Minoksydyl

Minoksydyl – lek stosowany w dermatologii. Mechanizm działania minoksydylu polega na pobudzaniu namnażania się komórek mieszków włosowych w fazie wzrostu. Ponadto skóra głowy jest lepiej dotleniona, co wpływa na wytwarzanie dłuższego włosa. Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie łysienia androgenowego zarówno mężczyzn jak i kobiet, związanego z męskimi hormonami płciowymi.

Minoksydyl dostępny jest w postaci aerozolu/roztworu na skórę, płynu oraz płynu do stosowania na skórę głowy. Lek wmasowuje się w skórę głowy. Po około 2 miesiącach od rozpoczęcia stosowania leku następuje zahamowanie wypadania włosów, a porost włosów następuje po około 4 miesiącach regularnego wcierania minoksydylu w skórę głowy. Jeżeli po roku terapii nie widać poprawy należy przerwać leczenie. 

Możliwe działania niepożądane: reakcje alergiczne np. obrzęk naczynioruchowy, niedociśnienie, podrażnienie skóry, świąd, nadmierne owłosienie, miejscowy rumień, łuszczenie się lub wysuszenie skóry głowy, zwiększenie liczby traconych włosów. 

Pobrałeś dokument - przy okazji zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje o lekach