ClimenJak działa i kiedy stosujemy Climen?

Climen jest lekiem stosowanym w Hormonalnej Terapii Zastępczej (HTZ). Zawiera dwa rodzaje żeńskich hormonów: estrogen i progestagen. U kobiet po menopauzie jajniki przestają wytwarzać te hormony.

Lek Climen stosuje się w leczeniu objawów niedoboru estrogenów (tj. objawów menopauzy, takich jak: uderzenia gorąca, problemy z zasypianiem, zawroty głowy, suchość pochwy) u kobiet w wieku okołomenopauzalnym i po menopauzie. Lek Climen stosuje się także w profilaktyce osteoporozy w następstwie menopauzy, u kobiet z wysokim ryzykiem złamań kości, kiedy leki stosowane w zapobieganiu osteoporozy są przeciwwskazane lub nie są dobrze tolerowane przez pacjentkę. Lek Climen nie jest środkiem antykoncepcyjnym.

Jaki jest skład Climen, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są: estradiolu walerianian i cyproteronu octan.
Każda z 11 białych tabletek powlekanych zawiera 2 mg estradiolu walerianianu.
Każda z 10 różowych tabletek powlekanych zawiera 2 mg estradiolu walerianianu i 1 mg cyproteronu octanu.

Inne składniki leku to:

Tabletki białe:

Rdzeń:
laktoza jednowodna
skrobia kukurydziana
powidon 25 000
talk
magnezu stearynian

Otoczka:
sacharoza
powidon 700 000
makrogol 6 000
wapnia węglan
talk
wosk montanoglikolowy

Tabletki różowe:

Rdzeń:
laktoza jednowodna
skrobia kukurydziana
powidon 25 000
talk
magnezu stearynian

Otoczka:
sacharoza
powidon 700 000
makrogol 6 000
wapnia węglan
talk
glicerol 85%
tytanu dwutlenek (E 171)
żelaza tlenek, żółty (E172)
żelaza tlenek, czerwony (E172)
wosk montanoglikolowy

Zobacz listę produktów zawierających substancję: , .

Zachęcamy także do zapoznania się z wykazem substancji aktywnych. Jest to materiał profesjonalny, który opracowany został przez farmaceutę.

Znajdziesz tu opisy działania substancji, wskazania oraz działania niepożądane. Ponadto do każdej substancji przyporządkowano listę leków, wyrobów medycznych, suplementów diety, które zawierają ją w swoim składzie.

Dawkowanie preparatu Climen – jak stosować ten lek?

Jeśli pacjentka nadal miesiączkuje, powinna rozpocząć przyjmowanie leku Climen od piątego dnia cyklu, czyli od piątego dnia krwawienia (1. dzień krwawienia miesiączkowego jest jednocześnie 1. dniem cyklu).
W każdym innym przypadku lekarz prowadzący może zalecić rozpoczęcie leczenia w dowolnym dniu.

Przyjmuje się 1 białą tabletkę na dobę przez pierwszych 11 dni, a następnie 1 różową tabletkę na dobę przez kolejnych 10 dni. Jedno opakowanie wystarcza na 21 dni leczenia. Po 21-dniowym cyklu przyjmowania tabletek należy zrobić 7-dniową przerwę, podczas której zwykle występuje krwawienie z odstawienia (kilka dni po przyjęciu ostatniej tabletki). Kolejne opakowanie leku Climen należy rozpocząć po 7-dniowej przerwie, w tym samym dniu tygodnia co poprzednie.

Nie ma znaczenia o jakiej porze dnia przyjmuje się tabletki, jednak raz wybrana pora powinna być ściśle przestrzegana przez cały okres leczenia. Tabletki należy połykać w całości, popijając niewielką ilością płynu.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie ma potrzeby szczególnego leczenia, ale w razie wątpliwości należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Climen – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Climen w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek Climen jest przeciwwskazany w okresie ciąży i laktacji. Jeżeli podczas stosowania leku Climen pacjentka zajdzie w ciążę, należy natychmiast przerwać jego przyjmowanie i poinformować o tym lekarza.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Climen i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie.- sprawdź cenę produktu.

Ulotka Climen – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka Climen. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Climen; 2 mg; 2 mg + 1 mg, tabletki powlekane Estradioli valeras, (Estradioli valeras + Cyproteroni acetas)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Climen m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Climen; 2 mg; 2 mg + 1 mg, tabletki powlekane Estradioli valeras, (Estradioli valeras + Cyproteroni acetas)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Climen? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 1000 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)

1 OPINIA O LEKU

  1. dobrze jest pamiętać że stosując hormonalną terapię zastępczą która może powodować wiele skutków ubocznych warto stosować osłony, ja biorę harmonellę bo jest polecana przez Polskie Towarzystwo Badań nad Miażdżycą i ginekologów, poza tym zawiera wiele witamin i minerałów które pokrywają dzienne zapotrzebowanie na nie

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.