Środki do stosowania po ukąszeniu owadów

Lista środków stosowanych w przypadku ukąszenia owadów.

Zobacz także:

Grzybica skóry
Odciski
Opryszczka i zajady
Środki do dezynfekcji skóry i ran
Trądzik
Urazy, rany, skaleczenia
Wypadanie włosów – leki na łysienie
Wszystkie leki dermatologiczne

Sposoby na ukąszenia owadów łagodzące swędzenie

W okresie wiosennym, a zarazem w początkowej fazie rozkwitu roślinności, coraz częstszym problemem stają się owady. Większość z nich jest nieszkodliwa dla człowieka. Niestety część w poczuciu zagrożenia spowodowanego naszą obecnością lub podrażniona różnego rodzajami perfumami, kremami oraz innymi specyfikami które przenosimy na swoim ciele potrafi nas zaatakować. Warto w takim przypadku zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty łagodzące skutki ich ukąszeń oraz użądleń.

Profilaktyka

Najlepszym sposobem na ukąszenia jest odpowiednia profilaktyka. Mowa o prawidłowym przygotowaniu organizmu na tego typu sytuacje. Bardzo pomocne w tym wypadku są wszelkiego rodzaju preparaty bogate w wapno, które ma bardzo dobre właściwości przeciwalergiczne. Szczególną uwagę powinny temu poświęcić osoby uczulone na jad danych owadów, które muszą regularnie zażywać odpowiednie środki zapobiegawcze i zmniejszające skutki przyszłych ugryzień.

Co po ugryzieniu?

W czasie gdy doszło już do ugryzienia powinniśmy zareagować adekwatnie do jego skutków. Każdorazowo należy pamiętać aby po ukąszeniu sprawdzić czy owad nie pozostawił żądła, jeśli tak to należy je jak najszybciej usunąć chwytając za nie bezpośrednio przy skórze aby nie wycisnąć z niego reszty jadu. W sytuacji gdy na skórze pojawia się swędząca rana powinniśmy jak najprędzej  odkazić ją środkiem antybakteryjnym lub lekiem odkażającym.  Przy pojawieniu się opuchlizny oraz trudności w oddychaniu należy  zażyć odpowiedni lek przeciwalergiczny oraz postarać się schłodzić miejsce zapalenia.

Powyżej znajdą Państwo listę zarówno środków zapobiegawczych, jak i leków pomocnych w sytuacjach ugryzienia przez owady.

Przykładowe substancje stosowane w dermatologii:

Grzybica skóry:

Flukonazol
Itrakonazol
Ketokonazol
Klotrymazol
Kwas mlekowy
Terbinafina
Worykonazol

Opryszczka:

Acyklowir
Pranobeks inozyny

Dezynfekcja skóry:

Jodowany powidon
Alkohol izopropylowy

Trądzik:

Ichtiol
Izotretynoina
Kwas fusydynowy
Nadtlenek benzoilu
Witamina B2 (ryboflawina)

Ukąszenia owadów:

Adrenalina
Benzokaina