Agrocia

Agrocia to lek stosowany w leczeniu łysienia androgenowego u mężczyzn. Substancją czynną preparatu jest minoksydyl, który pobudza porost włosów. Lek ten odwraca lub hamuje miniaturyzację mieszków włosowych, działa silnie pobudzająco na namnażanie się komórek mieszków w fazie wzrostu. Agrocia dostępna jest na receptę. Minoksydylu w dawce 50 mg/ml nie wolno stosować u kobiet, ze względu na możliwość wystąpienia niepożądanego owłosienia w innych częściach ciała.

Alocutan

Alocutan to lek stosowany w leczeniu łysienia typu androgenowego, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Substancją czynną preparatu jest minoksydyl, który pobudza porost włosów oraz hamuje ich wypadanie. Lek dostępny jest bez recepty. Alocutan dostępny jest w różnych stężeniach, a jego dawkowanie powinno być dostosowane indywidualnie.

Alocutan Forte

Alocutan Forte to lek dostępny bez recepty, który jest przeznaczony do stosowania na skórę głowy. Jest wskazany do leczenia łysienia typu męskiego (łysienie androgenowe) w obrębie tonsury na przestrzeni o średnicy od 3 do 10 cm owłosionej skóry głowy u mężczyzn w wieku od 18 do 49 lat. Lek zawiera substancję czynną minoksydyl, która pobudza wzrost włosów i przeciwdziała postępowi łysienia androgenowego.

Alopexy

Alopexy to lek stosowany w leczeniu łysienia androgenowego o umiarkowanym nasileniu u mężczyzn. Jest to przezroczysty, jasnożółty roztwór, który nanosi się na skórę głowy. Działa poprzez hamowanie nadmiernego wypadania włosów. Lek jest dostępny bez recepty, jednak nie zaleca się jego stosowania u kobiet ze względu na możliwość wystąpienia nadmiernego owłosienia poza miejscami jego stosowania.

Alpicort

Alpicort to lek stosowany zewnętrznie, który zawiera substancję czynną prednizolon oraz kwas salicylowy. Jest wskazany do stosowania w przypadku wypadania włosów w przebiegu różnych chorób, takich jak łuszczyca owłosionej skóry głowy, wyprysk łojotokowy, łojotok, łysienie plackowate, rozlane wypadanie włosów, a także po zakażeniach ogólnoustrojowych. Lek jest dostępny na receptę.

Alpicort E

Alpicort E to lek w postaci płynu, który jest dostępny na receptę. Jest stosowany w leczeniu różnych postaci łysienia, zwłaszcza łysienia androgenozależnego, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Składniki aktywne to estradiol (benzoesan estradiolu), prednizolon i kwas salicylowy. Lek jest stosowany zewnętrznie, na skórę głowy.

Androcur

Androcur to lek hormonalny, który hamuje działanie męskich hormonów płciowych, zwanych androgenami. Jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania obejmują nadmierną pobudliwość płciową u mężczyzn, leczenie paliatywne nieoperacyjnego raka gruczołu krokowego oraz leczenie objawów hiperandrogenizacji, hirsutyzmu (nadmiernego owłosienia typu męskiego u kobiet), łysienia androgenozależnego i trądziku u kobiet.

Androstatin

Androstatin to lek na receptę, który zawiera substancję czynną finasteryd. Jest inhibitorem 5-α-reduktazy steroidowej typu II, co oznacza, że hamuje aktywność enzymu odpowiedzialnego za przekształcanie testosteronu. Lek jest stosowany w terapii łysienia androgenowego u mężczyzn, w celu zwiększenia wzrostu włosów i zapobiegania ich dalszej utracie. Androstatin nie jest przeznaczony do stosowania u kobiet, dzieci i młodzieży.

Biotynox/Biotynox Forte

Biotynox

Biotynox i Biotynox Forte to leki dostępne bez recepty, które zawierają biotynę, witaminę z grupy B. Są stosowane we wspomagającym leczeniu niedoboru biotyny, który może objawiać się wypadaniem włosów, zaburzeniami wzrostu włosów i paznokci, stanami zapalnymi skóry zlokalizowanymi wokół oczu, nosa, ust, uszu i krocza. Leki te są dostępne w dawkach 5 mg (Biotynox) i 10 mg (Biotynox Forte).

Diprophos

Diprophos to lek hormonalny, który nie zawiera hormonów. Posiada działanie immunosupresyjne, przeciwświądowe, przeciwalergiczne i przeciwzapalne. Stosowany jest głównie w leczeniu ostrych i przewlekłych stanów poddających się leczeniu kortykosteroidami, takich jak choroby układu mięśniowo-szkieletowego i tkanek miękkich, choroby alergiczne, choroby skóry oraz kolagenozy. Lek jest dostępny na receptę.

Finahit

Finahit to lek na receptę, który zawiera substancję czynną finasteryd. Jest to lek z grupy inhibitorów 5-alfa reduktazy, które zmniejszają wielkość gruczołu krokowego u mężczyzn. Stosowany jest w leczeniu i kontroli łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH). Lek pomaga w odwróceniu procesu łysienia, zapobiegając dalszej utracie włosów. Wskazany jest do stosowania u mężczyzn w leczeniu łysienia androgenowego.

Finapil

Finapil to lek na receptę, którego głównym składnikiem jest finasteryd. Stosowany jest w dwóch głównych przypadkach. Po pierwsze, w leczeniu łysienia typu męskiego, zwłaszcza łysienia androgenowego. Po drugie, w leczeniu objawów łagodnego rozrostu prostaty (BPH) u mężczyzn z powiększoną prostatą. Lek ten działa poprzez zmniejszenie stężenia DHT (dihydrotestosteronu), który jest główną przyczyną występowania łysienia typu męskiego i powiększenia prostaty.

Finasteride Medreg

Finasteride Medreg to lek w postaci tabletek powlekanych, który zawiera substancję czynną finasteryd. Jest to inhibitor 5-α-reduktazy, który zmniejsza wielkość powiększonego gruczołu krokowego u mężczyzn, poprawiając przepływ moczu i łagodząc objawy związane z łagodnym przerostem gruczołu krokowego. Lek jest dostępny na receptę.

Finasteryd Teva

Finasteryd Teva to lek, który jest inhibitorem 5-α-reduktazy testosteronu typu II. Jest stosowany wyłącznie u mężczyzn do kontrolowania przebiegu i leczenia łagodnego rozrostu gruczołu krokowego w celu zmniejszenia rozmiarów gruczołu krokowego, poprawy przepływu moczu i zmniejszenia objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Finasteryd Teva jest także wskazany w przypadku łysienia typu męskiego. Lek jest dostępny na receptę.

Kuterid

Kuterid to lek, który zawiera syntetyczny kortykosteroid – dipropionian betametazonu. Wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, przeciwświądowe, immunosupresyjne, przeciwproliferacyjne i obkurczające naczynia krwionośne w obrębie skóry. Stosowany jest w celu złagodzenia objawów zapalnych i świądu w chorobach skóry bez wysięku, które są wrażliwe na leczenie kortykosteroidami, takich jak: ostry i przewlekły wyprysk kontaktowy, łuszczyca, zapalenia skóry wywołane przez różne czynniki, niektóre postaci erytrodermii, liszaj czerwony, długotrwały liszaj rumieniowaty atopowego zapalenia skóry itp. Kuterid jest dostępny na receptę.

Loxon 2% / 5%

Loxon 2% i Loxon 5% to leki dostępne bez recepty, które zawierają substancję czynną minoksydyl. Są one stosowane w leczeniu łysienia typu androgenowego zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Minoksydyl działa poprzez pobudzanie porostu włosów, odwracanie lub spowalnianie miniaturyzacji mieszków włosowych oraz stymulowanie namnażania się komórek mieszków w fazie wzrostu. Preparaty te mają postać płynu do stosowania na skórę głowy.

Loxon Max

Loxon Max to lek w postaci płynu do stosowania na skórę głowy. Jego substancją czynną jest minoksydyl, który stymuluje porost włosów w łysieniu typu androgenowego u mężczyzn. Lek jest dostępny bez recepty. Stosowany jest dwa razy na dobę, a zahamowanie wypadania włosów stwierdzono w drugim miesiącu stosowania. Porost włosów rozpoczyna się przeważnie po dwóch miesiącach leczenia lekiem Loxon Max.

Nezyr

Nezyr to lek na receptę, który jest stosowany w leczeniu łagodnego lub umiarkowanego łysienia typu męskiego (łysienie androgenowe) u mężczyzn w wieku od 18 do 41 lat. Substancją czynną leku jest finasteryd, który obniża w skórze głowy poziom hormonu DHT, co przyczynia się do zahamowania i odwrócenia procesu łysienia. Lek jest dostępny w postaci tabletek powlekanych.

