MINOVIVAX

WSKAZANIA

JAKIE SĄ WSKAZANIA DO STOSOWANIA LEKU MINOVIVAX ORAZ JAK DZIAŁA TEN LEK?

Substancją czynną leku Minovivax jest minoksydyl.

Minoksydyl rozszerza obwodowe naczynia krwionośne, jednak dokładny mechanizm jego działania pobudzającego wzrost włosów jest nieznany.

Lek Minovivax jest wskazany w leczeniu łysienia androgenowego (wypadania włosów) u osób dorosłych. Minovivax jest lekiem w postaci roztworu na skórę, przeznaczonym do stosowania wyłącznie na skórę głowy.

Dla uzyskania zauważalnego wzrostu włosa, konieczne może być stosowanie leku Minovivax przez okres co najmniej 4 miesięcy lub dłużej. Wyniki leczenia są w znacznym stopniu uzależnione od systematycznego stosowania oraz indywidualnych cech pacjenta.

Maksymalny efekt działania leku uzyskuje się po około 12 miesiącach systematycznego stosowania.

Jeśli po upływie 12 miesięcy nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

SKŁAD

JAKI JEST SKŁAD LEKU MINOVIVAX ? JAKĄ ZAWIERA SUBSTANCJĘ CZYNNĄ ORAZ SUBSTANCJE POMOCNICZE?

Substancją czynną leku jest minoksydyl

1 ml roztworu na skórę zawiera 20 mg minoksydylu.
Pozostałe składniki to: glikol propylenowy, etanol bezwodny i woda oczyszczona.

1 ml roztworu na skórę zawiera 50 mg minoksydylu.
Pozostałe składniki to: glikol propylenowy, etanol 96%.

DAWKOWANIE

JAKIE JEST ZALECANE DAWKOWANIE LEKU MINOVIVAX? JAK BEZPIECZNIE STOSOWAĆ TEN LEK? JAK DŁUGO STOSOWAĆ? INSTRUKCJA STOSOWANIA.

Dawkę 1 ml leku Minovivax należy nakładać na skórę głowy dwa razy na dobę (rano i wieczorem).

Nie przekraczać dawki dobowej 2 ml bez względu na wielkość powierzchni skóry objętej zmianami.

Lek Minovivax jest przeznaczony wyłącznie do stosowania miejscowego na skórę głowy.

Nie należy stosować leku Minovivax na części ciała inne niż skóra głowy.

Przed miejscowym zastosowaniem Minovivax należy całkowicie osuszyć włosy i skórę głowy.

Instrukcja stosowania
Instrukcja użycia leku Minovivax zależy od typu stosowanego dozownika.

1) Pompka rozpylająca – do nakładania roztworu na większe obszary skóry głowy
– Zdjąć nakładkę zabezpieczającą pompkę rozpylającą.
– Skierować pompkę rozpylającą w kierunku powierzchni skóry objętej zmianami.
– Nacisnąć pompkę 6 razy w celu podania dawki 1 ml.
– Zaaplikować roztwór na środkową część powierzchni skóry objętej zmianami i rozprowadzić opuszkami palców, upewniając się, że lek został nałożony równomiernie.
– Po zakończeniu nałożyć z powrotem nakładkę zabezpieczającą.

2) Aplikator – do nakładania roztworu na małe obszary skóry głowy lub obszary pokryte włosami
Dla zapewnienia bardziej precyzyjnego miejscowego nałożenia, należy użyć aplikatora
dołączonego do opakowania.
– Zamienić pompkę rozpylającą na dołączony do opakowania aplikator.
– Skierować aplikator w kierunku powierzchni skóry objętej zmianami.
– Nacisnąć aplikator 6 razy w celu podania dawki 1 ml.
– Rozprowadzić roztwór opuszkami palców, upewniając się, że lek został nałożony równomiernie.

Po aplikacji roztworu zawsze należy dokładnie umyć ręce.

Przypadkowy kontakt leku z oczami, błonami śluzowymi lub uszkodzoną skórą może powodować uczucie pieczenia i (lub) podrażnienia. W takich przypadkach, podrażnioną powierzchnię skóry należy dokładnie i obficie spłukać bieżącą wodą. Jeśli pieczenie i (lub) podrażnienie utrzymuje się, należy zwrócić się po poradę do lekarza.

Czas trwania leczenia
W celu uzyskania pożądanego działania leku ważne jest, aby nie przerywać regularnego stosowania leku Minovivax w zalecanej dawce dwa razy na dobę. Przeprowadzone badania kliniczne wykazały, że dla uzyskania zauważalnego wzrostu włosa, konieczne może być stosowanie leku przez okres co najmniej 4 miesięcy lub dłużej.

Przerwanie leczenia może wywołać nawrót łysienia i powrót do stanu sprzed leczenia w ciągu 3 do 4 miesięcy.

Jeśli po upływie 12 miesięcy nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

PRZYJĘCIE ZBYT DUŻEJ DAWKI

JAK POSTĘPOWAĆ W PRZYPADKU PRZEDAWKOWANIA LEKU? CO ZROBIĆ, GDY PRZYPADKOWO PRZYJĘTO WIĘKSZĄ DAWKĘ LEKU NIŻ ZALECANA?

Nie są znane przypadki przedawkowania minoksydylu stosowanego miejscowo.

Przypadkowe połknięcie leku może wywołać objawy związane z ogólnym działaniem minoksydylu. Do najczęściej występujących objawów należą: tachykardia (przyspieszona czynność serca), zatrzymanie płynów, niedociśnienie oraz ospałość. W przypadku zaobserwowania podobnych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

PRZYJMOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

ZASTOSOWANIE LEKU PRZY JEDNOCZESNYM SPOŻYWANIU POKARMÓW I NAPOJÓW. CZY MOŻNA JEŚĆ I PIĆ STOSUJĄC LEK? CZY MOŻNA PIĆ ALKOHOL?

Nie dotyczy.

Nie zaleca sie spożywania alkoholu w trakcie stosowania leków. Istnieją pewne grupy leków, w przypadku których picie alkoholu jest kategorycznie zakazane. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź interakcje leków z alkoholem.

STOSOWANIE W CIĄŻY ORAZ PODCZAS KARMIENIA PIERSIĄ

CZY KOBIETA BĘDĄCA W CIĄŻY LUB KARMIĄCA PIERSIĄ MOŻE ZAŻYWAĆ LEK? JAKIE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI NALEŻY ZACHOWAĆ?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Leku Minovivax nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

ULOTKA (SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE)

Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje m.in. skutki uboczne stosowania leku, interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania do stosowania leku, działania niepożądane, sposób przechowywania, inne ostrzeżenia.

ULOTKA LEKU MINOVIVAX (pliki PDF lub DOC)CHPL – CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHPL zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznyc.

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO - MINOVIVAX CHPL (pliki PDF lub DOC)CENA LEKU - REZERWACJA W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Rezerwacja leku w najbliższej aptece w Twojej okolicy. Sprawdź ile kosztuje ten lek. Kupuj wygodnie i najtaniej. Możliwość rezerwacji leków zarówno na receptę, jak i bez recepty. Podczas rezerwacji nie są pobierane żadne opłaty – za wybrane produkty zapłacisz w aptece. Sprawdź także, czy ten lek jest refundowany (poziom refundacji) oraz czy wymagana jest recepta. Jedna z postaci farmaceutycznych tego leku posiada następujący nr BLOZ: 3193561.

Sprawdź cenę leku oraz gdzie kupić lek.

Portal baza-lekow.com.pl założony został w 2013 roku. Prowadzony jest przy współpracy z copywriterami posiadającymi wykształcenie medyczne. Wszelkie informacje merytoryczne o lekach, przygotowane zostały w oparciu o dane publikowane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Europejską Agencję Leków.

