Konsultacja merytoryczna:

Cyprodiol

Lek Cyprodiol stosowany jest w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik, bardzo tłusta skóra i nadmierne owłosienie u kobiet w wieku rozrodczym. Ze względu na właściwości antykoncepcyjne lek ten powinien zostać przepisany pacjentce tylko jeśli lekarz uzna, że leczenie hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi jest właściwe.

Pacjentka powinna stosować lek w leczeniu trądziku wyłącznie wtedy, gdy nie nastąpiła poprawa stanu chorobowego skóry po zastosowaniu innych terapii przeciwtrądzikowych, w tym leczeniu miejscowym i antybiotykami.

Jaki jest skład Cyprodiol, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są: cyproteronu octan i etynyloestradiol.
Jedna tabletka powlekana zawiera 2 mg cyproteronu octanu i 0,035 mg etynyloestradiolu.

Pozostałe składniki leku to:

Rdzeń tabletki:
Laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, maltodekstryna i magnezu stearynian.

Otoczka tabletki:
Hypromeloza, makrogol 4000, makrogol 400, tytanu dwutlenek (E 171), laktoza jednowodna, sodu cytrynian, żelaza tlenek żółty (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek czarny (E 172) i
żółcień chinolinowa lak (E 104).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Cyprodiol – jak stosować ten lek?

Cyprodiol hamuje owulację, w związku z czym wykazuje działanie antykoncepcyjne. Pacjentki stosujące lek Cyprodiol nie powinny zatem stosować dodatkowego hormonalnego środka antykoncepcyjnego, ponieważ doprowadzi to do przedawkowania hormonów i nie jest konieczne do zapewnienia skutecznej antykoncepcji. Z tego samego powodu, kobiety planujące ciążę nie powinny stosować leku Cyprodiol.

Poniższe informacje mają zastosowanie, o ile lekarz nie zalecił innego sposobu przyjmowania leku
Cyprodiol. Należy przestrzegać zaleceń, ponieważ w przeciwnym wypadku lek Cyprodiol może nie działać właściwie.

Należy rozpocząć przyjmowanie leku Cyprodiol w pierwszym dniu miesiączki. Jedynie kobiety, które nie miesiączkują, powinny rozpocząć leczenie przepisane przez lekarza niezwłocznie. W takim przypadku pierwszy dzień przyjmowania tabletek uznaje się za pierwszy dzień cyklu i na tej podstawie określa się dalszy harmonogram przyjmowania leku.

Należy wycisnąć tabletkę oznaczoną na opakowaniu symbolem dnia tygodnia, w którym rozpoczyna się stosowanie leku (np. „pn.” w przypadku poniedziałku). Tabletkę połknąć w całości (nie rozgryzać), w razie potrzeby popijając płynem. Jeżeli rozpoczęto stosowanie leku wkrótce po urodzeniu dziecka lub poronieniu, należy zapytać lekarza, czy w ciągu pierwszego cyklu konieczna jest dodatkowa antykoncepcja, aby skutecznie zapobiegać ciąży.

Następnie należy przyjmować jedną tabletkę na dobę w kolejności zaznaczonej strzałkami na opakowaniu do zakończenia blistra. Należy zachować stałą porę przyjmowania tabletek.

Następnie należy zrobić 7-dniową przerwę w przyjmowaniu tabletek, podczas której po 2-4 dniach po przyjęciu ostatniej tabletki rozpocznie się krwawienie.

Po 7-dniowej przerwie należy kontynuować przyjmowanie tabletek z kolejnego blistra, bez względu
na to, czy krwawienie z odstawienia już się skończyło, czy nie.

Uwaga
Ochrona antykoncepcyjna rozpoczyna się w pierwszym dniu przyjmowania tabletek i utrzymuje się podczas 7-dniowej przerwy. Z tego powodu nie należy jednocześnie stosować żadnego innego hormonalnego środka antykoncepcyjnego.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Do możliwych objawów przedawkowania należą nudności i wymioty (zwykle po 12-24 godzinach, w niektórych przypadkach utrzymujące się do kilku dni) oraz drobne krwawienie z pochwy.

Jeżeli przyjęto większą dawkę, należy zgłosić się do lekarza, który zaleci właściwe postępowanie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cyprodiol – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Cyprodiol w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Nie należy stosować leku w czasie ciąży lub w razie podejrzewania ciąży. Jeżeli pacjentka
zajdzie w ciążę w trakcie przyjmowania leku, należy natychmiast przerwać stosowanie leku. Jednakże wcześniejsze stosowanie leku nie stanowi podstawy do przerwania ciąży.

Nie należy stosować leku podczas karmienia piersią, ponieważ lek może zmniejszać ilość wytwarzanego mleka oraz małe ilości substancji czynnych mogą przenikać do mleka kobiecego.

Ulotka Cyprodiol – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Cyprodiol, 2 mg + 0,035 mg, tabletki powlekane (Cyproteroni acetas + Ethinylestradiolum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 49 razy

Rozmiar plku 288.28 KB


Cyprodiol, 2 mg + 35 μg, tabletki drażowane (Cyproteroni acetas + Ethinylestradiolum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 36 razy

Rozmiar plku 155.31 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Cyprodiol m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Cyprodiol, 2 mg + 0,035 mg, tabletki powlekane (Cyproteroni acetas + Ethinylestradiolum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 115 razy

Rozmiar plku 329.43 KB


Cyprodiol, 2 mg + 35 μg, tabletki drażowane (Cyproteroni acetas + Ethinylestradiolum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 24 razy

Rozmiar plku 177.72 KB

Cena - ile kosztuje Cyprodiol?

Cena Cyprodiol i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Cyprodiol.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Cyprodiol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply
7.99 

Zastosowanie Nenedent pasta do zebów dla dzieci z fluorkiem tubka stojąca (Opakowanie: 50 ml)Nenedent pasta do zebów dla dzieci z fluorkiem tubka stojąca (Opakowanie: 50 ml) to produkt opracowany specjalnie z myślą o odpowiedniej pielęgnacji…

85.99 

Zastosowanie Berberys Fit Mix Avet Premium (Opakowanie: 216 g)Berberys Fit Mix Avet Premium (Opakowanie: 216 g) to suplement diety zawierający w swoim składzie ekstrakt z berberysu i karczocha, które mogą wykazywać działanie przyspieszające procesy utraty masy…

17.78 

Paracetamol Galena (Opakowanie: 100 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

3.40 

Olej kamforowy (Opakowanie: 10 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

13.99 

Zastosowanie Destresan noc z melatoniną kapsułki (Opakowanie: 30 )Destresan noc z melatoniną kapsułki (Opakowanie: 30 ) jest suplementem diety przeznaczonym dla osób dorosłych zmagających się z problemami z zaśnięciem wynikającymi ze stresu, w stanach niepokoju…

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief