Pirolam lakier

Lakier Pirolam stosowany jest miejscowo w przypadku grzybicy paznokci stóp oraz dłoni. Substancją czynną preparatu jest cyklopiroks będący syntetyczną pochodną pirydynonu. Wykazuje działanie grzybobójcze na:

  • Microsporum canis
  • Trichophyton rubrum
  • Candida albicans (Monilia albicans)
  • T. mentagrophytes
  • Epidermophyton floccosum (Acrothesium floccosum)

Działanie terapeutyczne Pirolamu obserwuje się po upływie 48 godzin od jego zastosowania. Badania wykazały, że cyklopiroks kumuluje się w  strukturach komórkowych grzybów, doprowadzając do nieodwracalnego procesu zaburzenia przepuszczalności błon. W rezultacie dochodzi do upośledzenia mechanizmów wymiany elektrolitów i substancji odżywczych, zahamowania wzrostu i rozpadu komórkowego.

Lek dostępny jest w aptece bez recepty.

Jaki jest skład Pirolam lakier, jakie substancje zawiera?

1 g lakieru zawiera substancję czynną 80 mg cyklopiroksu oraz substancje pomocnicze: alkohol izopropylowy, polimer metoksyetenu z estrem monobutylowym kwasu 2-butenodiowego.

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Pirolam lakier – jak stosować ten lek?

Przed zastosowaniem zaleca się skontaktować z lekarzem lub farmaceutą. Produkt należy równomiernie rozprowadzić na płytce paznokcia i pozostawić do wyschnięcia. Cienką warstwę Pirolamu nakłada się co drugi dzień przez pierwszy miesiąc leczenia. Doprowadza to do nasycenia paznokcia substancją czynną leku. Po upływie miesiąca lakier stosuje się dwa razy w tygodniu, a wraz z rozpoczęciem trzeciego miesiąca raz w tygodniu. W trakcie prowadzonej kuracji rekomendowane jest zmywanie produktu z powierzchni paznokcia za pomocą zmywacza jednokrotnie na każde 7 dni. Jeśli zaobserwuje się ubytki warstw produktu, wystarczy polakierować odsłonięte miejsca. Dawkowanie leku uzależnione jest od ciężkości zakażenia grzybiczego i w takich przypadkach należy postępować zgodnie ze wskazaniami lekarza. Nie stosować preparatu dłużej niż 6 miesięcy. W razie ominięcia dawki nie należy nakładać dawki podwójnej. W razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem.

Aby uniknąć przyklejania się zakrętki, zachować szczególną ostrożność, aby produkt nie wylał się na szyjkę butelkę. Brak danych dotyczących stosowania z alkoholem. Nie stosować u dzieci.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W momencie aplikacji zwiększonej dawki należy skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Pirolam lakier – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Pirolam lakier w okresie ciąży i karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią przed rozpoczęciem kuracji lekiem Pirolam powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Obecnie brak jest wystarczających danych klinicznych świadczących o negatywnym działaniu cyklopiroksu na płód, płodność oraz ogólne zdrowie kobiet ciężarnych lub karmiących piersią.

Ulotka Pirolam lakier – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Szczegółowe informacje dotyczące skutków ubocznych stosowania Pirolamu zawiera ulotka.

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Pirolam lakier? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

8 komentarzy do “Pirolam lakier”

  1. Stosuję Pirolam lakier już 5 miesiąc, jest efekt, powiedziałabym, że bardzo dobry, widoczny dobrze po 3 miesiącach stosowania, co tydzień zmywam lakier i ścieram płytkę paznokciową pilniczkiem jednorazowym, grzybica już prawie pokonana, trzeba stosować zgodnie z ulotką, tutaj ważna jest systematyczność i cierpliwość, ja polecam.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz