Minovivax

Substancją czynną leku Minovivax jest minoksydyl.

Minoksydyl rozszerza obwodowe naczynia krwionośne, jednak dokładny mechanizm jego działania pobudzającego wzrost włosów jest nieznany.

Lek Minovivax jest wskazany w leczeniu łysienia androgenowego (wypadania włosów) u osób dorosłych. Minovivax jest lekiem w postaci roztworu na skórę, przeznaczonym do stosowania wyłącznie na skórę głowy.

Dla uzyskania zauważalnego wzrostu włosa, konieczne może być stosowanie leku Minovivax przez okres co najmniej 4 miesięcy lub dłużej. Wyniki leczenia są w znacznym stopniu uzależnione od systematycznego stosowania oraz indywidualnych cech pacjenta.

Maksymalny efekt działania leku uzyskuje się po około 12 miesiącach systematycznego stosowania.

Jeśli po upływie 12 miesięcy nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Jaki jest skład Minovivax, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest minoksydyl

1 ml roztworu na skórę zawiera 20 mg minoksydylu.
Pozostałe składniki to: glikol propylenowy, etanol bezwodny i woda oczyszczona.

1 ml roztworu na skórę zawiera 50 mg minoksydylu.
Pozostałe składniki to: glikol propylenowy, etanol 96%.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Minovivax – jak stosować ten lek?

Dawkę 1 ml leku Minovivax należy nakładać na skórę głowy dwa razy na dobę (rano i wieczorem).

Nie przekraczać dawki dobowej 2 ml bez względu na wielkość powierzchni skóry objętej zmianami.

Lek Minovivax jest przeznaczony wyłącznie do stosowania miejscowego na skórę głowy.

Nie należy stosować leku Minovivax na części ciała inne niż skóra głowy.

Przed miejscowym zastosowaniem Minovivax należy całkowicie osuszyć włosy i skórę głowy.

Instrukcja stosowania
Instrukcja użycia leku Minovivax zależy od typu stosowanego dozownika.

1) Pompka rozpylająca – do nakładania roztworu na większe obszary skóry głowy
– Zdjąć nakładkę zabezpieczającą pompkę rozpylającą.
– Skierować pompkę rozpylającą w kierunku powierzchni skóry objętej zmianami.
– Nacisnąć pompkę 6 razy w celu podania dawki 1 ml.
– Zaaplikować roztwór na środkową część powierzchni skóry objętej zmianami i rozprowadzić opuszkami palców, upewniając się, że lek został nałożony równomiernie.
– Po zakończeniu nałożyć z powrotem nakładkę zabezpieczającą.

2) Aplikator – do nakładania roztworu na małe obszary skóry głowy lub obszary pokryte włosami
Dla zapewnienia bardziej precyzyjnego miejscowego nałożenia, należy użyć aplikatora
dołączonego do opakowania.
– Zamienić pompkę rozpylającą na dołączony do opakowania aplikator.
– Skierować aplikator w kierunku powierzchni skóry objętej zmianami.
– Nacisnąć aplikator 6 razy w celu podania dawki 1 ml.
– Rozprowadzić roztwór opuszkami palców, upewniając się, że lek został nałożony równomiernie.

Po aplikacji roztworu zawsze należy dokładnie umyć ręce.

Przypadkowy kontakt leku z oczami, błonami śluzowymi lub uszkodzoną skórą może powodować uczucie pieczenia i (lub) podrażnienia. W takich przypadkach, podrażnioną powierzchnię skóry należy dokładnie i obficie spłukać bieżącą wodą. Jeśli pieczenie i (lub) podrażnienie utrzymuje się, należy zwrócić się po poradę do lekarza.

Czas trwania leczenia
W celu uzyskania pożądanego działania leku ważne jest, aby nie przerywać regularnego stosowania leku Minovivax w zalecanej dawce dwa razy na dobę. Przeprowadzone badania kliniczne wykazały, że dla uzyskania zauważalnego wzrostu włosa, konieczne może być stosowanie leku przez okres co najmniej 4 miesięcy lub dłużej.

Przerwanie leczenia może wywołać nawrót łysienia i powrót do stanu sprzed leczenia w ciągu 3 do 4 miesięcy.

