Szczepionki przeciw pneumokokom

Lista szczepionek przeciw pneumokokom.

Zobacz także:

rozwiń opis

Co to są pneumokoki

Pneumokoki, zwane też dwoinkami zapalenia płuc to bakterie wywołujące zakażenia układu oddechowego, a więc zapalenia ucha środkowego, zatok, oraz zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli. Są najczęstszą przyczyną nieszpitalnego zapalenia płuc. Najgroźniejszą postacią zakażeń pneumokokami jest inwazyjna choroba pneumokokowa, czyli zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa, oraz zapalenie płuc występujące z bakteriemią.

Bakteria przemieszcza się drogą kropelkową. Najbardziej narażone są dzieci poniżej 2 roku życia oraz osoby powyżej 65 roku życia.

Skutki zakażenia pneumokokami

Śmiertelność w inwazyjnej chorobie pneumokokowej jest bardzo wysoka i w zapaleniu płuc z bakteriemią może sięgać 25 proc, a we wstrząsie septycznym przekracza 50 proc.

Oprócz tego obserwuje się wiele powikłań po zakażeniach pneumokokowych, jak głuchota, objawy neurologiczne, czy wystąpienie trudności w koncentracji.

W Polsce co roku odnotowuje się ponad tysiąc przypadków inwazyjnej choroby pneumokokowej, szacuje się też, że na pneumokokowe zapalenia płuc zapada kilkanaście tysięcy osób. Na zapalenie ucha środkowego spowodowane pneumokokami może chorować nawet kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie.

Szczepionki przeciw pnemokokom

W rynku polskim dostępne są dwa rodzaje szczepionek- skoniugowane, oraz polisacharydowe. Spośród szczepionek skoniugowanych wyróżnia się 10-walentną, która chroni przed dziesięcioma różnymi serotypami pneumokoków i może być stosowana od 6 tygodnia życia do 5 rż, oraz 13-walentną, zawierającą 3 dodatkowe serotypy, którą stosuje się u dzieci od 6 tż, a także u nastolatków i dorosłych.

Szczepionka polisacharydowa  chroni przed 23 serotypami i może być stosowana u osób powyżej 65 rż oraz chorych powyżej 2rż, którzy że względu na swój stan zdrowia są szczególnie narażeni na zakażenia pneumokokowej z ciężkim przebiegiem.

Pneumo 23

Grupa farmakoterapeutyczna: oczyszczone polisacharydowe pneumokokowe antygeny. Szczepionka ta jest przeznaczona do stosowania w zapobieganiu pneumokokowemu zapaleniu płuc i innym poważnym zakażeniom pneumokokowym (takim jak posocznica...

Prevenar

Prevenar jest szczepionką pneumokokową. Prevenar podawany jest dzieciom w wieku od 2 miesięcy do 5 lat żeby pomóc je chronić przed następującymi chorobami: zapalenie...

Prevenar 13

Prevenar 13 jest szczepionką przeciw pneumokokom, którą podaje się: - dzieciom w wieku od 6 tygodni do 17 lat, aby chronić je przed następującymi chorobami:...

Synflorix

Synflorix jest skoniugowaną szczepionką przeciw pneumokokom. Szczepionka ta zostanie podana dziecku przez lekarza lub pielęgniarkę. Zastosowanie szczepionki Synflorix pomaga chronić dzieci w wieku od...

100 najnowszych opinii pacjentów

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Zapoznaj się z najnowszymi recenzjami - bez cenzury!

opinie o lekach