LIGOSAN

CO TO JEST I JAK DZIAŁA LIGOSAN? – OPIS I WSKAZANIA

Ligosan jest produktem leczniczym stosowanym w leczeniu zapalenia przyzębia, zawierającym doksycyklinę, która jest antybiotykiem należącym do grupy tetracyklin.

Ligosan jest przeznaczony do leczenia przewlekłego i agresywnego zapalenia przyzębia, gdzie kieszonka przyzębna ma głębokość ≥ 5 mm i przeznaczony jest do stosowania u dorosłych jako metoda uzupełniająca konwencjonalne leczenie niechirurgiczne zapalenia przyzębia.

Należy uwzględnić oficjalne wytyczne dotyczące prawidłowego stosowania preparatów przeciwbakteryjnych.

SKŁAD LIGOSAN, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Substancją czynną leku jest doksycyklina.
1 g żelu okołozębowego zawiera 140 mg doksycykliny, co odpowiada 161,5 mg hyklanu doksycykliny.
1 napełniony cylindryczny wkład wypełniony 260 mg żelu okołozębowego zawiera 36,40 mg doksycykliny.

Pozostałe składniki to:
Poliglikolid, kopolimer makrogolu-DL-laktydu i glikolidu (o dużej lepkości), kopolimer makrogolu-DL-laktydu i glikolidu (o niskiej lepkości)

JAKIE JEST DAWKOWANIE LIGOSAN? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Ligosan powinien być aplikowany wyłącznie przez stomatologów do kieszonek przyzębnych, za pomocą określonego urządzenia.

Zalecana dawka
Stosowana dawka leku Ligosan różni się w zależności od wielkości, kształtu oraz głębokości kieszonek przyzębnych.

Metoda podawania
Lek do stosowania okołozębowego.

Sposób użycia
Ligosan należy podawać wyłącznie przy użyciu gotowego napełnionego żelem Ligosan cylindrycznego wkładu wraz z dołączonym do niego pistoletem dozującym.

– Wyjąć laminowaną torebkę z lodówki 20 minut przed rozpoczęciem aplikacji. Pozostaw torebkę zamkniętą, aby produkt dostosował się do temperatury pokojowej, co pozwoli uniknąć gromadzenia się wilgoci w wyniku skraplania się pary.
– Otworzyć zabezpieczoną laminowaną torebkę bezpośrednio przed użyciem i wyjąć cylindryczny wkład, który zawiera Ligosan.
– Włożyć cylindryczny wkład do pistoletu oraz usunąć wieczko znajdujące się na końcówce wkładu.
– Naciśnij uchwyt pistoletu do momentu, gdy żel Ligosan zostanie wyciśnięty z końcówki wkładu.
– Produkt leczniczy jest gotowy do aplikacji.
– Umyć i osuszyć kieszonkę przyzębną jak zazwyczaj.
– Delikatnie umieścić czubek końcówki wkładu w kieszonce przyzębnej. Ulokować czubek końcówki wkładu u podstawy kieszonki oraz wciśnij uchwyt pistoletu, aby wycisnąć żel. Powoli wyjmuj czubek wkładu z
kieszonki przyzębnej, cały czas wyciskając żel.

Aplikację żelu należy kontynuować do momentu pojawienia się nadmiaru żelu na linii dziąsłowej, co oznacza, że kieszonka została całkowicie wypełniona żelem. Nadmiar żelu można usunąć za pomocą zmoczonego wacika dentystycznego lub sączka papierowego.

Przez okres 7 dni od aplikacji należy unikać mechanicznego czyszczenia zębów leczonych żelem Ligosan, z wyjątkiem szczotkowania powierzchni żujących zębów (powierzchnia okluzyjna) i języka.

Czas trwania leczenia
Ligosan jest początkowo stosowany jeden raz.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI LIGOSAN, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

Nie ma ryzyka ostrego przedawkowania. W razie przyjęcia zbyt dużej dawki Ligosanu należy usunąć go z kieszonki przyzębnej.

Działania szkodliwe dla zdrowia (ostra toksyczność) w przypadku leków zawierających doksycyklinę są nieznaczne, nawet po przyjęciu stosunkowo wysokich dawek. W razie przypadkowego przedawkowania podanie produktów leczniczych, które neutralizują nadmierną ilość kwasu solnego w żołądku (leki zobojętniające kwas żołądkowy) lub soli magnezu, lub wapnia zapobiegnie wchłanianiu z przewodu pokarmowego. Polega to na wchłanianiu substancji czynnej doksycykliny przez związki chemiczne, które nie mogą być wchłonięte przez organizm (niewchłanialne kompleksy chelatowe). Jeżeli okaże się to konieczne, należy podjąć dalsze leczenie objawowe i podtrzymujące. Doksycykliny nie można usunąć z krwioobiegu stosując oczyszczanie krwi (dializę).

Dodatkowe pytania na temat tego produktu leczniczego należy kierować do stomatologa lub farmaceuty.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Nie dotyczy.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ LIGOSAN W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Ciąża
Stosowanie leku Ligosan w okresie ciąży jest przeciwwskazane. Stosowanie antybiotyków tetracyklinowych w okresie rozwoju zębów może spowodować stałe przebarwienie zębów oraz uszkodzenie szkliwa.

Karmienie piersią
Antybiotyki tetracyklinowe, takie jak doksycyklina, przenikają do mleka matki, dlatego też nie zaleca się podawania Ligosanu w okresie karmienia piersią.

ULOTKA LEKU LIGOSAN – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – LIGOSAN CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

REZERWACJA LEKU W APTECE - LIGOSAN CENA, REFUNDACJA

LIGOSAN OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here