Unidox Solutab

Unidox Solutab to antybiotyk z grupy tetracyklin, który hamuje rozwój bakterii i pierwotniaków. Lek stosuje się w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych, takich jak borelioza, rzeżączka i zapalenie płuc. Unidox Solutab jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Unidox Solutab. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Substancja czynna leku Unidox Solutab – doksycyklina – jest antybiotykiem należącym do grupy tetracyklin, stosowanym w leczeniu zakażeń spowodowanych przez drobnoustroje wrażliwe na doksycyklinę.

Unidox Solutab stosuje się w leczeniu zakażenia następujących narządów i tkanek:

− zakażenia układu oddechowego – zapalenie płuc i inne zakażenia dolnych dróg oddechowych wywołanych przez wrażliwe szczepy Streptococcus pneumoniae, Haemophillus influenzae, Klebsiella pneumoniae i inne drobnoustroje; zapalenie płuc wywołane Mycoplasma
pneumoniae; zapalenie oskrzeli oraz zapalenie zatok;
− zakażenia układu moczowego wywołane przez wrażliwe szczepy rodzaju Klebsiella, rodzaju Enterobacter oraz Escherichia coli, Streptococcus faecalis i inne drobnoustroje;
− zakażenia układu płciowego (choroby przenoszone drogą płciową) – zakażenia wywołane przez Chlamydia trachomatis, w tym niepowikłane zakażenia cewki moczowej, szyjki macicy oraz odbytu; nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej wywołane przez Ureaplasma
urealyticum; doksycyklina jest również wskazana w leczeniu wrzodu miękkiego, ziarniniaka pachwinowego i ziarnicy wenerycznej oraz jako jeden z leków możliwych do stosowania w leczeniu rzeżączki i kiły;
− zakażenia skóry – trądzik pospolity, jeżeli istnieje konieczność zastosowania antybiotyku;
− zakażenia układu pokarmowego – biegunka podróżnych (wywołane przez wytwarzające enterotoksynę szczepy Escherichia coli), w zakażeniach Entamoeba spp. jako leczenie wspomagające), cholera (Vibrio cholerae);
− zakażenia narządu wzroku – zapalenie spojówek wywołane przez Chlamydia trachomatis;
− riketsjozy – grupa gorączek plamistych (gorączka plamista Gór Skalistych), grupa duru wysypkowego (np. dur plamisty), gorączka Q, zapalenie wsierdzia wywołane przez Coxiella, gorączki odkleszczowe;
− inne zakażenia – dur powrotny (Borrelia recurrentis), dżuma (Yersinia pestis), tularemia (Francisella tularensis), bruceloza (Brucella spp.), ornitoza (Chlamydia psittaci).

Tetracyklin nie należy stosować w zakażeniach Salmonella spp.

Jaki jest skład Unidox Solutab, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest doksycyklina jednowodna. 1 tabletka zawiera doksycyklinę jednowodną w ilości odpowiadającej 100 mg doksycykliny.

Inne składniki leku to: mikrokrystaliczna celuloza, sacharyna (E954), hydroksypropyloceluloza (E463), hypromeloza (E464), krzemionka koloidalna (E551), magnezu stearynian (E572), laktoza.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Unidox Solutab – jak stosować?

Lek Unidox Solutab należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się lekarzem lub farmaceutą.

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat o masie ciała powyżej 50 kg
2 tabletki (200 mg) pierwszego dnia w pojedynczej dawce lub w 2 dawkach podzielonych, następnie 1 tabletka (100 mg) na dobę przez pozostały okres leczenia. W poważnych zakażeniach dawkę można zwiększyć do 2 tabletek (200 mg) na dobę przez cały okres leczenia.

Dzieci w wieku powyżej 12 lat i o masie ciała do 50 kg
Pierwszego dnia 4 mg/kg masy ciała w pojedynczej dawce i 2 mg/kg masy ciała w pojedynczej dawce przez pozostały okres leczenia. W poważnych zakażeniach można podawać dawkę 4 mg/kg masy ciała przez cały okres leczenia.

Leczenie zakażeń układu płciowego (choroby przenoszone drogą płciową, z wyjątkiem zakażeń odbytu u mężczyzn)
1 tabletka (100 mg) dwa razy na dobę przez 7 dni. W ostrych zakażeniach najądrza wywołanych przez Chlamydia trachomatis lub Neisseria gonorrhoeae stosuje się 1 tabletkę (100 mg) dwa razy na dobę przez 10 dni. W kile pierwotnej i wtórnej: 2 tabletki (200 mg) dwa razy na dobę przez 2 tygodnie.

Trądzik pospolity
Zwykle wystarczającym leczeniem jest podawanie 50 mg na dobę przez okres do 12 tygodni.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Należy wypić dużą ilość wody i sprowokować wymioty. Może dojść do uszkodzenia wątroby, które objawia się wymiotami, napadami gorączki, żółtaczką, siniakami i ciemnymi stolcami oraz zmianami niektórych parametrów czynności wątroby, nerek i układu krzepnięcia. Lekarz może zalecić płukanie żołądka i podanie węgla aktywowanego
i (lub) osmotycznie czynnego środka przeczyszczającego. Dializa otrzewnowa oraz hemodializa prawdopodobnie nie będą skuteczne.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Unidox Solutab – czy mogę spożywać alkohol?

Zaleca się stosowanie tabletek z posiłkiem, popijając odpowiednio dużą ilością wody.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Unidox Solutab w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Tetracykliny przenikają przez łożysko. Ponieważ tetracykliny mogą powodować zaburzenia w rozwoju zębów i kości u płodu oraz mogą powodować uszkodzenia wątroby u matki, nie należy stosować leku Unidox Solutab w trakcie ciąży.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Unidox Solutab

Ulotka Unidox Solutab – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Unidox Solutab przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Unidox Solutab m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Unidox Solutab w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Unidox Solutab

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Unidox Solutab? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

6 komentarzy do “Unidox Solutab”

 1. Ja niestety przyjełam 2×1 tabletkę dziennie przez cały miesiąc. Od 2,5 miesiąca mam problemy z układem pokarmowym,głową. wyniki zrobione nic nie wykryto.A samopoczucie straszne. rada:UWAŻAJCIE Co jest za lekarstwo. Ado szpitala zakażnego czekam od marca do 28.09 2020. Jestem podejrzana BOLERJOZE.

  Odpowiedz
 2. Ja brałam ten lek na trądzik różowaty i zadziałał świetnie. Problem z cera znikł. Zero niespodzianek na twarzy co rano.
  Polecam tym którzy nie mogą się pozbyć trądziku.

  Odpowiedz
 3. Ja brałam ten lek na trądzik różowaty i zadziałał świetnie. Problem z cera znikł. Zero niespodzianek na twarzy co rano.
  Polecam tym którzy nie mogą się pozbyć trądziku.

  Odpowiedz
 4. Ja niestety po kilku dniach od zakończenia leczenia tym antybiotykiem mam kłopoty z gardłem i refluksem.
  Dzisiejszej nocy musiałam zażyć lek przeciw alergii gdyż miałam opuchnięte gardło i wrażenie kłopotów z oddychaniem.
  Jestem przerażona a wizytę u lekarza mam dopiero w środę.

  Odpowiedz
 5. Po dwóch dniach zażywania leku dostałam gorączki:38,6C a następnie po kilku godzinach gorączka spadła i nastąpiło osłabienie/35,oC,ponownie sytuacja powtórzyła się po 10-ciu dniach i po 15-stu.Niska temperatura po okresie gorączki trwała kilka dni,

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Unidox Solutab. Podziel się doświadczeniami na forum.