Unidox Solutab

Substancja czynna leku Unidox Solutab – doksycyklina – jest antybiotykiem należącym do grupy tetracyklin, stosowanym w leczeniu zakażeń spowodowanych przez drobnoustroje wrażliwe na doksycyklinę.

Unidox Solutab stosuje się w leczeniu zakażenia następujących narządów i tkanek:

− zakażenia układu oddechowego – zapalenie płuc i inne zakażenia dolnych dróg oddechowych wywołanych przez wrażliwe szczepy Streptococcus pneumoniae, Haemophillus influenzae, Klebsiella pneumoniae i inne drobnoustroje; zapalenie płuc wywołane Mycoplasma
pneumoniae; zapalenie oskrzeli oraz zapalenie zatok;
− zakażenia układu moczowego wywołane przez wrażliwe szczepy rodzaju Klebsiella, rodzaju Enterobacter oraz Escherichia coli, Streptococcus faecalis i inne drobnoustroje;
− zakażenia układu płciowego (choroby przenoszone drogą płciową) – zakażenia wywołane przez Chlamydia trachomatis, w tym niepowikłane zakażenia cewki moczowej, szyjki macicy oraz odbytu; nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej wywołane przez Ureaplasma
urealyticum; doksycyklina jest również wskazana w leczeniu wrzodu miękkiego, ziarniniaka pachwinowego i ziarnicy wenerycznej oraz jako jeden z leków możliwych do stosowania w leczeniu rzeżączki i kiły;
− zakażenia skóry – trądzik pospolity, jeżeli istnieje konieczność zastosowania antybiotyku;
− zakażenia układu pokarmowego – biegunka podróżnych (wywołane przez wytwarzające enterotoksynę szczepy Escherichia coli), w zakażeniach Entamoeba spp. jako leczenie wspomagające), cholera (Vibrio cholerae);
− zakażenia narządu wzroku – zapalenie spojówek wywołane przez Chlamydia trachomatis;
− riketsjozy – grupa gorączek plamistych (gorączka plamista Gór Skalistych), grupa duru wysypkowego (np. dur plamisty), gorączka Q, zapalenie wsierdzia wywołane przez Coxiella, gorączki odkleszczowe;
− inne zakażenia – dur powrotny (Borrelia recurrentis), dżuma (Yersinia pestis), tularemia (Francisella tularensis), bruceloza (Brucella spp.), ornitoza (Chlamydia psittaci).

Tetracyklin nie należy stosować w zakażeniach Salmonella spp.

Jaki jest skład Unidox Solutab, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest doksycyklina jednowodna. 1 tabletka zawiera doksycyklinę jednowodną w ilości odpowiadającej 100 mg doksycykliny.

Inne składniki leku to: mikrokrystaliczna celuloza, sacharyna (E954), hydroksypropyloceluloza (E463), hypromeloza (E464), krzemionka koloidalna (E551), magnezu stearynian (E572), laktoza.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Unidox Solutab – jak stosować ten lek?

Lek Unidox Solutab należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się lekarzem lub farmaceutą.

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat o masie ciała powyżej 50 kg
2 tabletki (200 mg) pierwszego dnia w pojedynczej dawce lub w 2 dawkach podzielonych, następnie 1 tabletka (100 mg) na dobę przez pozostały okres leczenia. W poważnych zakażeniach dawkę można zwiększyć do 2 tabletek (200 mg) na dobę przez cały okres leczenia.

Dzieci w wieku powyżej 12 lat i o masie ciała do 50 kg
Pierwszego dnia 4 mg/kg masy ciała w pojedynczej dawce i 2 mg/kg masy ciała w pojedynczej dawce przez pozostały okres leczenia. W poważnych zakażeniach można podawać dawkę 4 mg/kg masy ciała przez cały okres leczenia.

Leczenie zakażeń układu płciowego (choroby przenoszone drogą płciową, z wyjątkiem zakażeń odbytu u mężczyzn)
1 tabletka (100 mg) dwa razy na dobę przez 7 dni. W ostrych zakażeniach najądrza wywołanych przez Chlamydia trachomatis lub Neisseria gonorrhoeae stosuje się 1 tabletkę (100 mg) dwa razy na dobę przez 10 dni. W kile pierwotnej i wtórnej: 2 tabletki (200 mg) dwa razy na dobę przez 2 tygodnie.

Trądzik pospolity
Zwykle wystarczającym leczeniem jest podawanie 50 mg na dobę przez okres do 12 tygodni.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Należy wypić dużą ilość wody i sprowokować wymioty. Może dojść do uszkodzenia wątroby, które objawia się wymiotami, napadami gorączki, żółtaczką, siniakami i ciemnymi stolcami oraz zmianami niektórych parametrów czynności wątroby, nerek i układu krzepnięcia. Lekarz może zalecić płukanie żołądka i podanie węgla aktywowanego
i (lub) osmotycznie czynnego środka przeczyszczającego. Dializa otrzewnowa oraz hemodializa prawdopodobnie nie będą skuteczne.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Unidox Solutab – czy mogę spożywać alkohol?

Zaleca się stosowanie tabletek z posiłkiem, popijając odpowiednio dużą ilością wody.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Unidox Solutab w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Tetracykliny przenikają przez łożysko. Ponieważ tetracykliny mogą powodować zaburzenia w rozwoju zębów i kości u płodu oraz mogą powodować uszkodzenia wątroby u matki, nie należy stosować leku Unidox Solutab w trakcie ciąży.

Ulotka Unidox Solutab – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Unidox Solutab 100 mg tabletki (Doxycyclinum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Unidox Solutab m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Unidox Solutab 100 mg tabletki (Doxycyclinum)

Cena Unidox Solutab i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Unidox Solutab i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź cenę Unidox Solutab oraz dostępność w najbliższej aptece.

Opinie o Unidox Solutab - forum pacjentów

Stosujesz Unidox Solutab? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

6 komentarzy do wpisu „Unidox Solutab”

 1. Ja niestety przyjełam 2×1 tabletkę dziennie przez cały miesiąc. Od 2,5 miesiąca mam problemy z układem pokarmowym,głową. wyniki zrobione nic nie wykryto.A samopoczucie straszne. rada:UWAŻAJCIE Co jest za lekarstwo. Ado szpitala zakażnego czekam od marca do 28.09 2020. Jestem podejrzana BOLERJOZE.

  Odpowiedz
 2. Ja brałam ten lek na trądzik różowaty i zadziałał świetnie. Problem z cera znikł. Zero niespodzianek na twarzy co rano.
  Polecam tym którzy nie mogą się pozbyć trądziku.

  Odpowiedz
 3. Ja brałam ten lek na trądzik różowaty i zadziałał świetnie. Problem z cera znikł. Zero niespodzianek na twarzy co rano.
  Polecam tym którzy nie mogą się pozbyć trądziku.

  Odpowiedz
 4. Ja niestety po kilku dniach od zakończenia leczenia tym antybiotykiem mam kłopoty z gardłem i refluksem.
  Dzisiejszej nocy musiałam zażyć lek przeciw alergii gdyż miałam opuchnięte gardło i wrażenie kłopotów z oddychaniem.
  Jestem przerażona a wizytę u lekarza mam dopiero w środę.

  Odpowiedz
 5. Po dwóch dniach zażywania leku dostałam gorączki:38,6C a następnie po kilku godzinach gorączka spadła i nastąpiło osłabienie/35,oC,ponownie sytuacja powtórzyła się po 10-ciu dniach i po 15-stu.Niska temperatura po okresie gorączki trwała kilka dni,

  Odpowiedz

Dodaj komentarz