Naturalne leki i preparaty ziołowe

Lista tradycyjnych leków roślinnych m.in. preparatów ziołowych. Powyższa lista zawiera tradycyjne produkty lecznicze roślinne, które mogą być stosowane, chociażby w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, łagodnych zaburzeń krążenia w obrębie kończyn, stanów skurczowych przewodu pokarmowego, a także stanów zapalnych skóry, błon śluzowych jamy ustnej i dziąseł. Wśród nich znajdują się także wyroby medyczne oraz suplementy diety, które sprawdzą się jako środki pobudzające łaknienie, eliminujące wzdęcia i gazy, a także wzmacniające odporność. Znajdziesz tu ulotki leków oraz opinie pacjentów o tych tradycyjnych lekach.

 

Natura naprzeciw chorobom

Nie ulega wątpliwości, że tradycyjna medycyna ma swoich wielu zwolenników. Od lat ludzkość korzysta właśnie z dobrodziejstw natury. Wszelkiego rodzaju zioła, napary, wyciągi z roślin były stosowane przez nasze babcie i są stosowane do dziś często właśnie w formie gotowych leków roślinnych.

Nie ma jednak co ukrywać. Tradycyjne produkty lecznicze nie wyleczą poważnych chorób, przy leczeniu których niezbędna jest wysoko wyspecjalizowana farmacja – leki syntetyczne (chemiczne).

Niemniej jednak roślinne leki oraz produkty lecznicze produkowane przy wykorzystaniu wyciągów z ziół i roślin na pewno korzystnie wpływają na nasz organizm podczas stosowania w przebiegu powszechniejszych, mniej poważnych chorób np. przeziębienie, problemy żołądkowe, czy zwykła chrypka.

Czym są tradycyjne produkty lecznicze roślinne?

Co odróżnia tradycyjne produkty lecznicze roślinne od innych leków? Przede wszystkim leki tego typu to w dużej mierze suplementy diety oraz preparaty dostępne bez recepty, które z założenia mogą być stosowane bez nadzoru lekarza w celach leczniczych, diagnostycznych lub monitorowania terapii. Pacjent może je stosować we własnym zakresie bez dodatkowej konsultacji. Leki te muszą spełniać restrykcyjne normy bezpieczeństwa, także w zakresie potencjalnego przedawkowania.

Jak sama nazwa wskazuje, wyprodukowane zostały na bazie roślin. Choć należy też zwrócić uwagę na złożoność składu tych produktów (zarówno substancje jak i przetwory roślinne np. wyciągi są w istocie skomplikowanymi mieszaninami grup związków chemicznych).

Do leków roślinnych są zaliczane przede wszystkim:
• preparaty zawierające wysuszone surowce roślinne, takie jak kwiaty, liście, kora, nasiona, owoce,
• produkty galenowe sporządzone z surowców roślinnych (nalewki, syropy, maceraty, odwary, wyciągi),
• środki zawierające pozyskane z surowca roślinnego farmakologicznie czynne związki, takie jak np. rutyna czy escyna.

Produkty tego typu podlegają uproszczonej procedurze dopuszczenia do obrotu. W praktyce oznacza to, że producent musi spełnić mniej warunków, aby lek roślinny został dopuszczony do obrotu.

Co istotne, zgodnie z prawem farmaceutycznym, leki tradycyjne są przeznaczone wyłącznie do stosowania doustnego, zewnętrznego lub inhalacji. Tradycyjny produkt leczniczy roślinny może także zawierać dodatek składników mineralnych i witamin o potwierdzonym bezpieczeństwie stosowania w danym składzie.