Konsultacja merytoryczna:

Androcur

Androcur jest lekiem hormonalnym, którego działanie polega na hamowaniu wpływu męskich hormonów płciowych (androgenów, wytwarzanych także, w nieznacznym stopniu, w organizmie kobiecym). Substancją czynną jest cyproteronu octan.

U kobiet lek Androcur wywiera korzystny wpływ na stany zależne od androgenów, takie jak:
nadmierny porost włosów w hirsutyzmie (owłosienie typu męskiego u kobiet), utrata włosów na głowie (łysienie androgenozależne) oraz nadmierne wydzielanie łoju z gruczołów łojowych w trądziku i łojotoku.

Dodatkowo, podczas stosowania leku Androcur lekarz może przepisać estragenowo-progestagenowy środek antykoncepcyjny (np. Diane-35) w celu ochrony antykoncepcyjnej oraz stabilizacji cyklu.
Podczas leczenia skojarzonego czynność jajników jest blokowana. Zmiany te są odwracalne po zakończeniu leczenia.

U mężczyzn lek Androcur zmniejsza stężenie testosteronu (androgenu) we krwi. W konsekwencji prowadzi do tłumienia popędu płciowego.Androgeny pobudzają wzrost komórek raka gruczołu krokowego. U pacjentów z rakiem gruczołu krokowego lek Androcur hamuje to działanie.

Wskazania do stosowania
• Wskazania u kobiet
Ciężkie objawy androgenizacji, jak wysokiego stopnia nietypowe owłosienie (hirsutyzm), ciężka
androgenozależna utrata owłosienia głowy prowadząca ostatecznie do łysiny (wyłysienie
androgenowe), ciężkie postacie trądziku i (lub) łojotoku.

• Wskazania u mężczyzn
Tłumienie popędu płciowego w przypadku dewiacji seksualnych.
Leczenie antyandrogenowe w przypadkach nieoperacyjnego raka gruczołu krokowego.

Jaki jest skład Androcur, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest cyproteronu octan.
– Każda tabletka zawiera 50 mg cyproteronu octanu
– Inne składniki leku to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon 25 000, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Androcur – jak stosować ten lek?

Tabletki należy przyjmować po posiłkach, popijając niewielką ilością płynu. Nie należy stosować dawki większej niż 300 mg na dobę.

W przypadku wrażenia, że działanie leku jest zbyt silne lub zbyt słabe, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Szczegółowe informacje na temat dawkowania w załaczonej ulotce.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie raportowano żadnych ciężkich zatruć po zastosowaniu wielokrotnej dawki leku Androcur.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Androcur – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Androcur w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.
Stosowanie leku Androcur w czasie ciąży i (lub) karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Androcur

Ulotka Androcur – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Androcur, 50 mg, tabletki (Cyproteroni acetas)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 84 razy

Rozmiar plku 130.42 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Androcur m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Androcur, 50 mg, tabletki (Cyproteroni acetas)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 71 razy

Rozmiar plku 180.39 KB

Cena - ile kosztuje Androcur?

Cena Androcur i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Androcur.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Androcur? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

6 komentarzy do “Androcur”

 1. Pani Olu Rutkowska. Na pewno jest pani mądrą miłą dobrą kobietą. Proszę informować ludzi, że to nie lekarstwo. Proszę im mówić, że to ich kastruje. Bo inaczej jest pani nieuczciwa i kłamie.

  Odpowiedz
  • To nie dropsy z Biedronki tylko specyfik na receptę. Jeżeli już masz taką receptę to najwyraźniej jakiś specjalista uznał, że jest to potrzebne w leczeniu, i jest to lekarstwem.

   Odpowiedz
 2. Mam na imię Michał mam 36 lat mam fetysz kobiecych stóp i ciągle mam pociąg do stóp kobiecych rzekomo po 4 tygodniach zaczyna działać mam nadzieję że pomoże mi w pozbyciu fetyszu stop i będę zdrowy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz