Locatop

Locatop to lek w postaci kremu, którego substancją czynną jest dezonid. Jest to syntetyczny kortykosteroid o silnym działaniu miejscowym. Stosowany na skórę wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne. Lek jest wskazany do stosowania u niemowląt, dzieci, młodzieży i dorosłych w łagodzeniu objawów zapalnych i świądu, w różnych chorobach skóry takich jak: wyprysk kontaktowy, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca (oprócz bardzo nasilonych zmian), liszaj płaski, świerzbiączka ograniczona, liszaj twardzinkowy i zanikowy, ziarniniak obrączkowaty, toczeń rumieniowaty przewlekły, łuszczyca krostkowa dłoni i stóp, łojotokowe zapalenie skóry (z wyjątkiem skóry twarzy), objawowe leczenie świądu w ziarniniaku grzybiastym oraz duże odczyny po ukąszeniach owadów. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Locatop ma postać kremu, zawiera substancję czynną dezonid. Dezonid jest syntetycznym bardzo silnie działającym glikokortyksteroidem do stosowania miejscowego (klasa II zgodnie z wynikami skórnych testów naczynioskurczowych). Stosowany miejscowo na skórę wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne.

Wskazania do stosowania
Lek jest wskazany w łagodzeniu objawów zapalnych i świądu, w następujących chorobach skóry:
– wyprysk kontaktowy,
atopowe zapalenie skóry,
łuszczyca, oprócz bardzo nasilonych zmian,
– liszaj płaski,
– świerzbiączka ograniczona,
– liszaj twardzinkowy i zanikowy,
– ziarniniak obrączkowaty,
toczeń rumieniowaty przewlekły,
– łuszczyca krostkowa dłoni i stóp,
– łojotokowe zapalenie skóry, z wyjątkiem skóry twarzy,
– objawowe leczenie świądu w ziarniniaku grzybiastym,
– duże odczyny po ukąszeniach owadów.

Skład

Substancją czynną leku jest dezonid

Pozostałe składniki to: parafina ciekła, parafina stała, cetamakrogolu wosk emulgujący, kwas sorbowy, galusan propylu, disodu edetynian, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Zalecana dawka
Lek zwykle jest stosowany do dwóch razy na dobę. Częstsze stosowanie leku zwiększa ryzyko działań niepożądanych, a nie poprawia skuteczności leczenia. Cienką warstwę leku należy delikatnie wcierać w skórę. Zaleca się wyciskanie za każdym razem niewielkiej ilości leku z tuby, a następnie wcieranie go w skórę (używając plastikowej rękawicy), aż do całkowitego wchłonięcia.

Stosowanie u dzieci
Brak danych dotyczących stosowania u dzieci.

Przedawkowanie

Długotrwałe lub nieprawidłowe miejscowe stosowanie leku lub stosowanie go na duże powierzchnie skóry, może doprowadzić do zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, hamowanie wzrostu i rozwoju u dzieci.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie dotyczy.

Ciąża i karmienie piersią

Lek może być stosowany w okresie ciąży tylko wtedy, gdy w opinii lekarza jest to zdecydowanie konieczne.

W badaniach na zwierzętach wykazano teratogenne działanie doustnie stosowanych kortykosteroidów oraz niektórych kortykosteroidów stosowanych miejscowo na skórę.

Należy unikać stosowania leku podczas karmienia piersią, gdyż kortykosteroidy przenikają do mleka matki.

Ulotka Locatop

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Locatop (forum)

Stosujesz Locatop? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Locatop. Podziel się doświadczeniami na forum.