Pneumo 23

Pneumo 23 to szczepionka przeciw pneumokokom, która jest przeznaczona do stosowania w zapobieganiu pneumokokowemu zapaleniu płuc i innym poważnym zakażeniom pneumokokowym, takim jak posocznica lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Szczepionka jest przeznaczona do stosowania u dzieci (w wieku powyżej 2 lat) i osób dorosłych. Lek jest dostępny na receptę.

Prevenar

Prevenar 13 to szczepionka przeciw pneumokokom, przeznaczona dla niemowląt powyżej 6 tygodnia życia, dzieci i osób dorosłych. Szczepionka ta jest stosowana w celu ochrony przed chorobami wywołanymi przez bakterię Streptococcus pneumoniae, takimi jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, posocznica, zapalenie płuc oraz zakażenia ucha. Lek jest dostępny wyłącznie na receptę.

Prevenar 13

Prevenar 13 to szczepionka przeciw pneumokokom, przeznaczona dla niemowląt powyżej 6 tygodnia życia, dzieci i osób dorosłych. Jest dostępna wyłącznie na receptę. Szczepionka ta jest stosowana w ramach aktywnego uodpornienia przeciwko chorobie inwazyjnej, zapaleniu płuc i ostremu zapaleniu ucha środkowego, których przyczyną są drobnoustroje Streptococcus pneumoniae. Dawkowanie i schemat szczepienia zależy od wieku pacjenta i jest ustalane przez lekarza.

Synflorix

Synflorix to szczepionka przeciw pneumokokom, która zapewnia ochronę przeciw 10 typom bakterii Streptococcus pneumoniae. Szczepionka ma na celu czynne uodparnianie przeciwko chorobie inwazyjnej oraz ostremu zapaleniu ucha środkowego wywoływanym przez Streptococcus pneumoniae u niemowląt i dzieci w wieku od ukończenia 6 tygodnia życia do 2 lat. Szczepionka działa poprzez wytworzenie w organizmie własnych przeciwciał przeciw tym bakteriom, co ma chronić dziecko przed zachorowaniem na wymienione poniżej choroby. Jest dostępna na receptę.

Lista szczepionek przeciw pneumokokom.

Zobacz także:

Szczepionki przeciw błonicy
Szczepionki przeciw durowi brzusznemu
Szczepionki przeciw grypie
Szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu
Szczepionki przeciw koronawirusowi COVID-19
Szczepionki przeciw krztuścowi
Szczepionki przeciw meningokokom
Szczepionki przeciw odrze
Szczepionki przeciw ospie wietrznej
Szczepionki przeciw polio
Szczepionki przeciw rotawirusom
Szczepionki przeciw różyczce
Szczepionki przeciw śwince
Szczepionki przeciw tężcowi
Szczepionki przeciw wściekliźnie
Szczepionki przeciw WZW typu A
Wszystkie rodzaje szczepionek

Co to są pneumokoki

Pneumokoki, zwane też dwoinkami zapalenia płuc to bakterie wywołujące zakażenia układu oddechowego, a więc zapalenia ucha środkowego, zatok, oraz zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli. Są najczęstszą przyczyną nieszpitalnego zapalenia płuc. Najgroźniejszą postacią zakażeń pneumokokami jest inwazyjna choroba pneumokokowa, czyli zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa, oraz zapalenie płuc występujące z bakteriemią.

Bakteria przemieszcza się drogą kropelkową. Najbardziej narażone są dzieci poniżej 2 roku życia oraz osoby powyżej 65 roku życia.

Skutki zakażenia pneumokokami

Śmiertelność w inwazyjnej chorobie pneumokokowej jest bardzo wysoka i w zapaleniu płuc z bakteriemią może sięgać 25 proc, a we wstrząsie septycznym przekracza 50 proc.

Oprócz tego obserwuje się wiele powikłań po zakażeniach pneumokokowych, jak głuchota, objawy neurologiczne, czy wystąpienie trudności w koncentracji.

W Polsce co roku odnotowuje się ponad tysiąc przypadków inwazyjnej choroby pneumokokowej, szacuje się też, że na pneumokokowe zapalenia płuc zapada kilkanaście tysięcy osób. Na zapalenie ucha środkowego spowodowane pneumokokami może chorować nawet kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie.

Szczepionki przeciw pnemokokom

W rynku polskim dostępne są dwa rodzaje szczepionek- skoniugowane, oraz polisacharydowe. Spośród szczepionek skoniugowanych wyróżnia się 10-walentną, która chroni przed dziesięcioma różnymi serotypami pneumokoków i może być stosowana od 6 tygodnia życia do 5 rż, oraz 13-walentną, zawierającą 3 dodatkowe serotypy, którą stosuje się u dzieci od 6 tż, a także u nastolatków i dorosłych.

Szczepionka polisacharydowa  chroni przed 23 serotypami i może być stosowana u osób powyżej 65 rż oraz chorych powyżej 2rż, którzy że względu na swój stan zdrowia są szczególnie narażeni na zakażenia pneumokokowej z ciężkim przebiegiem.