Crotamiton Farmapol

Crotamiton Farmapol to lek dostępny na receptę, który ma postać maści lub płynu do stosowania na skórę. Jest to lek o działaniu przeciwświerzbowym i przeciwświądowym. Stosuje się go w leczeniu świerzbu oraz w zwalczaniu świądu skóry, który towarzyszy zakażeniu świerzbowcem. Lek łatwo przenika do skóry, co przyspiesza jego działanie.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Crotamiton Farmapol ma postać maści do stosowania miejscowego, wyłącznie na skórę. Jest lekiem przeciwświerzbowym i przeciwświądowym. Lek łatwo przenika do skóry.

Wskazania do stosowania:
– leczenie świerzbu,
– leczenie objawowe świądu różnego pochodzenia, w tym świądu alergicznego oraz świądu po ukąszeniu owadów.

Skład

Substancją czynną leku jest krotonylo-N-etylo-o-toluidyna (krotamiton).
1 g maści zawiera 100 mg krotamitonu.

Pozostałe składniki (substancje pomocnicze): makrogol 400, makrogol 4000, woda destylowana.

Dawkowanie

Crotamiton Farmapol jest przeznaczony wyłącznie do stosowania na skórę.

Zalecane dawkowanie
Leczenie objawowe świądu
Cienką warstwę maści należy wcierać w swędzące miejsce na skórze. Lek należy stosować od 2 do maksymalnie 3 razy na dobę.

Dolegliwości zwykle ustępują po 6-10 godzinach od zastosowania leku.

Po zastosowaniu leku należy dokładnie umyć ręce.
Podczas stosowania leku Crotamiton Farmapol należy uważać, aby nie przedostał się on do oczu i na błony śluzowe. Jeśli do tego dojdzie, należy oczy lub błony śluzowe przepłukać wodą i skontaktować się z lekarzem.

Leczenie świerzbu
Przed zastosowaniem leku zaleca się wykąpać i osuszyć skórę. Cienką warstwę maści należy wcierać w skórę omijając twarz i owłosioną skórę głowy.

Lek stosować raz na dobę, najlepiej na noc, przez 3 do 5 dni.
Podczas leczenia świerzbu należy postępować zgodnie z przedstawionymi niżej szczegółowymi zaleceniami.
 Uważać, aby maść nie przedostała się do oczu ani na błony śluzowe. Jeśli do tego dojdzie, należy oczy lub błony śluzowe przepłukać wodą i skontaktować się z lekarzem.
 Po każdorazowym zastosowaniu leku należy dokładnie umyć ręce.
 Podczas leczenia świerzbu zaleca się kąpiel dopiero po 2-3 dniach od ostatniego smarowania.
W tym czasie należy dbać o podstawową higienę osobistą, tj. codzienną zmianę bielizny i mycie części ciała, które nie były smarowane.3
 Używane podczas choroby ręczniki, pościel, bieliznę i odzież należy wyprać w wysokiej temperaturze i wyprasować (aby skutecznie usunąć źródło zakażenia); rzeczy te należy przechowywać oddzielnie i nie używać ich przez co najmniej 2 tygodnie.
 Leczeniem profilaktycznym powinni zostać objęci domownicy i osoby z otoczenia chorego, nawet jeśli nie mają objawów zakażenia.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Leku Crotamiton Farmapol nie należy stosować u niemowląt w pierwszym roku życia. U dzieci (w wieku powyżej 1 roku) wystarczy jednorazowe zastosowanie leku.

Przedawkowanie

W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Mogą wystąpić nieznaczne miejscowe podrażnienia skóry oraz pokrzywka (zaczerwienienie i swędzenie skóry). Omyłkowe połknięcie leku może spowodować podrażnienie błony śluzowej policzków, przełyku i żołądka, nudności, wymioty i bóle w nadbrzuszu. Jeśli pacjent omyłkowo zastosował lek doustnie, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie dotyczy.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie wykonano stosownych badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią. Nie wiadomo, czy lek przenika do mleka matki.

Ulotka Crotamiton Farmapol


Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)


Opinie o Crotamiton Farmapol (forum)

Stosujesz Crotamiton Farmapol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Crotamiton Farmapol. Podziel się doświadczeniami na forum.