Substancja czynna: Flukonazol

Flukonazol – lek o działaniu przeciwgrzybiczym. Mechanizm działania flukonazolu polega na hamowaniu enzymu, który wbudowany jest w błonę komórkową grzyba, co prowadzi do zahamowania wzrostu komórki grzybiczej i jej obumarcia. Wskazaniem do stosowania flukonazolu jest leczenie kandydozy, grzybicy paznokci i skóry, drożdżakowego zakażenia błon śluzowych, przewlekłego zanikowego drożdżakowego zapalenia jamy ustnej, drożdżycy pochwy, drożdżakowego zapalenia żołędzi, kryptokokowego zapalenia opon mózgowych oraz w zapobieganiu i profilaktyce zakażeń grzybiczych. 

Flukonazol dostępny jest w różnych postaciach i dawkach (od 50 mg do 200 mg). Postać leku jak i czas leczenia dobiera się indywidualnie do wieku pacjenta oraz występujących objawów i ciężkości zakażenia. 

Możliwe działania niepożądane: ból głowy, ból brzucha, zmniejszenie łaknienia, nudności, wymioty, biegunka, wysypka, nieprawidłowe wyniki prób wątrobowych, bezsenność lub senność, suchość w jamie ustnej, wysypka, pokrzywka, świąd.

Uwaga: Należy zachować szczególną ostrożność u osób z chorobami wątroby, ponieważ przyjmowanie flukonazolu w rzadkich przypadkach może wiązać się z ciężkim, toksycznym uszkodzeniem wątroby. 

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik