Epiduo Forte

Żel Epiduo Forte należy do grupy leków zwanych „lekami przeciwtrądzikowymi do stosowania miejscowego” tzn. jest stosowany w leczeniu trądziku z zaskórnikami, licznymi grudkami i krostkami. Żel ten zawiera dwie substancje czynne, adapalen i benzoilu nadtlenek, które działają wspólnie, ale w różny sposób.
– Adapalen należy do grupy leków zwanych retynoidami i działa swoiście na procesy przebiegające w skórze, które wywołują trądzik.
– Benzoilu nadtlenek działa przeciwdrobnoustrojowo oraz zmiękcza i złuszcza zewnętrzną warstwę skóry.

Lek Epiduo Forte powinien być stosowany wyłącznie u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat.

Jaki jest skład Epiduo Forte, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi są: adapalen i benzoilu nadtlenek. Jeden gram żelu zawiera 3 mg (0,3%) adapalenu i 25 mg (2,5%) benzoilu nadtlenku.

Pozostałe składniki to: disodu edetynian, sodu dokuzynian, glicerol, poloksamer 124, glikol propylenowy, Simulgel 600 PHA (kopolimer akryloamidu i akryloilodimetylotaurynianu dyspersja 40 % w izoheksadekanie, polisorbat 80, oleinian sorbitanu) i woda oczyszczona.

Dokładniejsze informacje podano pod koniec punktu 2 załączonej ulotki.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: ,

Dawkowanie preparatu Epiduo Forte – jak stosować ten lek?

Epiduo Forte przeznaczony jest do stosowania wyłącznie u dorosłych i dzieci w wieku od 12 lat.

Epiduo Forte jest żelem przeznaczonym do używania na skórę.

Lekarz podejmie decyzję o wyborze mocy żelu Epiduo, w zależności od nasilenia zmian i wyglądu trądziku. Lekarz zdecyduje również o zastosowaniu dodatkowego leczenia.

– Skóra powinna być czysta i sucha przed nałożeniem żelu.
– Nanosić cienką warstwę żelu równomiernie na cały obszar skóry twarzy i (lub) tułowia dotknięty trądzikiem raz na dobę, przed snem. Unikać kontaktu leku z oczami, ustami, nozdrzami i błonami śluzowymi.
– W przypadku stosowania na twarzy: umyć i osuszyć twarz i nanieść ilość wielkości ziarna groszku na każdą okolicę twarzy (np. na czoło, brodę, każdy policzek)
– Po naniesieniu leku Epiduo Forte należy natychmiast dokładnie umyć ręce.

Lekarz poinformuje pacjenta, jak długo należy stosować lek Epiduo Forte. Jeśli po upływie 4-8 tygodni nie nastąpiła poprawa, należy omówić z lekarzem korzyści z kontynuacji leczenia.

W przypadku odczuwania stałego podrażnienia po rozpoczęciu stosowania żelu Epiduo Forte, należy skontaktować się z lekarzem. Lekarz może poprosić pacjenta o stosowanie kremu nawilżającego, stosowanie produktu leczniczego z mniejszą częstością, tymczasowe przerwanie jego stosowania lub całkowite odstawienie żelu.

Nie należy stosować kosmetyków (takich jak kremy do twarzy lub inne elementy makijażu) przed codziennym zastosowaniem leku Epiduo Forte. Produkty te można zastosować po wyschnięciu naniesionego żelu.

Stosowanie u dzieci
Leku Epiduo Forte nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Stosowanie większej dawki leku Epiduo Forte niż jest to zalecane nie powoduje szybszego ustąpienia trądziku, a może powodować podrażnienie i pojawienie się zaczerwienienia skóry.

Prosimy o skontaktowanie się z lekarzem lub szpitalem:
– w przypadku zastosowania większej dawki leku Epiduo Forte niż zalecana,
– jeśli leku przypadkowo użyło dziecko,
– jeśli pacjent lub ktoś inny przypadkowo połknął lek.

