Aesciner retard

Aesciner Retard to lek, który wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i zmniejsza ich przepuszczalność. Substancją czynną leku jest suchy wyciąg z nasion kasztanowca zwyczajnego. Lek stosowany jest w objawach przewlekłej niewydolności żylnej, takich jak obrzęk kończyn dolnych, ból i uczucie ciężkości nóg, skurcze łydek, uczucie napięcia żył i świąd nóg. Aesciner Retard jest dostępny bez recepty.

Alcep

Alcep

Alcep to syrop, który jest stosowany w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Działa wykrztuśnie i łagodzi kaszel, a także zwalcza bakterie będące przyczyną choroby. Składnik aktywny to wyciąg z cebuli. Lek jest dostępny bez recepty.

Alchinal

Alchinal

Alchinal to lek roślinny, który zawiera wyciągi z jeżówki purpurowej i czosnku. Te składniki mają wpływ na system immunologiczny organizmu. Lek jest zalecany do stosowania wspomagająco w infekcjach dróg oddechowych, takich jak przeziębienia, katar czy stany zapalne gardła. Alchinal jest dostępny bez recepty.

Alliofil

Alliofil to tradycyjny preparat roślinny, który zawiera czosnek i pokrzywę. Jest stosowany profilaktycznie i wspomagająco w łagodnych infekcjach górnych dróg oddechowych, takich jak stany przeziębieniowe. Alliofil jest dostępny bez recepty. Wskazaniem do jego stosowania jest wspomaganie pracy górnych dróg oddechowych oraz wspieranie odporności organizmu.

Alliomint

Alliomint

Alliomint to lek, który jest dostępny na receptę. Jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń. Szczegółowe informacje na temat wskazań, składu, dawkowania i przeciwwskazań Alliomintu są dostępne w ulotce dołączonej do opakowania. Przed rozpoczęciem stosowania Alliomintu należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Apetiherb

Apetiherb to roślinny produkt leczniczy, który jest dostępny bez recepty. Jest wskazany do stosowania w przypadku braku łaknienia. Syrop zawiera wyciąg z ziół, które stanowią źródło związków goryczkowych. Lek jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci powyżej 3. roku życia.

Arcalen

Arcalen to maść, która jest dostępna bez recepty. Tradycyjnie stosuje się go w różnego rodzaju niewielkich stanach pourazowych, jako środek ułatwiający i przyspieszający resorpcję krwiaków, wylewów podskórnych oraz wysięków stawowych i nacieków okołostawowych po urazach i złamaniach. Preparat poprawia krążenie obwodowe w obrębie miejsca użycia. Jest również stosowany wspomagająco w leczeniu trudno gojących się ran oraz podnosi efektywność masażu sportowego i leczniczego.

Artecholin N

Artecholin N

Artecholin N to złożony lek roślinny do stosowania doustnego. Substancję czynną leku stanowi płynny wyciąg alkoholowo-wodny złożony z: ziela bylicy boże drzewko, owocu ostropestu plamistego, liścia mięty pieprzowej, ziela drapacza lekarskiego, korzenia mniszka lekarskiego i ziela krwawnika. Jest stosowany w niestrawnościach (z objawami zgagi, odbijania, nudności) i zaburzeniach żołądkowo-jelitowych wywołanych niedostatecznym wydzielaniem soku żołądkowego i żółci. Lek jest dostępny bez recepty.

Artemisol

Artemisol

Artemisol to płyn do stosowania na skórę, który zawiera mieszaninę nalewki piołunowo-wrotyczowej z kwasem octowym 80%. Jest stosowany w leczeniu wszawicy głowowej. Produkt jest dostępny bez recepty. Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.

Avioplant 250 mg

Avioplant 250 mg to lek w postaci kapsułek, który zawiera sproszkowane kłącze imbiru. Jest stosowany w zapobieganiu objawom choroby lokomocyjnej, takim jak nudności i wymioty. Ponadto, Avioplant 250 mg jest tradycyjnie stosowany w łagodzeniu objawów niestrawności. Ten lek jest dostępny bez recepty.

Azucalen

Azucalen

Azucalen to tradycyjny preparat roślinny w postaci płynu na skórę, który zawiera alkoholowy wyciąg z rumianku pospolitego i nagietka lekarskiego. Stosowany jest do przemywania okolicy zewnętrznych kobiecych narządów płciowych (wargi sromowe) w łagodnych stanach zapalnych. Szczególnie zalecany jest u kobiet w okresie pomenopauzalnym. Lek jest dostępny bez recepty.

Azulan

Azulan

Azulan to lek dostępny bez recepty, który zawiera etanolowy wyciąg z kwiatów rumianku. Tradycyjnie stosowany jest w leczeniu stanów zapalnych skóry, błon śluzowych jamy ustnej, dziąseł oraz gardła. Można go również stosować wewnętrznie w stanach skurczowych przewodu pokarmowego jako pomocniczy środek rozkurczający i wiatropędny oraz w stanach zapalnych przewodu pokarmowego jako pomocniczy środek przeciwzapalny. Ze względu na zawartość etanolu, nie jest zalecany dla dzieci do 12. roku życia.

Baldivian Noc

Baldivian Noc

Baldivian Noc to lek roślinny, który zawiera suchy wyciąg z korzenia kozłka lekarskiego. Działa łagodząco na zaburzenia snu, zmniejsza pobudzenie, napięcie i uczucie niepokoju. Optymalne efekty działania leku widoczne są po 2-4 tygodniach stosowania. Jest dostępny bez recepty i przeznaczony dla osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 12 roku życia.

Balsolan

Balsolan

Balsolan to lek dostępny bez recepty, który zawiera balsam peruwiański jako substancję czynną. Maść Balsolan ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Tradycyjnie stosuje się go w przypadku odmrożeń, oparzeń, odleżyn oraz owrzodzeń powstałych w wyniku żylaków. Dawkowanie polega na nałożeniu cienkiej warstwy maści na chorobowo zmienione miejsca na skórze 2-3 razy na dobę.

Bilomag

Lek zawierający kompleks składników ziołowych, mineralnych i witaminowych, wspierających prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Poprawia pamięć, koncentrację.

Biostymina

Biostymina

Biostymina stosowana jest w infekcjach górnych dróg oddechowych o podłożu bakteryjnym i wirusowym, pomocniczo w nawracających zakażeniach górnych dróg oddechowych, a także w rekonwalescencji organizmu po przebytych chorobach i antybiotykoterapii.

Bobofen fix

Bobofen Fix to preparat roślinny w postaci ziół do zaparzania w saszetkach. Stosowany jest tradycyjnie w łagodnych zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, takich jak uczucie pełności, wzdęcia, trudności w odchodzeniu gazów, a także pomocniczo w stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Produkt jest dostępny bez recepty.

Bratek fix

Bratek Fix to produkt leczniczy stosowany tradycyjnie w schorzeniach układu moczowego, takich jak zaburzenia oddawania moczu czy stany zapalne dróg moczowych. Znajduje również zastosowanie w łagodzeniu zmian skórnych występujących w trądziku młodzieńczym. Dawkowanie dla dorosłych i młodzieży powyżej 18 lat to 2 saszetki ziela fiołka zalane 1 szklanką wrzącej wody, parzone pod przykryciem przez około 5-7 minut. Produkt jest dostępny bez recepty.

Bronchicum N

Bronchicum N to lek wykrztuśny, który zawiera płynny wyciąg z ziela tymianku. Lek jest stosowany w leczeniu kaszlu towarzyszącego przeziębieniu,

Bronchicum T

Bronchicum T to tradycyjny lek ziołowy w formie tabletek do ssania, który zawiera wyciąg z tymianku. Jest stosowany jako środek wykrztuśny, łagodzący objawy kaszlu związanego z przeziębieniem. Lek jest dostępny bez recepty. Wskazaniem do jego stosowania jest pomocnicze leczenie objawów kaszlu.

Bronchitabs

Bronchitabs to lek roślinny dostępny bez recepty, który jest stosowany w leczeniu kaszlu mokrego. Składa się z ekstraktu z korzenia pierwiosnka oraz ekstraktu z ziela tymianku. Substancje te działają wykrztuśnie i rozrzedzają wydzielinę w drogach oddechowych, co ułatwia odkrztuszanie. Lek jest wskazany do stosowania jako środek wykrztuśny przy mokrym kaszlu.

Bronchosol

Bronchosol

Bronchosol to lek wykrztuśny, który zawiera płynny wyciąg z ziela tymianku. Lek jest stosowany w leczeniu kaszlu towarzyszącego przeziębieniu.

Bronchosol MAXIPUREN

Bronchosol MAXIPUREN to lek roślinny w postaci kapsułek dojelitowych miękkich. Zawiera 200 mg olejku eukaliptusowego w jednej kapsułce. Jest stosowany wspomagająco w chorobach przeziębieniowych i stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, które towarzyszą kaszel, katar i trudności z odkrztuszaniem lepkiego śluzu. Może być również stosowany wspomagająco w nieropnych stanach zapalnych zatok przynosowych. Lek jest dostępny bez recepty.

Bronchosol Solid

Bronchosol Solid to tradycyjny produkt leczniczy roślinny, który skutecznie łagodzi kaszel związany z przeziębieniem. Jest to środek wykrztuśny, który od lat cieszy się uznaniem pacjentów. Preparat ten jest przeznaczony dla młodzieży powyżej 12 roku życia, dorosłych oraz osób starszych. Jest dostępny bez recepty.

Bronchostop Duo na kaszel

Bronchostop Duo na kaszel to tradycyjny produkt leczniczy roślinny o smaku malinowym. Jest stosowany do pobudzania odkrztuszania zalegającego, gęstego śluzu w przypadku kaszlu związanego z przeziębieniem oraz do uśmierzania podrażnienia gardła i związanego z tym suchego kaszlu. W składzie syropu znajduje się wyciąg suchy z ziela tymianku oraz wyciąg z korzenia prawoślazu. Lek jest dostępny bez recepty i jest wskazany do stosowania od 3 roku życia.

Bronchostop na kaszel

Bronchostop na kaszel to produkt leczniczy roślinny, który zawiera w składzie wyciąg suchego ziela tymianku. Lek ten pobudza odkrztuszanie zalegającego, gęstego śluzu w przypadku kaszlu związanego z przeziębieniem. Olejki eteryczne zawarte w wyciągu z tymianku wykazują właściwości antyseptyczne. Bronchostop na kaszel jest dostępny bez recepty.

Canephron

Canephron to tradycyjny produkt leczniczy roślinny, który jest stosowany wspomagająco jako leczenie uzupełniające łagodnie przebiegających chorób zapalnych dróg moczowych. Jest również używany zapobiegawczo w osadzaniu się piasku nerkowego. Działanie leku wynika wyłącznie z jego długotrwałego okresu stosowania. Canephron jest dostępny bez recepty.

Canephron N

Canephron N to tradycyjny lek roślinny dostępny bez recepty. Jest stosowany wspomagająco i uzupełniająco w leczeniu dolegliwości łagodnych chorób zapalnych dolnych dróg moczowych oraz jako środek zapobiegawczy i wspomagający leczenie pacjentów z kamicą dróg moczowych lub tendencją do odkładania się piasku nerkowego. Składniki leku to korzeń lubczyku, ziele tysiącznika i liście rozmarynu, które wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, spazmolityczne i moczopędne.

Capsagamma

Capsagamma to lek roślinny w postaci kremu, który jest przeznaczony do łagodzenia bóli mięśniowych. Działa rozgrzewająco. Substancją czynną jest standaryzowany wyciąg gęsty z Capsicum annuum L. var. minimum (Miller) Heiser i Capsicum frutescens L, fructus (owoc pieprzowca). Stosowany jest 2-4 razy na dobę cienką warstwą na skórę w bolącym miejscu. Lek jest dostępny bez recepty.

Capsicum Renantos

Capsicum Renantos to lek roślinny stosowany u dorosłych pacjentów w celu złagodzenia bólu mięśni, takiego jak ból lędźwiowo-krzyżowy. Substancją czynną leku jest standaryzowany wyciąg gęsty z owoców pieprzowca. Lek należy stosować 2-4 razy na dobę, nakładając cienką warstwę na skórę w bolącym miejscu. Nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia.

