Androcur

Androcur to lek hormonalny, który hamuje działanie męskich hormonów płciowych, zwanych androgenami. Jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania obejmują nadmierną pobudliwość płciową u mężczyzn, leczenie paliatywne nieoperacyjnego raka gruczołu krokowego oraz leczenie objawów hiperandrogenizacji, hirsutyzmu (nadmiernego owłosienia typu męskiego u kobiet), łysienia androgenozależnego i trądziku u kobiet. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Androcur. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Androcur jest lekiem hormonalnym, którego działanie polega na hamowaniu wpływu męskich hormonów płciowych (androgenów, wytwarzanych także, w nieznacznym stopniu, w organizmie kobiecym). Substancją czynną jest cyproteronu octan.

U kobiet lek Androcur wywiera korzystny wpływ na stany zależne od androgenów, takie jak:
nadmierny porost włosów w hirsutyzmie (owłosienie typu męskiego u kobiet), utrata włosów na głowie (łysienie androgenozależne) oraz nadmierne wydzielanie łoju z gruczołów łojowych w trądziku i łojotoku.

Dodatkowo, podczas stosowania leku Androcur lekarz może przepisać estragenowo-progestagenowy środek antykoncepcyjny (np. Diane-35) w celu ochrony antykoncepcyjnej oraz stabilizacji cyklu.
Podczas leczenia skojarzonego czynność jajników jest blokowana. Zmiany te są odwracalne po zakończeniu leczenia.

U mężczyzn lek Androcur zmniejsza stężenie testosteronu (androgenu) we krwi. W konsekwencji prowadzi do tłumienia popędu płciowego.Androgeny pobudzają wzrost komórek raka gruczołu krokowego. U pacjentów z rakiem gruczołu krokowego lek Androcur hamuje to działanie.

Wskazania do stosowania
• Wskazania u kobiet
Ciężkie objawy androgenizacji, jak wysokiego stopnia nietypowe owłosienie (hirsutyzm), ciężka
androgenozależna utrata owłosienia głowy prowadząca ostatecznie do łysiny (wyłysienie
androgenowe), ciężkie postacie trądziku i (lub) łojotoku.

• Wskazania u mężczyzn
Tłumienie popędu płciowego w przypadku dewiacji seksualnych.
Leczenie antyandrogenowe w przypadkach nieoperacyjnego raka gruczołu krokowego.

Jaki jest skład Androcur, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest cyproteronu octan.
– Każda tabletka zawiera 50 mg cyproteronu octanu
– Inne składniki leku to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon 25 000, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Androcur – jak stosować?

Tabletki należy przyjmować po posiłkach, popijając niewielką ilością płynu. Nie należy stosować dawki większej niż 300 mg na dobę.

W przypadku wrażenia, że działanie leku jest zbyt silne lub zbyt słabe, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Szczegółowe informacje na temat dawkowania w załaczonej ulotce.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie raportowano żadnych ciężkich zatruć po zastosowaniu wielokrotnej dawki leku Androcur.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Androcur – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Androcur w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.
Stosowanie leku Androcur w czasie ciąży i (lub) karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Androcur

Ulotka Androcur – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Androcur przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Androcur m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Androcur w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Androcur

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Androcur? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

6 komentarzy do “Androcur”

 1. Pani Olu Rutkowska. Na pewno jest pani mądrą miłą dobrą kobietą. Proszę informować ludzi, że to nie lekarstwo. Proszę im mówić, że to ich kastruje. Bo inaczej jest pani nieuczciwa i kłamie.

  Odpowiedz
  • To nie dropsy z Biedronki tylko specyfik na receptę. Jeżeli już masz taką receptę to najwyraźniej jakiś specjalista uznał, że jest to potrzebne w leczeniu, i jest to lekarstwem.

   Odpowiedz
 2. Mam na imię Michał mam 36 lat mam fetysz kobiecych stóp i ciągle mam pociąg do stóp kobiecych rzekomo po 4 tygodniach zaczyna działać mam nadzieję że pomoże mi w pozbyciu fetyszu stop i będę zdrowy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Androcur. Podziel się doświadczeniami na forum.