Alocutan

Alocutan to lek stosowany w leczeniu łysienia typu androgenowego, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Substancją czynną preparatu jest minoksydyl, który pobudza porost włosów oraz hamuje ich wypadanie. Lek dostępny jest bez recepty. Alocutan dostępny jest w różnych stężeniach, a jego dawkowanie powinno być dostosowane indywidualnie.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Alocutan jest wskazany w leczeniu łysienia typu kobiecego.

Lek Alocutan stosuje się w leczeniu łysienia androgenowego (nadmiernego wypadania włosów) u kobiet (charakterystyczne, rozlane, przerzedzenie włosów w przednio-górnej części owłosionej skóry głowy u kobiet). Leczenie produktem leczniczym Alocutan pobudza wzrost włosów i przeciwdziała postępowi łysienia androgenowego.

Początek łysienia androgenowego u kobiet charakteryzuje się zmniejszeniem grubości włosów na szczycie oraz w okolicy czołowej owłosionej skóry głowy z zachowaniem linii włosów. Występuje rzerzedzenie włosów obejmujące centralną część skóry głowy, ale całkowite wyłysienie zdarza się bardzo rzadko.

Skład

Substancją czynną leku jest minoksydyl.

1 ml roztworu zawiera 20 mg minoksydylu.

Pozostałe składniki to: etanol 96% (V/V), glikol propylenowy, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Zalecana dawka
O ile lekarz nie zaleci inaczej, lek należy stosować następująco:
Dawkę 1 ml leku Alocutan należy nakładać na objętą zmianami powierzchnię owłosionej skóry głowy dwa razy na dobę (rano i wieczorem).

Nie należy przekraczać dawki dobowej 2 ml, niezależnie od wielkości powierzchni skóry objętej zmianami.

Sposób podawania
Podanie na skórę (owłosioną skórę głowy).

Każde opakowanie leku zawiera dwa różne aplikatory do pompki rozpylającej:
– wstępnie zamontowany aplikator do stosowania na dużych powierzchniach,
– oddzielny aplikator z wydłużoną końcówką przeznaczony do małych powierzchni.

Oba aplikatory można zamieniać przez odłączenie jednego aplikatora i zastąpienie go drugim.

W celu uzyskania dawki jednorazowej 1 ml roztworu wymagane jest 6 rozpyleń aerozolu.

Instrukcja użycia/aplikacji
Roztwór natryskuje się bezpośrednio na owłosioną skórę głowy w obszarze łysienia. W tym celu należy nacisnąć pompkę sześć razy. Po każdym naciśnięcu pompki należy rozprowadzić płyn koniuszkami palców na objętej zmianami powierzchni, unikając w ten sposób wdychania rozpylonej mgły.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas stosowania
Lek Alocutan należy aplikować na suchą owłosioną skórę głowy. Leku Alocutan nie należy stosować na inne części ciała. Po nałożeniu leku Alocutan należy starannie umyć ręce, aby zapobiec przypadkowemu kontaktowi z błonami śluzowymi i oczami. Po aplikacji leku Alocutan włosy można ułożyć jak zwykle. Nie należy natomiast zwilżać owłosionej skóry głowy przez około 4 godziny. W ten sposób zapobiega się wypłukaniu leku Alocutan.

Czas trwania leczenia
Początek i stopień odrastania włosów są różne u poszczególnych pacjentów. Aby efekty były widoczne, zwykle stosuje się leczenie polegające na aplikacji leku dwa razy na dobę, przez okres od 2 do 4 miesięcy. Aby utrzymać efekt, zaleca się dalsze stosowanie, bez przerywania, dwa razy na dobę.

Stosowanie leku Alocutan w większej ilości niż zalecana i częściej nie prowadzi do uzyskania lepszych rezultatów. Istnieje wystarczające doświadczenie kliniczne dotyczące możliwego działania leczniczego w przypadku leczenia przez okres do 48 tygodni.

Jeżeli w ciągu 8 miesięcy nie nastąpiła poprawa, należy zaprzestać leczenia.

Przedawkowanie

Zastosowanie leku Alocutan w dawkach większych niż zalecane i na stosunkowo dużej powierzchni ciała lub innych miejscach ciała niż owłosiona skóra głowy może prowadzić do zwiększonego wchłaniania ogólnoustrojowego minoksydylu. Dotychczas nie są znane przypadki zatrucia spowodowanego miejscowym zastosowaniem roztworu zawierającego minoksydyl.

Z uwagi na stężenie substancji czynnej w leku po przypadkowym spożyciu, mogą wystąpić objawy ogólnoustrojowe związane z działaniem farmakologicznym substancji czynnej przyjętej np. w postaci tabletki. Objawy przedmiotowe i podmiotowe przedawkowania będą się prawdopodobnie przejawiać w postaci wpływu na układ krążenia, z zatrzymaniem płynów w tkankach (retencja soli i płynów), jak również przyśpieszonej pracy serca (tachykardia).

W razie przypadkowego spożycia leku lub jeśli wystąpią objawy przedawkowania należy natychmiast poinformować o tym lekarza, aby mógł zdecydować, jak należy dalej postępować. Należy zabrać opakowanie leku, aby poinformować lekarza, jaka substancja czynna została przyjęta.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie dotyczy.

Ciąża i karmienie piersią

Leku nie wolno stosować u kobiet w ciąży i matek karmiących piersią ze względu na brak badań z udziałem kobiet w ciąży oraz ponieważ minoksydyl przenika do mleka ludzkiego.

Ulotka Alocutan

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Alocutan (forum)

Stosujesz Alocutan? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

3 komentarze do “Alocutan”

    • W takiej sytuacji warto wybrać się do dermatologa lub trychologa, który sprawdzi co jest przyczyną nadmiernego wypadania włosów i zleci odpowiednią terapię.

      Odpowiedz
    • To że na początku włosy wypadają bardziej to jest normalna reakcja na ten lek ja pierwszy raz zaczęłam stosować to 7 lat temu przepisał mi go dermatolog uparłam się i wcieralam to przez rok efekt był zadowalający ogólnie jestem niedowiarkiem ale teraz jestem zadowolona i radzę uzbroić się w cierpliwość

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Alocutan. Podziel się doświadczeniami na forum.