Acidolac Baby

Acidolac Baby

Acidolac Baby to suplement diety dostępny w dwóch formach: kroplach i proszku. W składzie zawiera probiotyczne szczepy bakterii – w kroplach Lactobacillus rhamnosus GG, a w proszku Bifidobacterium BB-12. Preparat jest polecany do stosowania u najmłodszych, już od 4. miesiąca życia, w okresie antybiotykoterapii i po jej zakończeniu, a także w podróży ze zmianą strefy klimatycznej. Acidolac Baby jest dostępny bez recepty.

AuroBlock Fast

AuroBlock Fast to lek, który zawiera substancję czynną loperamidu chlorowodorek. Należy do grupy leków zwanych „przeciwbiegunkowymi”, które są stosowane w leczeniu objawów ostrej biegunki u dorosłych i dzieci w wieku od 15 lat. Lek jest dostępny na receptę.

Aurostop

Aurostop to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną o nazwie loperamid. Jest stosowany w leczeniu nagłych krótkotrwałych ataków biegunki u dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia. Dzięki niemu stolec staje się bardziej zwarty, a ilość wypróżnień ulega zmniejszeniu. Ważne jest, aby podczas stosowania tego leku pić odpowiednią ilość płynów, które zastąpią wodę utraconą w luźnych stolcach.

AuroSTOP Fast

AuroSTOP Fast to lek zawierający substancję czynną loperamid, który pomaga w walce z biegunką. Dzięki niemu stolec staje się bardziej zwarty, a ilość wypróżnień ulega zmniejszeniu. Lek ten jest przeznaczony dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 12 roku życia, które borykają się z nagłymi atakami biegunki. Ważne jest, aby podczas stosowania leku pić wystarczającą ilość płynów. Lek jest dostępny na receptę.

Carbo Medicinalis MF

Carbo Medicinalis MF to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną – sproszkowany węgiel leczniczy. Jest stosowany w leczeniu biegunek, niestrawności i wzdęć. Może być również używany, po konsultacji z lekarzem, w przypadku zatruć lekami lub innymi substancjami chemicznymi. Każda tabletka zawiera 250 mg węgla aktywnego.

Carbo medicinalis VP

Carbo Medicinalis VP to lek dostępny bez recepty, który zawiera jako substancję czynną węgiel aktywny. Jest to sproszkowany węgiel aktywowany, który wykazuje silne właściwości adsorpcyjne. Stosowany jest w leczeniu biegunek, niestrawności i wzdęć oraz w zatruciach lekami i innymi związkami chemicznymi, ale zawsze po porozumieniu z lekarzem. Produkt leczniczy przeznaczony jest dla dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 12 lat.

Carboadsorbent

Carboadsorbent to lek dostępny bez recepty, który zawiera węgiel aktywny jako substancję czynną. Węgiel aktywny wiąże szkodliwe lub niepożądane substancje znajdujące się w przewodzie pokarmowym. Lek jest stosowany w leczeniu ostrej, nieswoistej biegunki. Każda tabletka zawiera 250 mg węgla aktywnego.

Debretin

Debretin

Debretin to lek, który zawiera substancję czynną trimebutynę. Jest stosowany w leczeniu zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego, takich jak zespół jelita drażliwego, bóle brzucha, skurcze jelit, biegunki czy zaparcia. Lek jest dostępny na receptę.

Debridat

Debridat to lek, którego głównym zadaniem jest regulacja pracy jelit. Działa na skurcze mięśniowe jelit i koryguje zaburzenia pasażu jelitowego. Jest stosowany w leczeniu symptomatycznym zaburzeń motoryki i dolegliwości jelitowych mających związek z funkcjonalnymi zaburzeniami przewodu pokarmowego oraz bólu, który jest związany z zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego i dróg żółciowych. Lek dostępny jest na receptę.

Dissenten

Dissenten to lek w postaci tabletek, który zawiera substancję czynną loperamid. Lek ten ma działanie przeciwbiegunkowe, które obniża aktywność perystaltyczną jelit poprzez oddziaływanie na podłużne i okrężne mięśnie gładkie ściany jelit. Jest stosowany w leczeniu objawowym biegunek różnego pochodzenia. Lek jest dostępny na receptę.

Dyoren

Dyoren to lek przeciwbiegunkowy, który działa poprzez wydłużenie czasu przejścia treści pokarmowej przez przewód pokarmowy. Jest stosowany w leczeniu objawowym ostrej i przewlekłej biegunki. U pacjentów z wytworzoną przetoką jelita krętego może być stosowany w celu zmniejszenia liczby i objętości stolców oraz zwiększenia ich konsystencji. Lek jest dostępny na receptę.

Endiex

Endiex to lek dostępny bez recepty, który ma postać twardych kapsułek. Substancją czynną leku jest nifuroksazyd. Lek ten działa przeciw większości mikroorganizmów patogennych, powodujących choroby jelit, nie wpływając jednocześnie na naturalną florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym. Endiex jest wskazany do leczenia ostrych biegunek bakteryjnych bez objawów zakażenia ogólnego, takich jak biegunka podróżnych, pokarmowa czy zapalenie żołądka i jelit.

Enterol

Enterol to lek probiotyczny, który jest stosowany osłonowo podczas biegunki lub leczenia antybiotykami. Preparat składa się z liofilizowanych drożdżaków Saccharomyces boulardii CNCM I-745 i jest dostępny bez recepty. Enterol jest stosowany w leczeniu ostrych biegunek o charakterze infekcyjnym, w profilaktyce biegunek przy antybiotykoterapii, oraz w profilaktyce biegunek u pacjentów żywionych dojelitowo.

Enterol 250

Enterol 250 to lek probiotyczny dostępny bez recepty, który zawiera w swoim składzie drożdże Saccharomyces boulardii. Lek ten przywraca równowagę mikroflory jelitowej i jest stosowany w zapobieganiu i leczeniu biegunek różnego pochodzenia, w tym biegunek związanych ze stosowaniem antybiotyków. Może być stosowany u dzieci powyżej 1 miesiąca życia, młodzieży oraz dorosłych. Enterol 250 dostępny jest w postaci kapsułek oraz proszku do sporządzania zawiesiny doustnej.

Enterol Forte

Enterol Forte to lek probiotyczny zawierający drożdżaki Saccharomyces boulardii. Jest stosowany w zapobieganiu oraz leczeniu biegunek różnego pochodzenia, takich jak ostre biegunki infekcyjne (bakteryjne lub wirusowe), biegunka związana ze stosowaniem antybiotyków oraz choroby zapalne jelit. Lek jest dostępny bez recepty.

Imodium

Imodium to lek stosowany w leczeniu biegunki. Substancją czynną jest loperamid, który działa na mięśnie jelit, spowalniając ich ruchy. Dzięki temu organizm ma więcej czasu na wchłanianie wody i soli z jelit, co pomaga znormalizować konsystencję stolca. Imodium jest dostępny bez recepty. Wskazania do stosowania to biegunka o różnej etiologii.

Imodium Instant

Imodium Instant to lek przeciwbiegunkowy dostępny bez recepty. Jego substancją czynną jest chlorowodorek loperamidu. Lek ten działa poprzez zmniejszenie perystaltyki jelit, co wydłuża czas przechodzenia treści pokarmowej przez jelita i zwiększa spoczynkowe napięcie zwieracza odbytu, zmniejszając tym samym natychmiastową potrzebę wypróżnienia. Jest wskazany w objawowym leczeniu ostrej i przewlekłej biegunki u osób dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia, a także w objawowym leczeniu ostrych epizodów biegunki związanej z zespołem jelita drażliwego u osób powyżej 18 roku życia.

Imodium Multi-Action

Imodium Multi-Action to lek dostępny bez recepty, który zawiera dwie substancje czynne: loperamid i symetykon. Loperamid jest doustnym lekiem przeciwbiegunkowym, który zmniejsza perystaltykę jelit, wydłuża czas przechodzenia treści pokarmowej przez jelita i zwiększa wchłanianie wody i elektrolitów. Symetykon jest substancją o właściwościach przeciwpieniących, która łagodzi objawy związane z biegunką, szczególnie takie jak wzdęcia, bóle i kurcze brzucha. Lek jest wskazany w leczeniu ostrej biegunki oraz objawów często z nią związanych, takich jak bóle brzucha, wzdęcia, kurcze i oddawanie nadmiernej ilości gazów. Jest przeznaczony do stosowania wyłącznie u osób dorosłych i dzieci w wieku od 12 lat.

Ircolon

Ircolon to lek w formie tabletek, który zawiera substancję czynną – trimebutynę. Jest to agonista receptorów enkefalinowych w ścianie jelit. Lek jest stosowany w leczeniu objawowym zaburzeń motoryki i dolegliwości jelitowych związanych z czynnościowymi zaburzeniami przewodu pokarmowego. Ircolon jest dostępny na receptę.

