EPIDUO FORTE

KATEGORIA:
LEKI DERMATOLOGICZNE

SUBSTANCJA CZYNNA:
,

EPIDUO FORTE - INFORMACJE I OPINIE O LEKU

Na tej stronie znajdują się informacje, dzięki którym dowiecie się Państwo, jakie są zalecenia do stosowania leku EPIDUO FORTE, jak wygląda jego dawkowanie, a także jakie są bezwzględne przeciwwskazania do jego przyjmowania. Ponadto można tu znaleźć takie dane, jak:

 • zastosowanie,
 • skład leku (substancje czynne i pomocnicze),
 • informacje na temat interakcji z innymi produktami leczniczymi,
 • wskazówki dla kobiet w ciąży i karmiących piersią,
 • opinie pacjentów.

Z myślą o osobach, które chcą więcej dowiedzieć się na temat stosowania leku EPIDUO FORTE została przygotowana ulotka w formacie PDF, która zawiera dodatkowe informacje, których nie zamieściliśmy w serwisie (w tym między innymi zawartość opakowania, sposób przechowywania produktu, wskazówki o możliwości prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn). Poza ulotką dla pacjentów w naszej bazie znajduje się dokładna charakterystyka produktu leczniczego (CHPL), stanowiąca dokument przeznaczony wyłącznie dla personelu medycznego oraz pracowników aptek (lekarze, pielęgniarki, farmaceuci).

Na końcu zamieściliśmy listę z zamiennikami, czyli preparatami powiązanymi według substancji czynnej oraz możliwość sprawdzenia, jaka jest cena leku, jak wygląda jego refundacja, a także zweryfikowania, która apteka posiada go w swoim asortymencie.

CO TO JEST I JAK DZIAŁA EPIDUO FORTE? – OPIS I WSKAZANIA

Żel Epiduo Forte należy do grupy leków zwanych „lekami przeciwtrądzikowymi do stosowania miejscowego” tzn. jest stosowany w leczeniu trądziku z zaskórnikami, licznymi grudkami i krostkami. Żel ten zawiera dwie substancje czynne, adapalen i benzoilu nadtlenek, które działają wspólnie, ale w różny sposób.
– Adapalen należy do grupy leków zwanych retynoidami i działa swoiście na procesy przebiegające w skórze, które wywołują trądzik.
– Benzoilu nadtlenek działa przeciwdrobnoustrojowo oraz zmiękcza i złuszcza zewnętrzną warstwę skóry.

Lek Epiduo Forte powinien być stosowany wyłącznie u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat.

SKŁAD EPIDUO FORTE, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Substancjami czynnymi są: adapalen i benzoilu nadtlenek. Jeden gram żelu zawiera 3 mg (0,3%) adapalenu i 25 mg (2,5%) benzoilu nadtlenku.

Pozostałe składniki to: disodu edetynian, sodu dokuzynian, glicerol, poloksamer 124, glikol propylenowy, Simulgel 600 PHA (kopolimer akryloamidu i akryloilodimetylotaurynianu dyspersja 40 % w izoheksadekanie, polisorbat 80, oleinian sorbitanu) i woda oczyszczona.

Dokładniejsze informacje podano pod koniec punktu 2 załączonej ulotki.

JAKIE JEST DAWKOWANIE EPIDUO FORTE? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Epiduo Forte przeznaczony jest do stosowania wyłącznie u dorosłych i dzieci w wieku od 12 lat.

Epiduo Forte jest żelem przeznaczonym do używania na skórę.

Lekarz podejmie decyzję o wyborze mocy żelu Epiduo, w zależności od nasilenia zmian i wyglądu trądziku. Lekarz zdecyduje również o zastosowaniu dodatkowego leczenia.

– Skóra powinna być czysta i sucha przed nałożeniem żelu.
– Nanosić cienką warstwę żelu równomiernie na cały obszar skóry twarzy i (lub) tułowia dotknięty trądzikiem raz na dobę, przed snem. Unikać kontaktu leku z oczami, ustami, nozdrzami i błonami śluzowymi.
– W przypadku stosowania na twarzy: umyć i osuszyć twarz i nanieść ilość wielkości ziarna groszku na każdą okolicę twarzy (np. na czoło, brodę, każdy policzek)
– Po naniesieniu leku Epiduo Forte należy natychmiast dokładnie umyć ręce.

Lekarz poinformuje pacjenta, jak długo należy stosować lek Epiduo Forte. Jeśli po upływie 4-8 tygodni nie nastąpiła poprawa, należy omówić z lekarzem korzyści z kontynuacji leczenia.

W przypadku odczuwania stałego podrażnienia po rozpoczęciu stosowania żelu Epiduo Forte, należy skontaktować się z lekarzem. Lekarz może poprosić pacjenta o stosowanie kremu nawilżającego, stosowanie produktu leczniczego z mniejszą częstością, tymczasowe przerwanie jego stosowania lub całkowite odstawienie żelu.

Nie należy stosować kosmetyków (takich jak kremy do twarzy lub inne elementy makijażu) przed codziennym zastosowaniem leku Epiduo Forte. Produkty te można zastosować po wyschnięciu naniesionego żelu.

Stosowanie u dzieci
Leku Epiduo Forte nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI EPIDUO FORTE, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

Stosowanie większej dawki leku Epiduo Forte niż jest to zalecane nie powoduje szybszego ustąpienia trądziku, a może powodować podrażnienie i pojawienie się zaczerwienienia skóry.

Prosimy o skontaktowanie się z lekarzem lub szpitalem:
– w przypadku zastosowania większej dawki leku Epiduo Forte niż zalecana,
– jeśli leku przypadkowo użyło dziecko,
– jeśli pacjent lub ktoś inny przypadkowo połknął lek.

Lekarz poradzi, co należy dalej zrobić.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Nie dotyczy.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ EPIDUO FORTE W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Ciąża
Leku Epiduo Forte nie należy stosować w czasie ciąży ani u kobiet planujących zajść w ciążę. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji w trakcie leczenia produktem Epiduo Forte i przez 1 miesiąc po okresie leczenia. Pacjentka powinna poradzić się lekarza co do użycia odpowiedniej metody antykoncepcji. W przypadku zajścia w ciążę w czasie stosowania leku Epiduo Forte należy odstawić lek i jak najszybciej poinformować o tym lekarza, w celu dalszej obserwacji.

Karmienie piersią
Jeśli pacjentka karmi piersią powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Lekarz podejmie decyzję czy przerwać karmienie piersią czy nie stosować leczenia produktem Epiduo Forte. Jeśli lekarz zaleci kontynuację leczenia, należy unikać nanoszenia żelu na klatkę piersiową, aby zapobiec narażeniu dziecka na kontakt z lekiem.

ULOTKA LEKU EPIDUO FORTE – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – EPIDUO FORTE CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

REZERWACJA LEKU W APTECE - EPIDUO FORTE CENA, REFUNDACJA

EPIDUO FORTE OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
(142 ocen, średnia: 5,96 na 10)
Loading...

16 KOMENTARZE

  • Elobaza- super krem z ceramidami. Koszt coś koło 20zl za 75ml. Stosowałam przy tetralysalu i epiduo na dzień ale nie nałożysz makijażu bo strasznie się roluje ale nawilża polecam szczególnie przy stosowaniu epiduo!

 1. Ja na początku leczenia trądziku i zaskórników stosowalam zwykłe wpisu z antybiotykiem Tetralysal.Na plecy stosowałam płyn Atrederm.W pierwszych dniach skóra masakrycznie swędziala,była zaczerwieniony,wysuszona i strasznie się łuszczyła. Epiduo stosowalam wieczorem a rano po oczyszczeniu skóry nakłamałam krem z filtrem.Obecnie jestem po 50 dniowym leczeniu i skóra (oby nie zapeszyć)wygląda super.Ropne krostki zniknęły, zaskórniki zniknęły, plamy po kostkach nie są już prawie widoczne. Po kontrolnej wizycie u dermatolog dostałam jeszcze zalecenia dalszego zażywania Tetralysalu i 4 razy w tygodniu epiduo forte.Najgorszy był początek leczenia,ale teraz już wiem że warto było trochę pomęczyc się żeby zobaczyć efekt.Dobra rada dla kobiet-w trakcie leczenia nie nakładajcie żadnych podkładów, pudrów itp.bo to nie pomaga w leczeniu.Nie polecam leczyć się także na własno rękę, oddajcie się w ręce dobrego dermatologa.

 2. Stosuje Epiduo Forte już 3 tydzień i nic złego się nie dzieje. Ważne jest aby przed nałożeniem leku umyć twarz emulsja cetaphil, później nałożyć krem cetaphil PS i po 15-20min.dopiero Epiduo Forte ☺️. Zero podrażnień i wysuszenia skóry. Co prawda zaczynałam najpierw nakładać Epiduo Forte co 3 dzień, później co 2 no i teraz używam codziennie. Pozdrawiam i życzę powodzenia

 3. Stosuje epiduo forte od 3 miesięcy. Zapisano mi to że względu na trądzik z dużymi zmianami ropnymi, z którymi inne leki nie dawały sobie rady.
  Lek na początku porażka skórę i wysusza ale pomagają w tym okresie kremy nawilżające np cethapil czy Bioderma intensive. Trzeba uważać aby nie posmarować żelem blisko oczu ,nosa i ust bo to dodatkowo podraznia spojkowe oka, powoduje zaczerwienienie i opuchliznę.
  Po tygodniowym stosowaniu już zauważyłam poprawę. Zmiany rolne szybko znikały i nie zostały blizny. Skóra nie wydziela żebym dzięki czemu się nie świecę cały dzień. Przebarwienia powoli bledną. Na początku może być wysyp krost bo to ocyzsza skórę ale potem będzie tylko lepiej więc warto to przecierpiec dla dobrego efektu.

  • Witam, ja w tej chwili stosuje epiduo juz 2 i pol miesiaca i ciagle dalej mnie wysypuje, mam wrazenie ze nawet jest tego wiecej niz bylo? Czy po tych 3 miesiacach juz Pani nie wysypuje nowymi krostami? Jezeli nie to po jakim czasie zaczal sie etap gojenia skory u Pani? Bo ja juz trace nadzieje ze wkoncu przestanie mi to wszystko wychodzic?

  • Przejdzie bo skóra przywyknie ale najważniejsze to ja mocno nawilżać. Jak pieczenie nie ustaje to zrób sobie przerwę jeden dzień i cały czas nawilżaj cerę.

 4. Stosowałam Epiduo przez 3 miesiące codziennie i efekt to przede wszystkim ładniejszy koloryt skóry, mniejsza ilość widocznych zaskórników i mniej sebum. Teraz używam Epiduo Forte i nie czuję żadnego pieczenia, bo skóra się uodporniła mimo, że jest w nim 3 razy więcej adapalenu. Szkoda tylko, że wersja Forte nie ma 30 gramowego opakowania tak jak zwykłe Epiduo. W każdym razie, mi pomógł z zaskórnikami zamkniętymi jak i otwartymi no i zredukował produkcję sebum, dzięki czemu nowe też się nie tworzą. No i skóra nie wygląda już na nieświeżą jak wcześniej. Nie będę polecała leku, ale jeśli został Wam przepisany, to jest duża szansa, że Wam też w jakimś stopniu pomoże, zresztą badania można sobie w necie znaleźć jeśli chodzi ogólnie o retinoidy, w sumie konkretne badania o Epiduo też widziałam.

 5. Na mnie działa zbawiennie- skóra rano jest nawilżona jak nigdy (nawet meganawilżający krem nie ma an mnie takiego działania). Dobry lek, ale ważna jest systematyczność.

 6. Stosuje epiduo forte już miesiąc na początku twarz się wysuszala i piekła, stan skóry poprawił się jednak od 3 tygodnia nie odczuwam żeby epiduo działało wręcz z dnia na dzień trądziku jest coraz więcej

 7. Walczę z podskórnymi zmianami trądzikowymi i przebarwieniami,po tygodniu widzę dużą poprawę niestety Epiduo Forte bardzo wysusza skórę i czuję że mnie twarz swędzi.

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here