Efracea

Efracea to lek na receptę, który zawiera doksycyklinę, antybiotyk z grupy tetracyklin. Jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych w celu zmniejszenia grudek lub krost charakterystycznych dla trądziku różowatego. Lek ten jest dostępny w postaci kapsułek o zmodyfikowanym uwalnianiu.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

EFRACEA jest lekiem przeznaczonym do stosowania u osób dorosłych w celu zmniejszenia grudek lub czerwonych krost powodowanych przez choroby zwaną trądzikiem różowatym.

Skład

Substancją czynną leku jest doksycyklina. Każda kapsułka zawiera 40 mg doksycykliny (w postaci doksycyliny jednowodnej).

Pozostałe składniki to: hypromeloza 2910, kopolimer kwasu metakrylowego i etylu akrylanu (1:1), trietylu cytrynian, talk, Opadry Beige, YS-1-17274-A o składzie: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 400, żelaza tlenek żółty (E172), żelaza tlenek czerwony (E172), polisorbat 80, sacharoza, ziarenka (skrobia kukurydziana, sacharoza).

Otoczka kapsułki (Hard Gelatin Capsule no 2, beige Opaque) o składzie:
wieczko: żelaza tlenek czarny (E172), żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek żółty (E172), tytanu dwutlenek (E171), żelatyna;
korpus: żelaza tlenek czarny (E172), żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek żółty (E172), tytanu dwutlenek (E171), żelatyna.
Tusz o składzie: szelak, glikol propylenowy, żelaza tlenek czarny, indygotyna (E132), lak, czerwień Allura AC (E129), lak, błękit brylantowy FCF (E133), lak, D&C yellow no 10, lak.

Dawkowanie

Ten lek zawsze należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka to jedna kapsułka leku codziennie rano. Połknąć ją w całości, nie rozgryzając.
Lek należy popić pełną szklanką wody, siedząc lub stojąc, aby uniknąć podrażnienia gardła.

Przedawkowanie

W razie przedawkowania leku Efracea istnieje ryzyko uszkodzenia wątroby, nerek oraz trzustki.
Jeżeli pacjent przyjął więcej kapsułek leku Efracea niż należy, powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Jedzenie i picie (alkohol)

Kapsułkę leku Efracea należy zawsze popijać odpowiednią ilością wody, gdyż zmniejsza to ryzyko podrażnienia lub owrzodzenia gardła i przełyku.

Nie należy równolegle z lekiem Efracea spożywać mleka ani nabiału, ponieważ zawierają one wapń, który może zmniejszać skuteczność leku Efracea. Przed spożyciem produktów mlecznych należy odczekać 2 do 3 godzin po zastosowaniu dziennej dawki leku Efracea.

Ciąża i karmienie piersią

Nie stosować leku podczas ciąży, ponieważ może to spowodować trwałe przebarwienie zębów u dziecka.

Nie wolno stosować leku długotrwale w okresie karmienia piersią, ponieważ może to spowodować przebarwienia zębów i zmniejszyć tempo rozwoju kośćca u karmionego dziecka.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Efracea

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Efracea (forum)

Stosujesz Efracea? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

1 komentarz do “Efracea”

  1. Tabletki efracea stosuję od półtorej miesiąca, lek przepisał mi dermatolog na trądzik różowaty grudkowo-krostny, gdyż mimo stosowania odpowiednich kosmetyków, maści na dzień i na noc, ostrej diety, moja skóra kiepsko wyglądała i nawet po kostce czekolady lub małej kawie miałam całą twarz zsypaną piekącymi czerwonymi krostami. Już drugiego dnia po zastosowaniu leku widziałam dużą poprawę, a po paru dniach mój problem całkowicie znikł. Mogę teraz pozwolić sobie na loda lub kanapkę z pomidorem, co wcześniej nie było do pomyślenia. Boję się co będzie po odstawieniu leku, ale póki co mogę z czystym sumieniem polecić te tabletki. Mój dermatolog powiedział, że żeby lek działał muszę go przyjmować przez 4 m-ce bez przerwy, jedna tabletka dziennie rano. Polecam osobom zdesperowanym, potrzebującym pomocy w walce z trądzikiem różowatym grudkowo-krostnym.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Efracea. Podziel się doświadczeniami na forum.