Tremfya

Tremfya to lek, który zawiera substancję czynną guselkumab. Jest to ludzkie przeciwciało monoklonalne klasy IgG1γ, inhibitor interleukiny-23. Lek jest stosowany w leczeniu umiarkowanej do ciężkiej łuszczycy plackowatej u dorosłych, którzy kwalifikują się do leczenia ogólnego. Może być również stosowany w leczeniu czynnego łuszczycowego zapalenia stawów u dorosłych, gdy odpowiedź na leki przeciwreumatyczne modyfikujące przebieg choroby (DMARD) nie jest wystarczająca lub gdy nie są one tolerowane. Tremfya jest wydawany na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Tremfya zawiera substancję czynną guselkumab, która jest rodzajem białka zwanym przeciwciałem monoklonalnym. Lek ten działa poprzez blokowanie czynności białka zwanego interleukiną 23 (IL-23), która występuje w zwiększonej ilości u osób z łuszczycą.

Lek Tremfya jest stosowany u dorosłych pacjentów z umiarkowaną do ciężkiej łuszczycą plackowatą, która jest stanem zapalnym skóry i paznokci.

Lek Tremfya może poprawić stan skóry i wygląd paznokci i zmniejszyć objawy takie jak złuszczanie, świąd, ból i zaczerwienienie.

Skład

Substancją czynną leku jest guselkumab. Każda ampułkostrzykawka zawiera 100 mg guselkumabu w 1 ml roztworu.

Pozostałe składniki to: histydyna, histydyny chlorowodorek jednowodny, polisorbat 80, sacharoza i woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Jaką dawkę leku Tremfya stosować i jak długo
Lekarz zadecyduje, jak długo pacjent ma stosować lek Tremfya.

– Dawka wynosi 100 mg (zawartość 1 ampułkostrzykawki), jest podawana we wstrzyknięciu podskórnym. Będzie ona podana przez lekarza lub pielęgniarkę.
– Następna dawka podawana jest po upływie 4 tygodni od podania dawki początkowej, a kolejne dawki co 8 tygodni.

Na początku leczenia lek Tremfya jest podawany przez lekarza lub pielęgniarkę. Lekarz z pacjentem mogą jednak zdecydować, że pacjent będzie samodzielnie wstrzykiwał lek Tremfya. W tej sytuacji pacjent zostanie przeszkolony, w jaki sposób wykonywać wstrzyknięcia leku Tremfya. Należy poinformować lekarza w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących samodzielnego podawania leku. Jest ważne, aby pacjent nie próbował samodzielnie wstrzykiwać leku, zanim nie zostanie przeszkolony przez lekarza lub pielęgniarkę.

W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat sposobu wstrzykiwania leku Tremfya, należy uważnie przeczytać „Instrukcję podawania leku Tremfya” dołączoną do opakowania leku.

Przedawkowanie

Jeżeli pacjent wstrzyknął lub została mu podana zbyt duża dawka leku Tremfya, lub dawka została podana wcześniej niż powinna, wówczas powinien skontaktować się z lekarzem.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie dotyczy.

Ciąża i karmienie piersią

Nie należy stosować leku Tremfya w ciąży, gdyż nie są znane skutki stosowania tego leku u kobiet w ciąży. Jeśli kobieta jest w wieku rozrodczym, powinna unikać zajścia w ciążę i musi stosować odpowiednią antykoncepcję w czasie stosowania leku Tremfya oraz przez co najmniej 12 tygodni po ostatnim zastosowaniu leku Tremfya. Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza.

Jeśli pacjentka karmi piersią lub planuje karmić piersią, powinna poradzić się lekarza. Lekarz wspólnie z pacjentką zdecyduje, czy pacjentka będzie karmić piersią czy stosować lek Tremfya.

Prowadzenie pojazdów

Jest mało prawdopodobne by lek Tremfya miał wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Ulotka Tremfya

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Tremfya (forum)

Stosujesz Tremfya? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

3 komentarze do “Tremfya”

  1. Brałem udział w kilku letnim badanu klinicznym nad substancją zawartą w tym leku. Efekt był rewelacyjny przez cały czas trwania badania.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Tremfya. Podziel się doświadczeniami na forum.