Priorix-Tetra

Priorix-Tetra to szczepionka stosowana w celu zapobiegania odrze, śwince, ospie wietrznej i różyczce u dzieci po ukończeniu 11. miesiąca do 12. roku życia włącznie. Zawiera żywe wirusy, które stymulują układ odpornościowy do wytworzenia przeciwciał, dzięki czemu pacjent będzie chroniony przed infekcją wirusami odry, świnki i różyczki. Jest dostępny na receptę.

Proquad

Proquad to szczepionka stosowana do zapobiegania czterem chorobom: odrze, śwince, różyczce i ospie wietrznej. Jest to lek na receptę, który jest podawany w postaci iniekcji. Szczepionka ta jest zalecana dla dzieci w wieku od 12 miesięcy do 12 lat. Proquad jest często stosowany jako część rutynowego programu szczepień dziecięcych. Szczepionka ta jest bezpieczna i skuteczna w zapobieganiu tym chorobom zakaźnym.

Varilrix

Varilrix to szczepionka przeciwko ospie wietrznej, która zawiera żywe, atenuowane wirusy Varicella zoster szczepu Oka. Szczepionka jest przeznaczona do czynnego uodpornienia przeciwko ospie wietrznej u osób zdrowych od ukończenia 9 miesiąca życia oraz u osób z grupy wysokiego ryzyka. Szczepionka jest również zalecana dla osób zdrowych, które mają bliski kontakt z pacjentami zagrożonymi ciężkim przebiegiem ospy wietrznej. Varilrix jest dostępny na receptę.

VARIVAX

VARIVAX to szczepionka przeciw ospie wietrznej. Jest stosowana do czynnego uodpornienia przeciwko ospie wietrznej u osób od ukończenia 12. miesiąca życia. Można ją również podawać niemowlętom od ukończenia 9. miesiąca życia w szczególnych okolicznościach, na przykład w celu dostosowania się do obowiązującego w kraju kalendarza szczepień lub w przypadku wybuchu epidemii. VARIVAX jest dostępna na receptę.

Lista szczepionek przeciw ospie wietrznej.

Zobacz także:

Szczepionki przeciw błonicy
Szczepionki przeciw durowi brzusznemu
Szczepionki przeciw grypie
Szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu
Szczepionki przeciw koronawirusowi COVID-19
Szczepionki przeciw krztuścowi
Szczepionki przeciw meningokokom
Szczepionki przeciw odrze
Szczepionki przeciw pneumokokom
Szczepionki przeciw polio
Szczepionki przeciw rotawirusom
Szczepionki przeciw różyczce
Szczepionki przeciw śwince
Szczepionki przeciw tężcowi
Szczepionki przeciw wściekliźnie
Szczepionki przeciw WZW typu A
Wszystkie rodzaje szczepionek

Ospa wietrzna

Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną, która najpowszechniej występuje wśród dzieci. Choroba ta wywoływana jest nie tylko przez wirusa ospy wietrznej, ale również przez półpaśca. Okres inkubacji ospy wietrznej wynosi około czternaście dni, po upływie tego czasu zaczyna pojawiać się charakterystyczna, swędząca wysypka na całym ciele. Ważna kwestią jest również to, że osoba chora może zarażać pozostałe osoby nawet dwa dni przed pojawieniem się wysypki. Rozpoznanie tego wirusa jest proste, ponieważ jego objawy są bardzo specyficzne. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim:

  • bardzo swędzącą wysypkę
  • osłabienie
  • brak apetytu
  • gorączkę sięgającą nawet do 39 stopni Celsjusza
  • bóle mięśni
  • bóle głowy
  • palenie gardłajak również katar

Jaką drogą przenosi się ospa wietrzna?

Wirus ten przenosi się przez drogę kropelkową. Źródłem zakażenia jest chory człowiek. Jest to choroba niezwykle zaraźliwa.

Jak często występuje ospa wietrzna?

Jak wskazują statystyki, zakażonych tą chorobą jest około 90 procent populacji na całym świecie. Jeżeli chodzi o Polskę to szacunkowo każdego roku obserwuje się około 200 tysięcy nowych przypadków.

Metody leczenia

Jeżeli chodzi o metody leczenia podczas zakażenia tym wirusem, zaleca się, aby dużo odpoczywać w łóżku. Oprócz tego należy stosować preparaty, które mają właściwości przeciwświądowe oraz wysuszające. Trzeba również jak najczęściej stosować kąpiele, ponieważ niwelują one uczucie swędzenia i przynoszą ukojenie. Powinny więc być stosowane codziennie.