Cholesol

Cholesol

Cholesol to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w leczeniu objawów niestrawności. Działa żółciopędnie i spazmolitycznie, ułatwiając odpływ żółci. Składniki aktywne to ekstrakt z mniszka i wyciąg z kocanki, jałowca i kruszyny, które są odpowiedzialne za działanie żółciotwórcze i żółciopędne. Lek jest dostępny w postaci płynu doustnego.

Cholitol

Cholitol

Cholitol to tradycyjny lek roślinny w postaci płynu doustnego, który jest dostępny bez recepty. Składnikami czynnymi są nalewka z kłączy kurkumy, sok z korzenia mniszka, nalewka kozłkowa, nalewka miętowa, nalewka z karczocha i nalewka z liści pokrzyku. Wskazaniem do stosowania leku są zaburzenia trawiennych. Preparat zaleca się stosować doraźnie w niestrawności.

Cravisol

Cravisol

Cravisol to lek roślinny, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie serca. Składa się z wyciągów etanolowych ze świeżego kwiatostanu głogu, świeżego ziela melisy i świeżego ziela jemioły. Tradycyjnie stosowany jest w łagodnych zaburzeniach pracy serca na tle nerwowym, również w okresie menopauzy u kobiet. Lek jest dostępny bez recepty.

Cystinol

Cystinol to tradycyjny produkt leczniczy roślinny, który zawiera wyciąg z liści mącznicy. Jest stosowany do leczenia objawów łagodnych nawracających infekcji dolnych dróg moczowych u kobiet, takich jak pieczenie podczas oddawania moczu i (lub) częste oddawanie moczu. Lek ten jest dostępny bez recepty, ale przed jego zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia.

Debelizyna

Debelizyna

Debelizyna to lek ziołowy w postaci pasty do stosowania doustnego. Głównym składnikiem jest wyciąg zagęszczony z nasion fasoli indyjskiej. Lek wykazuje działanie moczopędne i jest stosowany w profilaktyce kamicy dróg moczowych oraz jako lek wspomagający w leczeniu drobnych złogów kamicy dróg moczowych. Debelizyna jest dostępna bez recepty.

Delacet

Delacet

Delacet to lek stosowany do zwalczania wszawicy głowowej i innych miejsc owłosionych, na przykład wszawicy łonowej. Wykazuje silne działanie owadobójcze na wszystkie formy rozwojowe wszy. Składnik aktywny to nalewka z ziela ostróżeczki polnej. Lek jest dostępny bez recepty.

Doppelherz Energovital Tonik K

Doppelherz Energovital Tonik K to lek roślinny, który jest dostępny bez recepty. Jest stosowany tradycyjnie jako środek wspomagający czynność serca i układu krążenia, szczególnie w stanach napięcia nerwowego. Wyciąg z głogu zawarty w leku zwiększa wydolność serca, wyciąg z rozmarynu wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe, a wyciągi z waleriany i melisy działają uspokajająco i tonizująco.

Dziurawiec fix

Dziurawiec fix to naturalny preparat w postaci ziół do zaparzania. Tradycyjnie stosowany jest w okresowym wyczerpaniu umysłowym oraz w objawowym leczeniu łagodnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Ziele dziurawca, które jest składnikiem preparatu, wykazuje właściwości żółciotwórcze i rozkurczowe, a także pobudza wydzielanie soków trawiennych. Lek jest dostępny bez recepty.

Echinerba

Echinerba

Echinerba to lek pochodzenia roślinnego, dostępny bez recepty. Zawiera wyciąg suchy z ziela jeżówki purpurowej. Tradycyjnie stosowany jest jako środek pomocniczy w chorobach przeziębieniowych, poprawiając odporność organizmu. Skuteczność tego leku opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.

Escalar

Escalar

Escalar to maść zawierająca wyciągi z arniki górskiej, nagietka lekarskiego i kasztanowca zwyczajnego. Maść jest stosowana tradycyjnie do łagodzenia objawów przewlekłej niewydolności żylnej, takich jak obrzęki podudzi, a także w pourazowych obrzękach i stłuczeniach. Może być również stosowana w przypadku podskórnych wylewów krwi (siniaków) oraz kontuzji sportowych. Produkt jest dostępny bez recepty.