Jeśli po upływie 12 miesięcy nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie są znane przypadki przedawkowania minoksydylu stosowanego miejscowo.

Przypadkowe połknięcie leku może wywołać objawy związane z ogólnym działaniem minoksydylu. Do najczęściej występujących objawów należą: tachykardia (przyspieszona czynność serca), zatrzymanie płynów, niedociśnienie oraz ospałość. W przypadku zaobserwowania podobnych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Minovivax – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Minovivax w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Leku Minovivax nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Ulotka Minovivax – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Minovivax 2%, 20 mg/ml, roztwór na skórę (Minoxidilum)


Minovivax 5%, 50 mg/ml, roztwór na skórę (Minoxidilum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Minovivax m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Minovivax 2%, 20 mg/ml, roztwór na skórę (Minoxidilum)


Minovivax 5%, 50 mg/ml, roztwór na skórę (Minoxidilum)

Dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź dostępność i zarezerwuj produkt w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność w najbliższej aptece.

Opinie o Minovivax - forum pacjentów

Stosujesz Minovivax? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

46 komentarzy do wpisu „Minovivax”

 1. Jak zaczęłam stosować Minivivax na stwierdzone przez lekarkę łysienie androgenowe, po dwóch tygodniach zaczęły masywnie wypadać mi włosy. Lekarka stwierdziła że tak ma być. Myślę że wypadło mi jakieś 50%. Po trzech tygodniach to się uspokoiło. Włosy zaczęły odrastać i wydawało się że są ładne i zdrowsze. Po mniej więcej 8 miesiącach kiedy wydawało się że wszystko Idzie ku lepszemu, nagle włosy zaczęły wypadać i właściwie wypadło wszystko to co odrosło a nawet więcej:( W tej chwili (dokładnie rok od rozpoczęcia leczenia) mam dramat na głowie, nie wiem czy to kwestia pogorszenia łysienia, czy wpływu tego codziennego wcierania. Mam włosy suche jak siano, wyglądają jak sfilcowana wełna, puszą się, zostało ich niewiele. Do tego przez cały rok zażywałam Adadut doustnie. Podsumowując: wyniki marne. Stawiam sobie pytanie: czy mam postawioną dobrą diagnozę I co by było bez leczenia? Wszyscy w rodzinie mają dobre włosy do trzech pokoleń wstecz(dokładnie przeanalizowałam zdjęcia rodziny i włosy żyjących) A podobno łysienie jest genetyczne

  Odpowiedz
 2. Ja dopiero zaczęłam wcieranie tego plynu po pierwszej wcierce piekla skora po 2 3 juz nie,ale wlosy sa b przesuszone.nie wie czy dam rade wlosy b lecialy zakola spore .teraz wlosy podniesione u nasady.Dalej bd stosowac.

  Odpowiedz
 3. Minovivax 5 % stosuję od 3 miesięcy. Nie mam zadnych skutków ubocznych, włosy stały się gęstsze i zniknęły łyse placki. Włosy przestały wypadać, jestem bardzo zadowolona.

  Odpowiedz
 4. Stosuje minovivax 5% od tygodnia. Niestety skutkiem ubocznym jest silny i to bardzo bol glowy. Dosłownie glowa peka. Nie mozna funkcjonować. Czy minovivax 5% uzywac moga kobiety bo w ulotce napisali ze to dla mezczyzn w wieku 18-65 lat.

  Odpowiedz
 5. POMOCY ! Stosowałam Minovivax 5% raz dziennie na noc przez około pół roku . Niestety rezultatów nie widzę. Lek musiałam odstawić ponieważ wyrosły mi mocno włosy na twarzy (boki policzków, skronie). Czy ktoś z Was miał również taki skutek uboczny ? :( Nie wiem czy włosy wypadną czy ten lek pobudził na tyle mieszki włosowe , że będą regularnie pracować.
  Jednym słowem włosy wyrosły nie tam gdzie trzeba ;(

  Odpowiedz
  • Wlosy wypadaly temu zglosilem sie do dermatologa.Najbardziej podczas mycia.Gdzies okolo 100-150 przy samym myciu.Po przepisaniu tego leku po kilky dniach zauwazylem,ze wypada ich jeszcze 2-3× więcej.Jestem zalamany.Mam 25 lat dopiero.Po 33 dniach stosowania tego leku porzucilem bo tylko coraz wiecej wypadalo…Po 2 dniach rzucenia dalej tak samo wypadają.Wybieram sie do innego dermatologa…Nie wiem co robić ehhh

   Odpowiedz
   • Od dermatologa dowiedziałam się, że na samym początku stosowania tego preparatu mogą wypłacać włosy ale później efekt będzie odwrotny. Jednakże konsultacja z dermatologiem jest wskazana. Pozdrawiam

    Odpowiedz
 6. Sprawa wyglada tak – stosując każdy lek na łysienie i wypadanie włosów musimy liczyć się z tym, ze przez pierwszy okres stosowania włosy zaczną nam wypadać jeszcze bardziej. Te wypadające włosy to włosy w tzw fazie telogenowej – ostatniej fazie wzrostu włosa. Poczytajcie o tym trochę. A zanim lek pobudzi mieszki włosowe do tworzenia nowych włosów to nie mija tydzień czy dwa, czasami potrzeba i pół roku. Oczywiście, lek nie podziała na 100% osób ale to chyba oczywiste, że nie wszystko jest dla wszystkich. Tu potrzeba dobrego lekarza, diagnozy i cierpliwości;)

  Odpowiedz
 7. Polecam lek działa małe włoski odrastają po 1 miesiącu widać różnice a w te opinie negatywne nie chce wierzyć widocznie ten pomaga dobrym ludziom a tym złym szkodzi

  Odpowiedz
 8. Witam
  Stosowałem lek minovivax 5% przez 9 miesięcy systematycznie rano i wieczorem w odstępie 12 godzin i odpuściłem… Po 8 miesiącu stosowania włosy zaczęły wypadać jeszcze bardziej i mam ich teraz znacznie mniej niż zacząłem używać tego leku dlatego moja opinia jest NEGATYWNA i osobiście odradzam stosowania

  Odpowiedz
 9. Witam.Stosuje Minovivax 2 od 12 listopada.Dwa razy dziennie wedle zaleceń dermatologa.I jest katastrofa od tygodnia zauwazylam że wlosy strasznie wypadają są suche.One mi wypadaly do tej pory ale po tym preparacie to bez dotykanie(nie wspomne o czesaniu)wypadają garściami.NIE POLECAM.

  Odpowiedz
 10. Włosy wypadły mi dosyć mocno , po zastosowaniu tego leku wypadaly jeszcze mocniej. Ale to nie jest problem bo włosy które są osłabione i tak wypadną i tak . Płyn tylko przyśpiesza ten proces aby wypadły chore i zrobiły miejsce dla nowych zdrowych włosów. Czas trwania kuracji min 3-4 miesiące i poprawa jest o 90%
  Wlosy praktycznie nie wypadają. Później stosowanie do pół roku celem jeszcze większego wzmocnienia.

  Odpowiedz
 11. Stosuje lek od 7 miesięcy rano i wieczorem i nie widać żadnych rezultatów wręcz przeciwnie włosy się sypią i zakola się powiększają NIE POLECAM

  Odpowiedz
 12. Ludzie przecież proces odrastania cebulek włosowych zaczyna się od 100 dni stosowania leku. Stosuje minovivax od 3 miesięcy i widać rezultaty. Wiec może przestańcie pisac, ze nic nie widać po miesiącu stosowania albo po 3 tygodniach… Podkreslam, ze lek należy stosować rano i wieczorem w odstępie 12h, czytając niektóre komentarze, ze „stosuje raz dziennie wieczorem i jest jeszcze gorzej” wprowadzacie ludzi w blad. Wiec może zacznijcie go poprawnie stosować a później komentujcie
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 13. J używałam Minovivax 5% przez miesiąc a po tygodniu włosy zaczęły się sypać -dosłownie. Przeczytałam w ulotce że taki stan może trwać 2 tyg. Poczekałam 3 tyg.i zadzwoniłam do lekarza i kazał mi odstawić-nie wiem czy dobrze. może by przeszło ale przez te 3 tyg. naprawdę dużo włosów straciłam. Najgorsze jest to że poszłam do lekarza i włosy mi nie wypadały tylko miałam wrażenie że przedziałek mi się powiększył i chciałam temu zaradzić. Lekarz nawet nie obejrzał mojej głowy.
  Po odstawieniu praktycznie po 3 dniach wypadanie się zmniejszyło znacznie.

  Odpowiedz
 14. Na swoim przykładzie ostrzegam przed stosowaniem tego leku bez dokładnego określenia rodzaju łysienia. Owszem jest to preparat z wyboru w przypadku łysienia adrogenowego. Ale to musi być stwierdzone !!!! Jeśli jest to inny typ łysienia – np. jak w moim przypadku blznowaciejące – to ten preparat jest wręcz niebezpieczny.

  Odpowiedz
 15. Ja również używałam Minovivaxu 5% przez około dwóch miesięcy i zaprzestałam po zauważeniu z przerażeniem ,że włosów wypada mi jeszcze raz tyle co przed zastosowaniem tego leku

  Odpowiedz
 16. Po roku leczenia włosy zaczęły rosnąć…cieszyłam się a jeszcze bardziej mój mąż..po kolejnej wizycie u dermatologa w aptece wykupilam przypisany mi lek:-) no właśnie minovivax 2…miałam wcierac co trzy dni i tak robiłam… Teraz jest załamka włosy po dwóch tygodniach zaczęły się sypać i sypią się do dziś po mimo, ze jego już nie stosuje….. Zaczęłam wcierać sok z cytryny podobno działa, ale jak długo znowu mam czekać.

  Odpowiedz
   • Też stosowałam i naprawdę rezultaty były świetne już po półtorej miesiąca zaczęły rosnąć i pojawiły się małe włosy. Ale niestety uodpormilam się na alpicort E. I Pani dermatolog przepisał Minovax 2%.A Kerabione ma najlepszy skład. I pomaga

    Odpowiedz
 17. Witam, stosuję lek od 4 tygodni dwa razu dziennie. Włosy mi wcześniej od lat bardzo wypadały, teraz wypadają trzy razy bardziej!!! Są przesuszone!! Dramat. Chcą tracę nadzieje że mi pomoże :((((

  Odpowiedz
 18. Stosuję lek 2 tyg, z poczatku gdy lapalem za włosy wypadało mi 2-3 po 2 tyg gdy lapie za włosy wypada mi 5-10 szt. Zastanawiam sie czy nie przerwać stosowania leku.

  Odpowiedz
 19. Używam od miesiąca, nie zawsze 2 razy na dobę, przeważnie raz (rano zwykle zapominam). Zauważyłem pojawienie się kilku włosów na… czole. Nie na środku, ale w mijscu, gdzie włosa normalnie bym się nie spodziewał. Być może dlatego, że dotknąłem to miejsce palcem z preparatem. Czyli działa. Chociaż ogólnej poprawa, na czubku głowy, nie zaobserwowałem.

  Odpowiedz
 20. Mnie bardzo pomogł. Wlosy w końcu po pięciu latach przestały wypadać. Stosuję Minovivax 5% raz dziennie wieczorem od dwoch miesięcy. Polecam

  Odpowiedz
 21. NA początku wypadają włosy w dużej ilości i to przeraża ale po systematycznym stosowaniu w moim przypadku /raz dziennie / po dwóch miesiącach pojawiły się nowe, niestety należy cały czas stosować bo zaczynają wypadać.

  Odpowiedz
  • Nie wiem skąd takie negatywne opinie tego produktu. Stosuje minovivax 5% od 2, 5 miesiąca. Wypadało mi strasznie dużo włosów zaczęłam aż z przerażenia je liczyć przy każdym myciu było ich około 200 włosów. Na początku rzeczywiście zauważyłam większą ilość wypadających włosów ale po jakiś dwóch tygodniach to ustąpiło. Teraz w porównaniu przed stosowaniem leku minovivax wypada 1/3 z tego co wypadało ;D a niedługo pewnie będą to pojedyncze włosy ( jedyny negatyw to taki, że wysusza skórę głowy i od tego pojawił się u mnie łupież. .Przy kolejnej wizycie poinformuje o tym moją dermatolog i na pewno temu też zaradzi.
   Żadnego pieczenia ani swędzenia skóry głowy nie zaobserwowałam. Rozpylam płyn na różne partie skóry głowy i wcieram.
   Polecam, Mi Naprawdę Pomógł – żadne tabletki ani suplementy diety nie pomagały.
   Minovivax – mój wybawca

   Odpowiedz
   • tez wczoraj został mi przepisany ten lek (5%). od 3 m-cy wypadaja mi b.mocno włosy, szczególnie przy myciu. zawsze dość mocno wypadały, ale nie popadałam w panikę. Od pewnego czasu jednak nasiliło sie to i widzę znaczne przerzedzenie. Po tych wszystkich komentarzach sama mam mieszne uczucia…mam naprawdę cienkie włosy do tego wypadające, a zbliża się tez dzień mojego ślubu i chciałabym mieć piękna fryzure nie zaczesaną łysinę w ten dzień ;/..Twoja opinia jest budująca, ale chyba Ty jesteś wyjątkiem biorąc pod uwagę resztę wypowiedzi. Już sama nie wiem co zrobić..

    Odpowiedz
    • Ja też stosuję ten preparat. Wcześniej loxon, ale ze względu na cenę przeszłam na minovivax (wychodzi dużo taniej, a ma ten sam skład). I niestety ale trzeba być cierpliwym. Moje włosy przestały wypadać dopiero po 2,5 miesiąca. Teraz też widzę nowe, bardzo króciutkie, może 1 cm, śmiesznie to wygląda. Będę stosowała nadal bo, żeby efekt się utrzymał to trzeba stosować dłużej, a mam włosów naprawdę bardzo mało, więc skoro odrastają to szkoda by mi było by wypadły. Słyszałam od koleżanki, która też używa, że robi się przerwę, ale tylko w tym okresie kiedy włosy nam nigdy nie wypadały, a na jesień (u mnie akurat wtedy zaczynają wypadać) to trzeba stosować. Zobaczymy jak będzie dalej.

     Odpowiedz
    • Ja stosuję Minovivax 4 – ty miesiac ,2 razy dziennie na początku po kilku tygodniach włosy zaczęły wypadać jeszcze bardziej, myłam włosy i płakałam, rozczesywanie to znowu płacz, bardzo mi się przerzedzily, teraz widzę że pojawiły się nowe włosy w zakolach ( a zakola miałam już naprawdę duże) ja ze swojej strony mogę doradzić stosuj ten lek i daj czas, ja nie mam innego wyjścia i muszę stosować bo dam szanse tym wszystkim włosom które się pojawiły

     Odpowiedz
 22. Ja również mam podobną sytuację, po stosowaniu tzw wcierki skóra głowy bardzo mnie piekła i swędziała, włosy jeszcze bardziej wypadały, bałam się że zostanę łysa na czubku głowy. Nie polecam!!!!!

  Odpowiedz
  • ale przy wcierkach z minoksydylu to zupełnie normalne. Musza wypaść żeby później odrosły. Jak nie przetrzymasz tego momentu to mozesz sie pożegnac z wyleczeniem. Ja tak miałam z Minovivax i dzis mam super włosy

   Odpowiedz
 23. Stosowalam ten lek przepisany przez dermatologa, przestrzegam wszystkich zanim podejma decyzje jego wykorzystania. Po tygodniu zaczela mocno piec skora i linienie. Wlosy wczesniej delikatnie wypadaly a po zastosowania tego srodka pozbylam sie w ciagu dwoch tygodni polowy wlosow na glowie, nie przesadzam:( jestem zalamana, odstawilam natychmiast lek ale nistety nie wiem czy chociaz czesc sie uda uratowac bo wlosy coraz wiecej sie sypia. Lekarz zapewnia ze to taki sam skladnik co loxon 5 % ale skutki uzywania jego oplakane. Prawdopodobnie na rynku jest od pol roku a wiec lepiej nie testujcie go na sobie bo marne slutki , pisze bo nie chce zeby inni pezezywali to co ja

  Odpowiedz

Dodaj komentarz