Lekarz poradzi, co należy dalej zrobić.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Epiduo Forte – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Epiduo Forte w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Leku Epiduo Forte nie należy stosować w czasie ciąży ani u kobiet planujących zajść w ciążę. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji w trakcie leczenia produktem Epiduo Forte i przez 1 miesiąc po okresie leczenia. Pacjentka powinna poradzić się lekarza co do użycia odpowiedniej metody antykoncepcji. W przypadku zajścia w ciążę w czasie stosowania leku Epiduo Forte należy odstawić lek i jak najszybciej poinformować o tym lekarza, w celu dalszej obserwacji.

Karmienie piersią
Jeśli pacjentka karmi piersią powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Lekarz podejmie decyzję czy przerwać karmienie piersią czy nie stosować leczenia produktem Epiduo Forte. Jeśli lekarz zaleci kontynuację leczenia, należy unikać nanoszenia żelu na klatkę piersiową, aby zapobiec narażeniu dziecka na kontakt z lekiem.

Ulotka Epiduo Forte – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Epiduo Forte? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

19 komentarzy do “Epiduo Forte”

 1. Po dwóch miesiącach codziennego stosowania na twarzy widzę poprawę zwlaszcza jesli chodzi o zaskórniki. Pierwszy miesiąc moja skóra wygladała gorzej niz przed rozpoczęciem kuracji (zaznaczam ze rownoczesnie przyjmuje tetralysal), pojawiały się ogromne czerwone gule podskórne które trzymały się po 3 tygodnie a w sumie wyskoczyło mi ich sporo. Mam cerę tłustą i nie doswiadczyłam jakiegokolwiek uczucie pieczenia czy zaczerwienienia natomiast skóra jest wysuszona i ciezko ją nawilżyć mimo stosowania mocnych kremow, wiekszość podkladow wyglada na mnie okropnie w tym momencie. Liczę na to że za kolejny miesiąc na twarzy nie bedzie mi juz nic wyskakiwac, a blizy się zagoją. Generalnie pomiedzy kuracją tetralysal + clindacne+ skinoren a biezaca nie widze roznicy, ta pierwsza dawala nawet szybciej efekty.

  Odpowiedz
 2. Używam Epiduo Forte 0,3% 2,5% piąty dzień, zniknęły zaskórniki, krostki nie wyskakują, ropnie podskórne się zmniejszyły, blizny zmniejszyły i co najważniejsze nie pojawia się nic nowego. Używam kremu na noc i zaraz po nim nakładam krem nawilżający cetaphil – nakładam go jeszcze raz w ciągu dnia. Rano smaruje twarz żelem Normaclin 10mg/g. Na mnie ta kuracja działa idealnie, wcześniej przez miesiąc brałam antybiotyk Tetralysal i nie zatrzymał powstawiania nowych krostek a nawet nasilił, teraz widzę diametralną zmianę.

  Odpowiedz
  • Elobaza- super krem z ceramidami. Koszt coś koło 20zl za 75ml. Stosowałam przy tetralysalu i epiduo na dzień ale nie nałożysz makijażu bo strasznie się roluje ale nawilża polecam szczególnie przy stosowaniu epiduo!

   Odpowiedz
 3. Ja na początku leczenia trądziku i zaskórników stosowalam zwykłe wpisu z antybiotykiem Tetralysal.Na plecy stosowałam płyn Atrederm.W pierwszych dniach skóra masakrycznie swędziala,była zaczerwieniony,wysuszona i strasznie się łuszczyła. Epiduo stosowalam wieczorem a rano po oczyszczeniu skóry nakłamałam krem z filtrem.Obecnie jestem po 50 dniowym leczeniu i skóra (oby nie zapeszyć)wygląda super.Ropne krostki zniknęły, zaskórniki zniknęły, plamy po kostkach nie są już prawie widoczne. Po kontrolnej wizycie u dermatolog dostałam jeszcze zalecenia dalszego zażywania Tetralysalu i 4 razy w tygodniu epiduo forte.Najgorszy był początek leczenia,ale teraz już wiem że warto było trochę pomęczyc się żeby zobaczyć efekt.Dobra rada dla kobiet-w trakcie leczenia nie nakładajcie żadnych podkładów, pudrów itp.bo to nie pomaga w leczeniu.Nie polecam leczyć się także na własno rękę, oddajcie się w ręce dobrego dermatologa.

  Odpowiedz
 4. Stosuje Epiduo Forte już 3 tydzień i nic złego się nie dzieje. Ważne jest aby przed nałożeniem leku umyć twarz emulsja cetaphil, później nałożyć krem cetaphil PS i po 15-20min.dopiero Epiduo Forte ☺️. Zero podrażnień i wysuszenia skóry. Co prawda zaczynałam najpierw nakładać Epiduo Forte co 3 dzień, później co 2 no i teraz używam codziennie. Pozdrawiam i życzę powodzenia

  Odpowiedz
 5. Stosuje epiduo forte od 3 miesięcy. Zapisano mi to że względu na trądzik z dużymi zmianami ropnymi, z którymi inne leki nie dawały sobie rady.
  Lek na początku porażka skórę i wysusza ale pomagają w tym okresie kremy nawilżające np cethapil czy Bioderma intensive. Trzeba uważać aby nie posmarować żelem blisko oczu ,nosa i ust bo to dodatkowo podraznia spojkowe oka, powoduje zaczerwienienie i opuchliznę.
  Po tygodniowym stosowaniu już zauważyłam poprawę. Zmiany rolne szybko znikały i nie zostały blizny. Skóra nie wydziela żebym dzięki czemu się nie świecę cały dzień. Przebarwienia powoli bledną. Na początku może być wysyp krost bo to ocyzsza skórę ale potem będzie tylko lepiej więc warto to przecierpiec dla dobrego efektu.

  Odpowiedz
  • Witam, ja w tej chwili stosuje epiduo juz 2 i pol miesiaca i ciagle dalej mnie wysypuje, mam wrazenie ze nawet jest tego wiecej niz bylo? Czy po tych 3 miesiacach juz Pani nie wysypuje nowymi krostami? Jezeli nie to po jakim czasie zaczal sie etap gojenia skory u Pani? Bo ja juz trace nadzieje ze wkoncu przestanie mi to wszystko wychodzic?

   Odpowiedz
  • Przejdzie bo skóra przywyknie ale najważniejsze to ja mocno nawilżać. Jak pieczenie nie ustaje to zrób sobie przerwę jeden dzień i cały czas nawilżaj cerę.

   Odpowiedz
 6. Stosowałam Epiduo przez 3 miesiące codziennie i efekt to przede wszystkim ładniejszy koloryt skóry, mniejsza ilość widocznych zaskórników i mniej sebum. Teraz używam Epiduo Forte i nie czuję żadnego pieczenia, bo skóra się uodporniła mimo, że jest w nim 3 razy więcej adapalenu. Szkoda tylko, że wersja Forte nie ma 30 gramowego opakowania tak jak zwykłe Epiduo. W każdym razie, mi pomógł z zaskórnikami zamkniętymi jak i otwartymi no i zredukował produkcję sebum, dzięki czemu nowe też się nie tworzą. No i skóra nie wygląda już na nieświeżą jak wcześniej. Nie będę polecała leku, ale jeśli został Wam przepisany, to jest duża szansa, że Wam też w jakimś stopniu pomoże, zresztą badania można sobie w necie znaleźć jeśli chodzi ogólnie o retinoidy, w sumie konkretne badania o Epiduo też widziałam.

  Odpowiedz
 7. Na mnie działa zbawiennie- skóra rano jest nawilżona jak nigdy (nawet meganawilżający krem nie ma an mnie takiego działania). Dobry lek, ale ważna jest systematyczność.

  Odpowiedz
 8. Stosuje epiduo forte już miesiąc na początku twarz się wysuszala i piekła, stan skóry poprawił się jednak od 3 tygodnia nie odczuwam żeby epiduo działało wręcz z dnia na dzień trądziku jest coraz więcej

  Odpowiedz
 9. Walczę z podskórnymi zmianami trądzikowymi i przebarwieniami,po tygodniu widzę dużą poprawę niestety Epiduo Forte bardzo wysusza skórę i czuję że mnie twarz swędzi.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz