów, zawierającym składniki o udokumentowanym działaniu przeciwłupieżowym oraz doskonale poprawiającym kondycję włosów i skóry głowy.

Suplement diety Swanson Lactobacillus Rhamnosus to preparat probiotyczny w postaci kapsułek wegetariańskich. Każda kapsułka zawiera wysokiej jakości bakterie Lactobacillus Rhamnosus w ilości aż 5 miliardów CFU.

Delicol krople dla niemowląt na kolkę, zawierają w składzie enzym laktazy pochodzenia naturalnego, który rozkłada laktozę w mleku i sprawia, że jest ono lepiej przyswajalne. Skuteczność działania kropli została potwierdzona licznymi badaniami klinicznymi.

AAKG 1250 Extreme Mega Caps to suplement diety dla osób aktywnych fizycznie, sportowców, osób aktywnych i dbających o dobrą kondycję fizyczną oraz seksualną. W składzie AAKG 1250 Extreme znajdziemy alfa ketoglutaran argininy.

Potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu minerały i witaminy znajdziesz w suplemencie diety Century Formula marki Swanson. Już jedna tabletka dziennie pomoże uzupełnić braki niektórych składników odżywczych.

Suplement diety w postaci wygodnego do wypicia shota. Chela-Mag B6 Skurcz marki Olimp to preparat, który zawiera między innymi magnez, potas oraz witaminy B6 i B12. Uzupełnienie diety w te składniki wspomoże prawidłową pracę…

SYROP PRAWOŚLAZOWY to preparat naturalnego pochodzenia, który sprawdza się w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, przebiegających z kaszlem. Łagodzi podrażnienie śluzówki jamy ustnej i gardła oraz kaszel.

Preparat dedykowany jako uzupełnienie diety osobom znajdującym się w stanie silnego wzburzenia lub osobom z długotrwałymi problemami ze snem. Suplement diety Dobry Sen Melatorin zawiera m.in. melatoninę (3mg) oraz wyciągi z chmielu i waleriany.

ZIAJA MED Płyn do higieny intymnej nawilżający to produkt myjący, który dokładnie oczyszcza wrażliwe sfery kobiecego ciała oraz chroni przed pojawieniem się infekcji. Działa wzmacniająco na florę bakteryjną.

Podczas przyjmowania antybiotyków zaleca się stosowanie preparatów, które pomagają uzupełnić mikroflorę jelitową. Takie działanie wspierające ma suplement diety Olimp Kolonbiotic Junior, który polecany jest dla dzieci powyżej 3. roku życia.

REGENERUM to serum do paznokci, które utwardza płytkę paznokciową, odżywia i regeneruje. Wspomaga proces odbudowy paznokci i rozjaśnia przebarwienia.

Duże opakowanie suplementu diety Hair Volume polecane jest dla osób, które chcą uzupełnić swoją codzienną dietę w składniki, które wzmacniają włosy, skórę i paznokcie. W składzie zawarto m.in. wyciągi…

ProRectal Pianka do mycia to kosmetyk dedykowany do codziennej higieny i pielęgnacji okolic odbytu. Zachowanie prawidłowej higieny tego obszaru jest szczególnie ważne w przypadku hemoroidów. Preparat oczyszcza, odświeża oraz działa kojąco.

Uniwersalne rajstopy w kolorze czarnym o grubości 70 DEN, które delikatnie uciskają, przez co zmniejszają obrzęk i ból nóg. Veera rajstopy przeciwżylakowe w rozmiarze 3 (L): waga – 62-70kg, rozmiar ubrania – 42-44.

Masz problem z częstymi zakażeniami dróg moczowych? Wypróbuj wieloskładnikowy preparat MultiURI, który zawiera m.in. ekstrakt z żurawiny, bakterie Lactobacillus oraz laktoferynę, czyli substancje wspierające funkcjonowanie organizmu.

Tabletki Calci Strong D3 zawierają wapń oraz witaminę D3. Te dwa składniki pomogą Ci zadbać o zdrowie kości oraz zębów. Jeśli Twoja dieta jest uboga w wapń, koniecznie musisz włączyć go w postaci suplementu…

Urocza Butelka szerokootworowa antykolkowa EasyStart Toys marki Canpol to najwyższej jakości produkt, który w znaczący sposób ułatwia podawanie pokarmu dzieciom. Butelka wyposażona w smoczek idealny dla dzieci od 12 miesiąca życia.

IBUVIT KOLKA to preparat, który zawiera substancję o nazwie symetykon odpowiadającą za złagodzenie dyskomfortu mającego związek z występowaniem wzdęć i kolki jelitowej u niemowląt i dzieci.

Emolientowy żel do mycia ciała Cera+ Solutions to delikatny preparat do mycia i pielęgnacji skóry wrażliwej, podrażnionej i atopowej. Żel pomaga dbać o komfort skóry zarówno u osób dorosłych, jak i…