Rumianek - opis substancji i lista leków

Rumianek – jedna z najbardziej znanych roślin leczniczych, którą możemy spotkać na łąkach, trawnikach i w przydomowych ogródkach. Rumianek posiada właściwości przeciwzapalne, rozkurczowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Ponadto polecany jest również w leczeniu infekcji układu moczowego oraz wyciszająco i przeciwdepresyjnie. Za lecznicze działanie tej rośliny odpowiadają koszyczki rumianku, w których występują m.in. olejki eteryczne, flawonoidy, kumaryny i kwasy fenolowe. Wskazaniem do stosowania rumianku jest głównie leczenie dolegliwości żołądkowo-jelitowych, niewielkich owrzodzeń i stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, podrażnień skóry i błon śluzowych oraz leczenie łagodnych stanów zapalnych skóry np. po oparzeniu słonecznym. 

Rumianek dostępny jest w postaci ziół, saszetek do zaparzania i maści oraz jako jeden ze składników wielu leków i suplementów diety. Znalazł również zastosowanie w kosmetyce jako składnik produktów łagodzących i kojących skórę, a także szamponów, odżywek i masek do pielęgnacji włosów jasnych. 

Możliwe działania niepożądane: Rumianek stosowany zgodnie z zaleceniami bardzo rzadko powoduje działania niepożądane. Zazwyczaj są to reakcje nadwrażliwości oraz odczyny skórne, w przypadku podania na skórę.

Aktualności

Polecane artykuły

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik