Pirolam lakier

12345678910
(108 ocen, średnia: 6,11 na 10)
Loading...

Działanie i wskazania

Lakier Pirolam stosowany jest miejscowo w przypadku grzybicy paznokci stóp oraz dłoni. Substancją czynną preparatu jest cyklopiroks będący syntetyczną pochodną pirydynonu. Wykazuje działanie grzybobójcze na:

  • Microsporum canis
  • Trichophyton rubrum
  • Candida albicans (Monilia albicans)
  • T. mentagrophytes
  • Epidermophyton floccosum (Acrothesium floccosum)

Działanie terapeutyczne Pirolamu obserwuje się po upływie 48 godzin od jego zastosowania. Badania wykazały, że cyklopiroks kumuluje się w  strukturach komórkowych grzybów, doprowadzając do nieodwracalnego procesu zaburzenia przepuszczalności błon. W rezultacie dochodzi do upośledzenia mechanizmów wymiany elektrolitów i substancji odżywczych, zahamowania wzrostu i rozpadu komórkowego. 

Lek dostępny jest w aptece bez recepty. 

Skład

1 g lakieru zawiera substancję czynną 80 mg cyklopiroksu oraz substancje pomocnicze: alkohol izopropylowy, polimer metoksyetenu z estrem monobutylowym kwasu 2-butenodiowego.

Dowiedz się więcej na temat substancji czynnej: .

Dawkowanie

Przed zastosowaniem zaleca się skontaktować z lekarzem lub farmaceutą. Produkt należy równomiernie rozprowadzić na płytce paznokcia i pozostawić do wyschnięcia. Cienką warstwę Pirolamu nakłada się co drugi dzień przez pierwszy miesiąc leczenia. Doprowadza to do nasycenia paznokcia substancją czynną leku. Po upływie miesiąca lakier stosuje się dwa razy w tygodniu, a wraz z rozpoczęciem trzeciego miesiąca raz w tygodniu. W trakcie prowadzonej kuracji rekomendowane jest zmywanie produktu z powierzchni paznokcia za pomocą zmywacza jednokrotnie na każde 7 dni. Jeśli zaobserwuje się ubytki warstw produktu, wystarczy polakierować odsłonięte miejsca. Dawkowanie leku uzależnione jest od ciężkości zakażenia grzybiczego i w takich przypadkach należy postępować zgodnie ze wskazaniami lekarza. Nie stosować preparatu dłużej niż 6 miesięcy. W razie ominięcia dawki nie należy nakładać dawki podwójnej. W razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem. 

Aby uniknąć przyklejania się zakrętki, zachować szczególną ostrożność, aby produkt nie wylał się na szyjkę butelkę. Brak danych dotyczących stosowania z alkoholem. Nie stosować u dzieci. 

Przedawkowanie

W momencie aplikacji zwiększonej dawki należy skontaktować się z lekarzem. 

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Nie dotyczy.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią przed rozpoczęciem kuracji lekiem Pirolam powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Obecnie brak jest wystarczających danych klinicznych świadczących o negatywnym działaniu cyklopiroksu na płód, płodność oraz ogólne zdrowie kobiet ciężarnych lub karmiących piersią. 

Ulotka – skutki uboczne

Szczegółowe informacje dotyczące skutków ubocznych stosowania Pirolamu zawiera ulotka. 

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów - forum o lekach

PODZIEL SIĘ DOŚWIADCZENIAMI NA TEMAT STOSOWANEGO PRODUKTU

Proszę wpisz swoją opinię!
Please enter your name here