Cynk
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Cynk – to jeden z ważniejszych pierwiastków w organizmie człowieka. Wchodzi w skład około 300 enzymów, bierze udział w przemianie białek, tłuszczów i węglowodanów oraz w podziale komórkowym. Ponadto jest niezbędny do prawidłowego wzrostu, funkcjonowania układu nerwowego i rozmnażania. Wykazuje również właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Wskazaniem do stosowania cynku jest profilaktyka i leczenie jego niedoborów, niedobory cynku towarzyszące niektórym chorobom np. marskości wątroby, cukrzycy, chorobom jelit, chorobom skóry, długotrwałemu stresowi oraz wspomagająco w leczeniu choroby Wilsona.
Cynk występuje w postaci tabletek i kapsułek. Zaleca się przyjmowanie preparatów z cynkiem 1 godzinę przed lub po posiłku, ponieważ wiele pokarmów może zaburzać jego wchłanianie. Cynk możemy również dostarczać wraz z pożywieniem. Znajdziemy go w pełnoziarnistych produktach zbożowych, kaszy gryczanej, nasionach roślin strączkowych, orzechach, pestkach dyni i słonecznika.
Niedobór cynku może objawiać się m.in. brakiem łaknienia, zaburzeniami smaku, zmniejszoną odpornością, trudnościami z koncentracją i zapamiętywaniem, gorszym gojeniem się ran, ślepotą zmierzchową oraz zaburzeniami w przemianie węglowodanów.
Możliwe działania niepożądane: występują rzadko a ich częstość nie jest znana. Mogą pojawić się nudności, niestrawność, zgaga, ból głowy oraz metaliczny smak w ustach.
Uwaga: W trakcie długotrwałego stosowania preparatów z cynkiem może dojść do powstania niedoborów miedzi, dlatego zaleca się regularną kontrolę stężenia cynku i miedzi w surowicy.