OC-35

OC-35 to lek hormonalny, który zawiera etynyloestradiol i octan cyproteronu. Jest stosowany w leczeniu różnych chorób skóry, takich jak trądzik, szczególnie postaci nasilone i przebiegające z łojotokiem, stanem zapalnym lub tworzeniem się guzków, łysienie androgenowe oraz łagodna postać hirsutyzmu u kobiet w wieku rozrodczym. OC-35 jest dostępny na receptę. Lek ten jest również stosowany jako środek antykoncepcyjny.

Piloxidil

Piloxidil

Piloxidil to lek dostępny bez recepty, który ma postać płynu do stosowania miejscowego na skórę głowy. Jego substancją czynną jest minoksydyl. Lek ten pobudza wzrost włosów w łysieniu typu męskiego zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Zatrzymanie nadmiernego wypadania włosów obserwuje się po około 8 tygodniach stosowania, a pierwsze odrosty pojawiają się po około 4-5 miesiącach stosowania.

Propecia

Propecia to lek przeznaczony dla mężczyzn, który jest stosowany w terapii łysienia androgenowego. Jego głównym celem jest zwiększenie wzrostu włosów i zapobieganie ich dalszemu wypadaniu. Składnik aktywny, finasteryd, jest inhibitorem 5-alfa-reduktazy typu II, enzymu biorącego udział w metabolizmie testosteronu. Lek jest dostępny na receptę.

Szampony i tabletki na wypadanie włosów

Indeks leków stosowanych w leczeniu wypadających włosów.

Zobacz także:

Grzybica skóry
Odciski
Opryszczka i zajady
Środki do dezynfekcji skóry i ran
Trądzik
Ukąszenia owadów
Urazy, rany, skaleczenia
Wszystkie leki dermatologiczne

Wypadanie włosów – problem powszechny

Każdy z nas marzy o pięknych, lśniących i gęstych włosach, które są okazem zdrowia i witalności. Jesteśmy karmieni obrazem pięknych kobiet z długimi włosami i grubymi warkoczami i mężczyzn z zadbanymi fryzurami. Niestety coraz więcej osób zmaga się z nadmiernym wypadaniem włosów. Skąd się bierze, co jest tego przyczyną i jak temu zapobiec? Każdy z nas przynajmniej raz w życiu zadawał sobie takie pytanie.

Wypadanie włosów jest oznaką, której nie można bagatelizować, odzwierciedla bowiem stan naszego zdrowia. Jeśli więc nagle zaobserwujemy znaczny wzrost liczby wypadających włosów koniecznie powinniśmy zastanowić się, czy nasz organizm nie daje nam ostrzegawczego sygnału. Wypadanie włosów może być bowiem objawem niedożywienia, zaburzeń hormonalnych, łysienia, zatrucia, niedoborów pewnych substancji w organizmie, przyjmowania określonych leków lub zaburzeń na tle psychicznym.

Jak tu nie wyłysieć?

Istnieje kilka sposobów jak poradzić sobie z wypadaniem włosów. Na początek możemy zacząć od domowych rozwiązań – warto zmienić swoją dietę na bardziej wartościową, pielęgnować skórę głowy i włosy odpowiednimi preparatami, zadbać o poprawę kondycji całego organizmu. Najczęściej polecana jest domowa odżywka z jajek, które zawierają odżywcze proteiny. Jeśli jednak takie metody nie działają warto sięgnąć po silniejsze środki – zwłaszcza polecane są preparaty z witaminą E i A, silikonem, ceramidami, aloesem i minerałami morskimi, kolagenem i olejem z awokado oraz olejkiem jojoba i masłem karite. Możemy kupić serum do włosów w postaci olejku, kapsułki do rozcierania lub tabletek – wszystko zależy od naszych preferencji. Wystarczy odpowiedni preparat i czas na regenerację, by nasze włosy znów były zdrowe i silne.

Przykładowe substancje stosowane w dermatologii:

Grzybica skóry:

Flukonazol
Itrakonazol
Ketokonazol
Klotrymazol
Kwas mlekowy
Terbinafina
Worykonazol

Opryszczka:

Acyklowir
Pranobeks inozyny

Dezynfekcja skóry:

Jodowany powidon
Alkohol izopropylowy

Trądzik:

Ichtiol
Izotretynoina
Kwas fusydynowy
Nadtlenek benzoilu
Witamina B2 (ryboflawina)

Ukąszenia owadów:

Adrenalina
Benzokaina