Doksycyklina
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Doksycyklina – antybiotyk o działaniu przeciwbakteryjnym, należący do grupy tetracyklin. Mechanizm działania doksycykliny polega na hamowaniu syntezy białek w podjednostkach rybosomów 30S i 50S, co uniemożliwia dalsze rozmnażanie komórek bakteryjnych. Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie różnego rodzaju zakażeń m.in. dróg oddechowych, układu moczowo-płciowego, zapalenia płuc, ostrego zapalenia gruczołu krokowego, zakażenia przewodu pokarmowego, skóry (np. trądzik), zakażenia oczu, boreliozy, listeriozy, brucelozy.
Doksycyklina dostępna jest w postaci kapsułek, tabletek do sporządzania zawiesiny doustnej, żelu okołozębowego i roztworu do infuzji. Dawkowanie oraz postać leku dobiera się indywidualnie w zależności od miejsca i ciężkości zakażenia.
Możliwe działania niepożądane: mogą się różnić w zależności od drogi podania. Najczęściej doksycyklina może powodować bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunkę, niestrawność, brak apetytu, fotodermatozy, wysypkę, rumień, przebarwienia zębów, bóle mięśni i stawów.