Konsultacja merytoryczna:

Acitren

Acytretyna należy do grupy leków nazywanych retinoidami. Retinoidy stanowią pochodne witaminy A. Lek ten stosowany jest w leczeniu ciężkich chorób skóry, powodujących jej zgrubienie i łuszczenie się, opornych na inne tradycyjne metody leczenia.

Lek Acitren jest stosowany w leczeniu:

– rozległych i ciężkich postaci różnych chorób skóry spowodowanych zaburzeniami zewnętrznej warstwy skóry (naskórka), takich jak łuszczyca, wraz z suchą, łuszczącą się, woskowatą wysypką;

– szczególnych chorób skóry charakteryzujących się suchymi łuskami powstałymi w wyniku zaburzeń rogowacenia (rybia łuska, proces organiczny polegający na odkładaniu się keratyny w komórkach nabłonka i rogowaceniu komórek, jak w przypadku paznokci i włosów) oraz podobnych zaburzeń charakteryzujących się wysypką, złuszczaniem się lub niewielkimi grudkami na skórze i błonach śluzowych (liszaj płaski).

Lek Acitren powinien być przepisywany przez lekarzy, najlepiej dermatologów, posiadających doświadczenie w stosowaniu retinoidów o działaniu układowym i potrafiących ocenić ryzyko związane ze stosowaniem acytretyny w ciąży.

Jaki jest skład Acitren, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest acytretyna.
Jedna kapsułka twarda 10 mg zawiera 10 mg acytretyny.
Jedna kapsułka twarda 25 mg zawiera 25 mg acytretyny.

Ponadto lek zawiera:

Zawartość kapsułki:
– maltodekstryna
– sodu askorbinian
– celuloza mikrokrystaliczna

Otoczka kapsułki (10 mg):
– żelatyna
– sodu laurylosiarczan
– tytanu dwutlenek (E 171)
– żelaza tlenek czarny (E 172)
– żelaza tlenek czerwony (E 172)
– szelak
– glikol propylenowy

Otoczka kapsułki (25 mg):
– żelatyna
– sodu laurylosiarczan
– tytanu dwutlenek (E 171)
– żelaza tlenek żółty (E 172)
– żelaza tlenek czarny (E 172)
– żelaza tlenek czerwony (E 172)
– szelak
– glikol propylenowy

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Acitren – jak stosować ten lek?

Dawki różnią się w zależności od pacjenta. Lekarz ustala dawkę indywidualnie dla każdego pacjenta.

Dostępne są kapsułki o zawartości 10 lub 25 mg acytretyny.

Dorośli i osoby w podeszłym wieku
– Dawka początkowa to zwykle 25 mg lub 30 mg raz na dobę.
– Po 2 do 4 tygodni lekarz może dawkę zwiększyć lub zmniejszyć, w zależności od działania leku i jego tolerowania przez pacjenta.

– Maksymalna dawka wynosi 75 mg na dobę.

– Leczenie na ogół trwa do 3 miesięcy. Jednakże lekarz może zalecić dłuższe przyjmowanie leku.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przedawkowania leku Acitren mogą wystąpić objawy takie jak ból głowy, nudności i (lub) wymioty, senność, drażliwość i świąd. Należy bezzwłocznie zaprzestać stosowania leku i skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Acitren – czy mogę spożywać alkohol?

W trakcie leczenia lekiem Acitren nie należy spożywać alkoholu, ponieważ alkohol powoduje nasilenie działań niepożądanych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Acitren w okresie ciąży i karmienia piersią?

Stosowanie leku u kobiet w ciąży i w wieku rozrodczym jest bezwzględnie przeciwwskazane. Kobiety w wieku rozrodczym powinny skutecznie zapobiegać ciąży podczas kuracji i przez 2 lata od zakończenia leczenia.