OPINIE PACJENTÓW / FORUM O LEKACH

Portal baza-lekow.com.pl oprócz dostarczania podstawowych informacji o lekach, jest także platformą wymiany doświadczeń pacjentów. Jest to pewnego rodzaju forum o lekach Poznaj opinie pacjentów stosujących ten produkt lub podziel się własnymi spostrzeżeniami i oceń skuteczność leku.

27 KOMENTARZE

 1. Sprawa wyglada tak – stosując każdy lek na łysienie i wypadanie włosów musimy liczyć się z tym, ze przez pierwszy okres stosowania włosy zaczną nam wypadać jeszcze bardziej. Te wypadające włosy to włosy w tzw fazie telogenowej – ostatniej fazie wzrostu włosa. Poczytajcie o tym trochę. A zanim lek pobudzi mieszki włosowe do tworzenia nowych włosów to nie mija tydzień czy dwa, czasami potrzeba i pół roku. Oczywiście, lek nie podziała na 100% osób ale to chyba oczywiste, że nie wszystko jest dla wszystkich. Tu potrzeba dobrego lekarza, diagnozy i cierpliwości;)

 2. Polecam lek działa małe włoski odrastają po 1 miesiącu widać różnice a w te opinie negatywne nie chce wierzyć widocznie ten pomaga dobrym ludziom a tym złym szkodzi

 3. Witam
  Stosowałem lek minovivax 5% przez 9 miesięcy systematycznie rano i wieczorem w odstępie 12 godzin i odpuściłem… Po 8 miesiącu stosowania włosy zaczęły wypadać jeszcze bardziej i mam ich teraz znacznie mniej niż zacząłem używać tego leku dlatego moja opinia jest NEGATYWNA i osobiście odradzam stosowania

 4. Witam.Stosuje Minovivax 2 od 12 listopada.Dwa razy dziennie wedle zaleceń dermatologa.I jest katastrofa od tygodnia zauwazylam że wlosy strasznie wypadają są suche.One mi wypadaly do tej pory ale po tym preparacie to bez dotykanie(nie wspomne o czesaniu)wypadają garściami.NIE POLECAM.

 5. Włosy wypadły mi dosyć mocno , po zastosowaniu tego leku wypadaly jeszcze mocniej. Ale to nie jest problem bo włosy które są osłabione i tak wypadną i tak . Płyn tylko przyśpiesza ten proces aby wypadły chore i zrobiły miejsce dla nowych zdrowych włosów. Czas trwania kuracji min 3-4 miesiące i poprawa jest o 90%
  Wlosy praktycznie nie wypadają. Później stosowanie do pół roku celem jeszcze większego wzmocnienia.

 6. Stosuje lek od 7 miesięcy rano i wieczorem i nie widać żadnych rezultatów wręcz przeciwnie włosy się sypią i zakola się powiększają NIE POLECAM

 7. Ludzie przecież proces odrastania cebulek włosowych zaczyna się od 100 dni stosowania leku. Stosuje minovivax od 3 miesięcy i widać rezultaty. Wiec może przestańcie pisac, ze nic nie widać po miesiącu stosowania albo po 3 tygodniach… Podkreslam, ze lek należy stosować rano i wieczorem w odstępie 12h, czytając niektóre komentarze, ze „stosuje raz dziennie wieczorem i jest jeszcze gorzej” wprowadzacie ludzi w blad. Wiec może zacznijcie go poprawnie stosować a później komentujcie
  Pozdrawiam.

 8. J używałam Minovivax 5% przez miesiąc a po tygodniu włosy zaczęły się sypać -dosłownie. Przeczytałam w ulotce że taki stan może trwać 2 tyg. Poczekałam 3 tyg.i zadzwoniłam do lekarza i kazał mi odstawić-nie wiem czy dobrze. może by przeszło ale przez te 3 tyg. naprawdę dużo włosów straciłam. Najgorsze jest to że poszłam do lekarza i włosy mi nie wypadały tylko miałam wrażenie że przedziałek mi się powiększył i chciałam temu zaradzić. Lekarz nawet nie obejrzał mojej głowy.
  Po odstawieniu praktycznie po 3 dniach wypadanie się zmniejszyło znacznie.

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here