Ircolon Forte

Ircolon Forte to lek w formie tabletek, który jest dostępny na receptę. Zawiera substancję czynną – trimebutynę, będącą agonistą receptorów enkefalinowych w ścianie jelit. Stosowany jest w leczeniu objawowym zaburzeń motoryki i dolegliwości jelitowych związanych z czynnościowymi zaburzeniami przewodu pokarmowego. Lek działa bezpośrednio na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, regulując ich pracę, a jednocześnie nie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy.

Ircolon Gastro

Ircolon Gastro

Ircolon Gastro to lek w postaci tabletek, który zawiera substancję czynną trimebutynę. Jest to lek regulujący pracę przewodu pokarmowego. Stosowany jest w leczeniu objawowym zaburzeń motoryki i dolegliwości jelitowych związanych z czynnościowymi zaburzeniami przewodu pokarmowego oraz bólu związanego z zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego i dróg żółciowych. Lek jest dostępny na receptę.

Lakcid

Lakcid

Lakcid to lek dostępny bez recepty, który zawiera szczepy bakterii Lactobacillus rhamnosus. Szczepy te są odporne na kwaśne pH żołądka oraz na działanie soli kwasów żółciowych, dzięki czemu mogą kolonizować skład mikroflory jelit, szczególnie jeśli była ona wyjałowiona antybiotykoterapią. Lek jest wskazany do stosowania w leczeniu poantybiotykowego zapalenia jelit, w szczególności wspomagająco w rzekomobłoniastym zapaleniu okrężnicy, a także w celu zapobiegania biegunce podróżnych.

Lakcid ENTERO

Lakcid Entero to lek probiotyczny, który zawiera drożdżaki Saccharomyces boulardii. Jest to produkt leczniczy o działaniu przeciwbiegunkowym. Lek jest zalecany w leczeniu biegunek różnego pochodzenia oraz w zapobieganiu biegunkom. Lakcid Entero jest dostępny bez recepty.

Lakcid GASTROMED

Lakcid GASTROMED to innowacyjny proszek, który po rozpuszczeniu w wodzie tworzy zawiesinę do stosowania doustnego. Preparat zawiera szczepy bakterii Lactobacillus rhamnosus, które mają zdolność do kolonizowania błony śluzowej jelit i przywracania równowagi mikroflory przewodu pokarmowego. Jest to idealny wybór w przypadku biegunki wirusowej u dzieci, zaburzeń czynnościowych jelit spowodowanych brakiem prawidłowej flory bakteryjnej, a także w celu zapobiegania biegunce podróżnych. Preparat ten może również pomóc w przypadku zaburzeń jelitowych wywołanych kuracją antybiotykową. Produkt dostępny jest bez recepty.

Laremid

Laremid

Laremid to lek przeciwbiegunkowy dostępny bez recepty. Zawiera substancję czynną – loperamid, który działa poprzez wydłużenie czasu przejścia pokarmu przez przewód pokarmowy, co skutkuje zmniejszeniem liczby wypróżnień i poprawą konsystencji stolca. Lek jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia. Wskazany jest do stosowania w objawowym leczeniu ostrej i przewlekłej biegunki różnego pochodzenia.

Lopacut

Lopacut

Lopacut to lek przeciwbiegunkowy dostępny w postaci tabletek powlekanych. Zawiera substancję czynną – chlorowodorek loperamidu. Lek ma zastosowanie w łagodzeniu objawów ostrej biegunki u dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia. Działa poprzez zmianę konsystencji stolca i zmniejszenie liczby wypróżnień. Lek jest dostępny bez recepty.

Loper

Loper to lek o działaniu przeciwbiegunkowym, dostępny bez recepty. Substancją czynną preparatu jest loperamid, syntetyczny opioid. Loperamid wiąże się z receptorami opioidowymi komórek ściany jelita hamując perystaltykę i wydłużając czas pasażu treści jelitowej. Lek jest wskazany w objawowym leczeniu ostrej i przewlekłej biegunki oraz w celu zmniejszenia liczby i objętości stolców oraz poprawy ich konsystencji u pacjentów z wytworzoną przetoką jelita krętego.

Loperamid APTEO MED

Loperamid APTEO MED to lek, którego substancją czynną jest loperamidu chlorowodorek. Jest to substancja o działaniu przeciwbiegunkowym. Lek wydłuża czas przejścia treści pokarmowej przez jelita, zmniejsza wydalanie wody i elektrolitów oraz zmniejsza natychmiastową potrzebę wypróżniania. Stosuje się go w objawowym leczeniu ostrej biegunki u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i powyżej, a także w objawowym leczeniu ostrych epizodów biegunki związanych z zespołem jelita drażliwego u osób dorosłych, w wieku 18 lat i powyżej, po wstępnej diagnozie postawionej przez lekarza. Lek jest dostępny bez recepty.

Loperamid Farmax

Loperamid Farmax to lek przeciwbiegunkowy, który zawiera substancję czynną loperamidu chlorowodorek. Jest to lek syntetyczny z grupy opioidów, jednak nie działa on przeciwbólowo. Loperamid Farmax pomaga zatrzymać biegunkę poprzez zagęszczenie konsystencji i ograniczenie liczby stolców. Stosuje się go do leczenia objawów nagłej, krótkotrwałej biegunki (ostrej biegunki). Lek jest dostępny bez recepty.

Loperamid WZF

Loperamid WZF

Loperamid WZF to lek przeciwbiegunkowy dostępny na receptę. Zawiera substancję czynną – loperamid, który wydłuża czas przejścia pokarmu przez przewód pokarmowy, zmniejsza wydalanie wody i elektrolitów oraz zmniejsza natychmiastową potrzebę wypróżniania. Jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia w objawowym leczeniu ostrej i przewlekłej biegunki. Może być również stosowany u pacjentów z wytworzoną przetoką jelita krętego, aby zmniejszyć ilość i objętość stolców oraz poprawić ich konsystencję.

Loperamide Aurovitas

Loperamide Aurovitas to lek przeciwbiegunkowy, który zawiera loperamid. Loperamid pomaga zatrzymać biegunkę, powodując, że stolec jest bardziej zwarty oraz zmniejsza się częstość wypróżnień. Lek jest stosowany w leczeniu nagłych, krótkotrwałych (ostrych) ataków biegunki u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat. Leku nie należy stosować dłużej niż przez 2 dni bez konsultacji z lekarzem. Jest dostępny bez recepty.

Loperamide Galpharm

Loperamide Galpharm to lek przeciwbiegunkowy dostępny bez recepty. Zawiera substancję czynną – chlorowodorek loperamidu. Jest stosowany do łagodzenia objawów ostrej biegunki u dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat. Lek ten działa poprzez zwiększenie konsystencji stolca i ograniczenie liczby wypróżnień. Nie powinien być stosowany dłużej niż 2 dni bez konsultacji z lekarzem.

Lositala

Lositala to lek dostępny bez recepty, który jest wskazany w leczeniu ostrej biegunki u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat. Lek ten jest również stosowany do łagodzenia dolegliwości w obrębie brzucha, towarzyszących ostrej biegunce, związanych z nadmiernym gromadzeniem gazów, takich jak wzdęcia, kurcze i oddawanie nadmiernej ilości gazów. Każda tabletka zawiera 2 mg loperamidu chlorowodorku i symetykon w ilości odpowiadającej 125 mg dimetykonu.

Losiwuto

Losiwuto to lek dostępny bez recepty, który zawiera dwa składniki aktywne: loperamid i symetykon. Loperamid pomaga zredukować ruchliwość jelit, co prowadzi do zwolnienia ruchu treści jelitowej, a symetykon zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazów w jelitach, co ułatwia ich przechodzenie przez ściany jelit i eliminację. Losiwuto jest wskazany do stosowania w leczeniu objawów ostrej biegunki oraz biegunek przewlekłych różnego pochodzenia.

Neocolon

Neocolon to lek, który jest stosowany w leczeniu zaburzeń motoryki i dolegliwości jelitowych związanych z czynnościowymi zaburzeniami przewodu pokarmowego. Jest również stosowany w terapii objawowej bólu związanego z zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego i dróg żółciowych. Lek jest dostępny na receptę.

Nifuroksazyd 200 Hasco

Nifuroksazyd 200 Hasco

Nifuroksazyd 200 Hasco to lek przeciwbakteryjny dostępny w postaci tabletek powlekanych. Jest stosowany w leczeniu ostrej lub przewlekłej biegunki wywołanej zakażeniem bakteryjnym przewodu pokarmowego. Lek działa na większość bakterii wywołujących zakażenia jelitowe, nie niszczy naturalnej flory bakteryjnej w jelitach i nie tworzy szczepów bakterii odpornych na swoje działanie. Jest dostępny bez recepty.

Nifuroksazyd Aflofarm

Nifuroksazyd Aflofarm to lek o działaniu przeciwbakteryjnym, który jest dostępny bez recepty. Jest stosowany w leczeniu ostrych i przewlekłych biegunek wynikających z zakażeń bakteryjnych. Lek działa miejscowo w świetle jelita w stosunku do wybranych gatunków bakterii, przy czym nie niszczy naturalnej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Jest przeznaczony dla osób dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia.

Nifuroksazyd Gedeon Richter

Nifuroksazyd Gedeon Richter to lek przeciwbakteryjny, który wykazuje miejscowe działanie w świetle jelita w stosunku do niektórych gatunków bakterii. Nie niszczy niechorobotwórczych bakterii występujących prawidłowo w przewodzie pokarmowym. Jest wskazany do stosowania w ostrych lub przewlekłych biegunkach pochodzenia bakteryjnego oraz w innych chorobach przebiegających z biegunką. Lek jest dostępny na receptę.

Nifuroksazyd Hasco

Nifuroksazyd Hasco

Nifuroksazyd Hasco to lek przeciwbakteryjny, który jest stosowany w leczeniu ostrej lub przewlekłej biegunki bakteryjnej. Działa na większość bakterii wywołujących zakażenia jelitowe, nie niszczy naturalnej flory bakteryjnej w jelitach i nie zaburza równowagi mikroflory przewodu pokarmowego. Lek jest dostępny bez recepty.

Nifuroksazyd Polfarmex

Nifuroksazyd Polfarmex

Nifuroksazyd Polfarmex to lek przeciwbakteryjny, który jest dostępny na receptę. Jest stosowany w leczeniu ostrej i przewlekłej biegunki pochodzenia bakteryjnego. Lek nie wchłania się z jelit do krwioobiegu, działa przeciwbakteryjnie miejscowo w jelicie. Wskazaniem do stosowania jest ostra lub przewlekła biegunka w czasie trwania zakażeń bakteryjnych przewodu pokarmowego.

Leki, tabletki i zioła przeciw biegunce i rozwolnieniu

Lista leków stosowanych w leczeniu biegunki.

Zobacz także:

Biegunka i wymioty u dziecka
Choroba Leśniowskiego-Crohna
Ból brzucha
Helicobacter pylori – wrzody żołądka i dwunastnicy
Niestrawność – leki na trawienie
Leki na wątrobę
Wzdęcia
Zaparcia
Zatrucia pokarmowe
Zgaga i refluks
Wszystkie leki gastrologiczne 

Biegunka – czym jest?

Biegunka jest zaburzeniem trawienia, a objawia się przede wszystkim poprzez konieczność częstego wypróżniania oraz zwiększenie ilości i upłynnienie wydalanego kału. Jej przyczyn może być wiele, a wynikać mogą zarówno ze wzmożonego odczuwania stresu, jak i różnego rodzaju zaburzeń i chorób. Liczne przyczyny wpływają na różne rodzaje biegunek, można wyróżnić biegunkę poantybiotykową, wydzielniczą, wysiękową oraz osmotyczną. Istotny jest także czas trwania zaburzenia, jeżeli objawy utrzymują się średnio do 10 dni, mamy do czynienia z biegunką ostrą. Jeżeli jednak okres dolegliwości wydłuża się, nazywamy to w takim przypadku biegunką przewlekłą. Biegunka to stan, w którym do wypróżnienia dochodzi minimalnie 3 razy na dobę, a kał jest płynny albo zawiera w sobie krew, śluz czy ropę. Czynniki towarzyszące to zazwyczaj ogólne osłabienie, bóle brzucha, wymioty, nudności czy nawet gorączka.

Biegunka – metody leczenia

Należy pamiętać, że biegunka nieleczona doprowadza do odwodnienia i osłabienia organizmu, wpływa również na wychudzenie, a przy skrajnych przypadkach spowodować może nawet śmierć. Nie zawsze jednak musi być to zagrażająca życiu dolegliwość, pojawić się może po zjedzeniu czegoś nieświeżego i utrzymuje się przez krótki czas. Do leczenia biegunki najczęściej używa się węgiel leczniczy – wiąże on gazy jelitowe, bakterie i toksyny, które zwiększają przenikanie wody do jelita i nasilają perystaltykę jelit. Stosować można również środki adsorpcyjne czy koloidalne.

Przykładowe substancje czynne stosowane w leczeniu zaburzeń układu pokarmowego:

Loperamid
Nifuroksazyd
Trimebutyna
Omeprazol
Pantoprazol
Ranitydyna
Budezonid
Ezomeprazol
Pięciornik
Chlorek sodu
Glukonian cynku
Kora dębu
Pięciornik