Narażenie płodu na acytretynę, substancję czynną leku, grozi powstaniem wad rozwojowych. W przypadku zajścia w ciążę w trakcie leczenia, pomimo stosowania niżej opisanych środków ostrożności (patrz „Informacje dla kobiet w wieku rozrodczym” w zalączonej ulotce) lub w ciągu dwóch lat od zakończenia leczenia, istnieje wysokie ryzyko wystąpienia deformacji u nienarodzonego dziecka.

Stosowanie leku Acitren jest przeciwwskazane w okresie karmienia piersią, ponieważ acytretyna przenika do mleka matki i może szkodzić dziecku.

Ulotka Acitren – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Acitren, 10 mg, 25 mg kapsułki twarde

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 81 razy

Rozmiar plku 205.53 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Acitren m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Acitren, 10 mg, kapsułki twarde

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 57 razy

Rozmiar plku 312.21 KB


Acitren, 25 mg, kapsułki twarde

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 56 razy

Rozmiar plku 313.04 KB

Cena - ile kosztuje Acitren?

Cena Acitren i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Acitren.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Acitren? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

4 komentarze do “Acitren”

 1. Używam od 12 miesięcy z przerwami ze wszystkimi efektami ubocznymi plus robiące się zastrzały . Używam działa nie używam wracają spękania i ból . Nie ma zamiennika

  Odpowiedz
 2. Syn miał rozległą łuszczyce 95% ciała pokryte łusķą. Przez rok stosowania maści dopiero acitren25 pomógł i to bardzo. Teraz nie ma znaku że miał łuszczyce. U niego na szczęście żadnych skutków ubocznych nie było

  Odpowiedz
 3. Stosowalem acitren 10 moesiecy. 95% luszczycy sie pozbylem. Zobaczymy jak bedzie teraz po kuracji. Suche usta pieczenie oczu to standart przy tym leku. Po 10 miesiacach zaczal mi doskwierac bol glowy, czasami bole stawow i bylem bardzo poddenerwowany. Lek ogolnie na mnie zadzialal. Pytanie jak szybko to gowno wroci.

  Odpowiedz
 4. Aciten to jedna wielka porażka. Żadnego efektu leczenia, a ile skutków ubocznych tyle, że ciężko zliczyć na palcach u jednej ręki. Po pierwsze: suche, pękające usta, wypadające włosy, schodząca skóra, lanie wody z krost, ropienie krost, czerwienienie i swędzenie, a nawet pieczenie krost, ból nie miłosierny. Odradzam każdemu korzystanie z tego leku.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply
20.59 

Zastosowanie Cebion krople doustne z witaminą C 100 mg/ml (Opakowanie: 30 ml)Cebion krople doustne z witaminą C 100 mg/ml (Opakowanie: 30 ml) jest lekiem uzupełniającym niedobór witaminy C i łagodzący wszystkie związane z tym objawy. Wzmacnia…

118.99 

Zastosowanie Vichy Liftactiv Supreme krem przeciwzmarszczkowy skóra sucha (Opakowanie: 50 ml)Seria Vichy Liftactiv Supreme stanowi gamę kosmetyków pielęgnacyjnych zapewniających kompleksową kurację przeciwstarzeniową skóry dojrzałej. Vichy Liftactiv Supreme krem przeciwzmarszczkowy skóra sucha (Opakowanie: 50 ml)…

11.99 

Lacalut sensitive Zahnbürste (Opakowanie: 1 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

13.28 

Zastosowanie Septolete D pastylki (Opakowanie: 30 )Wskazania do stosowania leku Septolete D pastylki (Opakowanie: 30 ) obejmują ból gardła, chrypkę, nieświeży oddech oraz zapalenie dziąseł, a więc stany zapalne spowodowane zakażeniami bakteryjnymi w obrębie jamy…

7.93 

Zastosowanie Vitaminum E Hasco krople (Opakowanie: 10 ml)Vitaminum E Hasco krople (Opakowanie: 10 ml) to lek witaminowy w formie kropli do stosowania już u noworodków. Zalecany do stosowania w stanach zagrożenia niedoborem witaminy E lub jego stwierdzonego leczenia. Moż…

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief