Pelafen

Ostatnia aktualizacja: 15-06-2024

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
Substancja

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Pelafen?

Pelafen jest produktem leczniczym roślinnym w postaci tabletek powlekanych, zawierających suchy wyciąg z korzenia pelargonii.

Tradycyjny produkt leczniczy roślinny stosowany w objawowym leczeniu przeziębienia.

Pelafen jest tradycyjnym produktem leczniczym roślinnym do stosowania w określonych wskazaniach wynikających wyłącznie z długotrwałego stosowania.

Jaki jest skład Pelafen, jakie substancje zawiera?

Jedna tabletka powlekana zawiera 20 mg suchego wyciągu z Pelargonium sidoides DC i/lub Pelargonium reniforme Curt., radix (korzenia pelargonii) – Pelargonii radicis extractum siccum (4-7:1). Rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 14% (V/V).

Substancje pomocnicze wchodzące w skład tabletki:

Ekstrakt:
Celuloza sproszkowana, krzemionka koloidalna bezwodna

Rdzeń tabletki:
Celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian

Otoczka tabletki:
Hypromeloza, makrogol 6000, żelaza tlenek żółty E172, żelaza tlenek czerwony E 172, tytanu dwutlenek E 171, talk.

Dawkowanie preparatu Pelafen – jak stosować ten lek?

Stosować doustnie.

Zalecana dawka:
Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 1 tabletka 3 razy na dobę (rano, w południe, wieczorem).
Dzieci w wieku 6- 12 lat: 1 tabletka 2 razy na dobę (rano i wieczorem).
Dzieci poniżej 6 lat: nie zaleca się stosowania produktu u dzieci poniżej 6 lat.

Połykać w całości, popijając niewielką ilością wody. Nie rozgryzać.

Nie przekraczać zalecanej dawki.

Jeśli mimo stosowania leku objawy nie ustępują w ciągu 1 tygodnia, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Lek jest przeznaczony dla dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 6 lat.
Nie zaleca się stosowania produktu u dzieci poniżej 6 lat.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie odnotowano przypadków przedawkowania.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Pelafen – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Pelafen w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie zaleca się stosowania leku u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Ulotka Pelafen – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Pelafen przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Pelafen m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Pelafen w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Pelafen - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

3 komentarze do “Pelafen”

  1. Chciałabym podzielić się swoim niepokojącym doświadczeniem związanym ze stosowaniem leku Pelafen. Już po przyjęciu zaledwie dwóch kapsułek wystąpiła u nas bardzo rozległa reakcja skórna. Na ciele pojawiła się wysypka w postaci różowych krostek, która objęła znaczne obszary ciała – cały brzuch, plecy oraz nogi. Co szczególnie niepokojące, zmiany skórne wystąpiły nawet w okolicy szyi i na czole. Reakcja była bardzo intensywna i rozległa, co wskazuje na silną nadwrażliwość na składniki preparatu. Jest to zdecydowanie poważniejsza reakcja niż można by się spodziewać po standardowym stosowaniu leku.

    Odpowiedz
  2. Chciałam podzielić się swoim bardzo niepokojącym doświadczeniem związanym ze stosowaniem suplementu Pelafen Baby. Już po podaniu pierwszej dawki zaobserwowałam u mojego dziecka niepokojące objawy – pojawił się nietypowy stan ospałości oraz chrypka. Sytuacja znacząco się pogorszyła po podaniu kolejnych dawek – łącznie podałam trzy kapsułki. U dziecka wystąpiła silna reakcja alergiczna w postaci rozległej pokrzywki, która była szczególnie intensywna w okolicy brzucha i pleców. W mojej dotychczasowej obserwacji nigdy nie widziałam u mojego dziecka tak nasilonej wysypki. Zmiany skórne były bardzo rozległe i wyglądały naprawdę poważnie. Biorąc pod uwagę tak gwałtowną reakcję uczuleniową, moja ocena tego suplementu jest zdecydowanie negatywna. Uczulenie pojawiło się bardzo szybko i miało dość intensywny przebieg.

    Odpowiedz
    • Chciałbym odnieść się do kwestii nietolerancji leku u dziecka. Występowanie reakcji alergicznej na konkretny preparat nie świadczy o jego wadliwości – jest to raczej indywidualna reakcja organizmu. To tak jak w przypadku alergii na sierść zwierząt – nie oznacza to, że zwierzę jest złe, tylko że dana osoba ma na nie uczulenie. Warto patrzeć na takie sytuacje z szerszej perspektywy i nie oceniać produktu wyłącznie przez pryzmat pojedynczego przypadku nietolerancji.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz