Lamisilatt Dermgel

Lamisilatt Dermgel to lek dostępny bez recepty, który ma właściwości przeciwgrzybicze. Zawiera substancję czynną - chlorowodorek terbinafiny. Jest skuteczny wobec różnorodnych gatunków grzybów wywołujących choroby skóry. Wskazany jest do leczenia grzybicy stóp, grzybicy podeszwowej stóp (grzybica mokasynowa), grzybicy fałdów skórnych i skóry gładkiej, łupieżu pstrego oraz drożdżycy skóry.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Lamisilatt Dermgel to biały, jednorodny i połyskujący żel, zawierający substancję czynną terbinafinę. Lek ten ma właściwości przeciwgrzybiczne, działa na różnorodne gatunki grzybów wywołujących choroby skóry. Terbinafina zawarta w leku Lamisilatt Dermgel działa grzybobójczo (powoduje śmierć komórek grzybów) na dermatofity i pleśnie. Na drożdżaki w zależności od gatunku działa grzybobójczo lub grzybostatycznie (hamuje wzrost grzybów).

Lamisilatt Dermgel jest wskazany w miejscowym leczeniu:
– grzybicy stóp,
– grzybicy fałdów skórnych,
– grzybicy skóry gładkiej,
– łupieżu pstrego.

Grzybica stóp – występuje na jednej lub dwóch stopach najczęściej pomiędzy palcami. Pojawia się także na podeszwie lub bocznych stronach stóp. Zmiany grzybicze między palcami cechuje maceracja, złuszczanie, mogą mieć także charakter pęcherzykowy. Do nagłych zaostrzeń z wysiewem licznych pęcherzyków i pęcherzy dochodzi przeważnie podczas upałów. Swędzenie, ból, stan zapalny, wysiew pęcherzyków może mieć charakter łagodny lub nasilony. W przypadku długo utrzymującej się grzybicy stóp może dochodzić do zakażenia paznokci (grzybica na powierzchni lub pod płytką paznokciową). Paznokcie stają się pogrubiałe, matowe, pod wolnym ich brzegiem dochodzi do nagromadzenia mas rogowych. Następuje rozwarstwienie płytki paznokciowej, paznokieć może zostać zniszczony. W przypadku pojawienia się opisanych powyżej zmian w obrębie paznokci należy zwrócić się po poradę do lekarza, gdyż Lamisilatt Dermgel nie jest skuteczny w leczeniu grzybicy paznokci. Konieczne jest wówczas przyjmowanie leków wydawanych z apteki na podstawie recepty lekarskiej.

Grzybica fałdów skórnych – może pojawiać się na tych obszarach skóry, które są pofałdowane i wilgotne, to jest:
– w pachwinach,
– na wewnętrznej powierzchni ud (zmiany obustronne, ale także często bardziej nasilone po jednej stronie; zmiany te mogą rozprzestrzeniać się do pośladków lub ku górze brzucha),
– pod piersiami,
– w obrębie pach.
Pojawiające się w tych miejscach na skórze zmiany grzybicze powodują zaczerwienienie, świąd i łuszczenie naskórka.

Grzybica skóry gładkiej – może występować na całym ciele. Najczęściej spotykana jest na nieowłosionej skórze głowy, szyi, twarzy, oraz ramionach. Charakterystyczne są obrączkowate ogniska o zabarwieniu różowym do czerwonego. Pokryte są one grudkami i łuskami, szerzą się obwodowo i wykazują skłonność do ustępowania w części środkowej.

Łupież pstry – występuje na skórze w postaci łuszczących się, plackowatych ognisk. Zmiany te mogą uwidaczniać się wyłącznie latem, ponieważ ogniska grzybicy nie brązowieją pod wpływem opalania się, uwidaczniają się jako różnej wielkości plamy słoneczne. Łupież pstry pojawia się głównie na tułowiu, szyi, ramionach zwłaszcza podczas upałów, przy wzmożonej potliwości skóry.

Skład

Substancją czynną leku jest terbinafina.
1 g żelu zawiera 10 mg terbinafiny.

Ponadto lek Lamisilatt Dermgel zawiera butylohydroksytoluen, sodu wodorotlenek, alkohol benzylowy, sorbitanu laurynian, karbomer 934 P, polisorbat 20, izopropylu myrystynian, etanol 96%, wodę oczyszczoną.

Dawkowanie

Lamisilatt Dermgel należy stosować zgodnie z poniższymi zaleceniami. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Lek jest przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę.

Dorośli
Zaleca się stosowanie leku Lamisilatt Dermgel na zmienione chorobowo miejsca na skórze według poniższego schematu.
Grzybica stóp:
1 tydzień raz na dobę.
Grzybica fałdów skórnych:
1 tydzień raz na dobę
Grzybica skóry gładkiej:
1 tydzień raz na dobę
Łupież pstry:
1 tydzień raz na dobę.

Lek należy stosować w zalecanych dawkach przez zalecany czas, nawet jeżeli objawy zakażenia ustępują wkrótce po zastosowania leku. Zapobiegnie to wystąpieniu nawrotu choroby, co może mieć miejsce, gdy lek nie będzie stosowany regularnie lub będzie stosowany przez czas krótszy niż zalecany.

Po zastosowaniu leku Lamisilatt Dermgel poprawa powinna nastąpić w ciągu kilku dni.
W razie braku poprawy po tygodniu od rozpoczęcia leczenia, należy skontaktować się z lekarzem.

Dzieci
Leku nie należy stosować u dzieci.

Przedawkowanie

W razie użycia większej niż zalecana dawki lub przypadkowego połknięcia leku Lamisilatt Dermgel, należy skontaktować się z lekarzem.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak informacji na temat związku stosowania leku Lamisilatt Dermgel z jedzeniem i piciem.

Ciąża i karmienie piersią

Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
W okresie ciąży lek Lamisilatt Dermgel można stosować wyłącznie na zlecenie lekarza.

Ulotka Lamisilatt Dermgel

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Lamisilatt Dermgel (forum)

Stosujesz Lamisilatt Dermgel? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Lamisilatt Dermgel. Podziel się doświadczeniami na forum.