Azulan

Azulan to lek dostępny bez recepty, który zawiera etanolowy wyciąg z kwiatów rumianku. Tradycyjnie stosowany jest w leczeniu stanów zapalnych skóry, błon śluzowych jamy ustnej, dziąseł oraz gardła. Można go również stosować wewnętrznie w stanach skurczowych przewodu pokarmowego jako pomocniczy środek rozkurczający i wiatropędny oraz w stanach zapalnych przewodu pokarmowego jako pomocniczy środek przeciwzapalny. Ze względu na zawartość etanolu, nie jest zalecany dla dzieci do 12. roku życia.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Azulan jest tradycyjnym produktem leczniczym roślinnym w postaci płynu przeznaczonym do stosowania zewnętrznego i wewnętrznego. Substancję czynną leku stanowi etanolowy wyciąg z kwiatów rumianku (Chamomillae anthodii extractum fluidum) (0,5:1).

Tradycyjny produkt leczniczy roślinny przeznaczony do stosowania zewnętrznego w:
• stanach zapalnych skóry, błon śluzowych jamy ustnej oraz dziąseł;
oraz wewnętrznego w:
• stanach skurczowych przewodu pokarmowego jako pomocniczy środek rozkurczający i wiatropędny,
• stanach zapalnych przewodu pokarmowego jako pomocniczy środek przeciwzapalny.

Azulan® jest tradycyjnym produktem leczniczym roślinnym do stosowania w określonych wskazaniach wynikających wyłącznie z długotrwałego stosowania.

Skład

Substancją czynną leku jest płynny wyciąg etanolowy z kwiatów rumianku (Chamomillae anthodii extractum fluidum) (0,5:1).

Rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 70% (V/V). Zawartość etanolu w produkcie wynosi 65-72% (V/V).

Dawkowanie

Dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia.

Zalecana dawka to:
• zewnętrznie (na skórę i błony śluzowe): 10% roztwór wodny preparatu (odmierzyć za pomocą dołączonej miarki 10 ml leku i uzupełnić przegotowaną i ostudzoną wodą do połowy szklanki, tj. ok. 125 ml),
• wewnętrznie: przyjmować 3-4 razy dziennie po 5 ml leku (odmierzyć za pomocą dołączonej miarki) w niewielkiej ilości płynu, najlepiej przegotowanej i ostudzonej wody.

Dzieci poniżej 12. roku życia:
Nie zaleca się stosowania.

Przedawkowanie

Mogą wystąpić objawy przedawkowania związane z zawartością etanolu w produkcie.

Jedzenie i picie (alkohol)

Azix w postaci tabletek powlekanych 500 mg można przyjmować niezależnie od posiłku.

Ciąża i karmienie piersią

Badania dotyczące bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet w ciąży oraz jego wpływu na rozwój płodu nie zostały przeprowadzone. Lek zawiera 65-72% (V/V) etanolu. Z tego względu nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią, szczególnie doustnie.

Ulotka Azulan

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Brak charakterystyki w bazie.

Opinie o Azulan (forum)

Stosujesz Azulan? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

1 komentarz do “Azulan”

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Azulan. Podziel się doświadczeniami na forum.