Naturalne leki i preparaty ziołowe

Lista tradycyjnych leków roślinnych m.in. preparatów ziołowych. Powyższa lista zawiera tradycyjne produkty lecznicze roślinne, które mogą być stosowane, chociażby w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, łagodnych zaburzeń krążenia w obrębie kończyn, stanów skurczowych przewodu pokarmowego, a także stanów zapalnych skóry, błon śluzowych jamy ustnej i dziąseł. Wśród nich znajdują się także wyroby medyczne oraz suplementy diety, które sprawdzą się jako środki pobudzające łaknienie, eliminujące wzdęcia i gazy, a także wzmacniające odporność. Znajdziesz tu ulotki leków oraz opinie pacjentów o tych tradycyjnych lekach.

Sprawdź także przykładowe zioła / rośliny lecznicze:

Arnika
Babka lancetowata
Brzoza
Cykoria
Dziurawiec
Fasola
Głóg
Jeżówka purpurowa
Karczoch
Kasztanowiec
Koper włoski
Kora dębu
Kora kruszyny
Korzeń arcydzięgla
Kozłek lekarski
Lipa
Liść bluszczu
Melisa
Mięta
Miłorząb japoński
Mniszek lekarski
Nagietek
Nawłoć pospolita
Olejek eukaliptusowy
Ostropest plamisty
Pięciornik
Pokrzywa
Prawoślaz lekarski
Rumianek
Senes
Skrzyp polny
Soja
Sosna
Szałwia
Szyszka chmielu
Tymianek
Ziele krwawnika
Zielona herbata

Natura naprzeciw chorobom

Nie ulega wątpliwości, że tradycyjna medycyna ma swoich wielu zwolenników. Od lat ludzkość korzysta właśnie z dobrodziejstw natury. Wszelkiego rodzaju zioła, napary, wyciągi z roślin były stosowane przez nasze babcie i są stosowane do dziś często właśnie w formie gotowych leków roślinnych.

Nie ma jednak co ukrywać. Tradycyjne produkty lecznicze nie wyleczą poważnych chorób, przy leczeniu których niezbędna jest wysoko wyspecjalizowana farmacja – leki syntetyczne (chemiczne).

Niemniej jednak roślinne leki oraz produkty lecznicze produkowane przy wykorzystaniu wyciągów z ziół i roślin na pewno korzystnie wpływają na nasz organizm podczas stosowania w przebiegu powszechniejszych, mniej poważnych chorób np. przeziębienie, problemy żołądkowe, czy zwykła chrypka.

Czym są tradycyjne produkty lecznicze roślinne?

Co odróżnia tradycyjne produkty lecznicze roślinne od innych leków? Przede wszystkim leki tego typu to w dużej mierze suplementy diety oraz preparaty dostępne bez recepty, które z założenia mogą być stosowane bez nadzoru lekarza w celach leczniczych, diagnostycznych lub monitorowania terapii. Pacjent może je stosować we własnym zakresie bez dodatkowej konsultacji. Leki te muszą spełniać restrykcyjne normy bezpieczeństwa, także w zakresie potencjalnego przedawkowania.

Jak sama nazwa wskazuje, wyprodukowane zostały na bazie roślin. Choć należy też zwrócić uwagę na złożoność składu tych produktów (zarówno substancje jak i przetwory roślinne np. wyciągi są w istocie skomplikowanymi mieszaninami grup związków chemicznych).

Do leków roślinnych są zaliczane przede wszystkim:
• preparaty zawierające wysuszone surowce roślinne, takie jak kwiaty, liście, kora, nasiona, owoce,
• produkty galenowe sporządzone z surowców roślinnych (nalewki, syropy, maceraty, odwary, wyciągi),
• środki zawierające pozyskane z surowca roślinnego farmakologicznie czynne związki, takie jak np. rutyna czy escyna.

Produkty tego typu podlegają uproszczonej procedurze dopuszczenia do obrotu. W praktyce oznacza to, że producent musi spełnić mniej warunków, aby lek roślinny został dopuszczony do obrotu.

Co istotne, zgodnie z prawem farmaceutycznym, leki tradycyjne są przeznaczone wyłącznie do stosowania doustnego, zewnętrznego lub inhalacji. Tradycyjny produkt leczniczy roślinny może także zawierać dodatek składników mineralnych i witamin o potwierdzonym bezpieczeństwie stosowania w danym składzie.