Konsultacja merytoryczna:

Lendacin

Lendacin jest antybiotykiem z grupy tzw. cefalosporyn. Antybiotyki z tej grupy są podobne do penicyliny.

Ceftriakson ma działanie bakteriobójcze.
Jak wszystkie antybiotyki, ceftriakson działa skutecznie tylko na niektóre rodzaje bakterii, dlatego jest odpowiedni do leczenia tylko niektórych rodzajów zakażeń.

Ceftriakson stosuje się w leczeniu:
– zapalenia opon mózgowych;
– zakażeń w obrębie jamy brzusznej; ceftriakson należy stosować jednocześnie z innym antybiotykiem, który niszczy tak zwane bakterie beztlenowe;
– zakażeń kości lub stawów;
– zakażeń w klatce piersiowej (jak zapalenie płuc);
– zakażeń skóry i tkanek miękkich;
– późnych stadiów boreliozy (po ukąszeniu kleszcza);
– zakażeń rzeżączkowych (choroba przenoszona drogą płciową).

Ceftriakson może być również stosowany w celu zapobiegania zakażeniom po operacjach u pacjentów z pewnym ryzykiem ciężkich zakażeń związanych z zabiegami w obrębie dróg moczowych, przewodu pokarmowego lub serca i naczyń. W zależności od rodzaju operacji ceftriakson należy stosować w skojarzeniu z innym antybiotykiem.

Jaki jest skład Lendacin, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest trzyipółwodna sól diodowa ceftriaksonu.

Każda 1 g fiolka zawiera 1 g ceftriaksonu (w postaci trzyipółwodnej soli disodowej).
Każda 2 g fiolka zawiera 2 g ceftriaksonu (w postaci trzyipółwodnej soli disodowej).

Lek nie zawiera substancji pomocniczych.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Lendacin – jak stosować ten lek?

Dawka, którą zalecił lekarz, zależy od rodzaju zakażenia i jego nasilenia, a także od masy ciała pacjenta i czynności jego nerek. Lekarz udzieli wyjaśnień w tej sprawie.

Zwykle stosowane dawkowanie

Dorośli i dzieci w wieku co najmniej 12 lat, o masie ciała większej niż 50 kg
– 1 do 2 g raz na dobę.
– W ciężkich zakażeniach dawka podawana dożylnie może być zwiększona do 4 g na dobę.

Osoby w podeszłym wieku
U osób z prawidłową czynnością nerek i wątroby dostosowanie dawki zwykle stosowanej u dorosłych nie jest konieczne.

Noworodki (w wieku do 14 dni)
• 20 do 50 mg na każdy kg masy ciała dożylnie, raz na dobę.
• Dawka maksymalna nie może być większa 50 mg na kg masy ciała, nawet w przypadku ciężkich zakażeń.

Dzieci w wieku od 15 dni do 12 lat (o masie ciała mniejszej niż 50 kg)
• 20 do 80 mg na każdy kg masy ciała dożylnie, raz na dobę
• Dawka maksymalna nie może być większa niż 80 mg na kg masy ciała, nawet w przypadku ciężkich zakażeń (z wyjątkiem zapalenia opon mózgowych).

Specjalne zalecenia dotyczące dawkowania
• Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych:
Dawka początkowa wynosi 100 mg na kg masy ciała raz na dobę (ale nie więcej niż 4 g na dobę). U noworodków (w wieku do 14 dni) dawka maksymalna nie może być większa niż 50 mg na kg masy ciała.
Dawkowanie można zmodyfikować, gdy tylko zostanie ustalony rodzaj i wrażliwość bakterii wywołującej zapalenie opon mózgowych. Leczenie trwa zwykle 1 do 2 tygodni.
• Przed operacją:
Zwykłą dawkę dobową podaje się 30 do 90 minut przed operacją. Zwykle jest to jedna dawka. Zależnie od rodzaju zabiegu ceftriakson należy podawać razem z innym antybiotykiem.
• Borelioza, stadium II i III (choroba przenoszona przez kleszcze):
U dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat, o masie ciała co najmniej 50 kg, dawka wynosi 50 mg/kg mc. (maksymalnie 2 g), raz na dobę przez 14 dni.
U dzieci w wieku poniżej 12 lat (o masie ciała do 50 kg) dawka ceftriaksonu wynosi od 50 do 100 mg/kg mc., raz na dobę. Dawka maksymalna wynosi 2 g przez 14 dni.
• Rzeżączka:
Dorosłym i dzieciom w wieku powyżej 12 lat, o masie ciała co najmniej 50 kg, ceftriakson podaje się domięśniowo w pojedynczej jednorazowej dawce 250 mg.
• Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek:
Zmniejszenie dawki nie jest konieczne, jeśli czynność wątroby jest prawidłowa. W ciężkich zaburzeniach czynności nerek u dorosłych nie należy podawać więcej niż 2 g ceftriaksonu na dobę.
• Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby:
Zmniejszenie dawki nie jest konieczne, jeśli u pacjenta nie występują również zaburzenia czynności nerek.
• Pacjenci z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek i wątroby:
Należy systematycznie kontrolować stężenie ceftriaksonu we krwi i odpowiednio dostosowywać jego dawkę.
• Pacjenci poddawani dializie
Lekarz przeprowadzi badania w celu upewnienia się, że pacjent otrzymuje odpowiednia dawkę leku.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie otrzymania większej niż zalecana dawki leku Lendacin, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Należy zabrać ze sobą opakowanie, aby personel medyczny wiedział, jaki lek został podany.
Mogą wystąpić nudności, wymioty i biegunka.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Lendacin – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji na temat związku stosowania leku Lendacin z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Lendacin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub przypuszcza, że mogła zajść w ciążę. Wprawdzie nie wiadomo, aby Lendacin miał szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko, podaje się go jednak kobietom w ciąży jedynie w przypadku, gdy nie ma innej możliwości.

Ulotka Lendacin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Lendacin 1 g, 2 g, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub infuzji (Ceftriaxonum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 34 razy

Rozmiar plku 172.83 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Lendacin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Lendacin 1 g, 2 g, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub infuzji (Ceftriaxonum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 41 razy

Rozmiar plku 247.90 KB

Cena - ile kosztuje Lendacin?

Cena Lendacin i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Lendacin.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Lendacin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Excedrin MigraStop tabletki powlekane (Opakowanie: 20 )Excedrin MigraStop tabletki powlekane (Opakowanie: 20 ) to lek przeznaczony do objawowego leczenia migreny i napadowych bólów głowy. Minimalizuje także takie objawy jak nudności i nadwrażliwość na światło i dźwięk.

Preparat nadaje się do stosowania zarówno w przypadku migren z aurą, jak i bez aury.Efekt działania Excedrin MigraStop tabletki powlekane (Opakowanie: 20 )Tabletki na migrenę…

30.75 

Zastosowanie Allpresan Fuss Spezial 3 pianka do bardzo suchej, łuszczącej się skóry stóp (Opakowanie: 125 ml)Allpresan Fuss Spezial 3 pianka do bardzo suchej, łuszczącej się skóry stóp (Opakowanie: 125 ml) z 10% zawartością mocznika, cennymi lipidami i aloesem odżywia i wzmacnia barierę ochronną skóry stóp, nie ingerując w jej naturalne funkcje. Przywraca skórze gładkość i miękkość w dotyku oraz zabezpiecza…

52.99 

Zastosowanie Elmex pasta do zębów, dwupak (Opakowanie: 2X75 ml)Piękny, zdrowy i biały uśmiech ma dla Ciebie duże znaczeniu? Czujesz się pewniej wiedząc, że masz nieskazitelne i wspaniałe zęby? Mamy dla Ciebie propozycję produktu, który pozwala w łatwy i rewelacyjny sposób dbać o wnętrze naszej jamy ustnej. Oto Elmex pasta do zębów, dwupak (Opakowanie: 2X75 ml)…

36.99 

Zdrovit Magnum Junior (Opakowanie: 20 ) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

24.65 

Zastosowanie ZUMA Ulga dla oczu Krople z hialuronianem sodu 0,2 (Opakowanie: 10 ml)ZUMA Ulga dla oczu Krople z hialuronianem sodu 0,2 (Opakowanie: 10 ml) to wyrób medyczny w formie nawilżających kropli do oczu zawierający w swoim składzie 0,2% roztwór hialuronianu sodu. Preparat może być pomocny przy zespole suchego oka i przynieść ulgę podrażnionym oczom.
Produkt przeznaczony jest do stosowania w przypadku występowania łagodnych podrażnień…

12.99 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief