Belakne Combi

Belakne Combi to lek stosowany w leczeniu trądziku pospolitego. Składa się z dwóch substancji czynnych: adapalenu i nadtlenku benzoilu. Adapalen, będący retinoidem, działa na procesy zachodzące w skórze, które powodują powstawanie trądziku. Nadtlenek benzoilu natomiast działa przeciwbakteryjnie, a także złuszcza i zmiękcza zewnętrzną warstwę skóry. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Lek Belakne Combi jest stosowany w leczeniu trądziku pospolitego.
Żel ten zawiera dwie substancje czynne, adapalen i benzoilu nadtlenek, które działają wspólnie, ale w różny sposób.
Adapalen należy do grupy leków zwanych retynoidami i działa swoiście na procesy przebiegające w skórze, które wywołują trądzik. Druga substancja czynna – benzoilu nadtlenek– działa przeciwbakteryjnie oraz zmiękcza i złuszcza zewnętrzną warstwę skóry.

Skład

Substancjami czynnymi leku są adapalen i benzoilu nadtlenek.
Jeden gram żelu zawiera 1 mg adapalenu i 25 mg benzoilu nadtlenku (w postaci benzoilu nadtlenku z wodą).

Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to disodu edetynian, sodu dokuzynian, poloksamer 124, glicerol, glikol propylenowy (E1520), sorbitanu oleinian, Sepineo P 600 (kopolimer akryloamidu i sodu akryloilodimetylotaurynianu, izoheksadekan, polisorbat 80), woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek Belakne Combi jest wskazany do stosowania wyłącznie u dorosłych oraz młodzieży i dzieci w wieku 9 lat i starszych. Lek jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego.

Nanosić cienką warstwę leku równomiernie na obszar skóry dotknięty trądzikiem raz na dobę, przed snem, unikając kontaktu leku z oczami, ustami oraz nozdrzami. Przed naniesieniem leku skóra powinna być czysta i sucha. Po zastosowaniu leku Belakne Combi należy dokładnie umyć ręce.

Tuba: na jednej opuszce palca mieści się około 2,5 cm żelu, co odpowiada średniej masie około 0,5 g żelu.
Butelka: jedno naciśnięcie dozownika dostarcza średnio około 0,5 g żelu.

Lekarz poinformuje pacjenta, jak długo należy stosować lek Belakne Combi.
W przypadku wrażenia, że działanie leku Belakne Combi jest zbyt mocne lub zbyt słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
W przypadku odczuwania stałego podrażnienia podczas stosowania leku Belakne Combi, należy skontaktować się z lekarzem.
Może on zalecić zastosowanie preparatu nawilżającego, rzadsze stosowanie żelu, przerwanie stosowania żelu na krótki czas lub całkowite przerwanie leczenia.

Przedawkowanie

Stosowanie większej dawki leku Belakne Combi niż jest to zalecane nie powoduje szybszego ustąpienia trądziku, a może powodować podrażnienie i pojawienie się zaczerwienienia skóry.

Należy skontaktować się z lekarzem lub szpitalem:
– w razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku Belakne Combi
– jeśli leku przypadkowo użyło dziecko
– jeśli przypadkowo lek został połknięty.

Lekarz poradzi, co należy dalej zrobić.

Jedzenie i picie (alkohol)

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie wolno stosować leku Belakne Combi, jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje zajść w ciążę. Więcej informacji można uzyskać od lekarza.
W przypadku zajścia w ciążę w czasie stosowania leku Belakne Combi leczenie musi zostać przerwane i należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza, w celu dalszej obserwacji.

Lek Belakne Combi można stosować w okresie karmienia piersią. Aby uniknąć narażenia niemowlęcia na kontakt z lekiem Belakne Combi, nie należy go nanosić na klatkę piersiową.

Ulotka Belakne Combi

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Belakne Combi (forum)

Stosujesz Belakne Combi? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Belakne Combi. Podziel się doświadczeniami na forum.